در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  شرح حال یا خاطره ی یکی از کسانی را که در راه دفاع از میهن فداکاری کردند

  1 بازدید

  شرح حال یا خاطره ی یکی از کسانی را که در راه دفاع از میهن فداکاری کردند را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  شرح حال یا خاطره ی یکی از کسانی را که در راه دفاع از میهن فداکاری کرده اند بنویسید صفحه 46 نگارش فارسی پنجم

  منبع مطلب : nexload.ir

  مدیر محترم سایت nexload.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  شرح حال یا خاطره کسانی که در راه دفاع از میهن فداکاری کردند

  شرح حال یا خاطره کسانی که در راه دفاع از میهن فداکاری کردند

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  منبع مطلب : jalebz.ir

  مدیر محترم سایت jalebz.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  زندگی‌نامه مفصل شهید محمد حسین فهمیده وعکسهایی ازخانواده اش

  زندگینامه شهید حسین فهمیده

  شهید محمد حسین فهمیده در اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۶ در شهر مذهبی قم متولد شد. دوران کودکی را به همراه سایر فرزندان خانواده ( بخصوص برادرش داوود که وی نیز در جبهه ها به شهادت رسید) با صفا و صمیمیت سپری کرد. در سال ۱۳۵۲ در قم پا به مدرسه نهاد و کلاس اول ابتدایی را با معلمی روحانی گذراند که با آموختن نکات فراوان علمی و اجتماعی تأثیر زیادی در ساختن شخصیت او داشت. کلاسهای دوم، سوم و چهارم ابتدایی را نیز در شهر قم و در همان مدرسه پشت سر گذاشت و سالهای بعدی تحصیلاتش را بدلیل انتقال خانواده به کرج در این شهر ادامه داد.

  شهید محمد حسین فهمیده که همیشه او را حسین صدا می کردندکلاسهای اول و دوم راهنمایی را در مدرسه راهنمایی خیابانی کرج طی کرد و در همین دوران به واسطه حوادث مربوط به وقوع انقلاب اسلامی در ایران او نیز مانند میلیونها نوجوان و جوان ایرانی تحت تأثیر جو عمومی انقلاب و مسائل مربوط به آن قرار گرفت که تأثیر فراوانی بر او داشت.
   با وجود سن کم، در تظاهرات مردمی علیه رژیم ظالم پهلوی شرکت می کرد و با مبارزین و انقلابیون همکاری داشت و با پیروزی انقلاب اسلامی به طور مرتب در محل، نمازهای جمعه و پایگاههای بسیج حضور پیدا می کردکه فضای معنوی حاکم بر این مراکز، نوجوان پرشور ونشاط و فعالی نظیر حسین را به انسانی متدین ، متعهد و فداکار تبدیل کرده بود .

  حماسه فهمیده

  در روزهای نخست شروع جنگ شهید محمد حسین فهمیده که به زحمت خود را به جبهه های جنوب رسانیده بود تلاش کرد تا به هر شکلی خود را به خطوط مقدم جبهه برساند اما فرماندهان و مسئولان جبهه ها بدلیل سن کم، به او اجازه حضور در خط مقدم را نمی دادند تا اینکه با اصرارهای مکرر، یکی از فرماندهان را متقاعد می کند که او را برای مدت یک هفته همراه خود به خرمشهر ببرد.
   دراین مدت کوتاه، هر کاری که پیش می آمد حسین پیشقدم شده و استعداد و قابلیت خود را در همه کارها نشان می دهد.
   حسین با نوجوان دیگری به نام محمد رضا شمس آشنا می شود که با هم در یک سنگر قرار داشتند. با هجوم عراقی ها و شدت یافتن جنگ، آن دو بهمراه گروه دیگری از رزمندگان در محاصره دشمن قرار می گیرند و محمد رضا زخمی می شود. حسین با سختی و زحمت زیاد او را به پشت خط می رساند و خود بر می گردد تا انتقام دوست و سایر همرزمانش را از عراقی ها بگیرد. او به خط مقدم و جایگاه قبلی برگشته و مشاهده می کند که تانکهای عراقی ( ظاهرا ۵ تانک) به طرف آنها که در محاصره قرار داشتند هجوم آورده اند. حسین در حالی که تعدادی نارنجک به کمر بسته و دردستش گرفته بود به طرف تانکهای عراقی حرکت می کند. تیری به پای او می خورد .

  او از ناحیه پا مجروح می شود ولی نمی تواند از اراده محکم و عزم پولادین او جلوگیری کند. در حالی که رگبار تیرهای دشمن به طرف او در حال شلیک بود، خود را به یکی از تانکها می رساند و با رفتن زیر آن و با استفاده از نارنجک موفق میشود تانک دشمن را منفجر کند خود نیز به شهادت می رسد.
  با انفجار این تانک، دشمنان روحیه خود را از دست داده و به گمان اینکه حمله ای از سوی ایرانیان صورت گرفته، تانکهای دیگر را رها کرده و پا به فرار می گذارند. در نتیجه این اقدام حماسی شهید فهمیده حلقه محاصره شکسته شده و پس از مدتی نیروهای کمکی هم می رسند و آن قسمت را از دشمنان پاک سازی می کنند.
  از آنجا که این دانش آموز بسیجی، با ایمان و بینش عمیق و استوار خویش در جنگ با دشمن پیشقدم شد و با اقدام حماسی خود درس شجاعت، فداکاری و مقاومت را به همه بسیجیان و مردم ایران آموخت، رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی«ره» در وصف او فرمودند : « رهبر ما آن طفل دوازده ساله ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگتر است با نارنجک خود رازیر تانک دشمن انداخت و آنرا منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید»
  نام « شهید محمد حسین فهمیده»و فداکاری و شجاعت او در تاریخ انقلاب اسلامی جاودانه شد و این نوجوان دانش آموز الگویی ممتاز برای دانش آموزان بسیجی کشور شد تا در راه اعتلاء و دفاع از آرمانها و کشور خود تا حد شهادت تلاش و مجاهدت نمایند.
   محل دفن شهید فهمیده

  در روز هشتم آبانماه ۱۳۵۹ بقایای جسد حسین را به همراه ۲۴ شهید دیگر به تهران آوردند و مردم قدر شناس و انقلابی تهران این الگوی فداکاری، ایثار و شجاعت را همچون نگینی در میان گرفته و طی تشییع جنازه پر شکوهی وی را در بهشت زهرا دفن کردند و به این ترتیب موقعیت شهید فهمیده به قطعه ۲۴، ردیف ۴۴، شماره ۱۱ انتقال یافت. همان مکانی که سه سال بعد پذیرایی برادر بزرگترش شهید داوود فهمیده شد.

  مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۷۵ برای ارج نهادن به حرکت شجاعانه و انقلابی شهید فهمیده، روز هشتم ابانماه هر سال را بعنوان روز تجلیل از شهید فهمیده و روز بسیج دانش آموزی نامگذاری کرد.

  روحیات و اخلاق شهید فهمیده


  هر انسانی دارای روحیات و خلق و خویی است که بیانگر بینش ها و گرایشات او می باشد. در واقع رفتارهای انسانها ناشی ار اعتقاد، باور و اندیشه آنان است. برای شناخت شهیدمحمد حسین فهمیده نیز می توان از طریق مطالعه اعمال و رفتار او پی به شخصیتش برد. در این بخش بطور مختصر به برخی از صفات و روحیات آن شهید عزیز اشاره می کنیم:
   
   ۱- برخورد اجتماعی
  شهید فهمیده بسیار خوش برخورد و خنده رو بود و با همه با چهره ای گشاده و باز برخورد می کرد. خیلی زود با افراد می جوشید و گرم و صمیمی می شد، نسبت به همه مؤدب بود و احترام می گذاشت. خیلی رک و صریح بود، اگر نمی خواست کاری انجام دهد صریحاٌ می گفت انجام نمی دهم. اگر بنا داشت چیزی را بپذیرد و یا تعهدی بدهد بطور واضح و روشن آن را قبول می کرد.قولی را که می داد به آن عمل می کرد و نسبت به وفای به عهد حساس بود. او دورغ نمی گفت و بسیار با تربیت بود. از حرف زشت و ناسزا بسیار بدش می آمد و می گفت اگر احتمالاٌ با کسی دعوا می کنید کتک بخورید ولی به هم فحش ندهید.
  2- تحصیل و مطالعه
  او فردی باهوش بود. معمولاٌ در کلاس، درس را یاد می گرفت و کمتر احتیاج به درس خواندن در خانه داشت. همیشه شاگرد اول و دوم و یا سوم کلاس بود. به درس خواندن و مطالعه علاقه وافری داشت. تمام تکلیف مدرسه اش را خودش انجام می داد و از کسی کمک نمی گرفت. هنگامی که درس داشت، حاضر
  نمی شد به کار دیگری بپردازد و می گفت تا درسم را نخوانم و تکلیفم را انجام ندهم جایی نمی روم و کار دیگری نمی کنم. غیر از کتابهای درسی، کتابهای دیگر را نیز مطالعه می کرد و به نقاشی هم علاقه داشت
   
  3- عبادت و شعائر دینی
  حسین با آنکه شرعاٌ به سن تکلیف نرسیده بود، نماز می خواند و به مساجد می رفت. قرآن  تلاوت می کرد و اذان نیز می گفت. در مجالس روضه خوانی که همسایگان آنها بر پا می کردند شرکت می کرد. سعی می کرد در نمازهای جمعه شرکت کند و خطبه های نماز جمعه تهران که از تلویزیون پخش می شد را می شنید. در ایام عزاداری و محرم و صفر به همراه خانواده اش به قم می رفت و در مراسمات مذهبی شهر قم شرکت می کرد. حسین غیرت دینی خاصی داشت.
  مثلاٌ نسبت به حجاب خیلی حساس بود و به خواهرانش در مورد حجاب به شدت تأکید می کرد و معتقد بود که دختر بچه ها از کودکی باید رعایت حجاب عادت کنند.
  4 - احترام به پدر و مادر
  او در غیبت و حضور برای پدر و مادر خود حرمت خاصی قائل بود. هرگز در مقابل پدرش بی احترامی نمی کرد و به مادرش بیشتر احترام می گذاشت. حتی گاهی اوقات خواهرانش را وادار می کرد که کارهای خانه را انجام دهند تا مادرش زیاد به زحمت نیفتد.

   5  – کمک به خانواده
  شهید فهمیده نوجوانی فعال و کوشا بود. در خانه نیز بسیاری از کارها را بر عهده داشت. برای انجام هر کاری آماده بود و سعی می کرد بیشتر کارهای خانه را خود انجام دهد. اصلاٌ نمی گذاشت خواهران و یا مادرش برای خریدهای معمول زندگی بیرون بروند. دوست داشت در تمام کارها دخالت کند و به اصطلاح کارهای بزرگترها را انجام دهد. با توجه به اینکه تأمین مخارج خانواده ای با هفت فرزند توسط پدرش، که شغل رانندگی داشت سخت بود، در تابستانها برای کمک اقتصادی به خانواده در مغازه ای که برای او تهیه کرده بودند به هندوانه فروشی می پرداخت.
   
  6 - رشادت و شجاعت
  حسین نوجوانی شجاع و نترس بود. وقتی می خواست کاری انجام دهد، از موانع و مشکلات سر راه نمی ترسید و جرأت عمل و جسارت داشت. در اوایل انقلاب و قبل از شروع جنگ تحمیلی که گروهک های ضد انقلاب در کردستان آشوب به پا کرده بودند شهید فهمیده در عین کم سن و سالی ، خود را به کردستان می رساند و در آنجا چند روزی به رزمندگان کمک می کند تا اینکه پاسداران او را با زحمت زیاد به کرج بر می گردانند تا تحویل خانواده اش نمایند. مادرش را فراخوانده و در حضور او می خواهند از حسین تعهد بگیرند تا دیگر به کردستان نیاید ولی هر کاری می کنند او تعهد نمی دهد و می گوید: بی خود خودتان را زحمت ندهید، اگر امام بگوید هر جا که باشد آماده رفتن هستم  « من باید به مملکت خود خدمت کنم» .  با شروع جنگ هم تصمیم می گیرد تا به جبهه برود و با متجاوزان عراقی بجنگد. علیرغم مخالفت های متعددی که برای رفتن او به جبهه می شود بالاخره به هر طریقی شده خود را به خوزستان می رساند تا در جبهه ها حضور پیدا کند.
  اینها بخشی از وقایعی است که شجاعت و رشادت حسین را می توان از آنها دریافت.

  علاقه به امام خمینی«ره» :


  یکی از ویژگی های حسین علاقه شدید به امام خمینی (ره) و روحانیت بود. از بین روحانیون، مرحوم آیت الله شهید دکتر بهشتی و مرحوم آیت الله طالقانی را خیلی دوست داشت. در یادداشتهایی که از حسین  بجا مانده ، عکس ها، جملات و پیامهایی از حضرت امام وجود دارد که نشان دهنده توجه او به امام و روحانیت است. او در واقع شیفته امام بود و می گفت: « امام هر چه اراده کند من همان کار را انجام خواهم داد و من تسلیم او هستم»
   هنگام بازگشت امام به ایران بدلیل تصادفی که کرده بود نتوانست در مراسم استقبال امام شرکت کند. به همین سبب بلافاصله به قصد زیارت امام خمینی به شهر مقدس قم رفت و بالاخره موفق به دیدار ایشان شد.
  امید است دانش آموزان بسیجی با سر مشق قرار دادن روحیات و صفات شهید فهمیده، هر یک الگویی باشند برای سایر دانش آموزان.

  شهید فهمیده از دیدگاه امام خمینی ( ره )

  -  رهبر ما آن  طفل 12 سا له ایست که  با قلب کوچک خود که  ارزشش از صدها زبان و قلم ما بزرگتر است با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید .

  -        شهید فهمیده از دیدگاه مقام معظم رهبری ( دام عزه )

  -         کار ارزشمند شهید فهمیده حاصل تربیت صحیح اسلامی است .

  -         حماسه شهادت شهید فهمیده از ارزشهای دوران دفاع مقدس است .

  -         زنده نگهداشتن یاد و حادثه ی شهادت دانش آموز بسیجی " شهید فهمیده " از اصالت های دفاع مقدس می باشد .

  -         بگردید فهمیده ها را پیدا کنید و به آنها بپردازید .شهید فهمیده از اسطوره های دوران مقدس بود .


  تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچک » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net کلیک کنید

  منبع مطلب : shahd1school.blogfa.com

  مدیر محترم سایت shahd1school.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  پریا محمدی : چقدر زیاده اصلا تو کتابم جا نمیشه

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  طاها جعفری 2 ماه قبل
  0

  خیلی بد بود

  ریون 2 سال قبل
  2

  خیلی زیاده .😝

  پریا محمدی 2 سال قبل
  4

  چقدر زیاده اصلا تو کتابم جا نمیشه

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  مننن

  ناشناس 2 سال قبل
  2

  خوبه

  مهدی 2 سال قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید