;
  در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا مغز درون جمجمه و نخاع درون ستون مهره قرار گرفته

  1 بازدید

  چرا مغز درون جمجمه و نخاع درون ستون مهره قرار گرفته را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  مغز انسان

  مغز انسان

  مغز انسان مرکز دستگاه عصبی است. دستگاه عصبی مرکزی در درون حفاظی استخوانی به نام جمجمه و ستون مهره ها قرار گرفته و شامل مغز و نخاع می‌باشد. سیستم عصبی مرکزی در زبان عام به دو قسمت با نام‌های مادهٔ سفید و مادهٔ خاکستری تقسیم می‌شود. مغز شامل قسمت‌های متنوعی است که هر کدام در عین ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر دارای کارها و وظائف گوناگونی هستند.دستگاه عصبی انسان شامل دو قسمت مرکزی و محیطی می‌باشد. قسمت مرکزی، مرکز فعالیت‌های ارادی و غیرارادی می‌باشد و قسمت محیطی. شامل عصب‌هایی است که قسمت‌های مختلف بدن را به بخش عصبی متصل می‌کند* مغز انسان از دید ساختار، همانند مغز دیگر پستان‌داران است ولی قشر مغز آن در مقایسه با دیگر پستانداران دارای گسترش و پیشرفت بسیار بیشتری‌است. جانوران بزرگی مانند نهنگ‌ها و فیلها در اندازه‌گیری مطلق دارای مغزی بزرگ‌تر هستند، اما زمانی که اندازه‌گیری با استفاده از ضریب مغزی و پس از جبران اندازه و جثهٔ بدن انجام گیرد، این مغز انسان است که تقریباً دو برابر مغز دلفین پوزه‌بطری، و سه برابر مغز یک شامپانزه خواهد بود. بخش عمده‌ای از گسترش و پیچیدگی مغز انسان مربوط به بخشی از مغز به نام قشر مغزی یا کورتکس، به ویژه لوب پیشانی، که با توابع اجرایی از جمله خودلگامی یا اتوکنترل، برنامه‌ریزی، استدلال، و که ویژه بینایی است نیز تا میزان زیادی در انسان بزرگتر است.[۱]

  قشر مغز دارای ۱۵-۳۳ بیلیون یاختهٔ عصبی یا نورون است که هر کدام با سیناپس به چندین هزار یاخته عصبی دیگر متصل است. این یاخته‌ها بوسیلهٔ رشته‌های پروتوپلاسم بلندی که آسه یا آکسون نام دارد با دیگر یاخته‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. آکسون‌ها دنباله‌ای از ضربان‌های سیگنالی را که پتانسیل عمل نام دارند تا دورترین نقاط مغز یا یاخته‌های دریافت کنندهٔ ویژهٔ هدف در بدن حمل می‌کنند.[۲] به کمک دستگاه‌های MRI پیشرفته می‌توان آکسون‌ها و چگالی آن‌ها در مغز را با دقت بالایی مشخص کرد.

  ساختار[ویرایش]

  مغز انسان حدود ۱۵۰۰ گرم وزن دارد[۱] و حجم آن نیز حدود ۱۱۳۰ سانتیمتر مکعب در زنان و ۱۲۶۰ سانتیمتر مکعب در مردان است.[۳] هرچند از نظر ضریب هوشی یا آی‌کیو و سایر اندازه‌گیری‌های عملکردی و شناختی هیچ‌گونه و به هیچ وجه تفاوت نورولوژیک بین دو جنس مذکر و مؤنث تاکنون نشان داده نشده‌است.[۴] بافت مغز بیشتر از جنس چربی است.[۵]

  سه پرده با نام مننژ، مغز و نیز نخاع را محافظت می‌کنند. پردهٔ داخلی چسبیده به مغز و نخاع که کار تغذیهٔ بافت عصبی را انجام می‌دهد، پردهٔ میانی یا عنکبوتیه که به پردهٔ خارجی چسبیده و از پردهٔ داخلی کمی فاصله دارد و در پایان پردهٔ خارجی که از بافت پیوندی تشکیل شده و به استخوان‌ها چسبیده‌است. در فاصله بین عنکبوتیه و پردهٔ داخلی مایعی شفاف حاصل از از ترشحات رگ‌های خونی بنام مایع مغزی-نخاعی یا لیکور قرار دارد و کار آن محافظت از بافت عصبی است. مغز انسان مانند تمامی جانداران از یاخته‌های عصبی یا نورون و یاخته گلیال یا نوروگلیا و نیز رگ‌های خونی بسیاری تشکیل شده‌است. سلول‌های گلیال انواع گوناگونی داشته و انجام تعدادی از عملکردهای مهم ازجمله پشتیبانی ساختاری، پشتیبانی متابولیک یا سوخت‌وساز یاخته، عایق و همچنین هدایت را به عهده دارند. نورون‌ها، اما، معمولاً مهم‌ترین یاخته‌های در مغز انگاشته می‌شوند. تعداد نورون‌ها، با توجه به آرایه‌های توموگرافی، روشی به مراتب دقیق‌تر از روش میکروسکوپی پیشین، حدود دویست میلیارد نورون در مغز انسان همراه یکصدوبیست‌وپنج تریلیون سیناپس در کورتکس یا قشر مغزی را نشان داده‌است.[۶] ویژگی یگانه یاختهٔ عصبی در ایجاد و انتقال پیام به دورترین نقاط بدن است.[۷][۸]

  مغز در انسان از بخش‌های مختلفی مانند مخ، مخ‌چه، تالاموس، هیپوتالاموس، پل مغزی، بطنهای مغز، ساقه مغز، بادامه مغز، عقده‌های قاعده‌ای تشکیل شده‌است.

  نیمکره‌های مغز یا مُخ بزرگترین قسمت مغز است و بالای تمام ساختار مغز انسان قرار دارد که با یک لایه یا قشر مغزی (کورتکس) با توپوگرافی پیچ‌درپیچ پوشیده شده‌است.[۹] در زیر مخ ساقه مغز قرار دارد و شبیه ساقه‌ای به مخ متصل شده‌است. در عقب مغز، در زیر مخ و در پشت ساقه مغز، مخچه با ساختاری ویژه بخاطر وجود سطحی با شیاربندی افقی قشر آن، که باعث می‌شود آن را متفاوت از هر منطقهٔ دیگر مغز نمایان کند، وجود دارد. شکل کلی آن، همانند سایر پستانداران می‌باشد، اگرچه به‌طور قابل توجهی در اندازکمی سفید نسبی متفاوت است. به عنوان یک قاعده، هرچه مخ کوچکتر، کورتکس دارای قشر پیچ در پیچ کمتری است. قشر مغزی یک موش تقریباً کاملاً صاف است اما قشرمغزی دلفین یا نهنگ، پیچ در پیچ تر از کورتکس انسان است.

  مغز زنده بسیار نرم است، چیزی شبیه به نرمی ژله است و با وجود اینکه سلول‌های خاکستری معروف هستند اما قشر زنده در واقع صورتی رنگ و در بخش‌های داخلی کمی سفید است.

  بتازگی محققان دانشگاه نورت وسترن در آمریکا در حین مطالعه اثرات یک داروی ضد افسردگی بر روی موش‌ها به این نتیجه رسیدند که عملکرد مغزهای دو جنس نر و ماده در سطح مولکولی متفاوت است. دراین مطالعه یک تفاوت شیمیایی در میان مغزهای نر و ماده کشف شد و محققان دریافتند که این اختلاف در سطح مولکولی و در تعامل میان مولکول‌های ERalpha and mGluR1 است.[۱۰]

  لُوب‌ها[ویرایش]

  نیمکرهٔ چپ و راست مخ و کورتکس تا حدودی قرینه بوده که تصویری آینه‌ای از یکدیگر می‌سازند. هر نیمکره به چهار لب، لوب پیشانی، لوب آهیانه، لوب پس سری، و لوب گیجگاهی تقسیم شده‌است. این تقسیم‌بندی لوب‌ها از ساختار قشر کورتکس مشتق نشده‌است بلکه لوب‌ها از نام استخوان جمجمه که آن‌ها را همپوشانی می‌کند نام می‌گیرند. استخوان پیشانی، استخوان آهیانه، استخوان گیج‌گاهی و استخوان پس‌سری. مرزهای بین لوب‌ها در زیر سوتور یا بخیه که استخوان‌های جمجمه را به هم پیوند داده، قرار دارد البته به‌استثنای مرز بین لوب فرونتال و لوب آهیانه که در طول مرز آناتومیک شیار مرکزی، در محل تلاقی قشر سوماتوسنسور اولیه و قشر حرکتی اولیه قرار دارد.

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  درباره مغز و نخاع، علوم پنجم دبستان

  درباره مغز و نخاع، علوم پنجم دبستان

  مغز و نخاع با هم سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می دهند. این سیستم پیچیده بخشی از کارهایی است که ما انجام می دهیم. مغز به عنوان فرمانده بدن کارهایی را که ما انتخاب می کنیم انجام دهیم – مانند راه رفتن و صحبت کردن – و کارهایی که بدن ما به طور خودکار انجام می دهد – مانند تنفس و هضم غذا کنترل می کند. سیستم عصبی مرکزی درگیر حواس ماست- دیدن ، شنیدن ، لمس کردن ، چشیدن و بو کردن و همچنین احساسات ، افکار و حافظه ما.

  دستگاه عصبی از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

  سیستم عصبی در انسان از مغز، نخاع، اندام‌‌های حسی و تمام نورون‌‌هایی ساخته شده است که به عنوان کانال‌‌های ارتباطی بین ارگان‌‌های مختلف بدن فعالیت می‌کنند.

  سیستم عصبی انسان در درجه اول از یک نوع سلول واحد به نام «نورون» (Neuron) ساخته شده است. به نورون‌ها، سلول‌‌های عصبی نیز گفته می‌شود. سیستم عصبی از تعداد بسیاری نورون تشکیل شده است. نورون‌ها از یک جسم سلولی مرکزی و تعدادی اجزای گسترش یافته به نام‌های آکسون (آسه)، پایانه‌های سیناپسی و دندریت‌ها ساخته شده‌ا‌ند. (سلول: یاخته)

  مغز یک توده نرم و اسفنجی از سلولهای عصبی و بافت پشتیبان است که سه بخش عمده دارد: مخ ، مخچه و ساقه مغز.  این قسمت ها با هم کار می کنند اما هرکدام کارکردهای خاصی دارند.

  مخ، بزرگترین قسمت مغز ، بیشتر جمجمه فوقانی را پر می کند. دارای دو نیمه است به نام نیمکره چپ مغز و نیمکره راست مغز. مغز از اطلاعات حواس ما استفاده می کند تا بداند چه چیزی در اطراف ما اتفاق می افتد و به بدن ما می گوید که چگونه پاسخ دهد. نیمکره راست ماهیچه ها را در سمت چپ بدن کنترل می کند و نیمکره چپ ماهیچه ها را در سمت راست بدن کنترل می کند. این بخش از مغز همچنین گفتار و احساسات و همچنین خواندن ، تفکر و یادگیری را کنترل می کند.

  مخچه 2

  مخچه ، زیر مغز در پشت مغز ، تعادل و اقدامات پیچیده مانند راه رفتن و صحبت کردن را کنترل می کند.

  ساقه مغز، مغز را با نخاع متصل می کند. این قسمت گرسنگی و تشنگی و برخی از اساسی ترین عملکردهای بدن مانند دمای بدن ، فشار خون و تنفس را کنترل می کند.

  حالا که فهمیدیم مغز توده نرم و اسفنجی است، پس چطور آسیب نمی بیند؟

  همانطور که در قسمت قبل بیان کردیم، مغز توسط استخوان های جمجمه و با پوشاندن سه غشای نازک به نام مننژ محافظت می شود. مغز همچنین توسط مایع مغزی نخاعی احاطه شده و محافظت می شود. مایع مغزی نخاعی مواد مغذی را از خون به مغز می آورد و مواد زائد را از مغز خارج می کند.

  وظایف سیستم عصبی

  عصب مرکزی

  سیستم عصبی مرکزی

  مغز و نخاع سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می دهند.

  عصب محیطی

  سیستم عصبی محیطی

  سیستم عصبی محیطی از ۱۲ جفت رشته عصبی مغزی به همراه ۳۱ جفت رشته عصبی نخاعی تشکیل شده است. بنابراین، سیستم عصبی محیطی شامل نورون‌هایی در اندام‌های حسی، تمام اعصاب حسی و تمام اعصاب حرکتی است که به نقاط مختلف بدن پیام ارسال می‌کنند.

  مغز و نخاع انسان

  مغز و ستون فقرات

  نخاع از دسته الیاف عصبی تشکیل شده است. از طریق کانال هایی در مرکز استخوان های ستون فقرات از پایین به سمت مغز می آید. همانطور که گفتیم استخوان های ستون فقرات از نخاع محافظت می کنند. مانند مغز ، نخاع توسط مننژها پوشانده شده و توسط مایع مغزی نخاعی احاطه می شود.

  اعصاب نخاعی در بیشتر قسمتهای بدن مغز را با اعصاب پیوند می دهد. اعصاب دیگر مستقیماً از مغز به چشم، گوش و سایر قسمتهای سر منتقل می شوند. این شبکه اعصاب حامل پیامهایی بین مغز و بقیه بدن است.

  منبع مطلب : shabahang.ir

  مدیر محترم سایت shabahang.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  خ

  1 ماه قبل
  0

  6۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶6۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶

  1 ماه قبل
  0

  تع۲ننع۲ن۳عنقاشبن۲غت

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  من تذرهذ

  محمد 1 سال قبل
  0

  من جواب سوالمو میخواستم ولی چیز زیادی به دستم نیامد شما چطور

  0
  ـ 2 ماه قبل

  منم

  آرین 1 سال قبل
  2

  قسمت نخاع به هرسلول دخالت داره و هرکای برا مغز انجام میده تا مغز به درستی کارکند و برای ما نخاع مهم است ودر اکثريت بیماری ها از نخا معثود شده به جزکرونا

  دکتر آرين مسطفی امینی رفاع. . . .

  مهدی 1 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  0
  1 ماه قبل

  گرگ

  برای ارسال نظر کلیک کنید