در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نام چهار سوره از قرآن کریم را نام ببرید که به نام پیامبران خدا باشد

  1 بازدید

  نام چهار سوره از قرآن کریم را نام ببرید که به نام پیامبران خدا باشد را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  چند سوره از سوره های قرآن کریم به نام های مبارک پیامبران الاهی است؟ - گنجینه پاسخ ها - اسلام کوئست - مرجعی برای پاسخگویی به سوالات دینی، اعتقادی و شرعی

  شش سوره در قرآن کریم به نام های پیامبران آمده که عبارت اند از: نوح، ابراهیم، یونس، یوسف، هود و محمّد.

  البته، مفسران با توجه به روایات، معتقدند که برخی از سوره های قرآن؛ مانند طه،[1] یس،[2] مدثر،[3] مزمل،[4] اشاره به شخص پیامبر (ص) دارد. بنابر این سوره های طه، یس و... نیز به نوعی می توانند جزو سوره هایی باشند که به نام های مبارک پیامبران الاهی هستند.

  این پرسش پاسخ تفصیلی ندارد.

  منبع مطلب : www.islamquest.net

  مدیر محترم سایت www.islamquest.net لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نام سوره هایی از قرآن به نام پیامبران و جزئیاتی در مورد آن ها

  نام سوره هایی از قرآن به نام پیامبران و جزئیاتی در مورد آن ها

  در قران کریم سوره هایی وجود دارد که به نام جانوران، روزهای هفته، طبیعت و… آمده است. اما یکی از این زیبایی‌ها آن است که در قران کریم ۶ سوره به نام پیامبران آمده است. این سوره ها عبارتند از نوح، ابراهیم، یونس، یوسف، هود و محمّد

  جزئیاتی در مورد سوره هایی به نام پیامبران خدا

  ۱. سوره نوح

  سوره نوح هفتاد و یکمین سوره از قران کریم است که در مکه بر پیامبر (ص) نازل شده است. این سوره شامل ۲۸ آیه بوده و در جزء ۲۹ قران قرار گرفته است.

  فضیلت خواندن سوره نوح: ابی بن کعب از پیامبر اسلام (ص) روایت کرده که ایشان فرمود: هر کس سوره نوح را قرائت کند از مؤمنان خواهد بود که دعوت حضرت نوح علیه السلام را دریافته است.

  اولین آیه از این سوره به شرح زیر است:

  بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

  إِنَّا أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَی قَوْمِهِ أَنْ أَنْذرْ قَوْمَکَ مِنْ قَبْلِ أَنْ یأْتِیهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ ﴿۱﴾

  به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

  ما نوح را به سوی قومش فرستادیم که قومت را پیش از آنکه عذابی دردناک به آنان رسد هشدار ده

  ۲. سوره ابراهیم؛ نام سوره ای از قران به نام پیامبر بت شکن

  دومین سوره از سوره هایی از قرآن به نام پیامبران سوره ابراهیم است. این سوره چهاردهمین سوره از قرآن کریم است که دارای ۵۲ آیه بوده و در جز ۱۳ قرار گرفته است.

  فضیلت خواندن سوره ابرهیم: ابی بن کعب گوید پیامبر گرامی اسلام فرمود: هر کس سوره ابراهیم و حجر را بخواند، ده حسنه به او داده می‌شود به اندازه همه کسانی که بت‌ها را پرستیده یا نپرستیده‌اند.

  اولین آیه از این سوره به شرح زیر است:

  بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

  الر ۚ کِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَیکَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّورِ بإِذْنِ رَبّهِمْ إِلَیٰ صِرَاطِ الْعَزیز الْحَمِید﴿۱﴾

  به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

  الف، لام، راء. [این] کتابی است که آن را بر تو نازل کردیم تا مردم را به اجازه پروردگارشان از تاریکی ها [یِ جهل، گمراهی و طغیان] به سوی روشناییِ [معرفت، عدالت و ایمان و در حقیقت] به سوی راه [خدایِ] توانای شکست ناپذیر و ستوده بیرون آوری. (۱)

  ۳. سوره یونس

  سوره یونس دهمین سوره از قران کریم است. این سوره مکی بوده و در جزء ۱۱ قران کریم قرار گرفته است. تعداد آیه‌های این سوره از مجموعه سوره هایی ازقرآن به نام پیامبران، ۱۰۹ آیه است.

  فضیلت خواندن سوره یونس: ابی بن کعب از رسول خدا صلی اللَّه علیه و آله روایت کرده که فرمود: هر کس این سوره را بخواند ده حسنه خدا بدو عطا می‌کند به شماره هر کس که یونس پیغمبر را تصدیق کرده و یا تکذیب نموده و بشماره هر کس که همراه فرعون غرق شده است.

  اولین آیه از این سوره به شرح زیر است:

  بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

  الر ۚ تِلْکَ آیَاتُ الْکِتَاب الْحَکِیمِ ﴿۱﴾

  به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

  الف، لام، راء.این آیات [با عظمت] کتاب محکم و استوار است.

  ۴. سوره یوسف

  سوره یوسف با ۱۱۱ آیه در جزء ۱۲ و ۱۳ قران کریم قرار گرفته است. این سوره دوازدهمین سوره از قران کریم است و در مکه بر پ‍یامبر اکرم نازل شده است.

  فضیل خواندن سوره یوسف: مجمع البیان از پیامبر(ص) نقل کرده است که هرکس سوره یوسف را بخواند و به خانواده و بندگانش بیاموزد، خداوند مرگ را برای او آسان خواهد نمود و و به او نیرویی می‌دهد که به هیچ مسلمانی حسادت نکند.

  ۵. سوره هود

  سوره هود یکی دیگر از سوره هایی از قرآن به نام پیامبران است که در شهر مکه بر پیامبر اکرم نازل شد. این سوره یازدهمین سوره قران است و با تعداد ۱۲۳ آیه در جزء ۱۱ و ۱۲ قرار قرار گرفته است.

  فضیلت خواندن سوره هود: أبی بن کعب از رسول خدا صلی اللَّه علیه و آله روایت کرده که فرمود: هر کس این سوره را بخواند بشماره هر کس که به حضرت نوح و حضرت هود و حضرت صالح و حضرت شعیب و حضرت لوط و حضرت ابراهیم و حضرت موسی علیهم السلام ایمان آورده و یا آنها را تکذیب کرده است، ده حسنه به او عطا شود و روز قیامت از سعیدان باشد.

  اولین آیه از این سوره به شرح زیر است:

  بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

  الر ۚ کِتَابٌ أُحْکِمَتْ آیَاتُهُ ثُمَّ فُصِّلَتْ مِنْ لَدُنْ حَکِیمٍ خَبیرٍ﴿۱﴾

  به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

  الف، لام، راء. [این] کتابی [با عظمت] است که آیاتش [به صورت حقیقتی واحد] استواری واستحکام یافته، سپس از سوی حکیمی آگاه [در قالب سوره ها، آیه ها، حقایق اعتقادی، اخلاقی و عملی] تفصیل داده شده است. (۱)

  ۶. سوره محمد

  سوره محمد چهل و هفتمین سوره قران است که در جزء ۲۶ قرار گرفته است. این سوره دارای ۳۸ آیه بوده و در شهر مدینه بر پیامبر اکرم نازل شده است.

  فضیلت خواند سوره محمد: ابی بن کعب گوید که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: هر کس سوره محمد صلی الله علیه و آله را بخواند بر خداوند لازم است که از جویبارهای بهشت به او بنوشاند.

  اولین آیه از این سوره به شرح زیر است:

  بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ

  الَّذینَ کَفَرُوا وَصَدُّوا عَنْ سَبیلِ اللَّهِ أَضَلَّ أَعْمَالَهُمْ﴿۱﴾

  به نام خدا که رحمتش بی‌اندازه است و مهربانی‌اش همیشگی

  آنان که کفر ورزیدند و [مردم را] از راه خدا باز داشتند خدا اعمالشان را باطل و تباه ساخت؛ (۱)

  البته مفسران با توجه به روایات، معتقدند که برخی از سوره‌های قرآن مانند طه، یس، مدثر و سوره مزمل به شخص پیامبر (ص) اشاره دارند. بنابراین این سوره‌ها نیز به نوعی می‌توانند جز سوره‌هایی باشند که به نام های مبارک پیامبران الهی و نام سوره ای از قرآن به نام آخرین پیامبر خدا باشند.

  منبع مطلب : mihannovin.ir

  مدیر محترم سایت mihannovin.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  برای ارسال نظر کلیک کنید