در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  در چه موقعیت هایی تاثیر احساسات بر تصمیم گیری بجا و مناسب و در چه موقعیت هایی نابجا است

  1 بازدید

  در چه موقعیت هایی تاثیر احساسات بر تصمیم گیری بجا و مناسب و در چه موقعیت هایی نابجا است را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  نقش احساسات در تصمیم گیری

  نقش احساسات در تصمیم گیری

  نقش احساسات در تصمیم گیری چیست؟ چرا در بسیاری از اوقات نمی‌توانیم تصمیم منطقی بگیریم و بیشتر بر پایه احساسات خود دست به تصمیم‌گیری می‌زنیم؟ درست است که ما بر اساس توانایی‌های مغز خود می‌اندیشیم اما در بسیاری از اوقات در حین تفکر به قلب خود نیز گوش می‌دهیم. هر چقدر که شما آدم احساساتی‌تری باشید بیشتر احتمال دارد که در هنگام تفکر و تصمیم‌گیری درگیر احساسات شوید. این مسئله تصمیم‌گیری شما را با دشواری زیادی روبه‌رو خواهد کرد. اگر در مورد نقش احساسات در تصمیم‌گیری سؤالاتی در ذهن دارید، در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتری در این زمینه خواهیم پرداخت.

  تماس با مشاور

  نقش احساسات در تصمیم گیری | احساسات چگونه در تصمیم گیری ما تأثیر می‌گذارند؟

  عوامل گوناگونی نظیر وضعیت محیط اطراف فرد، زمینه خانوادگی او، تحصیلات، تجربیات زندگی و عواملی نظیر این‌ها همگی در مدیریت احساسات به صورت مثبت یا منفی تأثیر می‌گذارد. احساسات مثبت یا منفی با تأثیرگذاری بر نحوه تمرکز و توجه شما بر تصمیم‌گیری‌هایتان ایفای نقش می‌کند. به این صورت که وقتی شما احساسات مثبتی را تجربه می‌کنید بیشتر احتمال دارد که به جنبه‌های مثبت موضوعات توجه کنید و در نتیجه تصمیمات مثبتی بگیرید.

  اما احساسات منفی باعث می‌شود که شما دچار سوگیری منفی توجه شوید. یعنی دائماً به جنبه‌های منفی موقعیت‌ها توجه کنید و بدبینانه تصمیم بگیرید. در این شرایط احتمال خطا در تصمیم‌گیری بالا می‌رود. این مسئله در مورد تصمیم‌گیری با هیجانات مثبت نیز وجود دارد یعنی اگر شما خیلی خوشحال و هیجان‌زده باشید، بازهم احتمال خطا برای شما وجود دارد و این فقط مربوط به احساسات منفی نیست. به همین دلیل است که وقتی شما عاشق کسی می‌شوید نمی‌توانید به درستی از توانایی‌های تفکرتان برای تصمیم‌گیری در مورد او استفاده کنید.

  برای آگاهی بیشتر در زمینه احساسات کلیک کنید.

  نقش احساسات در تصمیم گیری | تفاشوت تصمیمات منطقی و تصمیمات احساسی

  تصمیمات منطقی و احساسی با یکدیگر چه تفاوتی دارند؟ اگر به نتایج ناشی از این دو تصمیم دقت کنیم بیشتر متوجه تفاوت‌های آن‌ها خواهیم شد. در مقایسه با تصمیمات منطقی، تصمیمات احساسی سریع‌تر گرفته می‌شوند و در بیشتر موارد تصمیمات فوری و احساسی محکوم به شکست هستند زیرا ما نمی‌توانیم در زمان محدود شرایط، مزایا و معایب تصمیم‌گیری را درست تحلیل کنیم پس جای تعجب نیست که در تصمیمات احساسی خود بیشتر با شکست مواجه شویم.

  برای آنکه بتوانید در تصمیم‌گیری‌های خود بهتر عمل کنید و از تصمیمات احساسی بپرهیزید لازم است که با روش‌های کنترل هیجانی آشنا شوید. با مدیریت درست هیجان‌ها احتمال موفقیت تصمیم‌گیری به میزان زیادی در شما بالا خواهد رفت.

  نقش احساسات در تصمیم گیری | پیشنهاداتی برای پیشگیری از تصمیمات احساسی 

  جالب است بدانید حتی تصمیماتی که به صورت منطقی و عقلانی گرفته می‌شود تا حد زیادی بر احساسات و هیجانات مبتنی است. به همین خاطر در هر صورت باید یکسری نکات را در نظر بگیرید تا تصمیمات شما کم‌تر با شکست مواجه شود. به این منظور به نکات زیر توجه کنید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت احساسات مثبت کلیک کنید.

  از توانایی‌های ذهنی و هوشی خود استفاده کنید

  با استفاده از قابلیت‌های هوش و توانمندی‌های ذهنی هر دو جنبه تصمیم‌گیری را بررسی کنید و نکات مثبت و منفی هریک از راه‌های پیش رویتان را به صورت دقیق مشخص کنید. این به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بهتر با سود و زیان‌هایی که احتمال دارد با اتخاذ هر تصمیم نصیب شما شود آشنا شوید و در نتیجه عاقلانه‌تر تصمیم بگیرید.

  نقش احساسات در تصمیم گیری | بگذارید واقعیت شما را هدایت کند

  هنگام تصمیم‌گیری لازم است که اجازه ندهید هیجاناتتان فرمان کنترل شما را به دست بگیرند، بلکه باید بتوانید با استفاده از واقعیت‌های پیش رو نسبت به تصمیم‌گیری اقدام کنید. به این منظور تلاش کنید تا تمام گزینه‌های پیش رو در تصمیم‌گیری‌تان را در نظر بیاورید و ببینید انتخاب هرکدام از آن‌ها چه تفاوتی در زندگی شما ایجاد می‌کند و جنبه‌های منفی کدام یک از گزینه‌ها بیشتر امکان دارد که شما را درگیر خود کند.

  برای آشنایی کامل در زمینه مهارت کنترل احساسات کلیک کنید.

  هیجاناتتان را بشناسید و راه‌های کنترل آن را تمرین کنید

  برای آن‌که بتوانید از تصمیم‌های احساسی بپرهیزید لازم است که علائم هیجاناتتان را بشناسید و به موقع آن‌ها را در خود تشخیص دهید. هر هیجان با علائم جسمانی و شناختی مربوط به خود همراه است و می‌تواند در هر فردی با دیگری متفاوت باشد. برای مثال ممکن است خشم با احساس انرژی در دستان، گر گرفتن، احساس گرما و تنش در بدن همراه باشد. شناخت این علائم و تشخیص به موقع آن‌ها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید برای مدیریت آن‌ها اقدام کنید و در نتیجه در حالت‌های هیجانی چه مثبت و چه منفی اقدام به تصمیم‌گیری نکنید. شناخت شرایط احساسی در زمان ازدواج کاری دشوار است، به همین دلیل مشاوره ازدواج همیشه تاکید می شود.

  برای دریافت مشاوره در زمینه نقش احساسات در تصمیم گیری می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

  منبع مطلب : honarehzendegi.com

  مدیر محترم سایت honarehzendegi.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نقش احساسات در تصمیم گیری – قسمت اول

  نقش احساسات در تصمیم گیری – قسمت اول

  همان‌طور که در درس تاریخچه تصمیم گیری مورد اشاره قرار گرفت، توجه به نقش احساسات در تصمیم گیری بحثی است که به تازگی مورد توجه نویسندگان و محققان قرار گرفته است.

  تا همین چند سال قبل،‌ بحث تصمیم گیری یک بحث کاملاً منطقی و عقلانی در نظر گرفته می‌شد. به فرد تصمیم گیر درست مانند کسی نگاه می‌کردند که گزینه‌های مختلف را به صورت کاملاً مکانیکی می‌سنجد و گاهی هم در ذهن خود یا بر روی کاغذ، مشتق و انتگرال می‌گیرد و محاسباتی را انجام می‌دهد و در نهایت یک گزینه را انتخاب می‌کند.

  تا کنون چند بار توصیه‌ی زیر را شنیده‌اید:

  نقش احساسات در تصمیم گیری - تصمیم گیری احساسی

  ضمناً یک سوال دیگر هم باقی مانده است:

  فرض کنیم این اجرای این توصیه عملی باشد. به عبارتی بتوانیم احساسات را کاملاً کنار بگذاریم و به جای تصمیم گیری احساسی کاملاً منطقی تصمیم بگیریم.

  آیا یک گزینه که صرفاً بر اساس منطق و استدلال انتخاب می‌شود، الزاماً بهترین تصمیم و بهترین انتخاب است؟

  ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تصمیم گیری پیشرفته به شما پیشنهاد می‌کند:

  منبع مطلب : motamem.org

  مدیر محترم سایت motamem.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  دانیال زهیری 4 ماه قبل
  0

  تاثیراحساسات برتصمیم گیری تحقیق بنویسید

  0
  دانیال زهیری 4 ماه قبل

  بلدنیستم😞

  فرهام 1 سال قبل
  -1

  عالی و کامل

  ناشناس 2 سال قبل
  -1

  😭🤩هم خوب بود هم بد

  ناشناس 2 سال قبل
  -1

  خوبه ولی از تفکر و اینا نگفت که ....

  -2
  حق میدم 1 سال قبل

  گل

  گفتی

  مهدی 2 سال قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید