در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  گرامیداشت بسیج یک وظیفه ملی و یک ضرورت دینی است از کیست

  1 بازدید

  گرامیداشت بسیج یک وظیفه ملی و یک ضرورت دینی است از کیست را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  آیت الله اعرافی: تولید گفتمان نوین مهمترین وظیفه بسیج است

  یادداشت| بسیج؛ خدمتگزاری و ضرورت تحول

  یادداشت| بسیج؛ خدمتگزاری و ضرورت تحول

  خبرگزاری تسنیم- داود عامری

   بسیج سازمانی است که در همه حوزه‌های سخت و نرم کشور نقش خود را به خوبی ایفا کرده است. ،مروری بر تاریخ این" لشکر مخلص خدا" و حضور آنان در عرصه‌های نیاز انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که این سازمان مردم نهاد، سوابق درخشانی در مقاطع مختلف و حساس کشور داشته، لذا می توان تاسیس بسیج توسط حضرت امام (ره) و نگاه راهبردی مقام معظم رهبری به آن را از جمله مولفه‌های مهم امنیت ملی در کشور برشماری کرد، به طوری که یکی از دلایل اصلی بقای پیروزمندانه انقلاب اسلامی با وجود توطئه های مختلف دشمنان نظام و انقلاب، حضور فعال بسیج، به فرمایش رهبر معظم انقلاب «بدنه فعال ملت» در عرصه های نیاز کشور است.

  بسیج و بسیجی با توجه به ویژگی هایی چون ولایتمداری، مردمی بودن، انگیزه خدمت، گستردگی و سطح پوشش سازمانی در وسعت ایران زمین، انعطاف پذیری، اطاعت پذیری، حس تعلق ملی و انقلابی و پویایی و آراستگی به فضایل دینی و اخلاقی و از مهم ترین منابع قدرت نظام برای شرایط سخت و دشوار بوده و هست و می شود گفت بسیج تبلور اراده ملت ایران در این سال های سخت برای مجاهدت در مسیر آرمان های انقلاب بوده است.

  بسیج نیروی مردمی همه جا حاضر است و بدون جابجایی در هر منطقه‌ای از کشور، در نزدیک ترین مکان ممکن به حادثه ، به قصد خدمت حضور دارد، لذا این ویژگی بسیج را به یک نیروی واکنش سریع و کارآمد در حوادث و بحران ها تبدیل کرده است.

  از سوی دیگر، بسیج به علت مردمی بودن ، انگیزه بالا و بی توقعی، کارهای بزرگ را با کمترین موانع امکان پذیر می کندحال آنکه  غالباً دولت هادر شرایط خاص، به علل مختلف، با بروکراسی دست و پا گیر روبرو هستند و این مسایل مانع از حضور سریع و به موقع در میدان نیاز کشور می شود.

  به عنوان مثال مرور امداد رسانی و  تجربه کشور در حوادث و بلاهای طبیعی نشان داده است که بسیج می تواند در چنین شرایطی زودتر ازهمه در میدان خدمت حاضر باشد و این در شرایطی است که سرعت حضور در ساعات و روزهای اولیه برای امداد رسانی یک امر حیاتی است. حضور بسیج در این شرایط تا زمان ایفای وظایف توسط نهادهای مسئول، جلوی بسیاری از خسارات را می‌گیرد و از بروز مشکلات مختلف برای آسیب دیدگان جلوگیری می کند.

  این خدمات در شرایطی ارائه می گردد که کوچکترین چشم داشتی از نظر مالی برای بسیجیان متصور نیست و تنها مطلوببرادران و خواهران بسیجی در این موارد، رضای خداوند، انگیزه خدمت بشر دوستانه به هموطنان خود و احساس وظیفه است.

  علاوه بر سرعت عمل،گستردگی تنوع ظرفیت های بسیج، دست آن را در پاسخ گویی به نیازهای متفاوت باز گذاشته است.

  نکته اساسی در این یادداشت، پرداختن به خدمات بسیج و توانمندی های آن  نیست، چرا که این مسئله نیاز به اثبات با عدد و رقم ندارد و به عینه برای همه ملت واضح ، آشکار و ملموس است. هدف از ارائه این مرقوم، ضمن ادای دین به ساحت بسیج و بسیجیان و نشان دادن ارادت خود و یاد آوری ظرفیت های  کار آمد بسیج، ذکر این نکته است که این ظرفیت بزرگ در کشور که با درایت امام (ره) و تدابیر و حمایت عالی مقام معظم رهبری، به حیات خود ادامه می‌دهد، باید پویا و خلاق عمل کرده، برای شکوفایی استعداد ها و ظرفیت ها متناسب با تحولات ، مورد توجه جدی اتاق‌های فکر، اندیشمندان انقلاب اسلامی و تصمیم گیران کشور باشد تا متناسب با نیازها در تراز انقلاب اسلامی تحول یافته به مطالبات پاسخ گوید.

  نگاهی به تحولات و سرعت تغییرات و حجم نیازهای متنوع انقلاب و کشور در سطح ملی و فرا ملی، نشان می دهد که بسیج نیازمند یک نگاه تحولی و همه جانبه است.تحولی از جنس بزرگی خود بسیج که باید مورد کاوش مفهومی قرار گیرد.

  به عنوان مثال، همانطور که در موارد مختلف گفته‌ام و کماکان بر نظر خود پایبندم، اینکه بسیج به خودی خود علاوه بر یک نیروی انقلابی و شبه نظامی، یک فرهنگ تعالی بخش و یک رسانه فعال ملت در بدنه است که در میدان های مورد نیاز آماده خدمتگزاری و کمک به هم میهنان و مردم آسیب دیده از تمام اقشار جامعه و درهر نقطه ازکشور است.

  در همین شرایط سخت شیوع کرونا ضمن قدردانی و سپاس بی نهایت از خدمات کم نظیر بسیج، باید گفت که بسیج تحول یافته آمادگی بهتری برای پاسخ به این تهدید را داشت و در صورت بهره گیری مناسب ازآمادگی و توانمندی بسیج ،کشور می‌توانست مدیریت مناسبی اعمال نماید.و ضمن کنترل سریع این بیماری، الگوی متفاوتی از مدیریت انقلابی به جهانیان نشان می داد و نمادی از چشم انداز تمدن نوین اسلامی- ایرانی را پیش چشم همگان تجسم می بخشید. البته ما هنوز چشم انتظارکارآمدی بیشتری از بسیج هستیم و وقتی صحبت ازتحول در بسیج می شود،مفهومی است وسیع با گستره متفاوت با هدف ظهور ظرفیت ها و قابلیت های بیشتر، که باید جداگانه از آن سخن گفت و نوشت.

  انتهای پیام/

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  مدیر محترم سایت www.tasnimnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  امیر رضا : سردار سلیمانی

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  𝔥𝔬𝔬𝔰𝔧𝔫 2 ماه قبل
  2

  امام خمینی (ره)

  امیر رضا 2 ماه قبل
  4

  سردار سلیمانی

  امیر رضا 2 ماه قبل
  0

  سردارسلیمانی

  برای ارسال نظر کلیک کنید