در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  مواد اولیه برای تولید مواد شیمیایی در کارخانه های پتروشیمی چیست

  1 بازدید

  مواد اولیه برای تولید مواد شیمیایی در کارخانه های پتروشیمی چیست را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  صنایع پتروشیمی - مواد اولیه و موارد استفاده از صنایع پتروشیمی

  مواد اولیه و موارد استفاده از صنایع پتروشیمی:

  1)     خوراک صنایع پتروشیمی از محصولات جانبی حاصل از استخراج نفت خام ، نظیر میعانات گازی و یا محصولات جانبی پالایشگاه ها از قبیل نفتا و اتان استحصالی از گاز طبیعی تامین میشود و محصولات آن به عنوان ماده اولیه بسیاری از صنایع پایین دستی نظیر صنایع نساجی ، آرایشی، شوینده ها، رنگ و رزین و حلالها، کود و سموم کشاورزی، لاستیکها، کفش، بسته بندی (به ویژه محصولات غذایی و دارویی و ...) مورد مصرف قرار می گیرد.

  2)      نفت و مشتقات  آن نه تنها در تامین نیازهای انسان در زمینه سوخت، انرژی و الیاف نقشی بنیادی دارند، بلکه موجب پیدایش و توسعه صنایع دیگری از قبیل موارد به شرح زیر گردیده اند :

  الف) همزمان با پالایش نفت خام، کاربرد موتورهای درون سوز نیز جنبه عمومی به خود گرفت و میلیونها ماشین بنزین سوز به بازار عرضه شد.

  ب) امروزه فرآورده های نفتی علاوه بر مصرف در زمینه سوخت وسائط نقلیه ، روغن موتور و غیره در تهیه بسیاری از قطعات مورد نیاز ساخت وسائط نقلیه ، نقش ارزنده ای دارند و تلاش بر این است تا بدنه اتومبیل را نیز از مواد پلاستیکی که آنها را می توان از پلیمریزاسیون « polymerization »ترکیبات نفتی تولید نمود، ایجاد کنند.

  ت) فرآروده های نفتی در تهیه سوخت موشکهای هدایت کننده سفینه های فضایی و ماهواره ها و حتّی در ساخت بسیاری از قطعات داخلی آنها کاربرد و اساسی دارد.

  ج) ماده اولیه بیشتر داروها و حتّی آنتی بیوتیکها« Antibiotics » از ترکیبات نفتی مشتق می شود به ویژه تقریباً تمام مواد پاک کننده ، باکتری کشها «  Herbicides bacteria  »و غیره از مشتقات نفتی و محصولات پتروشیمی می باشد.

  د) ترکیبات عمده موجود در نفت خام:

  د-1-  هیدرو کربنهاِ سیر شده زنجیری « Saturated hydrocarbons Chain »

  د-2-  هیدروکربنهای سیر شده حلقوی « Annular hydrocarbons by garlic » که اصطلاحاً آن را نفتن می گویند.

  د-3- هیدروکربنهای سیر نشده زنجیری اتیلن و استیلن«Chain hydrocarbons, ethylene and acetylene are not progressing »

  و) ترکیبات گاز طبیعی: گازهای طبیعی ، بخش گازی شکل مواد نفتی است که همراه با نفت خام در مخازن زیر زمینی وجود دارد و یا از تقطیر نفت خام در دمای پایین تر از 20درجه سانتی گراد بدست می آید. گازهای طبیعی، مخلوطی طبیعی از گازهای متان «  Methane gas » (حدود 85%) ، پروپان « Propane »، بوتان  « Butanes » ، منو اکسید کربن «  Carbon monoxide  » ، هیدروژن « Hydrogen » (گاز سنتز) همراه با مقداری دوده است. مصرف عمده آن در کشورهای غیر صنعتی به عنوان یک مادة سوختی است ولی در کشورهای صنعتی از آن در تهیه بسیاری از فرآورده های شیمیایی و صنعتی بسیار مفید و ضروری استفاده می شود.

  هـ) مطالعات اخیر نشان میداهد که استفاده از منابع گازی برای تامین خوراک طرحهای پتروشیمی در قیاس با نفتا مقرون به صرفه تر است . برای نمونه هزینه تولید اتیلن با خوراک گاز، 40 درصد کمتر از روشهای دیگر است. از این رو امروزه توسعه صنایع پتروشیمی بر پایه خوراک  گاز طبیعی مورد توجه قرار گرفته و به این دلیل سمت گیری جهت احداث مجتمع های جدید به سوی مناطق گاز خیز یا در مسیر راه خطوط لوله سراسری گاز می باشد.

  ل) به طور کلی می توان تولید مجتمع های پتروشیمی را در پنج گروه اصلی به شرح زیر طبقه بندی کرد:

  - محصولات شیمیایی پایه« Basic chemical products  »

  - پلیمرها « Polymers »

  - آروماتیکها « Aromatic »

  - کودها و سموم « Fertilizers and pesticides »

  - سوخت و مواد هیدروکربوری « Hydrocarbon fuels and materials  »

  با توجه به نوع فرآیندهای موجود در پتروشیمی، خوراک مصرفی محصولات این صنعت عمدتاً عبارت است از:

  گاز شیرین، نفتای سبک و سنگین، گاز مایع و خاک فسفات که از این میان تنها خاک فسفات از خارج وارد می شود.

  1-   محصولات شیمیایی پایه« Basic chemical products  »:

  طیف وسیعی از محصولات را شامل می شود که دارای بالاترین تنوع محصول بین پنج گروه اصلی می باشد. انواع اسیدها،بازهاو نمکهای مربوطه، انواع گازها و مواد شیمیایی دیگر در این گروه قراردارند.

  2-   محصولات پلیمرها « Polymers »:

  از بیشترین ارزش افزوده نسبت به سایر گروه برخوردار هستند هستندکه به دلیل تغییرات کستمر نیازهای بازار، تکنولوژی های تولید آنها به سرعت تغییر می نمایند ، پلیمرها به چهار دسته تقسیم میشوند:

  -        پلیمرها پایه مانند پلی الفینها، پی وی سی ، پلی استایرن، اتیلن و پروپیلن مهترین الفین هایپایه می باشند که جهت ساخت پلیمرهای مختلف، بازارهای بزرگی را به خود اختصاص داده اند.

  -        پلیمرهای ویژه مانند تفلون

  -        پلیمرهای مهندسی مانند پلی کربنات و نایلون

  -        پلیمرهای نیمه مهندسی که داری خصوصیاتی بین پلیمرهای مهندسس و پایه هستندABS

  ·        در ضمن پلیمرها از لحظ منبع به سه گروه اصلی تقسیم بندی میشوند که عبادتند از پلیمرهای طبیعی ، طبیعی اصلاح شده و مصنوعی

  -        رزین یا پلیمریهای طبیعی:

  منابع طبیعی رزین ها، حیوانات، گیاهان و مواد معدنی میباشند. این پلیمرها به سادگی شکل پذیر بوده لیکن دوام کمی دارند. رزینهای رایج عبارتند از روزین، آسفالت، تار، کمربا، سندروس، لیگنپین، لاک شیشه ای،

  -        پلیمرهای طبیعی اصلاح شده:

  رزین های طبیعی اصلاح شده شامل سلولز و پروتئین می باشدقسمت اصلی گیاهان و به عنوان ماده اولیه قابل دسترسی برای تولید پلاستیک ها می باشد. کازئین ساخته شده از شیر سر شیر گرفته میشود و تنها پلاستیک مشتق شده از پروتئین است که در عرصه تجارت نسبتاً موفق است.

  پلیمرهای  مصنوعی:

  -        پلیمرهای مصنوعی را میتوان از طریق واکنش های پلیمریزاسیون« polymerization » به دست آورد. از مواد پلیمری میتوان در تهیه پلاستیک ها، چسب ها، رنگها، ظروف عایق و مواد پزشکس بهره جست . پلاستیکها به تولید طرحهای جدید در اتومبیل ها، کامیون ها، اتوبوسها، هاورکرافت، قایق ها و ترن ها، آلات موسیقی ، وسایل خانه، یراق آلات ساختمانی و سایر کاربرد کمک نموده اند

  3-    محصولات آروماتیکها « Aromatic »:

  -        همانند گروه مواد شیمیایی شامل طیف وسیعی از محصولات مانند: بنزین، تولوئن، اورتوزایلن، پارازایلن و آروماتیکهای سنگین و غیره. با وجود تنوع زیاد محصولات این گروه و اهمیت زیاد آنها در ،رایندهای تولید، میزان مصرف برخی از محصولات این گروه در مقایسه مقداری با محصولات سایر گروهها ناچیز به نظر می رسد، به طور کلی محصولات شیمیایی و آروماتیک برای پیشرفت صنعتی هر کشور لازم هستند ولیکن علی رغم اهمیتی که دارند با ارزش افزده زیادی ایجاد نمی کنند، به همین دلیل در اکثر کشورها تولید این مواد تنها در مقیاس تولید بسیار زیاد، دارای توجیه اقتصادی می باشد. ضمن اینکه از صادرات آن نیز صرفه اقتصادی قابل ملاحظه ای حاصل نمی شود، یه همین دلیل اکثر تولید کنندگان این محصولات ، شرکتهای بسیار بزرگ هستند ، لذا فقط چند شرکت خاص که صرفاً در این زمینه فعالیت می کنند و کیفیت محصولات آنها نیز بسیار خوب و شناخته شده می باشد. اقدام به تولید در سطح جهانی و صدور محصولات به کشورهای جهان می کنند.  

  ساختمان حلقوی با پیوند دوگانه ی مزدوج در حلقه 6 کربنی بنزن را شامل می شود . اجزاء آروماتیکی به 6 گروه تقسیم بندی میشود:

  -        منو آروماتیکها،   « Aromatic menu»

  -         دی آروماتیکها، « Aromatic CD »

  -        تری آروماتیکها، « More aromatic »

  -         پنتا آروماتیکها ، « Penta aromatic »

  -        آروماتیکهای ناشناخته. «  Rvmatyk·hay unknown.»

  -         آروماتیکهای تک و چند حلقه ای سرطان زا و از نظر زیست محیطی خطر ناک هستند. « - Single and multi-loop Rvmatyk·hay of environmental carcinogens and are dangerous

  4-   محصولات مربوط به گروه کودها و سموم « Fertilizers and pesticides »

  -        شامل ترکیبات اوره و آمونیاک « Urea and ammonia » بوده که به عنوان کود کشاورزی« Manure » ، دی آمونیم فسفات  « D-ammonium phosphate »، نیترات آمونیم « Ammonium nitrate  »و سولفات آمونیم « Ammonium sulfate »استفاده می گردد.

  5-   محصولات مربوط به گروه سوخت و مواد هیدروکربوری « Hydrocarbon fuels and materials  » سوخت و مواد هیدروکربوری « Hydrocarbon fuels and materials  »

  -        شامل انواع سوختهای مورد استفاده صنایع نظیر بنزین و نفت گازوئیل، نفت کوره، قیر، حلالهای آلی و مواد هیدروکربوری دیگر (انواع روغنها) می باشد. هیدروکربنها ، ترکیباتی آلی که منحصراً از کربن و هیدروژن تشکیل شده اند و قسمت عمده ی نفت خام را تشکیل داده و شامل دسته های ذیل می شود:

  آلکان ها( پارافین ها)، آلکن ها (اولفین ها)، آلی سیکلیک ها(نفتن ها)، آروماتیکها

          

  منابع:

  ·          تجزیه و تحلیل صنایع پتروشیمی 2 (موسسه حسابرسی سازمان بازنشستگی دفتر مطالعات و تحقیقات و سرمایه گذاری)

  ·          نفت خام و اجرای تشکیل دهنده روانکارها (مجله الترونیکی روانکاری)

  ·        آشنایی با انواع پلیمر و رزین (HTTP://WWW.SHIMI.BLOGFA.COM/POST-112.ASPX )

  ·          http://translate.google.com/#fa|en  (ترجمه اصطلاحها)|

   

  منبع مطلب : seratonnoor.blogfa.com

  مدیر محترم سایت seratonnoor.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  صنایع پتروشیمی

  صنایع پتروشیمی

  صنایع پتروشیمی (به انگلیسی: Petrochemical industry)، بخشی از صنایع شیمیایی است که فراورده‌های شیمیایی را از مواد خام حاصل از نفت یا گاز طبیعی تولید می‌کند.

  امروزه فراورده‌های نفتی علاوه بر مصرف در زمینه سوخت وسایل نقلیه، روغن موتور و غیره در تهیه بسیاری از قطعات مورد نیاز ساخت وسائل نقلیه، نقش ارزنده‌ای دارد. فراورده‌های نفتی در تهیه سوخت موشک های هدایت کننده، فضانوردها و ماهواره‌ها و حتی در ساخت بسیاری از قطعات داخلی آن‌ها کاربرد اساسی دارد. مادهٔ اولیهٔ بیشتر داروها و حتی آنتی‌بیوتیک‌ها از ترکیبات نفتی مشتق می‌شود.

  دید کلی صنایع پتروشیمی، بخشی از صنایع شیمیایی است که فراورده‌های شیمیایی را از مواد خام حاصل از نفت یا گاز طبیعی تولید می‌کند. تا پیش از وارد شدن نفت به مفهوم امروزی در زندگی انسان، مواد شیمیایی مورد نیاز، بر اثر تغییر و تبدیل صنایع گیاهی و جانوری به‌دست می‌آمد. اما در اوایل قرن بیستم نفت خام و گاز طبیعی به عنوان ماده اولیه برای تهیه بسیاری از ترکیبات مورد نیاز انسان، اهمیت حیاتی و روزافزونی پیدا کرده‌است.

  تاریخچه[ویرایش]

  اقوام متمدن دوران باستان، به ویژه سومری‌ها و آشوری‌ها و بابلی‌ها، در حدود چهار هزار و پانصد سال پیش در سرزمین میان رودان (محل عراق کنونی) با برخی از مواد نفتی که در دریاچه قیر بدست می‌آمد، آشنایی داشتند. آنان از خود قیر به عنوان ماده غیرقابل نفوذ، استفاده می‌کردند. رومی‌ها و یونانی‌ها نیز مواد قیری را برای غیرقابل نفوذ کردن بدنه کشتی‌ها به کار می‌بردند. همچنین برای روشنایی و گرم کردن نیز از آن بهره می‌جستند.

  با توسعه و پیشرفت تکنولوژی حفاری در اواسط قرن نوزدهم و تکنولوژی تقطیر و پالایش نفت در اواخر قرن نوزدهم و استفاده از آن در موارد غیر سوختی، جهش حیرت‌آوری به وجود آمد. به طوری که امروزه صنایع پتروشیمی نقش اساسی و بنیادی در رفع نیاز عمومی جامعه به عهده دارد.

  صنایع گوناگون پتروشیمی[ویرایش]

  نفت و مشتقات آن نه تنها در برآوردن نیازهای انسان در زمینه سوخت، انرژی و الیاف نقشی بنیادی دارد، بلکه پیدایش و تکامل صنایع گوناگون مهمی را موجب شد که به پاره‌ای از آن‌ها اشاره می‌شود.

  ترکیبات نفت خام و فراورده‌های نفتی[ویرایش]

  اتم‌های کربن و هیدروژن به‌طور حیرت‌آوری می‌توانند ضمن ترکیب شدن با یکدیگر، تعداد فوق‌العاده زیادی از ترکیبات هیدروکربنی زنجیری و حلقوی آروماتیکی را به وجود آورند، به طوری که تا کنون هیدروکربنی که در ساختار مولکولی آن ۶۰ اتم کربن شرکت داشته باشد، ردیابی شده‌است. از طرفی با افزایش تعداد اتم‌های کربن بر تعداد ایزومرهای هیدروکربنی نیز افزوده می‌شود.

  به‌طور مثال هیدروکربنی که ۳۰ اتم کربن داشته باشد، می‌تواند بیش از چهار میلیارد ترکیب هیدروکربنی ایزومر تشکیل دهد. علاوه بر این، با توجه به اینکه در نفت خام، ترکیبات هیدروکربنی سیر شده نیز فراوانند، تعداد ترکیب‌های موجود در آن، فوق‌العاده زیاد و گوناگون است. این گوناگونی با شرکت اتم‌های دیگر مانند گوگرد، نیتروژن و اکسیژن در زنجیر هیدروکربن‌ها به مراتب بیشتر می‌شود.

  ترکیبات عمده موجود در نفت خام[ویرایش]

  ترکیبات عمده موجود در نفت خام عبارتند از: هیدروکربن‌های سیر شده زنجیری به فرمول کلی CnH2n+2، هیدروکربن‌های سیر شده حلقوی به فرمول عمومی CnH2n که اصطلاحاً آن را نفتن گویند و هیدروکربن‌های سیرنشده زنجیری اتیلن و استیلن. هر چه درصد تشکیل دهنده‌های نفت در دماهای پایین بیشتر باشد، مرغوبیت آن بیشتر است. گازهای طبیعی، بخش گازی شکل مواد نفتی است که همراه با نفت خام در مخازن زیرزمینی وجود دارد یا از تقطیر نفت خام در پایین‌تر از 200C بدست می‌آید. گازهای طبیعی، مخلوطی طبیعی از گازهای متان (قسمت عمده حدود ۸۵ درصد) پروپان، بوتان، منو اکسید کربن و هیدروژن (گاز سنتز) همراه با مقداری دوده‌است.

  مصرف عمده آن در کشورهای غیر صنعتی به عنوان یک ماده سوختی است؛ ولی در کشورهای صنعتی از آن در تهیه بسیاری از فراورده‌های شیمیایی و صنعتی بسیار مفید و ضروری استفاده می‌کنند.

  محصولات صنایع پتروشیمی ایران[ویرایش]

  محصولات عمده‌ای که توسط واحدهای صنایع پتروشیمی ایران تولید می‌شوند عمدتاً عبارتند از:

  کودهای شیمیایی، اوره، فسفات دی‌آمونیم، کودهای مخلوط نیترات آمونیم، مواد اولیه پلاستیک، پی ـ وی ـ سی و دی ـ او ـ پی، مواد شیمیایی نظیر اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، آمونیاک، گوگرد، دوده و…

  با این حال، این محصولات در مقایسه با ده‌ها هزار مشتقی که از نفت و گازهای طبیعی به کمک تکنولوژی پیشرفته پتروشیمیایی بدست می‌آید، بسیار اندک بوده، نشان می‌دهد که همت و تلاش بیشتری در این زمینه باید بکار برد تا به واقعیت نزدیکتر شد.

  پتروپالایشگاه[ویرایش]

  پتروپالایشگاه (به انگلیسی: Petrochemical Refinery) است که نسل جدیدی از پالایشگاه‌ها به حساب می آیند و بر یکپارچگی بین مجتمع های پالایش و پتروشیمی تأکید دارد. در واقع در مجتمع های پتروپالایشگاهی، هدف تنها تولید سوخت از جمله گاز مایع(ال پی جیبنزین، نفت سفید، نفت گاز و نفت کوره نیست، بلکه در کنار چنین محصولاتی فراورده های ویژه و خوراک های مورد نیاز مجتمع های پلیمری و شیمیایی نیز تولید و عرضه میشود. در مجتمع های پتروپالایش، نفت خام به عنوان خوراک وارد واحدهای فرایندی متعددی میشود تا ترکیبی از محصولات سوختی و پایه پتروشیمی تولید شود. این موضوع سبب شده‌است که مجتمع های پتروپالایش به دلیل تولید همزمان سوخت و سایر محصولات پایه پتروشیمی نیازمند به کارگیری واحدهای فرایندی خاصی باشند.

  زنجیره محصولات پتروشیمی حاصل از نفت خام[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  شیمیایی و پتروشیمیایی

  ایران یکی از غنی­ ترین کشورها از لحاظ منابع عظیم نفتی و گازی در جهان به شمار می­ آید. تجارت هر تن نفت خام در ایران در حدود 500 دلار است که اگر نفت خام را به سایر محصولات به خصوص محصولات پتروشیمی تبدیل کند ارزش تجارت آن 16 برابر افزایش خواهد یافت.

  پتروشیمی یکی از صنایع مهم و اصلی در ایران به شمار می ­آید که به عنوان منبع مهم و اساسی درآمدهای غیر نفتی، نقش به سزایی در رشد و گسترش صنایع داخلی، توسعه و بومی­ سازی تکنولوژی­ ها و رشد صنایع پایین‌دستی خود داشته است.  تنوع خوراک اولیه، دسترسی به آب­های بین ­المللی و دسترسی به نیروی کار بسیار ماهر و تخصصی از جمله مزایای ایران برای این صنایع به شمار می­ آید.

  تاریخچه صنایع پتروشیمی ایران به طرح احداث کارخانه کود شیمیائی در شهر شیراز و در سال 1341 برمی‌گردد. یک سال بعد شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور پیشبرد توسعه و سیاست‌گذاری کشور در این صنایع،  تأسیس شده و کلیه فعالیتهای مرتبط با ایجاد و توسعه صنایع پتروشیمی در این شرکت متمرکز گردید. پس از اولیه برنامه توسعه 5 ساله (1373-1368) میزان تولید محصولات شرکت ملی صنایع پتروشیمی به 2/5 میلیون تن در سال رسید که این میزان تولید در سال 1395 1/59 میلیون تن در سال رسیده است. تخمین زده می­شود که با اجرای بیش از 55 طرح تصویب شده برای تاسیس صنایع پتروشیمی، ظرفیت تولید کشور افزایش پیدا کرده و به حدود 105میلیون تن در سال برسد.

  با توجه به فراوانی منابع گاز طبیعی در ایران، بسیاری از واحدهای پتروشیمی ایران از گاز طبیعی به عنوان خوراک اولیه خود استفاده می­کنند. شرکت تپشا (ICPDC) طرح­های بسیاری برای تکمیل زنجیره ارزش در صنعت طراحی کرده است و در نظر دارد با گسترش صنایع پایین دستی به عنوان یکی از بهترین و مطمئن ­ترین روش­های برای رشد اقتصادی، به حفظ رشد اقتصادی کشور کمک کند.

  منبع مطلب : www.icpdc.com

  مدیر محترم سایت www.icpdc.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  یسنا 8 ماه قبل
  1

  از مواد شیمیایی تولید شده در کارخانه های پتروشیمی برای چه کارهایی استفاده می شود؟؟؟؟

  مهسا 2 سال قبل
  1

  کاش میشد خلاصه تر بنویسه

  0
  بندر‌ترکمن 2 سال قبل

  بله‌کاش‌می‌شود😔

  اهان 2 سال قبل
  -1

  عالی بود ممنون 😍

  بنيامين 2 سال قبل
  0

  موادی اولیه برای تولید شیمیایی درکار خانه پتروشیمی چیست

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید