در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  قطب های جغرافیایی زمین برعکس قطب های آهنربایی آن قرار دارند

  1 بازدید

  قطب های جغرافیایی زمین برعکس قطب های آهنربایی آن قرار دارند را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  میدان مغناطیسی زمین

  قطب شمال مغناطیسی در مقایسه با قطب شمال جغرافیایی (شمال حقیقی)

  قطب شمال مغناطیسی در مقایسه با قطب شمال جغرافیایی (شمال حقیقی)

  شمال مغناطیسی و شمال جغرافیایی یا شمال حقیقی

     شاید تابحال در متون تخصصی و یا نقشه ها مختلف عبارتهایی چون شمال مغناطیسی ، شمال جغرافیایی و یا شمال حقیقی را خوانده باشید و بخواهید معانی آنها را بدانید. با ما همراه باشید تا برای سوالات خود پاسخی بیابید.

  داستان جهت یابی قطب نما
  در نظر بگیرید، شما یک جهانگرد هستید که دقیقاً بر روی قطب شمال ایستاده است. سفر طولانی را پشت سر گذاشته اید و هوا بسیار سرد است. قطب نمای خود را بیرون می آورید.

  عقربه های قطب نما چه جهتی را نشان میدهند؟
  پاسخ این سوال، ممکن است آنچه که شما فکر میکنید نباشد. بر اساس پاسخ به دست آمده، شما تفاوت بین شمال جغرافیایی واقعی و شمال مغناطیسی را متوجه خواهید شد، زیرا این دو شمال از لحاظ موقعیتی کاملاً با هم متفاوتند.

  قطب شمال جغرافیایی (حقیقی) چیست ؟

     زمین حول دو قطب شمال جغرافیایی و قطب جنوب دوران میکند. قطب شمال جغرافیایی و قطب جنوب مکانهایی هستند که خطوط طول جغرافیایی (نصف النهارها) در این مکانها به هم میرسند. قطب شمال و جنوب در مقابل یکدیگر قراردارند.

     قطب شمال در میان اقیانوس اطلس قرار دارد. دانشمندان تلاش بسیاری کرده اند که قطب شمال را علامت گذاری کنند اما بدلیل اینکه آب این منطقه بطور یکنواخت با یخهای شناور دریایی پوشیده شده، عملاً امکان ساخت هیچ نوع ایستگاه ثابت و پایداری برای نشانه گذاری وجود ندارد.
  در سمت دیگر زمین، قطب جنوب، بر روی تودۀ سرزمین قاره ای که با نام جنوبگان (قطب جنوب) آن را می شناسیم، قرار دارد. بدلیل اینکه یخهای درون جنوبگان، تنها مقدار کمی بر حسب متر جابجا میشوند، سازمان برنامه ریزی جنوبگان امریکا میتواند یک علامت و ایستگاه ثابت را به عنوان نشانگر قطب جنوب، در این محل قرار دهد.

  شمال مغناطیسی چیست؟

     زمین مانند یک آهنربای بزرگ است. قطب شمال مغناطیسی (که ما آن را با نام میل شمال مغناطیسی یا North Dip Pole میشناسیم)، نقطه ای در جزیره ایلسمر (Ellesmere Island) واقع در شمالی ترین نقطۀ کانادا، جایی که شمالی ترین خطوط به زمین فرو میروند، میباشد.
  عقربۀ قطب نما درون محفظۀ خود، آزاد بوده و میتواند دور خودش مانور بدهد. هنگامی که از قطب نما برای جهت یابی استفاده میکنید، عقربۀ قطب نما خودش را در جهت میدان مغناطیسی زمین قرار میدهد. عقربۀ قطب نما یک سوزن کوچک مغناطیسی است که به میدان مغناطیسی زمین واکنش نشان میدهد. این بدان معناست که عقربۀ قطب نما همواره جهت شمال مغناطیسی را نمایش میدهد که با شمال جغرافیایی متفاوت است.

  اما این تفاوت چقدر است؟
  شمال مغناطیسی و شمال جغرافیایی در کجا قرار دارند؟
  اگر شما در شمال جغرافیایی ایستاده باشید، عقربۀ قطب نما کجا را نمایش میدهد؟

      اگر شما در شمال جغرافیایی ایستاده باشید، قطب نما به شمالی ترین نقطۀ کانادا یعنی جزیره ایلسمر(Ellesmere Island) اشاره میکند. تفاوت بین شمال جغرافیایی و شمال مغناطیسی حدودأ 500 کیلومتر است. این تفاوت زاویۀ میل مغناطیسی یا انحراف مغناطیسی نامیده میشود. انحراف مغناطیسی خطایی است که بدلیل جنس فلزی عقربه های قطب نما بوجود می آید.
  تغییرات زاویۀ میل مغناطیسی بستگی به محل استقرار شما در کرۀ زمین دارد. کاربران میتوانند توسط جدول کالیبرۀ محلی، انحراف مغناطیسی را تصحیح کرده و به کمک قطب نما، در جهت درست قرار بگیرند.
  در حال حاضر اختلاف بین شمال جغرافیایی و شمال مغناطیسی حدودأ 500 کیلومتر میباشد، ولی شمال مغناطیسی در هر سال کیلومترها تغییر میکند. این پدیده به نام تئوری انتقال قطبی شناخته شده است.

  منبع مطلب : gisman.ir

  مدیر محترم سایت gisman.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ایناز : خوب

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ساره 12 روز قبل
  0

  سلام خیلی خوب🦋🌹

  درست

  ایا قطب های جغرافیایی زمین بر عکس قطب های اهن ربایی است🐾

  Fateme 11 ماه قبل
  0

  ممنون که جواب دادین دوستان

  Fateme 11 ماه قبل
  -1

  ممنون که جواب دادین دوستان

  الکسا 11 ماه قبل
  -2

  قطب های جغرافیایی زمین برعکس قطب های اهن رایگان قرار دارنــــــــد درســــــــــت یـــــا نـــــادرســـــت؟

  درست✅✅✅

  ناز 11 ماه قبل
  0

  قطب نما چیست

  0
  مهسا 11 ماه قبل

  قطب نما

  وسیله ای است که جهت های اصلی و فرعی را نشان می دهد

  💜 12 ماه قبل
  2

  قطب های جغرافیایی زمین بر عکس قطب های اهن ربایی قرار دارند درست یا نادرست است

  -1
  علی قربانی 12 ماه قبل

  درسته

  ناشناس 12 ماه قبل
  3

  سلام این چه سواایه

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  سلام

  ایناز 1 سال قبل
  4

  خوب

  برای ارسال نظر کلیک کنید