در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  همه چیز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر زاده نشده اند

  1 بازدید

  همه چیز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر زاده نشده اند را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  رضوان

  در هنگام بحث با کسی،

  اگر چیزی را نمی دانیم قیافه نگیریم که می دانیم.

  وقتی نمی دانی چه عیبی دارد که بگویی نمی دانم؟!

  به قول بوذر جومهر : " همه چیز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر نزاده اند".

  استاد مجید جعفری تبار

  همه چیز را همه کس داندوبلاگ رضوان

  منبع مطلب : rezvaan.blog.ir

  مدیر محترم سایت rezvaan.blog.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  همه چیز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر نزاده اند

           سلام دختر قشنگم ٬ یک روزی بود و یک روزگاری . یک روز پیرزنی پرسان پرسان به سراغ بزرگمهر حکیم آمد و در حضور جمعی که آنجا بودند مساله ای پرسید  ٬ بزرگمهر فکری کرد و گفت : " نمی دانم . باید مطالعه کنم و فکر کنم و جواب مساله را پیدا کنم . " ٬ پیرزن پرتوقع که خیال می کرد بزرگمهر همه چیز را می داند از این جواب ناراحت شد و گفت : " خیلی عجیب است و نامربوط است ! وزیر انوشیروان هستی و نامت بزرگمهر حکیم است و همه تو را مردی دانشمند می دانند و از پادشاه چندین و چندان مزد و پاداش می گیری و وقتی هم پیرزنی مثل من از تو چیزی می پرسد می گویی نمی دانم !  پس این همه احترام را برای چه داری و آن همه پول را برای چه می گیری ؟ "

           بزرگمهر با مهربانی جواب  داد : " من بعضی از چیزها را می دانم و بسیاری از چیزها را نمی دانم و هرگز ادعا نکرده ام که همه چیز را می دانم احترامی هم که دارم برای همان چیز های اندکی است که می دانم , هم چنان که جواب مساله ی تو را ندانستم و تو به من احترامی نکردی . هر چه هم پاداش می گیرم برای همان چیزهای کمی است که می دانم و اگر می خواستند برای آنچه نمی دانم به من مزد و پاداش بدهند , همه ی آنچه در دنیا هست بس نبود زیرا چیزهایی که نمی دانم خیلی زیاد است . یقین داشته باش پادشاه هم برای آنچه نمی دانم به من پاداش نمی دهد . اگر قبول نداری برو از پادشاه بپرس . "

           پیرزن شرمنده شد و گفت : " از آنچه گفتم پوزش می خواهم . من پنجاه سال است مکتبدارم مردم مرا دانا می شمارند و چیزهای بسیاری از من می پرسند و تا یاد دارم هرگز نگفته ام نمی دانم . همیشه جوابی داده ام و مردم را از خود راضی نگه داشته ام . "

           بزرگمهر در جواب گفت : " کسی که می خواهد همه را از خود راضی نگه دارد ناچار ضد و نقیص زیاد خواهد گفت و کسی که می خواهد به همه چیز جواب بدهد و هرگز نگوید نمی دانم ناچار بسیاری از جواب هایش نادرست خواهد بود . هر کسی چیزهایی می داند و چیزهای بیشتری نمی داند , همه چیز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر نزاده اند . "

                                                                                  

                                                                            عصر جمعه ی قشنگی داشته باشی

        

              پ.ن ۱ : داستان از کتاب قصه های سندباد نامه و قابوسنامه ٬ نوشته ی مرحوم آذر یزدی

              پ.ن ۲ : گاهی فکر میکنم میبینم من هم دست کمی از این پیرزنه ندارما


   

  منبع مطلب : amirzababa.blogfa.com

  مدیر محترم سایت amirzababa.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  همه چیز را همگان دانند

  به من بیاموز ای دانای بزرگ پاک

  می گویند که پیرزنی از بزرگمهر ( وزیر خسرو انوشیروان ) پرسشی را می پرسد و بزرگمهر نمی تواند پاسخ دهد . پیر زن به بزرگمهر می گوید : تو با این حقوق کلانی که می گیری نمی توانی به پرسش من پاسخ دهی؟!!. بزرگمهر در پاسخ می گوید: من پول آن چیزهایی را می گیرم که می دانم ، نه پول آن چیزهایی که نمی دانم ؛اگر پادشاه به آن چیزهایی که من نمی دانم پول پرداخت کند خزانه شاهی کفاف نمی دهد ودر ادامه می گوید : " همه چیز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر زاده نشده اند ". این داستان اشاره به این دارد که هیچ گاه یک نفر نمی تواند همه چیز را بداند ، بلکه دانش در بین همه ی مردم، چه آنها که پیش از این زندگی می کرده اند وچه کسانی که اکنون زنده اند و چه کسانی که در آینده خواهند آمد پراکنده است . به سخنی دیگر، دانش گذشتگان هم که به ما رسیده در دست یک نفر نبوده ،بلکه پیامد کوشش و تلاش هزاران ساله میلیون ها  نفر در همه ی جهان بوده است. اکنون هم یک نفر نمی تواند حتا در یک شاخه از علم همه چیز را بداند . برای نمونه  هیچ ریاضیدانی نمی تواند ادعا کند که از همه دانش های همه شاخه های ریاضی آگاهی کامل دارد . یا هیچ پزشکی نمی تواند ادعا کند که از اثرات همه خوراکی ها بر سلامت بدن اطلاع کامل دارد . یا حتا هیچ متخصص چشمی نمی تواند ادعا کند دانش روان درمانی را می داند . بگذریم از این که یک پزشک تا پایان عمر خودش احتمالا از دانش های مربوط به ریخته گری ، ذوب فلز، کاشت و برداشت موز ، حسابداری ، خیاطی ، تعمیر خودرو، خلبانی ، آشپزی ، فضانوری و هزاران  دانش  دیگر، بی اطلاع خواهد ماند.هوده ( نتیجه ) این که ، دانش بی پایان است و کسی نمی تواند ادعا کند که  همه ی دانش ها را می داند .

  ز هر دانشی چون سخن بشنوی          ز آموختن یک زمان نغنوی

   چو دیدار یابی به شاخ سُخُن              بدانی که دانش نیابد به بُن   

                                                               فردوسی بزرگ

  ادامه دارد

  منبع مطلب : www.themarketsystem.loxblog.com

  مدیر محترم سایت www.themarketsystem.loxblog.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 7 ماه قبل
  -1

  منم ۴ خط بیشتر نمی‌خوام 😡😡

  اسلامی ایران 7 ماه قبل
  1

  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  مرینت 7 ماه قبل
  0

  خب به نظر من که خوب بود چکیدشو مینوشتی بهتر بود ولی باز هم.ممنون.لایکم کنید

  .‌‌‌.. 7 ماه قبل
  -2

  خیلی متن ها طولانیه من فقط سه خط میخوام

  علی 2 سال قبل
  -1

  کیرتودهنت که دربارش نمی گی

  علی 2 سال قبل
  0

  کیرتودهنت که دربارش نمی گی

  ناشناس 2 سال قبل
  3

  هیچی نگو من گفتم دو خط میخواهم

  تمام

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید