در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  در محل زندگی شما چگونه آب تصفیه شده هدر می رود چه پیشنهادی برای جلوگیری از هدر رفتن آب دارید

  1 بازدید

  در محل زندگی شما چگونه آب تصفیه شده هدر می رود چه پیشنهادی برای جلوگیری از هدر رفتن آب دارید را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  در محلّ زندگی شما چگونه آب تصفیه شده هدر می رود؟ چه پیشنهادی برای جلوگ

  سایت آموزش و پرورش


  رتبه الکسا سایت


  ویکی پدیا


  معلم سایت

  منبع مطلب : www.asemankafinet.ir

  مدیر محترم سایت www.asemankafinet.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  علم و دانش

  آب سرمایه ملی

  فرایند تصفیه آب، بسیار هزینه بر و مشکل است. وقتی یک لیوان آب را روی زمین می‌ریزیم، باید فکر کنیم که در همین بندر لنگه خودمان، افراد بسیاری هستند که آب‌های کرم زده آب انبارها را می‌نوشند و شاید در آینده‌ای نه خیلی دور، مجبور باشیم آب را به صورت بطری یا گالن‌های بزرگ خریداری کنیم و حتما هم چنین خواهد شد، چون کمبود آب یک شوخی نیست.
  واقعا کسانی که آب آشامیدنی به این ارزشمندی را باز می‌کنند و ساعت‌ها با فشار زیاد مشغول شستن حیاط و ماشین و... می‌شوند، چگونه پاسخ از بین بردن حق دیگران برای استفاده از آب را به خود و خداوند خواهند داد؟

  مهمترین منبع تأمین آب باران است که هم در امور نظافت و شخصی و هم درصنایع بسیار مهم است. مصرف آب تنها به امور شخصی و مصارف خانگی محدود نمی‌شود، بلکه در صنایع برای خنک نگه داشتن دستگاه‌ها و موتورها به آب نیاز داریم.
  همان گونه که می‌دانیم، دمای کره زمین رو به افزایش است. این مسئله توازن میان آب مصرفی و آب مورد نیاز را بر هم می‌زند. بدین ترتیب، آب مصرفی بیشتر از ذخایر آبی موجود می‌شود. این نبود توازن علاوه بر صنایع کشاورزی را هم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و انسان را از نعمت داشتن آب تصفیه شده و تغذیه مناسب محروم می‌سازد.

  اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که کمبود آب ندارد، خوش شانس هستید. تقریبا ششصد میلیون انسان در 35 کشور با کمبود شدید آب روبه‌رو هستند و پیش‌بینی می‌شود که در پنج سال آینده، دست‌کم 36 ایالت در آمریکا به دلیل مسائل مربوط به دما و رشد جمعیت و مشکل مواد زاید با کمبود آب روبه‌رو شوند.

  دکتر پرویز کردوانی متخصص مسائل آب می‌گوید:
  یکی از تحفه‌هایی که به خیال عوام از نشانه‌های تمدن و فرهنگ به شمار می‌رود، مصرف کردن است تا آنجا که مردم ما خانواده‌های پر مصرف و پرخرج را خانواده‌هایی با سطح بالا می‌دانند؛ بنابراین کسی که بداند تنها ماده‌ای که نمی‌توان از خارج وارد کرد، آب است، می‌داند که باید آن را درست مصرف کند.

  ایران همیشه با کمبود آب روبه‌رو بوده، هست و خواهد بود. ما باید خومان را آماده کنیم که با شرایط سخت‌تر از این هم مدارا کنیم، چرا که میزان بارندگی منطقه ما، یک سوم میزان بارندگی دنیاست و کشاورزی مهمترین فعالیت ماست. به همین دلیل، به آب بیشتری نیاز داریم، چرا که 90% آب کشور صرف کشاورزی می‌شود.
  دکتر کردوانی گفت: جامعه‌ای که آب زیاد مصرف می‌کند، آب بیشتری هم آلوده می‌کند. ما بهترین و گواراترین آب دنیا را داریم و با ندانم‌کاری و نداشتن برنامه درست، آن را به بدترین شکل تبدیل می‌کنیم.

  وی افزود: صرفه جویی خساست نیست، بلکه استفاده بهینه و به اندازه نیاز است.
  مورد دیگر صرفه‌جویی در ادارات است. در بسیاری از ادارات و سازمان‌ها به دلیل داشتن فضای سبز مصرف آب بی‌رویه است و هیچ تعهدی در قبال صرفه جویی آب ندارند. دکتر کردوانی درباره این‌که به چه وسیله می‌توان مصرف آب را کاهش داد، می‌گوید: فرهنگ مهمتر از خود صرفه‌جویی است. ما فرهنگ صرفه‌جویی نداریم، صرفه‌جویی نکردن تجدد و تمدن نیست، عین بی فرهنگی است.

  وی در ادامه وضعیت آب کشور را بسیار نگران کننده بیان کرد و افزود: هر روز با برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی، آب شیرین در حال اتمام و از سوی دیگر، در حال شور شدن است و تنها با احداث آبخیزداری و ایجاد سد، می‌توان بر مشکلات پیروز شد، زیر با این برداشت بی‌رویه منابع زیرزمینی در مدت ده تا پانزده سال آینده، سفره‌های آب زیرزمینی به پایان می‌رسد. وی در پایان، راه‌های استفاده از آب را اسراف در مصرف آب ـ امساک در مصرف ـ صرفه‌جویی (درست و بهینه مصرف کردن) – را هدر دادن خواند.
  برخی از بخش‌های زیر نقل شده از سخنان دکتر کردوانی است:
  مطلب برای گفتن بسیار است، اما من بقیه آن را به وجدان انسانی شما و Humanity شما واگذار می‌کنم و در اینجا راه‌هایی برای کاهش هدرروی آب و صرفه جویی در مصرف آن برایتان خواهم گفت.

  راه‌هایی ارزان قیمت برای جلوگیری از هدرروی آب و صرفه جویی در مهمترین ماده برای حیات بشر:

  1- هرچند توالت و حمام کوچکترین اتاق در منزل است، اما حدود 75 درصد آب منزل در این مکان مصرف می‌شود. در یک دوش گرفتن به طور متوسط به مدت شش دقیقه حدود شصت لیتر آب مصرف می‌شود. مدت دوش گرفتن خود را به پنج دقیقه یا کمتر کاهش دهید، از دوش با جریان کم آب استفاده کنید.
  2- به جای حمام رفتن‌های طولانی مدت دوش بگیرید. با دوش گرفتن دو یا سه برابر کمتر از حمام رفتن آب مصرف می‌شود. در مدت حمام حتما در هنگام شامپو زدن به سر و یا شستن بدن با لیف آب را ببندید.

  3- شیر‌های آبی که چکه می‌کنند را تعمیر و نشتی‌ها لوله‌ها را برطرف کنید.
  شیر آبی که در هر ثانیه یک بار چکه می‌کند، سالانه شش هزار لیتر آب هدر می‌دهد که همین میزان آب می‌تواند آب مصرفی روزانه چهل نفر را تأمین کند.
  4- از دریچه قطع و وصل آب برای شیرهای آب خود استفاده کنید (سنسورهای الکترونیکی برای قطع و وصل خودکار شیرهای آب).

  5- توالت دشمن آب است. در آمریکا، هجده میلیارد لیتر آب تازه برای فلاشینگ (سیفون) توالت مصرف می‌شود!
  6- از سیفون‌های دوکاره استفاده کنید (برحسب نوع استفاده شما از توالت کار می‌کنند). در تکنولوژی جدید تا 67 درصد نسبت به توالت‌های قدیمی در مصرف آب صرفه جویی می‌شود و یا از سیفون‌های با حجم تانک کوچکتر استفاده کنید.

  7- اگر در تابستان می‌خواهید آب سرد میل کنید، اینقدر آب را باز نگذارید تا سرد شود، بلکه همیشه یک بطری آب در یخچال داشته باشید.
  8- در هنگام مسواک زدن آب را بیهوده باز نگذارید. در هر دقیقه ده لیتر آب به همین دلیل به هدر می‌رود. پیش از مسواک زدن، یک لیوان آب با خود ببرید و با آن دهان خود را بشویید.

  9- در زمان شستن میوه‌ها آب را باز نگذارید. ظرفی را پر از آب کنید و میوه را در آن بشویید و سپس آبکشی کنید.
  10- کتری را به اندازه مورد نیاز آب کنید.
  11- هنگام شستن ظرف‌ها، آب را بیهوده و با فشار زیاد باز نگذارید، پس از شستن ظرف‌ها با اسکاچ، آب را با فشار کم باز کنید و به سرعت ظرف‌ها را بشویید. متأسفانه وسواس بسیاری از خانم‌ها در شستن ظرف و شستن لباس‌ها و کلا شستشوی زیاد در منزل، باعث هدر روی بسیار زیادی از آب است.

  12- برای شستن ظروف با مایع ظرفشویی غلیظ باید آب زیادی مصرف کرد. از مایع رقیق شده ظرفشویی استفاده کنیم.
  13- آب‌هایی که از شستشوی میوه‌ها و سبزیها به جای می‌ماند دور نریزید، آنها را به گلدانها بدهید. باغچه‌ها و گلدان‌هایمان را با آب درون لوله آبیاری نکنیم، بلکه آب اضافی شست وشوی سبزی و کاهو را پای درخت و گلدان‌ها بریزیم.

  14- باغچه خانه را در روز آب پاشی نکنید و این کار را به عصر بیندازید تا آب بخار نشود. میزان آبی که هر شخص در موقع آبیاری یک ساعته باغچه هدر می‌دهد، می‌تواند مصرف روزانه یک خانواده چهار نفری را تأمین کند.
  15- ابتکار دیگری که در منزل می‌توان به خرج داد، کم کردن فشار آب بوده که با این کار هم خطر ترکیدگی لوله کم می‌شود و هم اینکه آب کمتری در خانه جریان دارد. برای این کار، شیر فلکه اصلی آب را کمی ببندید تا فشار کم شود.

  16- تا زمانی به اندازه کل گنجایش ماشین لباسشویی لباس کثیف ندارید، از ماشین لباسشویی استفاده نکنید. یک بار استفاده از ماشین لباسشویی با کل ظرفیت کمتر از دو بار با نصف ظرفیت آب مصرف می‌کند.
  17- در هنگام شستشوی اتومبیل به جای استفاده از شیلنگ آب از سطل آب استفاده کنید.

  18- به جای کاشت چمن در محیط‌های غیر ضروری که زیاد آب می‌خواهد، از برگ‌های سبز (پاپیتال) که آب نمی‌خواهند استفاده کنیم و پای درختان خانه گونی بیندازیم و پای درختان جلوی خانه در خیابان پوشال بریزیم که مانع تبخیر آب نشوند.  1. مصارف آشپزخانه: بررسی‏ها نشان می‏دهند که بین ۳۰ تا ۴۰ درصد آبی که وارد منازل می شود در آشپزخانه مصرف می‏شود.

  مضر بودن پودرهای رختشویی و مایع‏های ظرفشویی درمنازل و نقش آلودگی آن در آب‏ها و فاضلاب‏های ناشی از مصارف خانگی محرز شده است.

  بنابراین اگر استفاده از این مواد به صورت کنترل شده و محدود انجام پذیرد نه تنها سهم مهمی در سلامت خانواده خواهد داشت بلکه در مصرف کمتر آب نیز موثر می‏افتد. بنابراین حتی‏الامکان باید سعی شود شست‏وشوی ظروف درحجم یک لگن آب داغ انجام شود و سپس مبادرت به آب‏کشی کرد.

  در صورت استفاده از ماشین ظرف شویی برای ظرف هایی که به چربی و موادغذایی آغشته نباشند دستگاه روی کوتاه‏ترین چرخه تنظیم و توصیه‏های کارخانه سازنده دستگاه در راستای صرفه‏جویی در مصرف آب و انرژی جدی گرفته شود.

  همیشه آب آشامیدنی در بطری‏های دربسته و درون یخچال نگهداری شود، تا مجبور نباشیم برای رسیدن به آب سرد، شیر آب مدتی باز بماند.

  برای شست‏وشوی لباس های خیلی کثیف، ماشین‏های لباس‏شویی اتوماتیک به مراتب از غیراتوماتیک مناسب‏ترند و کمتر آب مصرف می‏کنند. در صورت استفاده از ماشین نوع دوم از تکرار در تخلیه و پر کردن آب برای شستن لباس‏های خیلی کثیف اجتناب کنید.

  2. استحمام: تحقیقات نشان می‏دهند که برای هربار استحمام ۱۲۰ لیتر آب مصرف می‏شود. یکی از راه ‏ای دیگر صرفه‏ویی در حمام آن است که لوله کشی ساختمان طوری انجام شود که با کمترین اتلاف آب، آب گرم به دوش برسد. در جاهایی که امکانات فنی اجازه می‏هد می‏وان برای افزایش فشار آب شوینده، از شیرهای دهنده هوا در مسیر آب استفاده کرد تا با پاشانیدن آب به صورت قطرات ریز، در مصرف آب صرفه‏ویی شود. این روش تا ۵۰ درصد مصرف آب را کاهش می‏هد.

  در شست‏وشوی دست و صورت، مسواک زدن و وضو گرفتن نیز سعی شود شیر آب کمتر باز بماند و با استفاده از یک لیوان آب این کار صورت گیرد.

  3. کاهش حجم فلاش تانک: وجود فلاش تانک های پرحجم و یا سیفون معیوب در توالت می تواند در هر ساعت ۴۰ تا ۱۰۰ لیتر آب را هدر دهد. به طور نسبی یک خانواده متوسط درایران ۴۲ درصد آب تخصیص داده شده در منزل را روانه زه کش فاضلاب ها می کند.

  اگر در منازلی فلاش تانک های پرحجم نصب شده و تعویض آن هزینه بر است، با استفاده از ابزارآلات ساده مثل بطری های حاوی شن و قراردادن در داخل فلاش تانک از میزان مصرف اضافی آب بکاهیم. از قراردادن آجر در فلاش تانک به دلیل وجود خرده آجر و گرفتگی فلاش تانک خودداری شود.

  4. جلوگیری از چکه کردن شیرآب و سردوش‏ها: چکه کردن و بسته نشدن کامل شیر آب، می‏تواند تلفات بسیار زیاد آب را در پی داشته باشد. می توان میزان آب تلف‏شده در یک دوره زمانی را با قراردادن یک سطل در زیر شیرآب معیوب اندازه گیری کرد.

  5. منبع انبساط: در منازلی که منبع انبساط سیستم شوفاژ آنها در پشت بام قرار دارد باید سعی شود با تنظیم زنگ ساعت از پرشدن و سررفتن منبع و اتلاف آب جلوگیری کرد.

  6. شست وشوی اتومبیل: نخست پیشنهاد می‏شود که شست‏وشوی ماشین در بیرون از منزل و در کارگاه‏ها و کارواش‏های مخصوص این کار انجام داده شود.

  اگر به هر دلیل این کار در خانه صورت می‏پذیرد باید از رهاکردن شیلنگ باز آب خودداری شود. بهتر است شستن اتومبیل با حداقل آب در حجم یک یا دو سطل آب انجام شود. در این مواقع به یاد داشته باشیم روزانه هزاران انسان در اثر کمبود آب جان خود را از دست می دهند.

  7. پرهیز از استفاده از آب برای زباله‏زدایی و نظافت: برای تمیزکردن کف حیاط و یا پله های آپارتمان، جارو و سایر وسایل تمیزکننده ها، جایگزین شیلنگ آب شود. میزان هدررفتن آب برای چنین مصارفی را می توان با یادداشت کردن شماره کنتور آب قبل و بعد از شست وشو، اندازه گیری کرد.

  8. استخرهای خانگی: وجود حوض آب نما و یا استخرهای خصوصی در جاهای گرم که تبخیر سطحی آن ها بیشتر از ۱۵۰۰ میلی متر در سال است مقرون به صرفه نیست.

  باید حتی الامکان از استخرهای مراکز ورزشی و عمومی استفاده کرد و از احداث آن ها در منازل امتناع ورزید. باید گفت: حتی میزان تبخیر آب توسط کتری، سماور و یا ظروف دیگر در روی اجاق گاز هرچند به ظاهر قابل توجه به نظر نمی آید، مورد توجه قرارگیرد.

  9. استفاده از آب باران: در منازل شهری و یا روستایی می‏توان ناودان ها را طوری تعبیه کرد که آب باران به باغچه‏ها هدایت شود.

  در یکی از شهرهای شمالی کشور، صاحبان بسیاری از خانه‏ها یک "آب‏انبار" برای جمع‏آوری آب باران تعبیه کرده‏اند و در مواقع قطع آب، برای شست‏وشو و آب‏اری از آن آب استفاده می‏کنند.

  10. تلفات خارج از کنترل: از موارد دیگر هدر رفتن آب می‏توان به نشت آب از لوله‏های فرسوده کف حیاط، اینچ شوفاژها یا چکه کردن مداوم کولر در پشت بام، اشاره کرد.

  11. صرفه‏جویی در ایام سفر: افراد خانواده موظف هستند در طول سفر موارد بالا را رعایت کنند تا ساکنان شهرها به خصوص شهرهای زیارتی مانند مشهد که هر ساله بالغ بر ۱۴ میلیون زائر دارد با کم‏آبی و جیره‏بندی ناخواسته مواجه نشوند.

  12. ممانعت از بازی کودکان از هدر دادن آب در منازل: سالانه حدود ۱۶ میلیون کودک زیر ۵سال به سبب کمبود آب آشامیدنی سالم جان خود را از دست می‏هند؛ بازی کردن کودکان در منازل در ساعت‏های متمادی از طریق رهاکردن آب، نوعی بی‏اعتناییبه آینده همین کودکان است؛ کودکانی که در آینده شاید حتی برای آب آشامیدنی در مضیقه قرار گیرند.

  13. حصول اطمینان از بسته بودن شیر آب در زمان جیره‏بندی و قطع آب: در چنین مواقعی اگر قصد ترک منزل را داشته باشیم باید شیرهای آب را کنترل کرد و از بسته بودن آن مطمئن شد، تا هم از بروز خطرات ناشی از بازبودن شیر آب و هم از هدر رفتن آب جلوگیری شود.

  محدود بودن منابع آب و شدت گرفتن روند شهرنشینی، مصرف بی‏رویه و بدون صرفه‏جویی در محدوده شهر ـ همان طور که قبلاً نیز اشاره شد ـ سفره آب زیرزمینی را آلوده می‏کند و باعث خرابی کیفیت آب، و ایجاد فاضلاب‏های میکروبی خواهد شد، و نیز بیماری‏های علاج‏ناپذیر را در پی دارد.

  برای حفظ زندگی سالم، حفاظت از آب سالم و تولید نکردن بی‏رویه فاضلاب شهری، به عهده ماست. در صورت صرفه‏جویی آب، متقاضیان آب نیز کاهش می‏یابند، مصرف کمتر و آب بیشتری در نهرها و رودخانه‏ها برای مسکن، تفریح و خلق مجدد حیات وحش باقی می‏ماند.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  موارد زیر رو بخونید و هر کدومشون رو که تا به حال رعایت نمی کردید مد نظر داشته باشید برای آینده ...

  مطمئن باشید که بی تاثیر نیست

   چهل روش صرفه جویی درمصرف اب:

  منبع مطلب : alavi.mihanblog.com

  مدیر محترم سایت alavi.mihanblog.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  در محل زندگی شما چگونه اب تصفیه شده هدر میرود

  منبع مطلب : nexload.ir

  مدیر محترم سایت nexload.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 30 روز قبل
  0

  متن عالی بود.ممنون

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  خیر

  یلدا یونسی؛؛؛؛؛؛ 2 سال قبل
  0

  عالی ترین متنی بود که تا به حال دیدم خیلی خوب بود خیلی راضی بودم وقتی خوندم واقعا از کسی که این متن رو نوشته تشکر میکنم 👏واقعا واقعا خیلی خوووووووووب بود👌👌

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید