در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  کشور ایران از نظر پراکندگی جمعیت به چند ناحیه تقسیم می شود نام ببرید

  1 بازدید

  کشور ایران از نظر پراکندگی جمعیت به چند ناحیه تقسیم می شود نام ببرید را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  علمی_جغرافیایی

  پراکندگی جمیعت ایران از لحاظ ژئومورفولوژیکی

  جمعیت در کشور ما چگونه پراکنده شده است؟

  . توزیع جمعیت در ایران بسیار ناهمگون است بعضی از مناطق دارای تراکم زیاد و برخی نواحی دیگر خالی از جمعیت یا کم تراکم است. از جمله عواملی مؤثر بر توزیع جمعیت در ایران آب و هوا است. به طور کلی قسمت پهناوری از ایران تحت تأثیر آب و هوای گرم و خشک است. بنابراین ریزش های جوی و به ویژه دسترسی به آب نقش مهمی در تراکم جمعیت و پیدایش کانون های روستایی و شهری داشته است. عوامل انسانی نیز نقش مهمی در تراکم بیش از حد جمعیت در برخی نواحی داشته است. تهران با دارا بودن 37% صنایع بزرگ مصرفی کشور به اولین قطب صنعتی تبدیل شده است. این مادر شهر منظومه ای از شهرهای بزرگ و کوچک را در اطراف خود بوجود آورده و منطقه شهری وسیعی را که بیش از 10 میلیون نفر جمعیت دارد شکل داده است.

  جمعیت و منابع طبیعی

  انسان ها برای ادامه زندگی به آب، زمین و هوا نیازمندند، آنها به غذا، سوخت ،‌مسکن و انرژی برای تولید انواع کالاها نیاز دارند و همه این موارد را از محیط طبیعی بدست می آورند . منابع طبیعی را به دو گروه منابع تجدید شدنی و غیرقابل تجدید می توان تقسیم کرد:

  منابع غیرقابل تجدید: منابعی هستند که فقط یک بار می توانند مورد استفاده قرار بگیرند مثل زغال سنگ و نفت و علت اینکه این منابع را غیرقابل تجدید می نامند این است که میلیون ها سال طول می کشد تا امکان تشیکل مجدد آنها فراهم شود.

  منابع تجدید شدنی : منابعی هستند که می توانند به طور مدوام مورد استفاده قرار بگیرند. بعضی از این منابع هرگز به پایان نمی رسند مانند انرژی حاصل از باد و خورشید. برخی از این منابع مانند منابع زیستی (جنگل ها ،‌ماهی ها، خاک) هر چند قابل تجدید و قابل استفاده مجدد می باشند. فرسایش بیش از حد خاک ، صید بی رویه ماهی ها و قطع بی رویه درختان جنگلی به نابودی این منابع منتهی می شود.

  حد متناسب جمعیت

  عامل منابع یکی از عوامل اساسی در تعیین حد متناسب جمعیت است. بنابراین می توان گفت: ‌حد متناسب جمعیت عبارت است از بهترین تعادل ممکن بین منابع و تعداد جمعیت یک سرزمین.

  پراکندگی جمیعت ایران

  1_ جلگه ی ساحلی شمال: این ناحیه ی جلگه ای پست  ساحلی  دریای  مازندران  و  دامنه ی  شمالی کوههای البرز وتالش را در بر می گیرد اقلیم این ناحیه با ویژگی های نسبتاً گرمسیر و مرطوب و سبا 2000میلیمتر بارندگی پرباران ترین ناحیه ی زیست محیطی ایران را به  وجود می آورد پهنای جلگه  دربخش مرکزی بسیار کم عرض است ولی به سمت شرق برعرض آن افزوده می شود به  طوری که  در منطقه ی گرگان پهنای جلگه به بیشترین حد خود می رسد  ضمن  متفاوت  بودن  نوع  محصولات کشاورزی سیمای اقتصادی اجتماعی منطقه نسبت به دیگر نواحی ایران از غرب و شرق نیز به لحاظ تغییراتی که درعوامل اقلیمی و توپوگرافی به وجود می آید نوع محصولات کشاورزی و فعالیت های انسانی نیز به تدریج رو به دگرگونی می گذارد .

   نواحی پرجمعیت ناحیه‏ی خزری:

  علت کمی و زیادی جمعیت در جاهای مختلف ناحیه ی خزری به حاصلخیزی خاک جلگه ها بستگی دارد.

  نواحی آبرفتی و جلگه‏ای و نزدیک به دریا، جمعیّت بیش‏تری دارد.

  نواحی کم‏جمعیّت ناحیه‏ی خزری:

  هرچه از جلگه‏ها به طرف کوهپایه‏ها و دامنه‏ها پیش رویم جمعیّت کم‏تر می‏شود و هم‏چنین هرچه از غرب به شرق پیش برویم، مراکز پرجمعیّت رو به کاهش می‏گذارد تا جایی که قسمت پهناوری از مشرق بسیار کم جمعیّت می‏شود.

  2- جلگه خوزستان ، سواحل خلیج فارس ودریای عمان: این منطقه جلگه های  حاشیه ی  فلات  ایران درسمت جنوب آن را تشکیل می دهد عرض و طول این جلگه در مقایسه  با  جلگه ی  حاشیه ای  شمال بیشتر است که ازسمت غرب به زمین های پست عراق  و به  سرزمین های  کویری  عربستان  اتصال پیدامی کند رودخانه های کرخه ،کارون وجراحی با جریان آرامی که  دارند  پس از عبور از  جلگه  و گذشتن از باتلاق هویزه در غرب جلگه و پس ازالصاق به اروند رود  به  خلیج فارس  می ریزند  محل ورود رودها به جلگه که ازسمت کوههای شمالی وغربی  صورت  می گیرد مناسب ترین  مکان  برای احداث سدها است که این کار دراکثررودخانه های جاری در این جلگه صورت گرفته و موجب گسترش فعالیت های کشاورزی عظیم شده است این ناحیه تابستانهای  بسیار گرم و زمستانهای بسیار سرد  دارد گاه رطوبت شدید با گرمای زیاد آمیخته شده و شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب را به وجود می آورد میزان بارندگی در این ناحیه از غرب به شرق کم شده و  سواحل  دریای عمان  باران  کمتری  دریافت   می کنند .

  3- ارتفاعات زاگرس

   کوهستان زاگرس از شمال  غرب  ایران  آغاز و پس از اشغال  کامل  منطقه ی غرب اندک اندک ادامه یافته وپس از عبور از ناحیه ی فارس  به  شرق  کرمان  متصل  و  بالاخره  از طریق جنوب شرقی به ارتفاعات  پاکستان متصل می شود زاگرس  در  منطقه ی  کردستان  چهره ی نا منظمی دارد این قسمت پس از شمال بیشترین باران را دریافت می کند و جنگل های غربی کشور را به وجود می آورد کشت آبی به دلیل عدم وجود زمین های مسطح بسیار محدود است و عمدتاً کشت به صورت دیم انجام می گیرد و زندگی روستایی معیشت غالب منطقه است ایجاد شبکه های ارتباطی به دلیل خشونت زمین وناهمواری های شدید مشکل است و این امر سبب عظلت گزینی  بخشهای  مختلفی از آن شده است. کوه پایه ها و دشت های پایکوهی زاگرس دامنه های داخلی و  بیرونی  بیشتر  طوایف کوچ نشین ایران را از قبیل ایلات قشقایی ، بختیاری وبویر احمدی را در خود جای می دهد.

  4- منطقه کوهستانی شمال:بخش شمال غربی ایران که منطقه ی آذربایجان  را  در بر می گیرد  یک  منطقه ی کوهستانی است که کوههای آن درجهات مختلف یعنی شرقی غربی وشمالی جنوبی که همه ی آنها از گره  خورد گی آرارات جدا می شوند کشیده شده است  در بین  رشته  کوه ها  در  بخش  شمالی غربی  دره های وسیع و گسترده ای وجود دارد که درآنها رودهای عمده ی آذربایجان جریان دارد و به لحاظ ویژگی های دافعی کوه ها درجذب انسانی کلیه ی سکونتگاه های شهری وروستایی به کف دره ها کشیده شده اند این بخش ازلحاظ تراکم جمعیت دومین منطقه ی پرجمعیت کشور را تشکیل می دهد.

  5- منطقه حواشی کویری: کوهپایه های داخلی فلات ایران حدوداً تا ارتفاع 800تا900 متری این بخش را به وجود می آورد این بخش بیشترمحل احداث قنات ها ومحل ظاهرشدن آبهای عمقی درسطح زمین است همچنین محل تشکیل سکونتگاه های شهری وروستایی نیزمی باشد وتقریبا"  30 %   روستاهای کشوردراین ناحیه قرارگرفته است جریان بعضی رودهای داخلی فلات ایران دربخش حاشیه ای ازقبیل زاینده رود ، جاجرود،کرج و چند رود دیگرباعث تجمع اجتماعات انسانی وشکل گیری سکونتگاههای شهری و روستایی به صورت فشرده شده است .

  6- منطقه کویری :بخش مرکزی فلات ایران که عمدتاً شامل کویر لوت و دشت  کویر است  منطقه ی کویری ایران راتعیین می کند این نواحی که همچون گودالی درداخل فلات ایران قرارگرفته اند به لحاظ برخورداری از  ویژگی های  کامل  صحرایی  چون  باران  اندک ، زمین های  شور و  بدون  پوشش   گیاهی ، زمین خشک با شنهای روان محدودیت های زیادی را برای زند گی انسانی  فراهم  کرده  این  ناحیه  کم جمعیت ترین ناحیه ی ایران است و خشن ترین مناطق زیست محیطی ایران را در خود جای داده است .

  تهیه و تظیم:پیام فتح اله

  منبع مطلب : payamfa90.blogfa.com

  مدیر محترم سایت payamfa90.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  درس چهاردهم : پراکندگی و رشد جمعیت

  درس چهاردهم : پراکندگی و رشد جمعیت

  تعریف تراکم جمعیت : رابطه و نسبت بین انسان و زمین را بیان می کند و تعداد افراد ساکن در یک واحد را به

  طور متوسط نشان می دهد. 

  تراکم جمعیت : رابطه بین جمعیت و مساحت را بیان می کند یعنی  تراکم جمعیت = تعداد جمعیت تقسیم بر مساحت

                                                                   عوامل موثر در پراکندگی جمعیت : عوامل دافعه ، عوامل جاذبه .

  تعریف عوامل دافعه : عواملی که سبب دور شدن انسان ها از یک مکان می شوند . مانند : جنگ ، بیکاری .

  تعریف عوامل جاذبه : عواملی که سبب تشویق جمعیت به یک مکان می شوند . مانند : درآمد بیشتر ، آب و هوای بهتر .

  دسته بندی عوامل دافعه : عوامل طبیعی ، عوامل انسانی .

  دسته بندی علل طبیعی دفع جمعیت  : آب و هوای نا مناسب ، وضع نامناسب ناهمواری ها  ، پوشش گیاهی نامناسب ، وضعیت نا مناسب خاک ها ، عدم وجود منابع طبیعی .

  آب و هواهائی که سبب دفع جمعیت می شوند : آب و هواهای بسیار سرد ، بسیارگرم ، بسیار مرطوب ، بسیار خشک .

  اشکال ناهمواری هائی که سبب دفع جمعیت می شود : نواحی بسیار بلند ، بسیار پرشیب ، آتشفشانی ، زلزله خیز . انواع پوشش های گیاهی که سبب دفع جمعیت می شوند : جنگل های انبوه ، ماطق بدون پوشش گیاهی .

  اشکال خاک هائی که سبب دفع جمعیت می شود : خاک های فقیر ، خاک های فرسایش یافته .

  کمی چه نوع منابع طبیعی سبب دفع جمعیت می شود ؟ ذخائر آب ، ذخائر انرژی ، منابع معدنی .

  عوامل انسانی دفع جعیت به چند دسته تقسیم می شود ؟ سیاسی ، اقتصادی ، حمل و نقل .

  از نظر حمل و نقل چه مناطقی کم جمعیت هستند ؟ چرا ؟ نواحی دور افتاده به دلیل عدم دسترسی به وسائل حمل و نقل و ارتباطات و نواحی داخلی قاره ها به دلیل عدم اکان تجارت ،بازرگانی و دریانوردی .

  دلائل اقتصادی کمی جمعیت در یک ناحیه : فقدان ثروت و سرمایه ، سطح پائین تکنولوژی .

  دلائل سیاسی کمی جمعیت در یک ناحیه : عدم سرمایه گذاری دولت ، عدم ایجاد مشاغل ، عدم ایجاد امکانات خدماتی و رفاهی .

  عوامل طبیعی جذب جمعیت : وجود منابع طبیعی ( منابع معدنی ، آب ، ذخائر انرژی ) ، خاک های حاصلخیز ، پوشش گیاهی مناسب ، شکل مناسب ناهمواریها ، آب و هوای مناسب .

  عوامل انسانی جذب جمعیت :

  وجود وسائل حمل و نقل مناسب ، دلائل اقتصادی ( وجود ثروت و سرمایه ، سطح پائین تکنولوژی) . دلائل سیاسی (  سرمایه گذاری دولت ،  ایجاد مشاغل ،  ایجاد امکانات خدماتی و رفاهی ) .

  تعریف انفجار جمعیت : به افزایش بسیار سریع تعداد جمعیت را در یک مکان گفته می شود . ( به رشد زیاد و سریع جمعیت درکشور های در حال توسعه  قاره های آسیا ، آفریقا ، آمریکای لاتین گفته می شود . )

  علت انفجار جمعیت در زمان حال : بیشتر بودن  میزان  تعداد متولدین نسبت به مرگ و میر است .

  علل ثابت بودن رشد جمعیت جهان در گذشته : وقوع قحطی و کمبود مواد غذائی ، جنگ ها ، بیماریهای واگیردار مانند : آبله ، طاعون ، حصبه و وبا .

  علل افزایش رشد جمعیت جهان پس از انقلاب صنعتی : با پیشرفت علم پزشکی و بهداشت ، توسعه ابزار و آلات و شیوه های کشاورزی و افزایش تولید غذا ، پیشرفت امکانات حمل و نقل و ارتباطات میزان مرگ و میر کاهش  و رشد جمعیت افزایش یافته است .

  کشورهائی که رشدجمعیت آنها صفر یا پائین تر از صفر است : آلمان ، فنلاند ، سوئد ، اسپانیا و دانمارک .

  * 97% رشد جمعیت جهان مربوط به کشور های در حال توسعه  قاره های آسیا ، آفریقا ، آمریکای لاتین است ، که حدود 84 % جمعیت جهان را در خود جای داده اند .

  * 39 % جمعیت جهان در دو کشور هند و چین زندگی می کنند .

  تعریف رشد طبیعی  جمعیت  : حاصل تفاوت نرخ موالید و مرگ و میر است .

  مسئله : در سال 1990 در کشور تانزانیا نرخ موالید 51 در هزار و نرخ موالید 14 در هزار بوده است . رشد طبیعی جمعیت تانزانیا را به درصد محاسبه نمائید .

  رشد جمعیت تانزانیا به در هزار

                            رشد جمعیت تانزانیا به درصد

   علت کمی رشد جمعیت در کشورهای توسعه یافته صنعتی : به موازات کاهش مرگ و میر از میزان موالید نیز کاسته شده است .

  علت رشد زیادجمعیت در کشورهای درحال توسعه : با پیشرفت بهداشت و وضع اقتصادی نرخ مرگ و میر کاهش یافته ولی نرخ موالید همچنان بالا است . به همین دلیل جمعیت همچنان در حال افزایش است .

  انواع رشد جمعیت : افزایش جمعیت ( رشد مثبت ) ، کاهش جمعیت ( رشد منفی ) ، ثبات جمعیت .

  * ساختمان سنی جمعیت را با هرم سنی جمعیت نشان می دهند .

  دسته بندی گروه های سنی از نظر اقتصادی : کودکان و نوجوانان ( 14 – 0 سال ) ، کهنسالان ( بیشتر از 65 سال ) که معمولا تولید کننده نمی باشند ، بزرگسالان ( 65 – 15 سال ) گروه اصلی تولید کننده و فعالان اقتصادی هستند .

  شکل هرم سنی  در کشورهای در حال توسعه نظیر مکزیک: در کشورهای در حال توسعه قاعده هرم پهن است ، یعنی درصد زیادی از جمعیت کمتر از 15 سال سن دارند ، که به این مسئله جوانی جمعیت گفته می شود .

  مشکلات شکل هرم سنی در کشورهای در حال توسعه : باید برای تامین نیازهای جوانان بخصوص در آموزش و پرورش و ایجاد شغل سرمایه گذاری کنند .

  شکل هرم سنی جمعیت در کشورهای توسعه یافته صنعتی مانند سوئد : در کشورها یتوسعه یافته نرخ موالید و مرگ و میر هردو پائین است و امید به زندگی هم بالا است ، قاعده هرم باریک و هرم به شکل یک زنگ درآمده است .

  مشکلات شکل  هرم سنی جمعیت در کشورهای توسعه یافته صنعتی مانند سوئد : در این کشورها تعداد فعالان اقتصادی زیاد است ولی جمعیت رو به پیری می رود .

  جمعیت در کشور ما چگونه پراکنده شده است ؟

  تراکم جمعیت ایران در سال 1375 : 37 نفر در کیلومتر مربع

  دسته بندی عوامل موثر در توزیع  جمعیت : عوامل طبیعی ، عوامل انسانی .

  عوامل طبیعی موثر در توزیع جمعیت : آب و هوا ، خاک های مساعد ، دسترسی به دریا ها ، نوع ناهمواری ها .

  عومل آب و هوائی موثر توزیع جمعیت و پیدایش کانون های شهری و روستائی : ریزش های جوی بویژه « دسترسی به آب »

  عوامل انسانی موثر در تراکم بیش از حد جمعیت در استان تهران : مرکزیت سیاسی ( پایتخت کشور ) ، تمرکز وزارتخانه ها و سازمان های دولتی ، امکانات زیر ساختی نظیر راه ها ،  امکانات برتر آموزشی و خدماتی ، تمرکز صنایع ( 37 % صنایع کشور در استان تهران قرار دارند .)

  ویژگی های جمعیتی ایران :

  سرشماری ها :

  هدف از سرشماری ها : بدست آوردن اطلاعات جمعیتی به منظور استفاده در برنامه ریزی های مختلف .

  اولین سرشماری رسمی در ایران : در سال  1335

  فاصله سرشماریهای رسمی در ایران : 10 سال

  میزان جمعیت ایران در آخرین سرشماری رسمی ( 1385 ) : حدود 70 میلیون نفر .

  علل افزایش رشد سرع جمعیت ایران در 70 سال اخیر : گسترش بهداشت و واکسناسیون ، لوله کشی و بهبود آب آشامیدنی ، رونق صادرات نفت و واردات مواد غذائی .

  نرخ رشد جمعیت ایران در سال 1365 : نرخ رشد مطلق جمعیت 9/3% و نرخ رشد طبیعی جمعیت 2/3 % و نرخ مهاجرپذیری از افغانستان 7/0 % بوده است .

  راه های کاهش رشد جمعت ایران توسط مسئولین کشور : اتخاذ سیاست های جمعیتی ، آگاهی دادن به مردم از پی آمدهای انفجار جمعیت .

  ساختمان سنی جمعیت ایران : ایران همانند کشورهای در حال توسعه دارای هرمی با قاعده پهن است ، که نشان دهنده میزان بالای موالید است ( 42 % جمعیت ایران کمتر از 15 سال سن داشته است و جمعیت کهنسال ایران بین 4 % - 5 % است .  )  که همین جوان بودن جمعیت بر بالا ماندن رشد جمعیت در آینده نیز تاثیر خواهد گذاشت .

  منبع مطلب : geoturkman.blogfa.com

  مدیر محترم سایت geoturkman.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  نصرت قادری 4 ماه قبل
  1

  کشور ایران از نظر پراکندگی جمعیت به چند ناحیه تقسیم می شود

  مهدی 11 ماه قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید