در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  روز هوای پاک چه روزی است اعلام این روز چه وظایفی را به ما یادآوری می کند

  1 بازدید

  روز هوای پاک چه روزی است اعلام این روز چه وظایفی را به ما یادآوری می کند را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  29 دی؛ روز ملی هوای پاک

  29 دی؛ روز ملی هوای پاک

  هوای پاک, روز هوای پاک, 29 دی روز هوای پاک

  ۲۹ دی ماه به عنوان روز هوای پاک نام‌گذاری شده است

  29 دی؛ روز ملی هوای پاک

  نامگذاری روز هوای پاک

  به طور کلی در دنیا به منظور جلب توجه مردم به موضوعات مربوط به حفظ محیط زیست و تامین زندگی سالم در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار، روزهای نمادین خاصی مرتبط با حفظ محیط زیست تعیین می گردد که از جمله آنها روز جهانی محیط زیست، روز زمین پاک، روز هوای پاک و غیره می باشد. روز هوای پاک در دنیا تحت عناوین مختلف از جمله روز بدون خودرو، روز بدون دود و ... در کشورهای مختلف نامگذاری شده و اقدامات خاصی در این روز جهت تنویر افکار عمومی صورت گرفته است.

  در ایران نیز بحران آلودگی هوا در تهران و شش شهر آلوده آن شامل تبریز، مشهد، اراک، اصفهان، شیراز و اهواز، مسئولین ستاد اجرایی کاهش آلودگی هوا را بر این داشت تا به منظور ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه، از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دی ماه را به عنوان روز ملی هوای پاک اعلام نمایند.

  گفتنی است قدمت روز هوای پاک در ایران از کشورهای فرانسه و ایتالیا بیشتر است. هدف از اعلام روز ملی هوای پاک ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه بوده است و از آنجا که کلید اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین بخشی است این روز می تواند عامل مهمی در ایجاد این مشارکت و هماهنگی بین بخشی باشد.

  آلودگی هوا
  آلودگی هوا یعنی حضور یک، چند و یا مخلوطی از آلوده کننده های مختلف در هوای آزاد، به اندازه ای است که برای انسان مضر بوده و یا موجب زیان رساندن به حیوانات، گیاهان و اموال شود. اما پدیده آلودگی هوا در مناطق شهری، یکی از ره آوردهای انقلاب صنعتی است که از سیصد سال قبل شروع و با توسعه صنعتی و زیاد شدن شهرها بر میزان و شدت آن روز به روز افزوده می شود. تکیه اساسی بر منابع انرژی فسیلی از قبیل زغال، نفت، گاز و در نهایت آزاد شدن مواد ناشی از احتراق این مواد، فرآورده های مضر و زیان بخشی را به همراه می آورد که حیات موجودات زنده به ویژه انسانها را تهدید می نماید.

  از نخستین دهه های قرن بیستم، به دنبال مشاهده ارتباط میان آلودگی هوا و تخریب محیط زیست، بسیاری از کشورهای صنعتی پیشرفته، تحقیقات و برنامه های علمی برای کنترل آلاینده های بسیار مضر را آغاز نمودند، اما متاسفانه در اکثر قریب به اتفاق کشورهای در حال رشد این مسئله آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته و وضعیت آلودگی هوا در شهرهای بزرگ رو به وخامت گذاشته است.

  هوای پاک, روز هوای پاک, 29 دی روز هوای پاک

  کلید اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین‌بخشی است

  منابع آلودگی هوا:
  منابع آلوده کننده هوا به دو قسمت طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می شود.
  ۱- منابع طبیعی
  – فعالیت های آتشفشانها و آتش سوزی جنگل ها
  – گرد و غبار طبیعی
  – دود و منوکسید کربن ناشی از آتش سوزی ها
  – گاز رادون ناشی از کانی های زمین
  – درختان کاج که ترکیبات آلی را از خود متصاعد می کنند.

  ۲- منابع مصنوعی:
  وسایل نقلیه موتوری مشکلی اساسی هستند که دی اکسید نیتروژن که مهمترین آلوده کننده هوا است را تولید می کنند. سایر منابع مصنوعی آلوده کننده هوا عبارتند از زغال سنگ، صنایع مختلف آلودگیهای ناشی از سوزاندن بقایای کشاورزی و … .

  آلودگی هوا و مسمومیت گیاهان
  گیاهان، قربانیان ناخواسته آلودگی هوا هستند و بر اثر آلودگی هوا مسموم می شوند. بر این اساس، با این که گیاهان از عوامل مهم کاهش آلودگی هوا بـه شمـار می آینـد، ولـی افزایـش مقـدار و غلظت آلوده کننده ها در 10 سال گذشته موجب شده تا گیاهان نیز آسیب ببینند. تحقیقات نشان می دهد یکی از این عوامل تاثیرگذار، دی اکسید گوگرد است، این گاز در فضا اکسید می شود و در بخار آب حل می گردد و به این ترتیب، اسیدسولفوریک تولید می کند. این اسید باعث افزایش اسیدیته باران می شود و مسمومیت موضعی در گیاهان به وجود می آورد. همچنین این گاز از طریق روزنه ها وارد گیاهان می شود و با آب موجود در گیاه، تولید اسید می کند که این اسید باعث مسمومیت گیاه، تخریب روزنه ها و مانع فتوسنتز می شود.

  آلودگی هوا و آثار آن بر بارداری
  تحقیقات نشان داده است طیف وسیعی از اختلالات و عوارض آلودگی هوا بر دستگاه تولید مثل، باردای، جنین و نوزاد اثر می گذارد. همچنیـن تحقیقاتـی در مـردان درخصـوص تغییـرات کیفـی و کمـی اسپـرم صتورت گرفته که نشان دهنده نقش منفی آلاینده هایی مثل سرب، دی اکسید گوگرد و ذرات معلق است.


  بررسی ها نشان می دهد؛ اثرات آلاینده ها بر جنین شامل عوارضی مانند وزن پایین زمان تولد، تاخیر رشد داخل رحمی و مرگ داخل رحمی است که آلاینده های منواکسید کربن، دی اکسید گوگرد و ذرات معلق، بیشترین تاثیر را در این میان دارند. میزان مواجهه مادر با گروهی از ذرات معلق یا هیدروکربـن در هشتمیـن مـاه بارداری بـر رشد جنین اثر مستقیم دارد. این اتفاق بیشتر در نواحی صنعتی و شهرهای بزرگ بویژه در زمستان رخ می دهد. از سوی دیگر، تحقیقات نشان می دهد زنان بیشترین گروه آسیب پذیر و در معرض خطر آلودگی هوا در منزل هستند.

  آلودگی هوا, روز هوای پاک, 29 دی روز هوای پاک

  در روزهای آلودگی هوا حتی الامکان از تردد در محدوده های مرکزی و پر ترافیک شهر اجتناب کنید

   ابتلا به بیماریها بر اثر تنفس هوای آلوده
  بر اساس تحقیقات، وسایل نقلیه موتوری در شهرهایی مانند تهران بیش از 95 درصد از منواکسید کربن موجود در هوا را تولید می کنند که تنفس آن، به سکته های قلبی و مغزی منجر می شود. غلظت منواکسید کربن در ساعات اولیه صبح و ساعات پایانی روز به بیشترین مقدار خود می رسد؛ در صورتی که در روزهای آخر هفته و تعطیل، غلظت این آلاینده ها در ساعات پایانی روز کاهش قابل توجهی می یابد. حتی مقدار بسیار کم کربوکسی هموگلوبین باعث آثار فیزیولوژیک مهمی در بدن می شود و با افزایش آن، درصد این اثرات افزایش می یابد.

  افراد مبتلا به بیماری های قلبی نسبت به افزایش کربوکسی هموگلوبین، بسیار حساس هستند زیرا با افزایش غلظت این ترکیب در خون، قلب باید برای جبران کمبود اکسیژن، سریع تر کار کند. مطالعات نشان می دهد حتی در مقادیر کمتر از 2 درصد نیز احتمال حمله قلبی در افراد وجود دارد. کاهش غلظت اکسیژن در خون، بر فعالیت مغز نیز تاثیر به سزایی دارد.

  حمل و نقل و آلودگی هوا
  در حال حاضر، بسیاری از شهرها حتی در کشورهای توسعه یافته دارای سطوح خطرناکی از آلودگی هوا هستند. این معضل بزرگ از طریق جریان باد یا حرکت وسایل نقلیه موتوری در شهرها منتشر می شوند. ورود خودروهای بیشتر در جاده ها و خیابان های یکسان به معنی ترافیک سنگین تر و هوای کثیف تر است. آلودگی های میکروبی حاصل از حمل و نقل در شهر نیز قابل توجه است.

  تحقیقات نشان می دهند زندگی در مجاورت بزرگراه های پر ترافیک با نرخ سرطان در کودکان ارتباط مستقیم دارد، به طوری که کودکان ساکن در منازل مجاور خیابان هایی که بالغ بر 20 هزار خودرو در آن به طور روزانه تردد می کنند، حدود 6 برابر بیشتر از دیگر کودکان در معرض آسیب هستند. دلیل اصلی سرطان خون در کودکان و بزرگسالان، تاثیر هیدروکربن های حلقوی از جمله بنزن است که منبع عمده انتشار آنها خودروها هستند.

  در مواقع آلودگی هوا چه باید کرد ؟
  * در روزهای بحرانی آلودگی هوا حتی الامکان از تردد در محدوده های مرکزی و پر ترافیک شهر اجتناب کنید.
  * استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در سفرهای روزانه درون شهری خود را جایگزین خودروهای شخصی نمائید.
  * فعالیت یا بازی کودکان در محیطهای باز را محدود نمائید.
  * افراد مسن یا افراد با بیماریهای قلبی، ریوی نظیر آسم، برونشیت مزمن و نارسائی قلبی از خروج از خانه اجتناب نمایند.

  گردآوری : بخش فرهنگ و هنر بیتوته

  منابع :

  isfahan.ir

  petpr.ir

  asemankafinet

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  29 دی ماه روز هوای پاک

  29 دی ماه روز هوای پاک

  امروز 1

  دیروز 28

  هفته 163

  ماه 326

  بازدیدها 2044983

  درحال حاضر 4 مهمان نفر هیچ عضوی آنلاین

  منبع مطلب : health.fums.ac.ir

  مدیر محترم سایت health.fums.ac.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  هوای پاک ، لازمه انسان برای زندگی سالم

  هوای پاک ، لازمه انسان برای زندگی سالم

  تاریخچه هوای پاک

  داشتن هوای پاک  نیاز به مشارکت مردمی دارد. امروزه در دنیا به منظور جلب توجه مردم به موضوعات مربوط به حفاظت از محیط زیست و تامین زندگی سالم، روزهای نمادین خاصی در رابطه با حفظ محیط زیست تعیین شده است که از جمله آنها می توان به روز جهانی محیط زیست، روز زمین پاک و روز هوای پاک اشاره کرد. روز هوای پاک در دنیا با عناوین مختلفی همانند روز بدون خودرو، روز بدون دود نام گذاری شده است.

  گفتنی است که از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹دی ماه به عنوان روز ملی هوای پاک اعلام شده است و همچنین قدمت روز هوای پاک در ایران از کشورهای فرانسه و ایتالیا بیشتر است. هدف از نام گذاری این روز ایجاد رقابت برای داشتن هوایی پاک در بین کشورهای مختلف است.

  منظور از هوای پاک چیست؟

  منظور از هوای پاک این است که هوا به دور از هر گونه دود و گرد و غباری باشد تا به سلامت گیاهان بخصوص انسان و حیوان  لطمه ای وارد نشود.
  هر نوع تغییر فیزیکی، بیولوژیکی یا شیمیایی که ممکن است در هوا اتفاق بیافتد به عنوان آلودگی هوا شناخته می شود. زمانی این اتفاق رخ می دهد که گازهای مضر، گرد و غبار، دود و… وارد هوا می شوند. در شهرها معمولاً ماشین‌ ها و اتوبوس ‌ها، هواپیما ها و حتی دامداری ها باعث آلودگی هوا می شوند.

  آلودگی هوا چه علائمی در فرد ایجاد می‌کند؟

  بدن هر فرد واکنش های متفاوتی در برابر کثیف بودن هوا نشان می دهد مثلاً زمانی که فرد در معرض آلودگی هوا  قرار می گیرد علائمی مانند سوزش و خارش در ناحیه  گلو، چشم ها و ریه ها احساس می کند. باید بدانید که سیستم ایمنی برخی افراد هیچ واکنشی به آلودگی هوا نشان نمی دهد ولی سوزش چشم و احساس تنگی نفس از شایع ترین علائم آلودگی هوا می باشند.

  با توجه به این که ورزش و فعالیت جسمی نیاز به تنفس سریع تر و عمیق تر دارد، احتمال دارد در حین انجام این فعالیت ها علائم ذکر شده تشدید یابند. معمولاً افرادی که مبتلا به بیماری قلبی، ریوی و آسم هستند حساسیت بیشتری به آلودگی هوا دارند.

  نکته: لازمه­ ی ورزش و فعالیت جسمی داشتن هوای پاک است.

  هوای سالم

  علل مختلف آلودگی هوا

   ۵ راهکار مهم برای داشتن هوای پاک

  ۱- به یک سازمان مردم نهاد همانند مجمع فعالان زیست محیطی که در زمینه محیط زیست فعالیت می کند بپیوندید و از برنامه ها و آموزش های آن ها برای کمک به داشتن هوای پاک بهره مند شوید.

  ۲- امروزه در همه کشورها، استفاده نکردن از خودرو تقریباً امری اجتناب ناپذیر است. پس برای مقابله با آلودگی هوا در خصوص خودروها می توان طرح های زوج و فرد را اجرا کرد. مهم نیست که کجا زندگی می کنید، می توانید با پیدا کردن راه های خلاقانه برای کمترین وابستگی به اتومبیل، اقدام کنید.

  ۳- یکی از بهترین راه های مقابله با آلودگی هوا استفاده از دوچرخه است. اگر آب و هوا خوب باشد می توانید برای کارهای روزمره خود از دوچرخه استفاده کنید تا علاوه بر کمک به کاهش آلودگی هوا، ورزش هم کرده باشید.

  ۴- حدالامکان از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، مترو و قطار استفاده کنید تا هم به کاهش آلودگی هوا و هم از انتشار بیش از حد کربن جلوگیری کرده باشید.

  ۵- اگر دغدغه مالی ندارید، اتومبیل های الکتریکی (hybrid) بهترین انتخاب می تواند برای شما باشد. این اتومبیل ها تنها با برق کار می کنند و دارای سوختی تجدیدپذیر هستند.

  مضررات آلودگی هوا بر باروری زنان

  طبق پژوهش های اخیر، آلودگی هوا تا حدود زیادی تأثیرات منفی بر باروری زنان دارد. به طوری که می‌تواند میزان کار تخمدان آن‌ها را به ‌شدت کاهش دهد. البته برخی از دانشمندان بر این باورند که  بزرگ‌ترین عامل تأثیرگذار در باروری زنان، سن آن هاست؛ ولی برخی از دانشمندان معتقدند زمانی که زنان به صورت روزانه درمعرض سطح بالایی از آلودگی قرار می گیرند میزان ذخیره تخمدان هایشان کاهش می یابد و در نهایت به کاهش باروری بالقوه می انجامد. موضوع آلودگی هوا برای زنانی که قصد بارداری دارند، در کوتاه‌مدت مشکی به‌ولجود نمی‌آورد اما قرارداشتن در سطح بالایی از آلودگی هوا امکان فرزندآوری را کوتاه‌تر و حتی سن یائسگی را کمتر می کند، چنین پژوهش‌هایی نمی‌توانند دقیقاً علت‌ را آلودگی هوا اعلام کنند زیرا احتمال دارد جنبه ای دیگر از سبک‌ زندگی یا محیط اطراف زنان، عامل اصلی مشکلات باروری آنان نیز باشد.

  باروری زنان

  پاک ترین هوای دنیا کجاست؟

  استرالیا داری کمترین مناطق شهری آلوده در میان ۹۲ کشور دنیا است و به ترتیب در جایگاه دوم و سوم، برونئی و نیوزیلند قرار دارند و در نهایت پاک ترین شهر اروپا از نظر کیفیت هوا نیز در کشور استونی قرار دارد. در جایگاه بیست و یکم نیز کشور انگلستان قرار گرفته است.

  هوای پاک

  نتیجه گیری:

  بر اساس آمار رسمی سازمان ملل متحد بیش از ۱۸ درصد از گازهای گلخانه ای جهان توسط دام ها تولید می شود و سایر سازمان ها این رقم را تا ۵۱ درصد نیز پیش بینی می کند. اگر تنها یک گاو ۵۰۰ کیلویی را از زنجیره غذایی خود حذف کنیم از هدر رفت حدود ۷ میلیون لیتر آب جلوگیری کرده ایم. گیاهخواری می تواند دری برای گام نهادن به سوی هوایی پاک باشد. هوا، لازمه حیات است و نیاز انسان به آن بیشتر از آب و غذاست. انسان می تواند بدون غذا چند روز یا چند هفته زندگی کند، ولی بدون هوا چند دقیقه بیشتر نمی توان زنده بود. استفاده از هوای پاک و سالم، حق طبیعی انسان هاست پس همه ما برای داشتن هوای پاک مسئولیم.

  منبع مطلب : eafworld.com

  مدیر محترم سایت eafworld.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  زهرا 1 ماه قبل
  0

  جواب گو باشید لطفاً

  زهرا 1 ماه قبل
  1

  نمیشد خلاصه توضیح می‌دادید البته ممنون بخاطر این همه مطالب مفیدی که نوشتید ولی خب هیچکی هم پاسخ گو نیس لطفاً پیگیری کنید🤔😩

  طنان 2 ماه قبل
  2

  ای کاش یکم مطالب کوتاه تر بود تا آدم حوصله ی خوندنشو داشت

  طنان 2 ماه قبل
  1

  ای کاش مطالب کمتر بود

  طنان 2 ماه قبل
  -1

  ببخشید من حواسم نبود چند تا فرستادم😅😅

  مهدی 3 ماه قبل
  3

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید