در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  روش های مقابله با تهدیدات و آسیب های فضای مجازی

  1 بازدید

  روش های مقابله با تهدیدات و آسیب های فضای مجازی را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  10 راهکار اساسی برای محافظت فرزندان، از آسیب و تهدیدات فضای مجازی

  پیشگیری از آسیب و تهدیدات فضای مجازی بی‌تردید از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی والدین در فضای مجازی است. الزامی است که کودکان و نوجوانان از انضباط رفتاری در فضای مجازی برخوردار باشند. پیام‌های بسیاری ممکن است بصورت اشتباهی ارسال شود یا از آنها برداشت نادرستی شود و موجبات شرمندگی، تحقیر و حتی سو استفاده از ارسال یا دریافت کننده را فراهم آورد.

  0_3.jpg

  1. هرگز در تولید محتوا از اطلاعات شخصی استفاده ننمایید.    

  نام و نام خانوداگی، آدرس محل اقامت، تحصیل و تفریح، شماره تلفن ثابت و همراه، همگی از جمله اطلاعاتی است که منجر به یافتن شما خارج از فضای مجازی می‌گردد. درصورت استفاده از اینستاگرام، حتماً صفحه خود را بر روی حالت خصوصی تنظیم نموده و همچنین قبل از بارگذاری تصاویر، از حاضرین در عکس اجازه قبلی بگیرید.

  04_41.jpg
   
  2. قبل از ارسال پیام، از صحت کامل ID گیرنده اطمینان حاصل نمایید.

  حتماً از درستی ID مخاطبین خود اطمینان حاصل نمایید. این امر زمانی از اهمیت فوق العاده‌ برخوردار است که با مخاطبین جدید و برای نخستین بار از طریق فضای مجازی ارتباط حاصل نموده‌اید. شایان ذکر است بسیاری از جوانان با عدم دریافت پاسخ از طرف مقابل، سریعاً خشمگین شده و با مخاطب خود درگیر می‌شوند، در حالی که در مورد هرزنامه و اشکالات احتمالی فنی اپلیکیشن‌ها اطلاع چندانی ندارند.

  03_32.jpg

  3. زود باور نباشید.

  به صرف اینکه شخصی در فضای مجازی خود را سیزده ساله معرفی نموده، بدین معنا نیست که وی واقعاً سیزده سال سن دارد و یا واقعاً دختر یا پسر است. مشکل اصلی فضای مجازی قابلیت تغییر هویت و عدم امکان کسب شناخت اولیه از مخاطب ناشناس است. پس هرگز از دوستی با کاربران اینترنتی ناشناس و قرار ملاقات با آن‌ها خودداری نمایید.

  817395007857601.jpg
   
  4.به پیام‌های خشونت‌آمیز را با عصبانیت پاسخ ندهید.

  به هنگام خشم، حتماً از گوشی یا رایانه خود دور شوید و قبل از ارسال پیام خوب فکر کنید. پیام‌های نسنجیده و احساسی اغلب توهین‌آمیز و ناراحت کننده هستند و از طرفی پشیمانی شدید شما را در پی خواهد داشت. ارسال پیام‌های‌ خشونت آمیز، تهدید و آسیب بدنبال داشته و منجر به ارتکاب قلدری سایبری می‌شود. اگر چنین پیامی دریافت کردید، مورد وسوسه پاسخ‌گویی قرار نگیرید. واکنش دقیقاً آن چیزی است که طرف مقابل به دنبالش است. "اوباش سایبری" لذت را در قدرت مأخوذ از ترس و خشم قربانی خود می‌دانند. تنها راه مقابله با قلدری اینترنتی، بی تفاوتی است.

  05_14.jpg
   
  5.هرگز به پیام کاربران ناشناس اهمیت ندهید.

  صحبت نکردن با غریبه‌ها از توصیه‌های همیشگی والدین است. این اصل در فضای مجازی نیز صادق است. اگر از فرستنده پیام شناخت ندارید، کنجکاوی را کنار بگذارید و پیام را حذف کنید. این دست از پیام‌ها نه تنها ممکن است برهم زننده آرامش باشد بلکه در مواقعی حامل ویروس و بدافزار نیز است.

  00_16.jpg
   6.از فوروارد (بازنشر) پیام‌ها خودداری کنید.

  گرچه اکثر اشخاص از پیام‌های سرگرم کننده استقبال می‌کنند ولی همگی از وقت و حوصله کافی برخوردار نیستند. برخی از شکارچیان سایبری با بازنشر پیام در فضای مجازی بدنبال جذب علاقمندان از طریق واکنش گیرندگان آن هستند. شمار زیادی از پیام‌های در گردش، شایعات نگران کننده و یا واقعیات غیر مرتبط با رده سنی فرزندان است. از طرفی فرزندان مهارت و اطلاع کافی از واکنش صحیح با بازخورد‌های منفی گیرنده پیام را ندارند.

  06_9.jpg
   
  7. به هنگام ارسال ایمیل به بیش از یک نفر از BCC استفاده کنید.

  توصیه می‌شود به‌هنگام ارسال یک پیام برای چندین نفر(ایمیل) حتماً از گزینه BCC استفاده نمایید. با BCC قادر خواهید بود آدرس ایمیل گیرندگان را از یکدیگر مخفی نمایید. به این ترتیب هرزنامه و دیگر تهدیدات جدی‌تر خنثی شده و از حریم خصوصی گیرندگان نیز حفاظت به عمل می‌آید.

  02_40.jpg
   
  8.  قبل از ارسال پیام آن را خوب بخوانید.

  از آنجایی که پیام‌های کتبی فاقد لحن کلام می‌باشد، بعضاً افراد در دریافت و برداشت از این پیام‌ها دچار سو تفاهم می‌شوند. حتی المقدور از خلاصه نویسی و استفاده از اختصارات دوری کنید. پیام ارسال شده خود را بخوانید و اگر امکان ویرایش وجود ندارد، سریعاً توضیحات خود مبنی بر رفع سوتفاهم احتمالی را اضافه کنید. اگر چنانچه احساسات مخاطب خود را جریحه دار ساخته‌اید، از عذرخواهی باکی نداشته و در انجام آن درنگ ننمایید.

  07_3.jpg

  9. به هنگام ابزار عقیده، مراقب موضوعات خاص باشید.

  اشخاص پیرامون مباحث مختلف ابراز عقیده می‌نمایند اما در زمینه‌های خاصی بهتر است در بیان عقاید خود محتاطانه عمل کنیم. بخاطر داشته باشیم اینترنت سیطره جهانی داشته و شامل کاربرانی با فرهنگ‌، جنسیت و سنین متفاوت است. ممکن است صحبت از موضوعی عادی در کشوری مثل آلمان، در کشوری دیگر مانند هندوستان غیرعادی باشد. به هنگام گفتگو در مورد موضوعات مناقشه برانگیز همچون مذهب، سیاست، جنسیت و جنگ و صلح، نسبت به مواضع دیگر کاربران محترمانه رفتار نمایید چرا که این موضوعات موجب تزریق هیجان به گفتگو کنندکان می‌شود وهمانگونه که قبلاً ذکر شد، هیجان و فضای مجازی ترکیب چندان خوبی نیست! فراموش نشود بحث و جدل در فضای مجازی به‌راحتی به دنیای واقعی نیز کشیده می‌شود.

  08_3.jpg
   
  10. از ارسال اطلاعات محرمانه در فضای مجازی خودداری کنید.

  در صورت وجود ضرورت نسبت به تحویل اطلاعات و اسناد محرمانه، به هیچ وجه از بستر فضای مجازی استفاده ننمایید چرا که احتمال خطا در ارسال اطلاعات حیاتی هرگز برابر با صفر نمی‌باشد. از طرفی مراجع قضایی اختیار لازم مبنی بر دستور بررسی ادله دیجیتال را دارند همچنان که مدیران و کارفرمایان قبل از جذب نیرو، ازOSINT استفاده می‌نمایند.(جستجوی پیشرفته ردپا در فضای مجازی) بخاطر سپاریم که محتوای بارگذاری شده در فضای مجازی، ماندگار خواهد بود.

  منبع مطلب : www.cyberpolice.ir

  مدیر محترم سایت www.cyberpolice.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  راهکارهای مقابله با آسیب های فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان چیست؟

  راهکارهای مقابله با آسیب های فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان چیست؟

  به گزارش خبرگزاری تسنیم«پرونده حکمرانی فضای مجازی»؛ امروزه تحولات سریع در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات منجر به پیدایش بازیگران جدید رسانه‌ای نظیر پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری ویدئو و شبکه‌های اجتماعی شده است. فناوری اطلاعات و ارتباطات علیرغم اینکه فرصت های فراوانی را ایجاد کرده است، ولی تحقیقات ثابت کرده است که اینترنت و پلفترم های فضای مجازی، دارای آسیب ها و مخاطرات فراوان به خصوص برای کودکان و نوجوانان بوده و لازم است به منظور حمایت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی چاره اساسی اندیشیده شود.

  ** ایجاد فضای امن و پاک برای کودکان در اینترنت

  یکی از راهکارهای عمده مقابله با آسیب های فضای مجازی، ایجاد فضای امن و پاک در اینترنت است؛ این مساله به خصوص برای کودکان در فضای مجازی تا حد بسیار زیادی می تواند از آثار مخرب اینترنت جلوگیری کند. ولی متاسفانه باید گفت در حال حاضر چنین فضایی وجود ندارد. در این باره محمد علیپور رئیس انجمن تخصصی کودک و رسانه اظهار داشت: در فضای مجازی چند نوع چالش برای دسترسی کودکان داریم. کودکان ما یک فضای امن و پاک در اینترنت ندارند. وقتی کودک و نوجوان ما وارد اینترنت می‌شود، به مطالب بزرگسالان دسترسی دارد. این در حالی است که در دیگر کشورها یا وسیله دستیابی به اینترنت محدود شده یا اینترنت محدود برای کودک وجود دارد.

  رئیس انجمن کودک و رسانه همچنین گفت: چالش دیگر فضای مجازی برای کودکان ما، وجود پیام‌رسان‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام و محتوای بی‌در و پیکر و محدود نشده در آنها برای کودک و نوجوان است. در این زمینه وزارت ارتباطات می‌تواند وارد عمل شود. از طرفی ما با کمبود فضاهای تفریحی و مراکز تفریحی سالم مواجهیم، به همین دلیل والدین معمولا آسان‌ترین راه را انتخاب می‌کنند و موبایل و تبلت را در اختیار کودک و نوجوان خود قرار می‌دهند. در حالی که در کشور ما اینترنت مخصوص کودک و نوجوان نداریم. بنابراین باید فضای مخصوص و جذابی در اینترنت برای کودکان به وجود آوریم.

  همچنین علیرضا گودرزی کارشناس فضای مجازی و رسانه در این باره معتقد است: در ایام کرونا، مصرف اینترنت توسط کودکان و نوجوانان با افزایش 100 درصدی مواجه بوده است. علت آن هم استفاده از سامانه «شاد» و خانه‌نشینی فرزندان بوده و والدین هم چاره‌ای جز در اختیار گذاشتن لپ‌تاپ و تبلت و موبایل به فرزندان نداشته‌اند. معضل ما نداشتن «اینترنت کودک» است. همان‌گونه که والدین غذا و داروی کودک را از قبل بررسی می‌کنند و سپس به کودک اجازه خوردن می‌دهند، در زمینه فضای مجازی و استفاده از اینترنت نیز نظارت والدین الزامی است.

  ** تدوین قوانین و مقررات در حوزه تنظیم گری فضای مجازی

  کشورهای مختلف در راستای حمایت از کودکان و نوجوانان در اینترنت، پلتفرم های فضای مجازی را در حوزه تنظیم گری قرار داده و تنظیم گران نیز در این باره موظف شده اند بر عملکرد پلتفرم ها نظارت کامل داشته باشند. در این باره حنانه اکبری نوری کارشناس فضای مجازی و رسانه معتقد است: اتحادیه اروپا در بازنگری خود بر دستورالعمل خدمات‌رسان‌های صوتی و تصویری سال 2018، پلتفرم های اشتراک‌گذاری ویدئو نظیر یوتیوب، تیک‌تاک و شبکه‌های اجتماعی که کارکرد اشتراک‌گذاری ویدئو دارند نظیر اینستاگرام را به عنوان سرویس‌های رسانه‌ای شناسایی کرد و در حوزه تنظیم‌گری نهادهای تنظیم‌گر قرار داد که این امر موجب شد پلتفرم‌ها به طور خاص در سه حوزه محتوای غیرقانونی، محتوای آسیب‌رسان و ارتباطات تجاری مسئول شناخته شوند. در نتیجه تنظیم‌گران موظف شدند الزاماتی را برای پلتفرم‌ها در قالب قوانین و مقررات تدوین و بر حسن اجرای پلتفرم‌ها نیز نظارت کنند.

  از همین پرونده بیشتر بخوانید:

  ** دسترسی محدود کودکان به اینترنت در اکثر کشورهای دنیا

  دسترسی محدود کودکان به فضای مجازی از راهکارهای دیگری است که در زمینه حمایت از کودکان در فضای مجازی وجود دارد و اغلب کشورهای دنیا بدین مساله پرداخته اند. علیرضا گودرزی کارشناس حوزه فضای مجازی در این باره معتقد است: در اکثر کشورهای دنیا برای دسترسی به اینترنت، سن کودک یا نوجوان پرسیده می‌شود و مطابق با سن او خدمات اینترنتی ارائه می‌شود. متاسفانه هنوز این امر در کشور ما جا نیفتاده است. برای دسترسی کودک و نوجوان به اینترنت در 3 سطح باید اقداماتی انجام شود: 1-بخش قانونی: هنوز قانون مشخصی در مجلس یا شورای عالی فضای مجازی به تصویب نرسیده است. 2- بخش تنظیم‌گری: در این بخش باید به کسب و کار فعالان این حوزه توجه شود. 3-بخش کسب و کار.

  ** لزوم رده بندی سنی و موضوعی تولیدات رسانه ای در فضای مجازی

  از جمله کارهایی که برای جلوگیری از آسیب های فضای مجازی در حوزه کودکان و نوجوانان لازم است انجام شود، رده بندی سنی و موضوعی محتوای رسانه ای است. در این باره گودرزی اظهار داشت: رده‌بندی سنی و موضوعی در 3 بخش اپ‌استورها، سامانه‌های VOD و مصرف اینترنت لازم است. به عنوان مثال، سامسونگ در اپ‌استور خود یک بخش Kids Mode دارد. بنابراین ما هم نیاز داریم که در اپ‌استورهایمان بخش کودک وجود داشته باشد و این باید پیگیری شود. یعنی مثل استخر کودکان که از استخر بزرگسالان جداست، محتوای حوزه کودک نیز از محتوای بزرگسالان باید جدا شود. می‌توان مثل کشورهای دیگر، یک سرویس فنی ایجاد کنیم که والدین بتوانند از دسترسی کودک به یک بخش مشخص از یک فیلم یا سریال جلوگیری کنند.

  انتهای پیام/

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  مدیر محترم سایت www.tasnimnews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| 15 راهکار مقابله با آسیب ها و تهدیدات شبکه های اجتماعی بیگانه- اخبار فناوری اطلاعات | اینترنت | موبایل - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnim

  فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟| 15 راهکار مقابله با آسیب ها و تهدیدات شبکه های اجتماعی بیگانه- اخبار فناوری اطلاعات | اینترنت | موبایل - اخبار اقتصادی تسنیم - Tasnim

  به گزارش خبرگزاری تسنیم«پرونده حکمرانی فضای مجازی»؛ ظهور شبکه های اجتماعی حاصل رشد و پیشرفت بشر در فناوری اطلاعات در عصر ارتباطات است. شبکه های اجتماعی به گروهی از رسانه های برخط اطلاق می شود که در آنها مردم به تولید و تبادل اطلاعات و ایده ها می پردازند. خصوصیات اصلی شبکه های اجتماعی عبارت است از: اندازه، تراکم و ترکیب شبکه که تشکیل دهنده ساخت آن هستند و شیوه تماس، فراوانی تماس، دوام رابطه و صمیمیت از عناصر و خصوصیات تعاملی آن به شمار می روند.

  شبکه های اجتماعی  امکان استفاده از فرصت های مختلف در فضای مجازی اعم از جستجو، خواندن و به اشتراک گذاری محتوا را برای تعداد بسیار وسیعی از کاربران فراهم کرده اند که این حجم انبوه از مخاطبان، دارای اهمیت در حوزه های سیاسی، اجتماعی و امنیتی است و می تواند در هر کدام از این عرصه ها کشور را با تهدیدات جدی مواجه سازد. به تعبیر دیگر رشد و توسعه روز افزون شبکه های اجتماعی در فضای مجازی به خصوص شبکه های اجتماعی بیگانه و تسهیل ارتباطات علیرغم اینکه دارای فرصت های فراوانی است، ولی در واقع می تواند منشأ آسیب ها و تهدیدهایی نیز باشد.

  طبق بررسی ها، در موقعیت کنونی رهاشدن فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بیگانه در کشور سبب شده تهدیدهای آن بر فرصت هایش پیشی بگیرد و به تعبیر مقام معظم رهبری فضای مجازی، به قتلگاه جوانان مبدل شود. لذا برای مقابله با این تهدیدات، تدوین سیاست های کلان و قوانین مترقی و تنظیم گری فضای مجازی و شبکه های اجتماعی امری ضروری است؛ در این باره باید مجلس به سرعت قوانین لازم را به تصویب برساند و قوه قضاییه نیز در رسیدگی به جرائم به سمت کنترل و کاهش آسیب ها برود؛ چرا که در غیر این صورت قطعا زمانی خواهد رسید که برای مهار آسیب ها و زیان هایی که از این فضا متوجه جامعه می شود، دیر شده باشد.

  با توجه به تهدیدات، آسیب ها و زیان های متعدد ناشی از شبکه های اجتماعی در فضای مجازی، ضرورت مقابله با این تهدیدات امری مبرهن، واضح و بدیهی است. در اینجا 15 راهکار جهت مقابله با تهدیدات شبکه اجتماعی ارائه می شود:

  از همین پرونده بیشتر بخوانید:

  انتهای پیام/

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  مدیر محترم سایت www.tasnimnews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 7 ماه قبل
  0

  عالی بود

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید