در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا حاکمان عباسی امام رضا را به اجبار از مدینه به طوس اوردند

  1 بازدید

  چرا حاکمان عباسی امام رضا را به اجبار از مدینه به طوس اوردند را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  چرا امام رضا (ع) به توس هجرت کردند؟

  علت اصلی مهاجرت امام رضا(ع) به ایران چه بود؟

  علت اصلی مهاجرت امام رضا(ع) به ایران چه بود؟

  به گزارش خبرگزاری برنا؛ این امام بزرگوار در یازدهم ذی قعده سال ۱۴۸ ه. ق، در مدینه منوّره متولد شد. نام مبارکش، علی، کنیه آن حضرت، ابوالحسن و دارای القاب متعددی از جمله؛ رضا، صادق، ‌صابر، فاضل، قرة ‌اعین المؤمنین و... هستند، اما مشهورترین لقب ایشان، «رضا» به معنای «خشنودی» است.

  امام رضا (ع) پس از 17 سال سکونت در مدینه و تبلیغ دین و ارشاد مردم، با نقشه و حیله مأمون عباسی، راه خراسان را در پیش گرفت.

  وقتی حکومت مامون استقرار پذیرفت. مامون ضمن نامه‌‌های متعدد از امام رضا(ع) خواست تا همراه بزرگان علوی به خراسان بیاید و چون با مخالفت امام رو به رو شد، پیکی برای انتقال امام رضا(ع) روانه مدینه کرد.

  صدوق از مخول سجستانی نقل می‌‌کند: زمانی که پیکی برای بردن امام رضا(ع) به خراسان وارد مدینه شد، من آنجا بودم. امام برای خداحافظی از رسول خدا(ص) به حرم آمد. او را دیدم که چندین بار از حرم بیرون آمده، دوباره به سوی آرامگاه رسول خدا(ص) بازگشت و با صدای بلند گریست. من به امام نزدیک شده، سلام کردم و علت این امر را جویا شدم. امام در جواب فرمود: «من از جوار جدم بیرون می‌‌روم و در غربت از دنیا خواهم رفت...»

  هجرت امام رضا(ع) یک مهاجرت سیاسی اجباری بود که در سال 200 هجری به دستور خلیفه وقت انجام شد. مسیر هجرت امام از مدینه به مرو چنین است: مدینه، مکه (برخی این شهر را مسیر هجرت نمی‌‌دانند)، نباج، بصره‌، اهواز، اربق (اربک)، ارجان (بهبهان)، ابرکوه (ابرقوه)، ده شیر (فراشاه)، یزد، قدمگاه خرانق (مشهدک)، رباط پشت‌، بادام ‌نیشابور، قدمگاه نیشابور، ده سرخ‌، طوس‌، سرخس‌ و مرو.

  در جریان هجرت حضرت رضا(ع) سه مساله عمده روی داد که به ترتیب عبارت است از: بیماری آن بزرگوار در اهواز، استقبال مردم در نیشابور و بیان حدیث‌ سلسلة الذهب و زندانی شدن در سرخس.

  با توجه به استقبال بی‌ نظیر مردم نیشابور از امام رضا(ع) و بیان حدیث‌ سلسلة الذهب از سوی آن حضرت، رژیم عباسی چنان شایع کرد که امام رضا(ع) ادعای الوهیت کرده، او را بدین اتهام در سرخس زندانی ساخت. اینکه امام(ع) چه مدت در زندان بود، معلوم نیست.

  ولی این واقعه نشان می‌‌دهد که پذیرش ولایتعهدی امری تحمیلی بود. با ورود امام به مرو، مامون برای انجام یافتن نقشه‌‌اش استقبال باشکوهی از امام به عمل آورد و پس از پذیرش ولایتعهدی از سوی امام، به نام امام سکه زد.

  مدت امامت امام هشتم در حدود 20 سال بود که می‌توان آن را به سه بخش جداگانه تقسیم کرد: 10 سال اول امامت آن حضرت، که همزمان بود با زمامداری هارون. پنج سال بعد از‌ آن که مقارن با خلافت امین بود. پنج سال آخر امامت آن بزرگوار که مصادف با خلافت مأمون و تسلط او بر قلمرو اسلامی آن روز بود.

  منبع مطلب : www.borna.news

  مدیر محترم سایت www.borna.news لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  یگانه فرامرزی : اصلا مفید نبود امیدوارم چند تا مطالب مهم داخل سایت تون بگذارید

  پارسا : مردم ایران از حاکمان عباسی بخاطر ظلم و جنایتشان پیش امام رضا شکایت میبردن و امام رضا پیش مردم ایران محبوبیت خاصی داشتن حاکمان عباسی هم که دیدن حکومتشان در خطر است پیک فرستادن و امام رضا را راهی ایران کردن و خود را در انذار مردم طرفدار امام رضا جا زدن و در موقعیتی مناسب او را به شهادت رساندند وبه هدف اصلی خود رسیدندو حکومت ظالمانه خود را ادامه دادن

  R : سلام من جواب می خواهم

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ههه 12 ماه قبل
  0

  گفتن احمقا

  R 1 سال قبل
  4

  سلام من جواب می خواهم

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  سلام من جواب می خواهم

  لغلملفمذعذمغ 1 سال قبل
  2

  غ

  کلاس نهمی 1 سال قبل
  0

  خیلی خیلی خیلی بد اصلا مفید نبود از این سایت متنفرم ریدم به سرتا پای سازندش کیر همه ی آدم ها تو کس جد به جدتون

  0
  آروشا 1 سال قبل

  بزرگ تر از دهنت زر نزن گوساله

  0
  آروشا 1 سال قبل

  بیشعور

  1
  آروشا 1 سال قبل

  خاک تو سرت حرمت نگهر دار

  2
  اگه گفتی اسمم چیه؟ 1 سال قبل

  آقای کلاس نهمی معدب باش

  پارسا 1 سال قبل
  4

  مردم ایران از حاکمان عباسی بخاطر ظلم و جنایتشان پیش امام رضا شکایت میبردن و امام رضا پیش مردم ایران محبوبیت خاصی داشتن حاکمان عباسی هم که دیدن حکومتشان در خطر است پیک فرستادن و امام رضا را راهی ایران کردن و خود را در انذار مردم طرفدار امام رضا جا زدن و در موقعیتی مناسب او را به شهادت رساندند وبه هدف اصلی خود رسیدندو حکومت ظالمانه خود را ادامه دادن

  1
  وایییی 1 سال قبل

  آفرین به تو می گن با عقل خدا بهت پولی تریلیاردی بده

  وایییی 1 سال قبل
  2

  خدا بگم چکارتون کنه که از خودتون چیز میز می سازید این چرتو پرتا چیه

  2
  پارسا 1 سال قبل

  آفرین به تو میگن با عقل خدا بهت پول میلیاردی بده والا

  یگانه فرامرزی 1 سال قبل
  4

  اصلا مفید نبود امیدوارم چند تا مطالب مهم داخل سایت تون بگذارید

  3
  پارسا 1 سال قبل

  دقیقا

  2
  کلاس چهارمی 1 سال قبل

  خیلی سایت خوبی هست ولی الان اصلا مفید نبود🤔

  حمید 2 سال قبل
  -2

  مردم ایران از حاکمان عباسی بخاطر ظلم و جنایتشان پیش امام رضا شکایت میبردن و امام رضا پیش مردم ایران محبوبیت خاصی داشتن حاکمان عباسی هم که دیدن حکومتشان در خطر است پیک فرستادن و امام رضا را راهی ایران کردن و خود را در انذار مردم طرفدار امام رضا جا زدن و در موقعیتی مناسب او را به شهادت رساندند وبه هدف اصلی خود رسیدندو حکومت ظالمانه خود را ادامه دادن

  1
  پارسا 1 سال قبل

  آفرین به تو می گن با عقل خدا بهت پول میلیاردی بده

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  چرا حاکمان عباسی امام رضا ع را با اجبار به طوس اوردند

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید