در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  درباره کودکان و نوجوانان دیگری که در حماسه کربلا حاضر بودند تحقیق کنید

  1 بازدید

  درباره کودکان و نوجوانان دیگری که در حماسه کربلا حاضر بودند تحقیق کنید را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  تحقیق درباره کودکان و نوجوانان در حماسه کربلا

  تحقیق درباره کودکان و نوجوانان در حماسه کربلا

  تحقیق درباره کودکان و نوجوانان در حماسه کربلا بیان کننده پایبندی اهل بیت به امام حسین (ع) است. نزدیک به ۳۰ کودک و نوجوان در حماسه عاشورا حضور داشتند.

  تحقیق درباره کودکان و نوجوانان در حماسه کربلا

  عاشورا صحنه هنرمندی خاندان اهل بیت پیامبر بود. روزی که قصاوت دشمنان رسول اسلام بر همگان آشکار شد چرا که آنان به کودکان و نوجوانان حاضر در این میدان هم رحم نکردند. با تحقیق درباره کودکان و نوجوانان در حماسه کربلا می‌توان دریافت که چه کسانی در این حماسه تاریخی حضور داشتند.

  تحقیق درباره کودکان و نوجوانان در حماسه کربلا

  در منابعی مانند کتاب الفتوح ابن اعثم کوفی که در قرن سوم هجری قمری نوشته شده است، ارشاد شیخ مفید و تاریخ طبری، حضور ۸۴ بانو و کودک در واقعه عاشورا ذکر شده که حدود ۳۰ تن از آن‌ها کودک بودند.

  ۱. قاسم بن الحسن (ع)

  سن: ۱۳ سال

  پدرش امام حسن مجتبی (ع) و مادرش «رمله» می‌باشد. او پس از اصرار زیاد از امام حسین (ع) اجازه به میدان رفتن گرفت. او کارزار سختی نمود و با اینکه نوجوانی کم سن و سال بود، پس از کشتن چند نفر از دشمنان، در نهایت‌بر اثر ضربت شمشیر نقش بر زمین گشت و به شهادت رسید.

  ۲. ابوبکر بن الحسن (ع)

  پدرش امام حسن مجتبی (ع) و مادرش، کنیز آن حضرت بود. او از مدینه همراه عمویش امام حسین (ع) به کربلا آمد و بعد از شهادت برادرش قاسم، به میدان آمد و جنگید تا به فیض شهادت نایل گشت.

  ۳. عبدالله بن الحسن (ع)

  سن: ۱۱ سال

  پدرش امام حسن مجتبی (ع) و مادرش، دختر شلیل بن عبدالله می‌باشد. عبدالله در کربلا نوجوانی بود که به سن بلوغ نرسیده بود و، چون عمویش حسین (ع) را زخمی و بی‌یاور دید، خود را به آن حضرت رسانید و گفت: «به خدا قسم از عمویم جدا نمی‌شوم». در آن هنگام شمشیری به طرف امام حسین (ع)) روانه شد. عبدالله دست خود را سپر شمشیر قرار داد و دستش به پوست آویزان شد و فریاد زد: «عموجان»! حسین (ع) او را در بغل گرفت و به سینه چسبانید و فرمود: برادرزاده! بر این مصیبت که بر تو وارد آمده است، صبر کن و از خداوند طلب خیر نما، زیرا خداوند تو را به پدران صالحت ملحق می‌کند. ناگاه حرمله بن کاهل تیری بر او زد و او در دامان عمویش حسین (ع)، به شهادت رسید.

  ۴. عون بن عبدالله

  پدرش عبدالله و مادرش حضرت زینب (س) است. او در اوائل راه مکه به کربلا، در «وادی عقیق» به امام حسین (ع) پیوست. او در روز عاشورا به میدان نبرد تافت و شمشیر زد تا به شهادت رسید. رجزی که در میدان جنگ می‌خواند، چنین بود: «اگر مرا نمی‌شناسید من پسر عبداللّه جعفرم همان که در بهشت با دو بال پرواز می کند…». در زیارت ناحیه مقدسه آمده است:
  سلام بر عون فرزند عبدالله بن جعفر، همان طیّار بهشت، هم پیمان ایمان، هماورد همگنان، یاور خدای رحمان و تلاوت کنندگان قرآن. خداوند، قاتل او عبدالله بن قطبه طایی را لعنت کند.

  ۵. محمدبن عبدالله

  پدرش عبدالله و مادرش خوصاء می‌باشد. او با برادرش «عون» در راه مکه به کربلا در «وادی عقیق» به امام حسین (ع) پیوست و در روز عاشورا قبل از برادرش عون به میدان رفت و به شهادت رسید. در زیارت ناحیه مقدسه آمده است:
  «سلام بر محمد بن عبدالله بن جعفر که جایگاه جدش را در بهشت دید و پس از برادرش، به شهادت رسید و نگه دار بدن برادر بود. خداوند، قاتل او عامر بن نهشل تمیمی را لعنت کند».

  تحقیق درباره کودکان و نوجوانان در حماسه کربلا

  ۶. عبدالله بن مسلم

  سن: ۱۴ سال

  پدرش مسلم بن عقیل و مادرش رقیه دختر حضرت علی (ع) می‌باشد. وی در روز عاشورا در میدان جنگ، سه مرتبه با دشمن کارزار کرد. دشمن به سوی او تیری رها کرد و و عبدالله دستش را روی صورت گذاشت تا از اصابت تیر جلوگیری کند. تیر دستش را به پیشانی دوخت. تیری دیگر، قلب او را نشانه گرفت. شهادت او در روز عاشورا این‌گونه بود.

  ۷. محمد بن مسلم

  سن: ۱۳ سال

  پدرش مسلم بن عقیل و مادرش از کنیزان بود. او در روز عاشورا پس از شهادت برادرش «عبدالله» در حمله دسته جمعی فرزندان ابی طالب به دشمن شرکت کرده، سپس به شهادت رسید.

  ۸. عمرو بن جُناده انصاری

  سن: ۹ یا ۱۱ ساله

  از شهیدان نوجوان کربلا است که پدرش در رکاب سیدالشهداء علیه‏السلام شهید شد. او هنگامی که خواست به میدان برود، امام فرمود: «پدر این جوان کشته شد، شاید مادرش راضی نباشد که به میدان رود.» گفت: مادرم دستور داده که به میدان بروم و لباس جنگ بر من پوشانده است. عمرو به میدان رفت و رجز خواند و جنگید تا کشته شد. نام او در زیارت ناحیه مقدسه آمده است.

  ۹. حضرت علی اصغر

  سن: حدود ۶ ماه

  منبع:ستاره

  منبع مطلب : mihannovin.ir

  مدیر محترم سایت mihannovin.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  درسـ جو

  جواب تمرین های درس ۳ هدیه های اسمانی پایه ششم

  بگرد و پیدا کن

  رفتار حضرت قاسم(ع) شما را یاد چه چیزهایی می اندازد؟

  جواب:مظلومیت امام حسین(ع) و یارانش-شجاعت و شهامت و رشادت-دفاع از دین تا پای جان-الگوگیری از امام حسین(ع) و یارانش.

  ایستگاه فکر

  در زمان حکومت بنی امیه اگر عاشورا و فداکاری خاندان پیامبر نبود.چه اتفاقی برای اسلام می افتاد؟

  جواب:انحراف جامعه اسلامی گسترش می یافت. چهره ی واقعی حکومت ستمکار بنی امیه بر همگان آشکار نمی شد و روحیه ی طلم ستیزی مسلمانان به مرور از بین می رفت و در نهایت حتی نامی از اسلام باقی نمی ماند.

  تحقیق کنید

  در مورد دیگر کودکان و نوجوانانی که در حماسه ی کربلا حاضر بودند، تحقیق کنید و در کلاس برای دوستانتان بخوانید

  جواب:کودکان و نوجوانان زیادی در حماسه کربلا حاضر بودند از جمله علی(فرزند شیرخوار امام حسین(ع) که به علی اصغر معروف شده است)،عبدالله(فرزند امام حسن(ع))رقیه(دختر امام حسین(ع)،امام محمدباقر(در آن زمان۵ساله بوده اند)،دو طفل مسلم و..

  مطلب مرتبط:

  حضرت قاسم(ع) فرزند امام حسن مجتبی(ع) است و مادرش رَمله نام دارد. مرحوم شیخ مفید، سه نفر از فرزندان امام حسن(ع) را نام برده که در کربلا به شهادت رسیده‌اند که عبارتند از: قاسم، ابوبکر و عبدالله. و مرحوم محدث قمی از فرزند دیگری بنام عبیدالله نیز یاد کرده است که او نیز در کربلا شهید شد.

  حضرت قاسم(ع) نوجوانی بود که هنوز به سن بلوغ نرسیده بود. او حدودا سه ساله بود که پدرش شهید شد و در مهد تربیت حسینی بزرگ شد و آن روح بلند و همت عالی در این جوان هاشمی اثری عمیق کرد و با این‌که در واقعه‌ی کربلا، نوجوانی کم سن و سال بود اما وقتی به میدان رفت بر خلاف انتظار لشکریان دشمن، چنان با شهامت و دلیرانه جنگید و بر قلب دشمن تاخت تا این‌که بر او حمله کرده و شهیدش کردند.

  رفتار حضرت قاسم(ع) شما را یاد چه چیزهایی می اندازد-هدیه های اسمانی پایه ششم درس سوم

  تحقیق در مورد دیگر کودکان و نوجوانانی که در حماسه ی کربلا حاضر بودند

  منبع مطلب : darsjo.blog.ir

  مدیر محترم سایت darsjo.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تحقیق درباره ی کودکان و نوجوانان دیگری که درحماسه ی کربلا حاضربودند

  تحقیق درباره ی کودکان و نوجوانان دیگری که درحماسه ی کربلا حاضربودند

  تحقیق فایل ورد رایگان در انتهای صفحه

  بسم الله الرحمن الرحیم

  موضوع:

  کودکان و نوجوانان کربلا

  تهیه و تنظیم:

  معلم:

  مدرسه:

  کلاس:

  یکی از جلوه‏ های باشکوه حرکت کاروان امام حسین علیه‏السلام ، حضور کودکان همراه امام حسین علیه‏السلام و خاندان مکرم ایشان است.

  این حضور شورانگیز به شکوه حرکت امام حسین علیه‏السلام رنگ و بوی خاصی بخشید. برخی از این جلوه ‏ها عبارتند از:

  یکی از فرزندان امام حسین علیه‏السلام نوزاد شیرخواری بود که از تشنگی در روز عاشورا بی ‏تاب شده بود. امام، خطاب به دشمن فرمود: «از یاران و فرزندانم، کسی جز این کودک نمانده است.

  نمی ‏بینید که چگونه از تشنگی بی ‏تاب است؟»

  در «نفس المهموم» آمده است که فرمود: «اِنْ لَمْ‏تَرْحَمُوُنی فَاْرحَمُوا هَذَا الطِّفْل» و در حال گفت‏وگو بود که تیری از کمان حرمله آمد و گوش تا گوش حلقوم علی اصغر را درید.

  امام حسین علیه‏السلام خون گلوی او را گرفت و به آسمان پاشید.

  دختر سه یا چهار ساله ابا عبداللّه ‏الحسین علیه‏السلام است که در سفر کربلا، همراه اسیران اهل‏بیت بود و در شام، شبی، پدر را به خواب دید و پس از بیدار شدن بسیار گریست و بی‏تابی کرد. خبر به یزید رسید.

  به دستور او، سر مهطر امام علیه‏السلام را نزد او بردند.

  رقیه از این منظره، بیشتر ناراحت و رنجور شد و همان روزها در خرابه شام (که محل اقامت موقت اهل‏بیت علیهم‏السلام بود) جان داد.

  تنها فرزند امام سجاد علیه‏السلام بود.

  مادر بزرگوارش، فاطمه دختر امام حسن مجتبی علیه‏السلام معروف به ام عبدالله است.

  در کربلا، سه سال و نیم بیشتر نداشت و حوداث خونین عاشورا و دوران اسارت را در حافظه خویش ثبت کرد.

  نوجوانی نابالغ بود که روز عاشورا در کربلا حضور داشت. وی فرزند امام ‏حسن علیه‏السلام بود. وی با اصرار زیاد، عمویش حسین علیه‏السلام را راضی کرد تا به میدان برود.

  قاسم بن حسن به میدان جنگ رفت و رجز خوانی کرد و با سربازان دشمن درگیر شد و ابن نفیل ازدی که در کمین قاسم بود، با شمشیر بر سر وی زد و سرش شکافته شد.

  تحقیق درباره ی کودکان و نوجوانان دیگری که درحماسه ی کربلا حاضربودند

  وی نوجوان 11 ساله و فرزند امام حسن مجتبی علیه‏السلام بود که روز عاشورا وقتی دید سید الشهداء علیه‏السلام بر زمین افتاده است، برای دفاع از عموی مظلومش به سوی میدان شتافت و جنگید و عده ‏ای را کشت و با تیغ بحر بن کعب به شهادت رسید.

  برخی هم نقل کرده‏ اند، حرمله با شمشیر، دست او را که در آغوش عمویش حسین علیه‏السلام قرار گرفته بود، برید و همان‏جا شهیدش کرد.

  عون، فرزند حضرت زینب علیهاالسلام در کربلا و روز عاشورا همراه مادرش، حضوری فعال داشت و به شهادت رسید.

  این نوجوان شجاع نزد امام آمد و با اصرار مادرش، حضرت اجازه فرمود که به میدان برود. وی شماری از دشمنان را به هلاکت رساند و سرانجام به شهادت رسید.

  محمد بن عون عبداللّه‏ نیز شجاعانه قدم به میدان گذاشت و خود را معرفی کرد و در یک نبرد سنگین، سه سوار و هجده پیاده از دشمنان خدا را به دوزخ فرستاد و سرانجام به شهادت رسید.

  در زیارت ناحیه مقدسه آمده است:«سلام بر محمد بن عبدالله بن جعفر که جایگاه جدش را در بهشت دید و پس از برادرش، به شهادت رسید و نگه‏دار بدن برادر بود. خداوند، قاتل او عامر بن نهشل تمیمی را لعنت کند».

  از شهیدان نوجوان کربلا است که پدرش در رکاب سیدالشهداء علیه‏السلام شهید شد. او هنگامی که خواست به میدان برود، امام فرمود: «پدر این جوان کشته شد، شاید مادرش راضی نباشد که به میدان رود.» گفت: مادرم دستور داده که به میدان بروم و لباس جنگ بر من پوشانده است.

  او که 9 یا 11 ساله بود، به میدان رفت و رجز خواند و جنگید تا کشته شد. نام او در زیارت ناحیه مقدسه آمده است.

  محمد و ابراهیم، دو فرزند مسلم بن عقیل بودند که در حادثه کربلا اسیر شدند. ابن زیاد دستور داد آن‏دو را زندانی کردند.

  این دو نوجوان نابالغ، مدت یک سال در زندان بودند. سپس با کمک «مشکور»، پیرمرد زندان‏بان که هوادار اهل‏بیت بود، شبانه از زندان گریختند.

  شب به خانه زنی پناه بردند که شوهرش در سپاه ابن‏زیاد بود. حارث، آن دو را کنار رود فرات برد و بی‏رحمانه سر از تنشان جدا کرد و پیکرشان را در فرات افکند و سرهای آن دو را برای دریافت جایزه نزد ابن زیاد برد.

  عبداللّه‏، فرزند مسلم بن عقیل، نوجوانی بود که همراه دایی و مادرش در کربلا حضور داشت. مادر او رقیه، دختر علی علیه‏السلام است.

  عبداللّه‏ در روز عاشورا، با اجازه حسین علیه‏السلام به میدان نبرد رفت و این رجز را خواند: «امروز پدرم، مسلم و جوانانی را که در راه دین رسول خدا (ص) شهید شده ‏اند، ملاقات می ‏کنم».

  عبدالله شماری از مردان جنگیِ دشمن را در سه حمله از پای درآورد و سرانجام به دست عمرو بن صبیح صیداوی و اسد بن مالک به شهادت رسید.

  تحقیق درباره ی کودکان و نوجوانان دیگری که درحماسه ی کربلا حاضربودند

  نوجوانی 12 یا 13 ساله بود که روز عاشورا در کربلا با امام حسین علیه‏السلام شهید شد. پس از شهادت عبدالله بن مسلم، جوانان بنی ‏هاشم به طور دسته ‏جمعی، بی ‏اجازه بر دشمن حمله کردند.

  امام حسین علیه‏السلام فریادی کشید و آنان را از حمله گروهی بازداشت و با صدایی رسا فرمود: «ای پسر عموهای من! برای مرگ، شکیبا باشید.»

  جوانان اهل ‏بیت، دست از حمله برداشتند و بازگشتند، ولی در این فاصله، محمد بن مسلم (فرزند دیگر مسلم بن عقیل) به دست ابومرهم ازدی و لقیط بن ایاس جُهنی به شهادت رسید.

  یکی دیگر از کودکانی است که در کربلا حضور داشت و پس از حادثه عاشورا اسیر شد. نقل شده است روزی یزید به او گفت: آیا با پسرم عبدالله کشتی می ‏گیری؟ عمروبن الحسن گفت: نیرویی برای کشتی ندارم ولی با یک چاقو به من و یک چاقو هم به او بده تا با هم بجنگیم.

  اگر او مرا کشت، من به جدم رسول‏خدا (ص) و پدرم علی بن ابی ‏طالب علیه‏السلام می ‏پیوندم و اگر من او را بکشم، او به جدش ابوسفیان و پدرش معاویه خواهد پیوست.

  یزید گفت: «این خویی است که من می ‏شناسم. مار جز مار نمی ‏زاید؟». کنایه از اینکه عمرو بن الحسن، شجاعت و دلاوری را از پدران و اجداد خود به ارث برده است.

  سایت کلاس درسی

  سایت ویکی فقه

  سایت ویکی شیعه

  لینک دانلود فایل

  چرا به امام پنجم باقرالعلوم می گویند کلاس سوم

  تحقیق در مورد امام حسن مجتبی

  پاورپوینت امام علی (ع)

  دشمنان امام حسن عسکری

  چرا عالم تماشاخانه ی شگفتی های آفرینش است

  منبع مطلب : kelasedarsi.ir

  مدیر محترم سایت kelasedarsi.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  Sahhand Sadeghi : تو این همه تو این که نوشته یک خط بنویس بجای این همه خودت یک خط مینوشتی که لایک بشی

  مهدی : عالی هست

  نورافکن : خیلی خوب هست

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  احسان 3 ماه قبل
  2

  عالی می شه اگه بیشترش کنید

  ناشناس 3 ماه قبل
  1

  لطفا مطالب جدیدی رو قرار بدین ممنون میشم

  ناشناس 3 ماه قبل
  -1

  عالی بود ممنون از این

  ناشناس 3 ماه قبل
  -1

  عالی بود ممنون از این

  جانان 3 ماه قبل
  1

  خیلی عالی بود

  ناشناس 3 ماه قبل
  -2

  کاملا مفید بود .

  پیر مراد 3 ماه قبل
  1

  عالی بود👌👌

  ناشناس 3 ماه قبل
  3

  خیلی خوبه ممنون،⭐⭐⭐

  ناشناس 3 ماه قبل
  1

  متن رو کامل خوندم خیلی خوب بود☺

  دخی 3 ماه قبل
  -2

  عالی بود بد نبود☺️

  1
  عالی 3 ماه قبل

  ممنون

  امیر زضا 3 ماه قبل
  -1

  عالی بود بد نبود☺️

  مهدیه جواهری 3 ماه قبل
  -2

  چون عالی تو اشتباه نوشتی

  1
  مهدیه محمدی آرش مهمدی 3 ماه قبل

  متوجه شششددمم

  مهدیه جواهری 3 ماه قبل
  -2

  خاک‌ تو سرت این عالییییییییییییب بدون تو کونت مراقب باش خون نیاد

  1
  مهدیه محمدی آرش مهمدی 3 ماه قبل

  چراااااا

  مهدیه محمدی آرش مهمدی 3 ماه قبل
  1

  ارش

  مهدیه محمدی آرش مهمدی 3 ماه قبل
  2

  خوب بود

  مهدیه جواهری 3 ماه قبل
  -1

  عالیییی

  0
  مهدیه جواهری 3 ماه قبل

  مهدیه ای یا ارش

  -2
  مهدیه محمدی آرش مهمدی 3 ماه قبل

  عالییییییییییییییییییییییبب

  کروبال شواریه 3 ماه قبل
  -1

  یاعلی اصغر۹ماهه

  رویا خلیلی 3 ماه قبل
  1

  ممنونم ازتون ♥️❤️

  مهدیه الیایی 3 ماه قبل
  2

  ممنونم ازتون ♥️❤️

  مهدیه الیایی 3 ماه قبل
  -1

  خیلی خری

  داوود 3 ماه قبل
  2

  خیلی خیلی عالی بود.😍

  خوب بود👍 3 ماه قبل
  0

  خوب بود👍

  متولد ۱۳۸۹ 3 ماه قبل
  -1

  از سایتای دیگه راحت تر باز شد و متاللشم خوب بود

  ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥ 3 ماه قبل
  -1

  دوطفلان مسلم-حضرت رقیه-امام محمد باقر و حضرت علی اصغر هم هستند.

  2
  مهدیه 3 ماه قبل

  حضرت علی اصغر مال امام حسینه‌حضرت رقیه هم همین طور

  ناشناس 4 ماه قبل
  3

  عالی

  (。◕‿◕。) 4 ماه قبل
  3

  عالی ممنون

  نخدچی 4 ماه قبل
  1

  کاش این کادر صورتیه نبود نمیشه کلمه اخریا رو ویددددد

  عالییی بود ممنونم 4 ماه قبل
  1

  متشکرم

  ای اوتاکوی بدبخت تو ایران 4 ماه قبل
  1

  مجبور بودم تحقیق کنم ولی بازم خوب بود

  مهسا 1 سال قبل
  2

  عاااااالییییی خیلی خوبه ممنون ممنون

  مهسا 1 سال قبل
  1

  عااااااااالییییییی ممنونم خیلی خوبه ممنون ممنون

  مهسا 1 سال قبل
  2

  عااااااااالییییییی ممنونم خیلی خوبه ممنون ممنون

  انیتا 1 سال قبل
  1

  عالی

  Sahhand Sadeghi 1 سال قبل
  9

  تو این همه تو این که نوشته یک خط بنویس بجای این همه خودت یک خط مینوشتی که لایک بشی

  عالی 1 سال قبل
  3

  عالی

  ایمان 1 سال قبل
  1

  عالب

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  عالی 🙋🙋🙋🙋📊👍👍👍👍

  نورافکن 1 سال قبل
  5

  خیلی خوب هست

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  عالی

  مهدی 1 سال قبل
  7

  عالی هست

  سلام 1 سال قبل
  1

  ممنون از شما

  -1
  ❤️ 3 ماه قبل

  تلاتووگ

  0
  مهسان 1 سال قبل

  اسمت کی

  ناشناس 1 سال قبل
  3

  عالی

  ناشناس 1 سال قبل
  1

  عالی

  برای ارسال نظر کلیک کنید