;
  در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ناهمواری های مریخی در کدام منطقه از ناهمواری های زیر قرار دارند؟

  1 بازدید

  ناهمواری های مریخی در کدام منطقه از ناهمواری های زیر قرار دارند؟ را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  کوه‌های مریخی چابهار

  کوه های مریخی

  کوه های مریخی

  رشته  کوه های مریخی یا مینیاتوری به دلیل شکل غیرعادی، مناظری از کوه های کُره ماه را برای انسان تداعی می کنند و به  عنوان یکی از عجیب ترین عارضه های طبیعی از زیباترین قطب های طبیعتگردی ایران به شمار می روند.

  کوه‌های مینیاتوری چابهار یا کوه‌های مریخی چابهار نام کوه‌هایی با ساختار و شکل ویژه در فاصله ۴۰ تا ۵۰ کیلومتری بعد از شهر چابهار، در مسیر گواتِر در سمت چپ جاده است که به دلیل نوع و وضعیت فرسایش و گونهٔ رسوبی خاص، اشکالی شبیه به ناهمواری‌های سطح مریخ دارد. رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی (سخت‌پوستان و ماهی‌ها) به همراه ماسه و خاک رس، مواد اصلی تشکیل‌دهندهٔ رسوبات این کوه‌ها است.

  کوه‌های مریخی (آریا، کالانی) رشته کوهی هستند که تقریباً از ۳۵ کیلومتری خاور چابهار آغاز می‌شوند و دهها کیلومتر به سمت شرق امتداد می‌یابند.

  این کوهها که شبیه به کوههای مریخی هستند و کمتر در جهان کوهی به این شکل وجود دارد بدبوم نامیده می‌شوند که عبارتند از زمینها و بلندی‌هایی که در برابر فرسایش بدین شکل درآمده‌اند.

  این پدیده های کم نظیر در امتداد کوه های زاگرس هستند که در نهایت به پاکستان می رسند و به رنگ های قرمز، خاکستری و سفید دیده می شوند و نسبت به دشت های اطراف ارتفاع آنها از 5 تا 100 متر متغیر است. سنگِ این کوه ها جنسی مقاوم دارد و بالا رفتن از آنها خود نوعی صخره نوردی است. شکل های نامأنوس این رشته کوه ها ناشی از جنس رسوبی و فرسایش سریع در برابر باد و باران است، ولی بر خلاف فرسایش های آرام و طبیعی مهلتی برای رویش گیاهان باقی نمی ماند. مقاومت نایکسان لایه های زمین شکل این منطقه را سرشار از دندانه ها، لبه ها، شیارها و تراش های زیبا کرده است و نیز سبب شکل گیری ستون هایی با کلاهک هایی بر سر یا کوه هایی شده است که گویی با چاقو سر آن ها را بریده اند. 

  منبع مطلب : www.visitiran.ir

  مدیر محترم سایت www.visitiran.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 6 ماه قبل
  0

  9

  zahra 6 ماه قبل
  0

  9

  مهدی 12 ماه قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید