در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  درباره مراسم تشییع حاج قاسم سلیمانی تحقیق کنید و گزارش آن را در کلاس ارائه دهید

  1 بازدید

  درباره مراسم تشییع حاج قاسم سلیمانی تحقیق کنید و گزارش آن را در کلاس ارائه دهید را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  تشییع جنازه و خاکسپاری قاسم سلیمانی

  تشییع جنازه و خاکسپاری قاسم سلیمانی

  تشییع جنازه و خاکسپاری قاسم سلیمانی مراسمی است که طی روزهای شنبه ۱۴ تا چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ برای تشییع و تدفین قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در شهرهای کاظمین، بغداد، نجف، کربلا، اهواز، مشهد، تهران و قم انجام شد و نهایتاً وی در نیمه شب ۱۸ دی در کرمان دفن شد. نماز میت در دانشگاه تهران توسط علی خامنه‌ای، با حضور مردم برگزار شد.

  تخمین‌ها از حضور جمعیت در تهران از چند ده هزار نفر تا جمعیتی میلیونی بوده‌است.[۱]

  در کرمان حداقل ۵۶ نفر به علت ازدحام جمعیت تشییع‌کنندگان جنازه قاسم سلیمانی کشته‌شدند.[۲]

  روز شمار مراسم[ویرایش]

  در ۱۴ دی ۱۳۹۸، اجساد قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و سایر کشته شدگان عملیات آذرخش کبود در بغداد و کاظمین تشییع شد و مردم عراق در این مراسم حضور یافتند.[۳]

  در ۱۵ دی ۱۳۹۸، اجساد قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و سایر کشته شدگان ایرانی عملیات آذرخش کبود در شهرهای اهواز و مشهد تشییع شد. در این مراسم جمعیت چند صد هزار نفری شرکت کردند.[۴]به گزارش نیویورک تایمز جمعیت تشییع کنندگان در این دو شهر میلیون‌ها نفر بود که «خواستار انتقام از ایالات متحده» بودند.[۵]

  در ۱۶ دی ۱۳۹۸، اجساد قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و سایر کشته شدگان ایرانی عملیات آذرخش کبود در شهرهای تهران و قم تشییع شد. مراسم نماز میت به امامت سیدعلی خامنه‌ای در دانشگاه تهران برگزار شد. خامنه‌ای بر جنازه سلیمانی و سایر کشته شدگان عملیات آذرخش کبود نماز خواند.[۶] در مراسم تشییع در تهران، جمعیت چند میلیونی مردم گرد آمدند و برخی رسانه‌ها آن را شلوغ‌ترین مراسم مشایعت پس از تشییع جنازهٔ روح‌الله خمینی دانستند.[۷][۸] در جریان برگزاری مراسم تشییع در تهران، ۶۲ نفر مصدوم شدند.[۹]

  مراسم خاکسپاری قاسم سلیمانی صبح روز سه‌شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ در کرمان آغاز شد.[۱۰]

  در نهایت شامگاه سه‌شنبه جنازه قاسم سلیمانی وارد گلزار شهدای کرمان شد و در بامداد ۱۸ دی ۱۳۹۸ دفن شد.[۱۱]

  کشته‌شدنِ تشییع‌کنندگان[ویرایش]

  در ۱۷ دی ۱۳۹۸، ۵۶ تن از افراد تشییع کننده قاسم سلیمانی در کرمان، شامل ۳۵ مرد و ۲۱ زن[۱۲] جان خود را از دست دادند[۱۳] و ۲۱۳ نفر نیز مصدوم شدند.[۱۴] فشردگی جمجمه، شکستن استخوان‌ها و خفگی از عوامل مرگ جان‌باختگان به دلیل ازدحام جمعیت عنوان شده‌است.[۱۵] در روزهای بعد، عباس آمیان، مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمان، آخرین تعداد کشته شدگان مراسم را ۶۲ نفر اعلام کرد.[۱۶]

  روزنامه شهروند روز یکشنبه ۲۰ بهمن در گزارشی از شکایت ۲۰ خانواده قربانیان مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی در کرمان به قوه قضائیه خبر داد. به نوشته این روزنامه خانواده قربانیان از جمله خانواده «الهام پی‌پر»، «زهرا تیرگر»، «مهناز رضایی حقیقی»، «متین مشارقی»، «کرم‌علی قریه میرزایی»، «ابوالفضل پورمحمدی»، «ادریس میدانی»، «فاطمه کرمانی»، «سکینه و فاطمه مقصودی» روز شنبه ۱۹ بهمن از کرمان به تهران آمده و شکایت خود را از افراد و نهادهای مقصر در مرگ وابستگانشان ثبت کرده‌اند. هنوز هیچ نهادی به‌طور رسمی مسئولیت این حادثه را نپذیرفته‌است. رضا تیرگر همسر الهام پی‌پر و پدر زهرا تیرگر «دختر ۶ ساله» به شهروند گفت نامه‌ای با امضای نزدیک به ۶۱ نفر از خانواده‌ها را به بیت علی خامنه‌ای، رهبر ایران تحویل داده‌است.[۱۷]

  یکی از مصدومان حادثه که جوانی ۲۶ ساله بود و خود را حمید معرفی کرد، دربارهٔ علت حادثه به خبرنگار ایرنا گفت: «در میدان آزادی و ابتدای خیابان بهشتی ایستاده بودم و منتظر شروع مراسم بودیم که ناگهان جمعیت به سمت خیابان شریعتی هجوم آوردند و تعدادی از مردم برای فرار از موج تشییع کنندگان به سمت کوچه شماره ۲ فرعی رفتیم.»
  وی افزود: «در ابتدای کوچه مأموران انتظامات مراسم از عبور مردم جلوگیری کرده و سعی کردند آنها را به عقب برانند که متأسفانه افرادی تعادل خود را از دست داده و به زمین افتادند و در ازدحام جمعیت فوت کردند یا مصدوم شدند.»
  این شهروند کرمانی تصریح کرد: «اگر مسیرهای فرعی باز بودند از ازدحام جمعیت کاسته می‌شد، اما دست‌اندرکاران مراسم اصرار داشتند مردم به خیابان اصلی برگردند و باعث این حادثه تلخ شدند.»[۱۸]

  علی مطهری در انتقاد از برگزاری این مراسم گفت که ما اطلاع دقیق داریم، در اتفاق‌های کرمان که پنج نفر در جلسه شورای تأمین اعتراض کردند اگر جمعیت به این نقطه مشخص برسد تلفات خواهیم داشت چون عرض خیابان کم است اما چند نفر دیگر، قبول نکردند و گفتند ما اصرار داریم جمعیت را نشان بدهیم و باید شلوغی جمعیت چشمگیر باشد.[۱۹]

  اداره ثبت احوال کرمان در گواهی فوت تعدادی از کشته‌شدگان مراسم تشییع علت مرگ آن‌ها را «واکنش‌های حیوانی و انسانی غیرعمد» عنوان کرد. ابوترابی، روز دوشنبه ۲۱ بهمن، به باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: «۱۹ علت فوت جهانی داریم که حدود ۳۰۰ زیر شاخه دارد و برخی از این علت‌ها مغایر با فرهنگ ما هستند، به‌طور مثال ما می‌گوییم شهادت، اما در علل جهانی به عنوان خشونت‌های عوامل انسانی و حیوانی ذکر می‌شود.» سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: «اکنون گواهی فوت تمام جانباختگان کرمان اصلاح و علت فوت، ازدحام جمعیت و واکنش غیرعمد انسانی ذکر شده‌است.»[۲۰]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  گزارش ‌تسنیم از مراسم تشییع حاج قا‌سم در زادگاهش| ‌پیکر سیدالشهدای مقاومت در خاک وطن آرام گرفت / کرمان به قربانت سردار + فیلم

  گزارش ‌تسنیم از مراسم تشییع حاج قا‌سم در زادگاهش| ‌پیکر سیدالشهدای مقاومت در خاک وطن آرام گرفت / کرمان به قربانت سردار + فیلم

  به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، ‌مراسم تشییع پیکر شهید سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی ‌و همرزم شهید سردار پور‌جعفری در زادگاهش کرمان با حضور پرشور و میلیونی مردم  آغاز شد.

  این مراسم  در میان سیل خروشان مردم و مسئولان از  میدان آزادی به سمت میدان شهدا برگزار  می‌شود.

  اکنون معاون اول رئیس جمهور، وزرای بهداشت و نفت، استانداران خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی در این مراسم حضور دارند و ‌هزاران نفر از مردم ولایتمدار و  انقلابی در حال حاضر برای تشییع پیکر شهید سپهبد قاسم سلیمانی حضور یافته‌اند.

  آحاد مختلف مردم از شهرهای مختلف خود را به کرمان رسانده‌اند تا در این مراسم باشکوه ‌شرکت کنند و مردم بی‌صبرانه منتظر‌ند که پیکر پاک شهید سلیمانی را در آغوش بگیرند.

  براساس گزارش خبرنگاران تسنیم، ‌از بامداد امروز ورودی‌های شهر کرمان دارای ترافیک بسیار سنگینی بوده و ‌مردم از نقاط مختلف کشور در حال رساندن خود به کرمان برای حضور در مراسم تشییع ‌هستند. ‌

  حضور بی پایان مردم در مراسم تشییع پیکر شهید سردار حاج قاسم سلیمانی‌

  مراسم تشییع پیکر شهید ‌سلیمانی و همرزم شهیدش سردار پور‌جعفری ‌با حضور  قشرهای مختلف مردم  از  میدان آزادی به سمت میدان شهدا آغاز  شد.

   حضور نوجوانان و جوانان و بانوان  در این مراسم  پر رنگ  است و مردم با سر دادن شعارهای علیه استکبار و عواملش، این جنایت هولناک آمریکایی ها در عراق را محکوم  می‌کنند.

  اکنون خیابان های کرمان مملو از مردمانی است که آمده‌اند برای آخرین بار با سردار محبوشان وداع کنند؛ مردمانی که فقط خواستار انتقام سخت از مسببان این جنایت تروریستی هستند.

  مردم با سردار دادن  شعار "مرگ بر آمریکا‌"، "مرگ بر اسرائیل" و شعارهایی در تجلیل از مقام شامخ شهید سلیمانی به استقبال پیکر شهید در میدان آزادی رفته‌اند تا سردار محبوب دل‌ها را با اندوه و حزن فراوان تشییع کنند.

  سردار این بار آمده که بماند برای همیشه؛ می‌آید که به جای یک عمر نخوابیدن تا ابد در آغوشت وطن و در کنار یاران دیرین و همرزمان قدیم آرام بگیرد.

  اما سردار نبودی که ببینی مردم شهر این روزها چه بی‌تاب حضورت بودند. نبودی که ببینی حتی حال آسمان شهر هم مانند حال دلمان ابری بود؛ گاهی می‌بارید، لحظه‌ای طوفانی بود و گاهی بغض داشت. سردار، شهر کریمان و مردمش آماده‌اند تا افتخار جهان اسلام را در آغوش بگیرند.

  سردار آمده‌ای که تا همیشه در کنار مردم زادگاهت بمانی اما نمی‌دانم چرا حالا که آمده‌ای بیش از همیشه دلتنگت هستم.

  مردم کرمان که روزها در انتظار وصال یار بی‌تابی می‌کردند صبح امروز به معشوق رسیدند و سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی سردار دلها امروز به زادگاهش رسیده است.

  کرمان امروز تنها کرمان نیست؛ قلب تمام عالم است.

  ‌مراسم تشییع پیکر شهید سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی ‌و همرزم شهید سردار پور‌جعفری در زادگاهش کرمان با حضور پرشور و میلیونی مردم تا دقایقی دیگر با سخنرانی سردار سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کرمان آغاز می‌شود.

  سردار سرلشکر پاسدار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، وزیر بهداشت، پیروز حناچی شهرار تهران، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله خاتمی امام جمعه موقت تهران، محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام،  سردار ابوحمزه فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان، حجت‌الاسلام مرتضوی‌مقدم رئیس دیوان عالی کشور و نمایندگان مردم استان کرمان در مجلس خبرگان به منظور شرکت در آیین وداع با پیکر شهید قاسم سلیمانی و شهدای مقاومت وارد میدان آزادی کرمان شدند.

  حضور هیئتی از مسئولان و علمای سوری در مراسم تشییع سردار سلیمانی در کرمان

  وزیر اوقاف و جمعی از مسئولان و علمای سوری برای شرکت در مراسم تشییع پیکر فرمانده شهید سپاه قدس به ایران آمدند. این هیئت پس از درخواست‌‌ رسمی مسئولان فرهنگی سوریه از نماینده رهبر انقلاب در این کشور و با پیگیری‌های ایشان به کشورمان سفر کرده‌ است.

  همچنین با هماهنگی آیت‌الله طباطبایی تولیت مصلای حرم حضرت زینب (س)، پرچم گنبد حرم مطهر آن حضرت از سوی هیات سوری تقدیم شهید حاج قاسم سلیمانی خواهد شد.

  آیین تشییع پیکر مطهر سردار سلیمانی در کرمان آغاز شد

  ‌آیین تشییع پیکر مطهر سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و سردار حسین پورجعفری صبح امروز و با حضور  حجت‌الاسلام و المسلمین علیدادی‌سلیمانی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمانسردار سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، تعدادی از وزرا، ، فدائی استاندار کرمان، استانداران تعدادی از استان‌های کشور و حضور میلیونی مردم کرمان و عزادارانی از سراسر کشور در میدان آزادی شهر کرمان آغاز شد.‌

  پیکر مطهر سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و سردار حسین پورجعفری مسیری نورانی تا رسیدن به کرمان پیموده‌اند. این شهدای بزرگوار پس از تشییع در کاظمین، کربلا و نجف در کشور عراق به میهن اسلامی بازگشتند.

  پیکر مطهر شهدا در سرزمین عزیزمان پس از تشییع با شکوه در اهواز به پابوس علی ابن موسی الرضا(ع) در مشهد مقدس رفتند و از آنجا راهی تهران شدند.

  رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دوشنبه بر پیکر سردار شهید سلیمانی و همرزمانش نماز خواندند و سپس پیکر شهدای مقاومت بر دستان مردم تهران از میدان انقلاب تا میدان آزادی تشییع شد.

  پیکر سردار شهید سلیمانی پس از آن برای تشییع در قم منتقل شد و پس از تشییع در حرم حضرت معصومه و مسجد مقدس جمکران به حرم مطهر رهبر کبیر انقلاب رفتند و در نهایت صبح امروز به کرمان رسیدند.

  پیکر مطهر شهیدان سلیمانی و پورجعفری صبح امروز و در پایان این راه از میدان آزادی به سمت گلزار شهدای شهر کرمان بر روی دستان عاشقان به نظام و ولایت تشییع شده و در نهایت در گلزار شهدای شهر کرمان در کنار همرزمان دیرین خود آرام می‌گیرند.

  طنین میلیونی «مرگ بر آمریکا» در میدان آزادی کرمان ‌‌

  ‌جمعیت میلیونی شرکت کنندگان در مراسم تشییع پیکر مطهر سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از نخستین ساعات صبح امروز در خیابان‌های کرمان دیده می‌شود.

  مردم از سراسر کشور خود را به کرمان رسانده‌اند تا سردار دل‌ها را تا بهشت بدرقه کنند. طنین میلیونی «مرگ بر آمریکا» از کرمان در گوش جهان پیچیده است.

  مردم یک صدا، انتقام خون سرخ سرباز ولایت را طلب می‌کنند. میهمانان داخلی و خارجی بسیاری در این مراسم حضور دارند.

  ‌میدان آزادی، خیابان شریعتی و سایر خیابان‌های منتهی به گلزار شهدای کرمان مملو از جمعیت است و هر لحظه به تعداد آنها اضافه می‌شود. مراسم تشییع و خاکسپاری سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی از ساعت 8 صبح با تلاوت قرآن و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.‌

  ورود پیکر شهدا به میدان آزادی کرمان

  پیکر شهیدان حاج قاسم سلیمانی و حسین پورجعفری دقایقی پیش با شعار «حسین آرام جانم، روح و روانم» و «صلی علی محمد یاور رهبر آمد» و در میان غم و اندوه مردم دیار کریمان وارد میدان آزادی کرمان شد.

  مردم در میدان آزادی شهر کرمان یکصدا فریاد می‌زدند "صل علی محمد یاور رهبر آمد"، "مرگ بر آمریکا"، "مرگ بر اسرائیل"، "خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست".

  ‌گریه بی‌امان تشییع‌کنندگان «حاج قاسم» + تصاویر

  هر بار که سردار سلامی نام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی را می‌آورد مردم در میدان آزادی کرمان به گریه افتاده و شعارهای ضداستکباری سر می‌دهند.‌

  محمد رحمان نظام‌اسلامی که خود از جانبازان دفاع مقدس است اجرای مراسم وداع و تشییع پیکر سردار دل‌ها را بر عهده دارد. مردم یک‌صدا نوای "حیدر، حیدر" و "صل علی محمد، یاور رهبر آمد"، "دسته گل محمدی به خانه‌ات خوش آمدی"سر می‌دهند.

  در ابتدای این مراسم پیام رهبر معظم انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه ایشان بار دیگر قرائت شد. وصیت جدی و قاطع سردار شهید قاسم سلیمانی این بوده است که در گلزار شهدای کرمان دفن شود و امروز طبق وصیت این شهید والامقام و توصیه خانواده گرامی ایشان عمل خواهد شد.‌

  نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان در این مراسم در سخنانی کوتاه ضمن ابراز ارادت به مقام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی ابراز امیدواری کرد مردم کرمان امروز وداع باشکوهی با شهید سلیمانی داشته باشند.

  پس از اینکه سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آغاز سخنان خود عنوان کرد "انتقام می‌گیریم" مردم یک‌صدا فریاد الله‌اکبر سر دادند و در ادامه شعار دادند "ای رهبر آزاده، آماده‌ایم آماده".

  هر بار که سردار سلامی نام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی را می‌آورد مردم در میدان آزادی کرمان به گریه افتاده و شعارهای ضداستکباری سر می‌دهند.

  آغاز تشییع پیکر سردار دل‌ها‌

  تشییع پیکر شهیدان حاج قاسم سلیمانی و حسین پورجعفری دقایقی از میدان آزادی شهر کرمان به سمت میدان شهدا با شعار «حاج قاسم ای علمدار، برو خدانگهدار، برو خدانگهدار» و «حسین حسین» و «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» آغاز شد.‌

  "خون تو حریف می طلبد..."

  "خون تو حریف می طلبد..." روایت مجری برنامه زنده تلویزیونی پخش مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی از پیامک‌های پرشمار افرادی است که پس از شهادت حاج قاسم، از سفر و اقامت در آمریکا و اروپا منصرف شده‌اند.

  حاج مهدی سلحشور مداح اهل بیت حاضران در میدان آزادی کرمان را مهمان روضه سیدالشهدا(ع) و مرثیه‌خوانی در رثای شهید سلیمانی و شهدای مدافع حرم کرده است.

  پرچم‌های ایران، افغانستان و حزب‌الله لبنان در دست حاضران در میدان آزادی کرمان دیده می‌شود.

  بنرها و پرچم‌هایی با مضامین "در انتظار انتقام"، "افتخار ایلم، سرباز وطنم، خداحافظ ..."، "پیروزی نزدیک است" و "انتقام سخت" در جای جای میدان آزادی و خیابان‌های کرمان دیده می‌شود.

  طول مسیر حضور مردم در مراسم تشییع و خاکسپاری سردار قاسم سلیمانی در کرمان، 11 کیلومتر برآورد می‌شود.

  پیکر سردار در سیل خروشان مردم

  پیکر شهید سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همرزم شهیدش سردار پورجعفری در میدان آزادی کرمان با حضور پرشور مردم تشییع و لحظاتی قبل وارد خیابان شهید بهشتی(شریعتی) کرمان شد. این مراسم در میان سیل خروشان مردم و مسئولان از میدان آزادی به سمت میدان شهدا برگزار می‌شود.

  ای اهل حرم، میر و علم‌دار نیامد؛ سپه‌دار نیامد...‌

  ‌مراسم تشییع پیکر مطهر سردار حاج قاسم سلیمانی و سردار پور جعفری توسط سیل عزاداران کرمانی از ساعات اولیه بامداد امروز آغاز شده و مردم عزادار غم سردار دل‌ها را به غم شهدای کربلا گره زدند و در رثای مظلومیت قمر بنی‌هاشم(ع) و سردار شهید سلیمانی، نوحه خوانی کردند.

  ای اهل حرم، میر و علم‌دار نیامد؛ سپه‌دار نیامد...

  «حاج قاسم » سردار و سپه‌دار مظلومان و محرومان جهان بود که دست یزیدیان زمانه خون پاکش را بر زمین ریخت و همان مظلومان امروز در رثای سردار دل‌ها، داغ دل‌شان را با غم کربلا و سید الشهداء(ع) تسکین می‌دهند.

  سردار، نیامدی اما غمت چنان شوری به پا کرده است که جهانی حیران کربلای ایران است...

  توقف چند باره خودروی حامل پیکر شهدا در میان سیل میلیونی بدرقه‌کنندگان کرمانی‌

  از ساعاتی پیش خودروی حامل پیکر پاک شهیدان سپهبد حاج قاسم سلیمانی و سردار حسین پورجعفری در میان سیل عظیم جمعیت حاضر در میدان آزادی کرمان قرار دارد و با کندی پیش می‌رود.‌

  ماشین حامل پیکر پاک شهدای در ادامه وارد خیابان شریعتی می‌شود و به سمت گلستان شهدا با همراهی مردم ولایت‌مدار و شهیدپرور کرمان حرکت خود را ادامه می‌دهد.

  پرچم‌های سرخ "یا حسین" در دست تشییع‌کنندگان جلوه خاصی به مراسم و میدان آزادی کرمان داده است.

  فریاد «انتقام انتقام» در کرمان پیچید

  جمعیت حاضر در مراسم تشییع سپهبدحاج قاسم سلیمانی و همرزم شهیدش سردارپورجعفری با شعارهایی از جمله "الله اکبر"، "علمت بر زمین نمی ماند"، "مرگ بر امریکا"، "مرگ بر اسرائیل" و ... با آرمان های انقلاب و شهید سلیمانی تجدید بیعت کردند. همچنین در طول مسیر پلاکاردهایی با هشتک «انتقام سخت» در دست تشییع کنندگان به وضوح خود نمایی می‌کند.

  لحظه‌شماری مردم در گلزار شهدای کرمان برای ورود پیکر سردار سلیمانی‌

  مردم در گلزار شهدای کرمان برای ورود پیکر سردار شهید سلیمانی لحظه شماری می‌کنند. اعضای خانواده شهید سلیمانی نیز در گلزار شهدا حضور دارند.

  ازدحام جمعیت به قدری است که خودرو حامل پیکرهای سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و سردار حسین پورجعفری مدام در مسیر متوقف می‌شود. افرادی از ملیت‌های گوناگون در مراسم تشییع حاج قاسم سلیمانی حضور دارند که نشان از ارادت ملت‌های منطقه به ایشان است.

  مراسم تشییع پیکر سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی همچنان با شور زیادی ادامه دارد. جمعیت یک‌صدا ندای "لبیک یا زینب (س)" سر می‌دهند. مردم از سردار دل‌ها دل نمی‌کنند. با گذشت چند ساعت از آغاز رسمی مراسم تشییع، خودروی حامل پیکرهای سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و سردار حسین پورجعفری در میان سیل جمعیت در میدان شهدا قرار دارد.

  مردم در گلزار شهدای کرمان برای ورود پیکر سردار شهید سلیمانی لحظه شماری می‌کنند. اعضای خانواده شهید سلیمانی نیز در گلزار شهدا حضور دارند.

  کاروان شهدا به شهدا رسید

  ‌پیکر شهید سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همرزم شهیدش سردار پورجعفری در میان سیل جمعیت به ‌میدان شهدای کرمان رسید.‌ خیابان‌های کرمان مملو از مردمانی است که آمده‌اند برای آخرین بار با سردار محبوب‌شان وداع کنند. مردمانی که با پلاکاردهای «انتقام سخت» به دنبال انتقام از مسببان این جنایت تروریستی هستند.

  ازدحام جمعیت در ورودی گلزار شهدای کرمان‌

  به دلیل ازدحام شدید جمعیت نیروهای انتظامی و بسیج در حال تقسیم‌بندی جمعیت در سه خیابان منتهی به گلزار شهدا هستند تا تشییع کنندگان در آرامش وارد گلزار شهدا شوند.‌

  ‌‌پیکر سردار سربلند اسلام به نزدیکی گلزار شهدای کرمان رسید ‌

  با بدرقه میلیونی مردم از اقصی نقاط ایران و جهان پیکر سردار سربلند اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به همراه همرزمش سردار شهید حسین پورجعفری به نزدیکی گلزار شهدای کرمان رسید. مردم در گلزار شهدا در انتظار ورود پیکر مطهر سردار هستند. خودروی حامل پیکرها با بدرقه میلیونی و با شعار بر سر و سینه زدن در مسیر در حال حرکت است.‌

  جمعیت انبوهی از مردم بر روی کوه‌هایی که در نزدیکی گلزار شهدای کرمان قرار دارد، نشسته و منتظر ورود پیکر سردار دل‌ها هستند. او که مانند کوه پشت امنیت سرزمینش ایستاده بود و سرانجام آسمانی شد.

  این اشک‌ها و خون‌ها حرمت دارد

  آمیخته شدن اشک و خون همیشه با خود پیامی را دارد که وسعه عظمت خون شهید سردار قاسم سلیمانی چنان شور و وحدتی را ایجاد کرده که به امیدواریم به ظهور منجی عالم ختم شود. اشک رهبر و مولایمان برای سردار دلها و مالک اشتر زمانه جاری شد و این آمیخته شدن اشک و خون همیشه پیامی را به همراه دارد. مردم ایران این اشک‌ها و جاری شدن خون شهیدان به ویژه سردار قاسم سلیمانی را دیدند و به شدت منتظر انتقام سخت هستند.

  مردم به پاس حرمت این اشک و خون به میدان آمده‌اند تا این پیام را برسانند که ما انتقام سخت این اشک و خون را خواهیم گرفت. حضور میلیونی مردم سبب وحدت خاطره‌انگیز و پرافتخار ایران و جهانیان شده است که نشان می‌دهد این خون چنان عظمتی را به دنبال داشته که این شور را در مردم ایجاد کرده است.

  یکی از شرکت‌کنندگان در تشییع پیکر مطهر حاج قاسم سلیمانی در شهر کرمان به خبرنگار تسنیم درباره پیام حضور این جمعیت در تشییع پیکر مطهر حاج قاسم سلیمانی گفت: خون مومن نزد خدا حرمت دارد و این حضور به دلیل اشک مولای ما و سردار دلهای ماست و امیدواریم به ظهور منجی عالم صاحب الزمان(عج) منتهی شود.

  او با ندای مرگ بر آمریکا از پیام این جمعیت در مقابل آمریکا و دشمن بیگانه گفت: آمریکا باید بساط خود را از منطقه جمع کند و حتی نمی‌تواند کلاه خود را بردارد چه برسد اینکه ما را تهدید کند.

  حضور 400 خبرنگار برای پوشش مراسم تشییع حاج قاسم سلیمانی در کرمان

  براساس اعلام ستاد برگزاری مراسم، ‌بیش از 400 خبرنگار داخلی و خارجی مراسم تشییع سپهبدسلیمانی در کرمان را پوشش رسانه ای دادند تا در سطح جهانی تصویری خاص از این مراسم منعکس  شود.

  از 400 خبرنگاری که برای پوشش خبری این مراسم به کرمان آمده‌اند‌، حدود 100 نفر از رسانه‌های بین‌الملی هستند.

  مراسم خاکسپاری پیکر شهید سردار سلیمانی در کرمان به تعویق افتاد‌

  مسئول کمیته تشییع پیکر شهید سردار سلیمانی در کرمان: با توجه به ازدحام جمعیت امکان خاکسپاری پیکر شهدا وجود ندارد و زمان مراسم خاکسپاری متعاقبا اعلام می‌شود.

  مهدی صدفی افزود: با توجه به ازدحام جمعیت امکان خاکسپاری پیکر شهدا وجود ندارد و زمان مراسم خاکسپاری متعاقبا اعلام می‌شود.

  وی افزود: خیل عظیم جمعیت موجب بروز حوادث ناگواری برای مشایعت‌کنندگان در مراسم تشییع شد که طی آن تعدادی از حاضران در مراسم تشییع مصدوم و تعدادی نیز به شهادت رسیدند.

  در همین خصوص مدیرکل دفتر امنیتی انتظامی استانداری کرمان گفت: به‌دلیل ازدحام زیاد در مراسم تشییع پیکر مطهر سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و سردار شهید پورجعفری تعدادی از شرکت کنندگان در کرمان مصدوم شدند.

  سردار دل‌ها به گلزار شهدای کرمان رسید/ آئین تدفین پیکر شهدا تا لحظاتی دیگر آغاز می‌شود

  پیکر مطهر سردار دل‌ها سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به گلزار شهدای کرمان رسید و آئین تدفین پیکر مطهر سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همرزم شهیدش سردار پورجعفری در کرمان که دلیل ازدحام جمعیت به تعویق افتاد‌ه بود به زمان دیگری موکول شد که متعاقبا زمان آن اعلام می‌گردد.

  انتهای پیام/ش

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  مدیر محترم سایت www.tasnimnews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  گزارش مراسم تشییع پیکر شهید قاسم سلیمانی در کرمان - ایسنا

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  استاندار کرمان ضمن تسلیت به خانواده جانباختگان از تشکیل کمیسیون بررسی حادثه، پیگیری امور درمان مصدومان و رسیدگی به امور خانواده متوفیان خبر داد.

  پیکر شهیدان سردار حاج قاسم سلیمانی و پورجعفری برای خاکسپاری وارد گلزار شهدای کرمان شد و مقدمات مراسم تدفین انجام شد ولی هنوز مراسم تدفین انجام نشده است.

  در پی ورود پیکر شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی به گلزار شهدا، مراسم شام غریبان سردار برگزار شد.

  به گزارش گروه دریافت ایسنا، بعد از پایان سخنرانی و در حدود ساعت 10 صبح، جمعیت حاضر برای مراسم تشییع به اوج خود رسید و ازدحام جمعیت باعث شد تعدادی از هموطنان، مجروح و تعدادی نیز جان خود را از دست دادند.

  یکی از مجروحان حادثه گفته، "در میانه جمعیت بودیم که موجی از جمعیت به سوی ما روانه شد و زیر جمعیت قرار گرفتیم. سپس مردم کمک کردند و موج را به عقب برگرداندند و مردم را به سمت کوچه ای که در نزدیکی قرار داشت، هدایت و ما را بلند کردند."

  نمکی، وزیر بهداشت نیز علت آسیب دیدگی را خفگی بر اثر روی هم قرار گرفتن جمعیت اعلام کرده است.

  بعد از اعلام تعویق زمان تدفین پیکر شهیدان "سلیمانی" و "پور جعفری"، به علت ازدحام جمعیت در گلزار شهدای کرمان و احتمال بروز حادثه برای مردم در این محل حالا قرار است شهید سردار سلیمانی در کنار مزار شهید یوسف الهی به خاک سپرده شود.

   همچنین اقامه نماز جماعت در محل خاکسپاری سردار سلیمانی انجام شد. تشییع پیکر شهدای مقاومت پیش از این در کشور عراق و شهرهای اهواز، مشهد، تهران، قم انجام شده بود.

  کولیوند، رئیس اورژانس کشور در آخرین اظهارنظر گفته، تعداد فوتی‌های حادثه مراسم تشییع به ۵۶ نفر افزایش یافته و تعداد مجروحان به  ۲۱۳ نفر رسیده است.

  به دنبال مصدومیت تعدادی از شرکت کنندگان در مراسم تشییع پیکر مطهر شهید حاج قاسم سلیمانی، مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اسامی مصدومان بستری ناشی از ازدحام جمعیت را اعلام کرد.

  رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی جان باختن تعدادی از هموطنان در مراسم تشییع سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در کرمان را تسلیت گفت

  مدیرکل بنیاد شهید استان کرمان درباره پست قالیباف درباره آنچه که در کفن حاج قاسم با پیکر ایشان دفن خواهد شد به ایسنا گفت: بنده خبر از عبای مقام معظم رهبری ندارم اما از روز گذشته تربت کربلا، خشت از کربلا و انگشتری از حاج قاسم سلیمانی که با آن نماز شب را می‌خواند در اختیار بنده قرار داده‌اند تا در کفن این شهیدان قرار دهیم.

  احمد گروهی درباره محل خاکسپاری شهید سلیمانی نیز گفت: طبق وصیتنامه ایشان، در کنار مزار شهید یوسف الهی به خاک سپرده خواهند شد.

  رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: هم اکنون از کل ۲۱۲ نفر مصدوم اعزامی به بیمارستان های دولتی و خصوصی کرمان در حادثه مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی، ۶۷ نفر همچنان در بخش های مختلف بستری هستند.

  دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و دکتر فدائی استاندار کرمان دقایقی قبل در دفتر استانداری کرمان با یکدیگر دیدار کردند و طرفین با تجلیل از رشادت های شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی بر رسیدگی به امور آسیب دیدگان حادثه امروز تاکید کردند.

  علیرضا ربیعی سخنگوی دولت دقایقی پیش در توییتی با تسلیت دولت به مناسبت جان باختن تعدادی از هموطنان نوشت «حادثه تاسف انگیز جان باختن جمعی از مشایعت کنندگان سردار شهید قاسم سلیمانی را به خانواده این عزیزان و مردم قدرشناس کرمان تسلیت می گویم/ در همین حادثه نیز شاهد جلوه های سپاس ملی از سرباز وطن انزجار از تروریسم ترامپی بودیم».

  رییس مرکز اورژانس کرمان گفت: تعداد مصدومان حادثه ظهر امروز مراسم تشییع کرمان ۲۱۲ نفر بوده است که تعداد انگشت شماری از مصدومان حال وخیمی دارند.

  سید محمد صابری در تشریح وضعیت حال این مصدومان به ایسنا گفت: تعدادی از افراد تشییع کننده سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در کرمان جان خود را از دست دادند که آمار رسمی آنها توسط پزشک قانونی اعلام خواهد شد.

  عباس آمیان، مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمان نیز به ایسنا گفته است، آمار کشته های این حادثه بیش از ۵۰ نفر است که بیشتر افراد جان باخته مرد هستند و رده سنی این افراد، کم سال‌ها و بزرگسالان هستند اما بیشتر آقایان فوت شده در رده سنی بزرگسال هستند.

  براساس این گزارش، افراد تشییع کننده پیکر شهید حاج قاسم سلیمانی در مسیر خروجی از میدان آزادی و ورودی به خیابان شهید بهشتی کرمان براثر ازدحام جمعیت آسیب دیده‌اند.

  پیش از این کولیوند، رئیس اورژانس کشور اعلام کرده بود، تعداد جان باخته‌های حادثه مراسم تشییع پیکر شهید سردار سلیمانی به ۴۰ نفر  و مصدومان به ۲۱۳ رسیده است.

  مجید سعیدی، مدیر کل بحران استانداری کرمان درباره حادثه رخ داده به ایسنا گفت: در تجمع گسترده مردم متاسفانه تعدادی از هم استانی ها و هموطنان ما دچار حادثه شدند. اورژانس، هلال احمر و بیمارستانهای کرمان و شهرهای اطراف در حالت آماده باش بودند و در کمترین زمان کمک رسانی به مصدومان و انتقال فوتی‌ها صورت گرفت.

  سعیدی با اشاره به اینکه مسئولان امر در حال شناسایی فوتی‌ها هستند بیان کرد: مصدومان به محض ورود به بیمارستان خدمات مقدماتی و پیش بیمارستانی را دریافت کردند.

  اطلاعیه ستاد برگزاری مراسم تشییع شهدای جبهه مقاومت در کرمان اعلام کرد، حضور یکپارچه و میلیونی مردم در تشییع سرداران شهید باعث شد، به منظور پیشگیری از آسیب رسیدن بیشتر به شرکت کنندگان عزیز، برنامه تدفین به وقت دیگری موکول شود.

  سردار شریف، سخنگوی سپاه پاسداران در حاشیه مراسم تشییع پیکر شهید سردار سلیمانی گفت، برای اینکه آبرو و سرافرازی شهیدان دستمایه حوادث رخ داده نشود، برنامه مراسم تشییع در تاریخ دیگری برگزار خواهد شد.

  وی ضمن تقدیر و تشکر از مردم استان کرمان و شرکت کنندگان در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: مردم ایران امروز تکلیف و وظیفه خود را انجام داده و اقیانوس بیکران و جمعیت میلیونی شرکت کننده در مراسم تشییع موید این امر بود.

  سخنگوی سپاه پاسداران ادامه داد: با شهادت ایشان انقلابی در کشور شکل گرفت و قطعا مزار حاج قاسم برای همه مقدس است و فرصت های زیادی برای مردم جهت راز و نیاز با ایشان  وجود خواهد داشت
  مهدی صدفی، مسئول کمیته تشییع پیکر شهید سردار سلیمانی در کرمان نیز اعلام کرد، با توجه به ازدحام جمعیت، امکان خاکسپاری پیکر شهدا وجود ندارد و زمان مراسم خاکسپاری متعاقبا اعلام می‌شود. 

  صدفی به ایسنا گفته، خودروی حامل پیکر شهیدان سلیمانی و پور جعفری در خیابان منتهی به گلزار شهدا و در مقابل گنبد "جبلیه" به دلیل ازدحام جمعیت،  متوقف و چون امکان انتقال پیکر شهدا به محل اصلی گلزار شهدا وجود نداشت مراسم، لغو و به تاریخ دیگری موکول شده است.

  تشییع پیکر شهید سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همرزم شهیدش سردار پورجعفری که امروز ۱۷ دیماه از صبح زود در دیار کریمان آغاز شده بود، پس از ساعتها و گذر از مسیرهای مختلف در کرمان و در میان خیل عظیم عزاداران به سمت گلزار شهدا در حال حرکت بود که ازدحام جمعیت سبب شد تعدادی از عزاداران مصدوم شده و تعدادی نیز جان باختند.

   پیرحسین کولیوند رییس اورژانس کشور با تایید مصدومیت و فوت تعدادی از شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد قاسم سلیمانی در کرمان به ایسنا گفت: متاسفانه برابر گزارش‌هایی دریافتی به دلیل ازدحام جمعیت، تعدادی از هموطنان در حین مراسم، مجروح شده و تعدادی دیگر نیز جان خود را از دست دادند.

  وی با بیان این‌که رسیدگی به مجروحان ادامه دارد، گفت: جزئیات این موضوع اطلاع‌رسانی خواهد شد، ضمن آن که دکتر نمکی وزیر بهداشت شخصا در محل حضور دارند و این موضوع  را مدیریت می‌کنند.

  به گزارش ایسنا بر اساس اعلام اداره کل پزشکی قانونی استان کرمان، تاکنون پیکر تعدادی از جانباختگان این مراسم به پزشکی قانونی استان منتقل و برای چهار تن از آنان جواز دفن صادر شده است.

  پیش از آن نیز با بلند شدن بانگ اذان ظهر به افق کرمان مردم حاضر در گلزار شهدای کرمان بر روی سنگ های مزار و زمین گلزار نماز را اقامه کردند.

  به گزارش خبرنگار ایسنا، مردم دیار کریمان بار دیگر ثابت کردند پای انقلاب و آرمان هایش و فدائیان نظام ایستاده‌اند هر چند حضور امروزشان دلیل محکم دیگری دارد و آن استقبال از جگر گوشه‌شان است که عمر و زندگی خود را در دفاع از اسلام و مکتب شیعه گذاشت.

  مراسم تشییع سپهبد حاج قاسم سلیمانی و سردارشهید حسین پورجعفری با حضور گسترده و پرشور مردم دیار کریمان و میهمانانی از دیگر استان ها برگزار شد.

  قالیباف در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت که "حضرت آقا عبای نماز شب خود را دادند تا حاج قاسم را با آن دفن کنند. آقا با این عبا ۱۴سال نماز شب خوانده‌اند. این دومین عبای نماز شب آقاست که شهیدی با آن دفن می‌شود؛ اولین بار سر شهادت حاج احمد کاظمی بود."

   در این مراسم تشییع برخی افراد با پوشیدن کفن و با نوشته «انتقام» به دنبال انتقام از مسببان این جنایت تروریستی هستند. همچنین دانشجویان دانشگاه صنعتی سیرجان نیز با در دست داشتن پلاکاردهای با مضمون «راهت ادامه دارد»، «سرار دلها آرام بخواب ما بیداریم» و «ما آمریکا را زیر پا له می کنیم» در این مراسم حضور پیدا کردند.

  «من یک سلیمانی ام» پلاکارد مردم کامفیروز شمالی و قادر آباد در استان فارس است که به گلزار شهدای کرمان آمده اند.

  مردم قدردان استان فارس نیز در زمان تشییع پیکر پاک شهدا وارد گلزار شهدای شهر کرمان شده و پلاکاردهای «نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا»، «من یک سلیمانی ام» به دست داشته و فریاد می زدند "مرگ بر آل سعود"، "مرگ بر آمریکا" و "خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست".

  به گزارش ایسنا، جمعی از مردم خوزستان برای شرکت در مراسم تشییع و خاکسپاری سردار سپهبد شهید سلیمانی وارد گلزار شهدای کرمان شدند. نکته قابل توجه حضور جمعیت زیاد مردم بر روی کوه صاحب الزمان منتهی به گلزار شهدای کرمان و مشرف بر محل خاکسپاری شهید قاسم سلیمانی است به طوری که دامنه این کوه تقریبا سیاه پوش شده است. مردم در دامنه کوه فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر آل سعود سر داده‌اند.

  اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ظهر امروز (سه شنبه) در جریان سفر به استان کرمان برای وداع با پیکر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، در دیدار با خانواده این سردار بزرگ اسلام، ضمن تسلیت و آرزوی صبر برای خانواده و نزدیکان این شهید اظهار کرد: شهادت حاج قاسم سلیمانی اتفاقی بسیار بزرگ بود و حضور پرشور و گسترده مردم در مراسم تشییع پیکر این سردار بزرگ نیز بیانگر عظمت این اتفاق است.

  معاون اول رییس جمهور با تأکید بر این‌که حاج قاسم لیاقت چنین شهادتی را داشت، افزود: حاج قاسم سلیمانی به آرزوی دیرینه خود یعنی شهادت رسید و این شهادت حق و لیاقت او بود.

  به گزارش ایسنا، هم رزم و یار قدیمی حاج قاسم سلیمانی، علیرضا رزم‌حسینی استاندار خراسان رضوی نیز در مراسم امروز با حضور بر روی خودروی حامل پیکر شهید قاسم سلیمانی، برای آخرین بار با سردار دلها وداع کرد.

  به گزارش ایسنا، دقایقی پیش معاون اول رییس جمهور به همراه استاندار کرمان با خانواده سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی دیدار کردند.

  دریادار پاسدار علی تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد قاسم سلیمانی در کرمان در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه اینکه حتما انتقام خون سردار سلیمانی از دشمنان گرفته خواهد شد، اظهار کرد: دشمنان خواهند دید که حاج قاسم‌ها انتقامی سخت می‌گیرند، اما زمان و جغرافیای انتقام را ما مشخص می‌کنیم نه دشمنان‌مان.

  وی تصریح کرد: پیام ما به دشمنان این است که از منطقه بروند؛ ماندن‌شان هم معضلی برای منطقه است و هم برای‌شان هزینه‌های بسیار سنگینی در بردارد؛ پیش از آنکه از آنها به سختی انتقام گرفته شود، از منطقه بروند.

  فرمانده نیروی دریایی سپاه در پایان خاطر نشان کرد: نیروی دریایی سپاه همیشه آماده و پا در رکاب و گوش به فرمان ولایت است و آمادگی کامل داریم که فرمان ولی امرمان را اجرا کنیم. در دریاها و جزایر آمادگی کاملی داریم و با وضعیتی که پیش آمده آمادگی خود را بیشتر خواهیم کرد.

  به گزارش ایسنا، جمعیت حاضر در مراسم تشییع سپهبدحاج قاسم سلیمانی و همرزم شهیدش سردارپورجعفری با شعارهایی از جمله "الله اکبر"، "علمت بر زمین نمی ماند"، "مرگ بر امریکا"، "مرگ بر اسرائیل" و ... با آرمان های انقلاب و شهید سلیمانی تجدید بیعت کردند. همچنین در طول مسیر پلاکاردهایی با هشتک «انتقام سخت» در دست تشییع کنندگان به وضوح خود نمایی می کند.

  داوود میرباقری کارگردان سریال مختار به همراه مصطفی پورمختاری و رحمان نظام اسلامی و اسماعیل نجار رییس ستاد بحران کشور در مراسم تشییع پیکر سپهبد سلیمانی حضور دارند.

  به گزارش خبرنگار ایسنا رزمندگان سیستان و بلوچستان گردان ۴۰۵ و ۴۰۹ لشکر ۴۱ ثارالله در دوران جنگ تحمیلی وارد گلزار شهدا شدند. 

  همانطور که خون سرداران ایران و عراق در این اتفاق با هم یکی شده، پرچم ایران و عراق و فاطمیون نیز در کرمان باهم یکی شده است. همچنین پرچم "یا زینب کبری"، "لبیک یا حسین"، "یالثارات الحسین" با رنگ های زرد، سبز، سفید، قرمز و مشکی در دست تشییع کنندگان قرار دارد.

  در این مراسم پیام مقام معظم رهبری پیرامون شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی توسط حجت السلام علیدادی سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان کرمان کرمان قرائت شد.

  نماینده ولی فقیه در استان کرمان و امام  جمعه شهر کرمان نیز در این مراسم گفت: سردار سلیمانی در رابطه با بحث تدفین خود جدا وصیت کرده بودند که در گلزار شهدای کرمان دفن شوند و در این راستا نیز در گلزار شهدای کرمان چند جا در نظر گرفته شده است که طبق وصیتنامه این شهید بزرگوار و با نظر خانواده ایشان به خاک سپرده خواهند شد.

  در نخستین ساعات بامداد امروز ۱۷ دیماه پیکر مطهر شهیدان سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و سردار پورجعفری با استقبال نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان، استاندار و جمعی از مدیران وارد فرودگاه کرمان شد.

  سردار سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در میان شعارهای «سلامی، سلامی انتقام انتقام» سخنرانی خود در میدان آزادی شهر کرمان را آغاز کرد و گفت: حرف آخر را اول می‌زنم. آرام باشید. انتقامی سخت، قاطع و پشیمان کننده می‌گیریم.

  فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان این‌که شهید قاسم سلیمانی تقوا را از ابوذر گرفته بود اظهار کرد: او ابوذر بود و هست و وفاداری را از حضرت ابوالفضل گرفته بود و این وفاداری و عشق به اسلام و ولایت و ایران عزیز را اثبات کرد. او میثم، عمار و یاسر بود.

  برخی اخبار حکایت از تغییر محل آرامگاه ابدی شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی را دارد که مدیرکل بنیاد شهید استان کرمان دقایقی پیش در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: به دلیل اینکه محلی که سردار سلیمانی وصیت کرده اند (در کنار مزار شهید یوسف الهی) به ساختمان مهدیه گلزار شهدای کرمان نزدیک است و با توجه به حجم زیاد تشییع کنندگان، پیشنهاد داده ایم که محلی را نیز در وسط گلزار شهدای کرمان تهیه کنند که تا این لحظه هنوز محل دقیق خاکسپاری معلوم نیست و منتظر تصمیم نهایی از سوی خانواده شهید هستیم.

  پس از نماز صبح مردم کرمان گروه، گروه به سمت مسیر تشییع حرکت کردند حتی کودکان هم در این سرما خشک و زیر صفر درجه مانعی برای حضور مردم نشده است. اینجا میعادگاه قاسم و محمدحسین است اینجا پایان فراق است اینجا گلزار شهداست.

  حاج قاسم محمدحسین و همه دوستان و هم رزمانتان که از کاروانشان جا مانده بودی بی صبرانه منتظرت هستند.

  به گزارش ایسنا، جمعی از مردم قدردان کرمان از ساعات اولیه در گلزار شهدا تجمع کرده اند برخی ها روی کوه منتظر نشسته و چند نفر نیز روی کوه آتش درست کردند تا کمی دست های یخ زده شان گرم شود.

  سردار دلها، چقدر واژه ها حقیرند برای توصیف بزرگی تو و برای بیان حجم حضور مردم وفادار و ابراز احساسات دوست دارانت.

  کرمان و کرمانی ها تا امروز در تمام عمرشان و تاریخ کرمان چنین حضور با شکوهی را ندیده اند؛ حضوری برای قدردانی از جانفشانی های تو حاج قاسم عزیز و این‌که بگویند راه تو را ادامه می دهیم.

  به راستی که خون سردار حاج قاسم سلیمانی بار دیگر خون انقلابی مردم ایران و استان کرمان را به جوش آورد.

  مردم استان کرمان از پیر و جوان، زن و مرد و همچنین از استان های دیگر با دل های عزادار و محزون در مراسم تشییع سیدالشهدای مقاومت و همرزمش شرکت کرده و رسم همشهری و میهمان نوازی را خوب به جا آوردند.

  با خانمی که روی ویلچر نشسته همکلام می شوم و او انگیزه حضورش در این مراسم را اینگونه بیان می کند: به خاطر حاج قاسم آمدم؛ ایشان برای دفاع از کشور و جانش را فدا کرد و زمانی که ما در خواب بودیم، ایشان جان خود را از دست داد اما حیف. برای رفتنش زود بود.

  آقای جوانی که به همراه همسر و فرزندانش در مراسم حضور یافته می گوید: آمده ایم مشت محکم توی دهن امریکا و ترامپ بزنیم و بگوییم ترامپ کور خواندی، با ترور سردار سلیماتی هیچی عایدت نمی شود و هزاران قاسم سلیمانی دیگر به پا می خیزد.مادر خانواده نیز بیان کرد: این ملت به عشق حاج قاسم آمده و نه چیز دیگر.

  خانم جوانی که به سردارشهید حاج قاسم سلیمانی ابراز ارادت می کند، می گوید"این شهید بزرگ و انسان وارسته برای دفاع از کشورمان در خارج از مرزهای ایران با داعشیان خونخوار جنگید و اگر جانفشانی سپهبد سلیمانی و همرزمانش در جبهه مقاومت نبود، معلوم نبود داعش با رسیدن به ایران چه بلایی بر سر ما می آورد".

  وی افزود: داعشیان وحشی علاوه بر کشتار فجیع مردم عراق و سوریه، زنان این کشورها را به اسارت برده و به بدترین وضع با آنها برخورد کرده اند که اگر رشادت های سردارسلیمانی نبود شاید ارتکاب این جنایت ها علیه مردم کشور ما نیز دور از انتظار نبود.

  به گزارش ایسنا، در این مراسم تعداد زیادی از اتباع افغانستانی با پرچم فاطمیون حضور داشتند.

  حاضران در مراسم تشییع سپهبدحاج قاسم سلیمانی و همرزمش سردارشهید پورجعفری با سردادن شعارهایی از جمله آمریکا در چه فکریه ایران پر از بسیجیه، لبیک یا حسین، وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد ارتش دنیا نتواند که جوابم دهد، هیهات من الذله، حسین حسین شعار ماست شهادت افتخار ماست و ... با شهدای مقاومت تجدید پیمان کردند.

  هم‌چنین برخی دست نوشته هایی به زبان انگلیسی خطاب به رییس جمهور امریکا با خود حمل می کردند که حاوی هشدار و خط و نشان برای ترامپ بود.

  برپایه این گزارش، هم اکنون مکانی برای فرود بالگرد در گلزار شهدای آماده شده است تا پیکر دو شهید گرانقدر پس از تشییع از میدان مشتاق بوسیله بالگرد برای خاکسپاری در گلزار شهدا منتقل شود.

  یک گروه خانم افغان با در دست داشتن پرچم افغانستان در گلزار شهدا حضور یافتند و هم اکنون نیز قرائت زیارت عاشورا در مهدیه گلزار شهدا آغاز شده است.

  مردم تصاویری از سردار دلها در دست دارند و برخی پرچم ایران و پرچم های لا اله الا الله و پرچمی به رنگ زرد با مضمون الموت آمریکا در دست دارند.

  به گزارش ایسنا، هیات عزداری از شهرستان سیرجان استان کرمان و شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری لحظاتی پیش وارد گلزار شهدا شدند.

  مردم لردگان پلاکاردی با مضمون «غم اوید گرهد غم وه غم سواره/ هر غمی سنگین تره غم براره همچنین مردم سیرجان پلاکاردی با مضنون قبله نما را کشتند/ قبله باقیت /از لانه شیران /سردار را کشتید/ جمله یاران همه کافیست» در دست داشتند همچنین پرچم های لبیک یاحسین و یا حسین به رنگ قرمز و مشکی در دست آنها خودنمایی می کند.

  با توجه به حضور پرشکوه، حماسی و میلیونی مردم مومن، انقلابی و ولایتمدار قم در مراسم تشییع پیکر مطهر سردار سلیمانی و همراهانش و طولانی شدن این آیین در قم، آئین وداع با پیکر مطهر سپهبد شهید قاسم سلیمانی که قرار بود شب گذشته در مصلای امام علی(ع) شهر کرمان برگزار شود لغو شد.

  از ساعات اولیه صبحگاه امروز حضور مردم در میدان آزادی کرمان (آغاز مراسم تشییع) و مسیرهای منتهی به گلزار شهدا جالب توجه است و پیش بینی می شود این مراسم تشییع با حضور بیش از یک میلیون نفر در کرمان برگزار شود.

  با جمعیت همقدم می شوم و آقای سالمندی که چفیه بر گردن انداخته هکلام می شوم که در پاسخ به سوالم می گوید:برای کشورمان و به خاطر سردار سلیمانی امروز آمده ایم که جانش را فدا کرد و کشور، مقام معظم رهبری و ملت را سرافراز کرد.

  این آقا که از همشهریان شهید پورجعفری(شهر گلباف از توابع کرمان) است می گوید: شهید پورجعفری نزدیک به ۴۱ سال همراه سردار سلیمانی بود و ایشان را تنها نگذاشت و انشاءالله روحشان با انبیاء محشور شود.

  در ادامه مسیر گروهی را با لباس بلوچی می بینم که پوسترهای سردارشهید سلیمانی را در دست دارند با یکی از انها همکلام می شوم.

  اهل ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان است و می گوید: در مراسم تشییع سپهبدحاج قاسم سلیمانی حضور پیدا کرده ایم تا با آرمان های ولایت تجدید میثاق کنیم و بگوییم انتقام سخت می خواهیم.

  یکی دیگر از حاضران در این مراسم باشکوه که از شهرستان نیکشهر استان سیستان و بلوچستان آمده، مرد میانسالی است که از داغ جانگداز از دست دادن سپهبد شهید سلیمانی می گوید.

  وی اضافه می کند: ما آمده ایم ذره ای از حق سردارسلیمانی را ادا کنیم که هشت سال در دفاع مقدس بود و بعد از آن فرمانده مقاومت و کارگردان بزرگ نظامی بود که امریکا و موساد در مقابل او مانده بودند و هیچ راهی نداشتند به جز اینکه این سردار را ترور کنند که خطای بزرگی را مرتکب شدند.

  این هموطن بلوچ گفت: صدها سردار دیگر پرچم شهیدحاج قاسم سلیمانی را به دست میگرند و من بلوچ نیز امروز عزادارم.

  براساس این گزارش در این مراسم آحاد مختلف مردم از شهرهای مختلف خود را به کرمان رسانده‌اند تا در این مراسم باشکوه که از دقایقی دیگر در کرمان آغاز خواهد شد شرکت کنند. با وجود اینکه پیکر پاک شهدا به بامداد امروز وارد کرمان شده است ولی مردم بی صبرانه منتظر هستند که پیکر پاک شهید را در آغوش بگیرند.

  گزارش ها حاکی است از بامداد امروز ورودی های شهر کرمان دارای ترافیک بسیار سنگینی است و مردم از نقاط مختلف کشور در حال رساندن خود به کرمان برای حضور در مراسم تشییع و وداع با مالک اشتر زمان خود هستند. در همین راستا نیز از شب گذشته صدها کرمانی در قالب پویش «کرمان میزبان میهمانان حاج قاسم» منازل خود را برای میزبان زائران حاج قاسم سلیمانی آماده کرده بودند و به استقبال میمهمانان رفته بودند.

  دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور به همراه سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حسین سیمایی صراف دبیر هیئت دولت و پیروز حناچی شهردار تهران نیز دقایقی پیش برای حضور در مراسم تشییع شهدای بامداد جمعه ۱۳ دیماه وارد فرودگاه بین المللی کرمان شدند.

  گزارش خبرنگاران ایسنا در طول مسیر حاکی از آن است که هم اکنون میدان آزادی و خیابان شهید بهشتی کرمان مملو از جمعیت است.

  حضور نوجوانان و جوانان و بانوان  در این مراسم پررنگ است و مردم با سر دادن شعارهای علیه استکبار و عواملش، این جنایت هولناک آمریکایی ها در عراق را محکوم  می‌کنند.

  معاون اول رییس جمهور دقایقی پیش در توییتر خود با هشتک «قاسم سلیمانی قهرمان ملی» نوشت : باز سفری به کرمان دارم با داغ و درد برای تشییع پیکر پاک حاج قاسم می روم. با داغ  و دردی سنگین تر از شهادت برادرانم محمد و یعقوب. آخر او برایم هم برادر بود و هم تکیه گاه. از آغاز جنگ تحمیلی تاکنون همواره سنگ صبور بود و گره گشاییش برای همه مثال زدنی.

  لحظاتی پیش سردار سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به منظور شرکت در آیین وداع با پیکر شهید قاسم سلیمانی و شهدای مقاومت وارد میدان آزادی کرمان شدند.

  حجت الاسلام و المسلمین سید احمد مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور، دکتر احمد تویسرکانی مشاور رئیس قوه قضائیه، حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه، به همراه جمعی از روسای  کل دادگستری‌های استان‌های هم جوار به نمایندگی از سوی آیت الله سید ابراهیم رئیسی رییس قوه قضائیه نیز هم اکنون در این مراسم حضور پیدا کردند.

  مردم با سردار دادن  شعار "مرگ بر آمریکا"، "مرگ بر اسرائیل" و شعارهایی در تجلیل از مقام شامخ شهید سلیمانی به استقبال پیکر شهید در میدان آزادی رفته‌اند تا سردار محبوب دل‌ها را با اندوه و حزن فراوان تشییع کنند.

  به گزارش خبرنگاران ایسنا سیل جمعیت در خیابان های منتهی به مسیر تشییع پیکر سپهبدحاج قاسم سلیمانی و شهید پورجعفری مشاهده می‌شود. مردم کرمان بار دیگر به خوبی رسم میهمان نوازی را در میزبانی از فرزند غیورشان به جا آوردند.

  به گزارش ایسنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دوشنبه بر پیکر سردار شهید سلیمانی و همرزمانش نماز خواندند و سپس پیکر شهدای مقاومت بر دستان مردم تهران از میدان انقلاب تا میدان آزادی تشییع شد.

  پیکر سردار شهید سلیمانی پس از تشییع در قم به کرمان منتقل و در روزهای گذشته نیز در مشهد و اهواز با حضور تاریخی و حماسی مردم بدرقه شد.

  سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق (حشد الشعبی) به همراه هشت نفر دیگر بامداد جمعه ۱۳ دی ماه در حمله هوایی نیروهای آمریکایی در مسیر فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند.

  انتهای پیام

  منبع مطلب : www.isna.ir

  مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ابوالفضل 10 ماه قبل
  -2

  خیلی خوبه

  اعهعلخر 11 ماه قبل
  -1

  لخزالالتام

  ایلیا 2 سال قبل
  -1

  خوب بود

  ابوالفضل 2 سال قبل
  -2

  خوبه

  ابوالفضل 2 سال قبل
  -2

  عالی

  لارا 2 سال قبل
  -1

  خوب بود

  رویا 2 سال قبل
  -2

  پپ

  رویا 2 سال قبل
  -2

  خوب

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید