در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دانشمندان معتقدند فناوری بازسازی خواب یک نفر به صورت شفاف چه زمانی امکانپذیر خواهد شد؟

  1 بازدید

  دانشمندان معتقدند فناوری بازسازی خواب یک نفر به صورت شفاف چه زمانی امکانپذیر خواهد شد؟ را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  خواب

  خواب

  خواب عبارت است از عدم توانایی ارادی درکنترل محیط فیزیکی و کاهش یا فقدان سطح هوشیاری، تعلیق نسبی ادراکات حسی و غیرفعال شدن تقریباً تمام عضلات ارادی در زمان استراحت طوری‌که فعالیت بدن و ذهن تغییر کرده و توهم‌های بینایی جایگزین تصاویر واضح واقعی بشوند. در بین پستانداران، پرندگان، ماهیان و دیگر جانوران مراحل خواب و بیداری وجود دارد. خواب برای سلامت و بازسازی سیستم اعصاب، سیستم ایمنی و سیستم عضلانی_اسکلتی انسان‌ها و جانوران اهمیت دارد. خواب حالتی است که در مقابل بیداری (هماهنگی توانایی ارادی و آگاهی نسبت به این توانایی) قرار می‌گیرد.

  زیست‌شناسی خواب[ویرایش]

  اختراع دستگاه نوار مغزی به دانشمندان اجازه داد تا به مطالعه خواب انسان، به روش‌هایی که پیش از آن ممکن نبود، بپردازند. در خلال دهه ۱۹۵۰ فردی به نام اوژن آسرینسکی که تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده بود، از این وسیله برای کشف آنچه امروز خواب REM خوانده می‌شود استفاده کرد. مطالعات بیشتر بر روی خواب انسان نشان داده‌است که خواب، از یک سری مراحل گذر می‌کند که الگوهای امواج مغزی در هر مرحله با یکدیگر متفاوت هستند.

  خواب دارای دو نوع اصلی است:

  شروع[ویرایش]

  در خلال نخستین مراحل خواب، ما هنوز نسبتاً بیدار و هشیار هستیم. مغز، امواجی تولید می‌کند به نام امواج بتا که دارای فرکانس بالا و دامنه پایین هستند. به مرور که مغز شروع به آرامش یافتن می‌کند، امواج کندتری به نام امواج آلفا متصاعد می‌شوند که دارای دامنه بالا و فرکانس پایین هستند. در طول این مدّت و هنگامی که هنوز کاملاً به خواب نرفته‌ایم ممکن است احساس عجیب و کاملاً واضحی را تجربه کنیم که توهمات پیش خواب نامیده می‌شود. مثال‌های متداول و شایع این پدیده عبارتند از احساس افتادن (پرت شدن) یا شنیدن این که کسی نام شما را صدا می‌کند. رویداد بسیار شایع دیگری که در این دوره زمانی وجود دارد، پرش میوکلونیک است. اگر تاکنون، بدون هیچ دلیل مشخص و خاصی، ناگهان بدنتان تکان خورده یا پریده‌است این پدیده ظاهراً عجیب را تجربه کرده‌اید. در عالم واقع، این پرش‌های میوکلونیک بسیار شایعند.

  اولین قسمت خواب non-REM است. خواب دیدن در خواب non-REM بسیار کم است و اگر هم خواب ببینیم آن را فراموش می‌کنیم. در این قسمت خواب ماهیچه‌ها بی‌حس نیستند. خواب non-REM شامل چهار مرحله می‌شود:

  مرحلهٔ اول

  شروع چرخه خواب و نسبتاً مرحله سبک و خفیفی از خواب است. مرحله ۱ را می‌توان به صورت دوره‌گذار بین بیداری و خواب در نظر گرفت. در مرحله ۱، مغز امواج تتا تولید می‌کند که امواجی با دامنه بلند و فرکانس پایین هستند. این مرحله از خواب، تنها مدّت زمانی کوتاه در حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و اگر در این مرحله کسی را از خواب بیدار کنید، احتمالاً به شما خواهد گفت که خواب نبوده‌است!

  دومین مرحله خواب تقریباً ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. مغز شروع به تولید امواج منظم و سریعی می‌کند که به نام دوک‌های خواب معروفند. در این مرحله گاهی امواج بتا هم ظاهر می‌شود. دمای بدن شروع به کاهش و ضربان قلب شروع به کند شدن می‌کند. این مرحله، یک مرحلهٔ ناهشیار است که خواب رونده به راحتی بیدار می‌شود.

  این مراحل، عمیق‌ترین مراحل خواب NREM هستند. پس از این مراحل، قسمت دوم خواب یعنی خواب REM آغاز می‌شود. امواج مغزیِ عمیق و کند به نام امواج تتا و دلتا در خلال مراحل سوم و چهارم خواب، مشاهده می‌شوند. این مراحل دوره‌گذار بین خواب سبک و خواب بسیار عمیق هستند. در انتهای این مرحله انقباض اغلب عضلات از بین می‌رود و هوشیاری به نازل‌ترین سطح خود می‌رسد.

  خواب REM در بزرگسالان حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از کل خواب را تشکیل می‌دهد (حدود ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه در خواب شب). مقدار خواب REM در سنین مختلف متفاوت است. یک نوزاد بیشتر از ۸۰ درصد کل خوابش را در خواب REM است. رؤیا در مرحلهٔ REM رخ می‌دهد.

  ضربان قلب و تنفس در خواب REM نامنظم است؛ مانند زمان بیداری. بزرگ شدن آلت جنسی مرد (NPT) در خواب REM رخ می‌دهد. پژوهش گران به فعالیت در ناحیه‌هایی از مغز که مربوط به کنترل بینایی، شنوایی، بویایی، لمسی و تعادل حرکات بدن می‌باشد پی برده‌اند. نکته قابل ذکر این است که فرایند خواب، این مراحل را به ترتیب پشت سر نمی‌گذارد. خواب از مرحله ۱ شروع می‌شود و سپس به مراحل ۲، ۳ و ۴ می‌رود. پس از مرحله ۴ و قبل از وارد شدن به مرحله ۵ یا همان خواب REM، مرحله ۳ و به دنبال آن مرحله ۲ خواب تکرار می‌شوند. پس از خاتمه خواب REM، بدن معمولاً به مرحله ۲ خواب بازمی‌گردد. در طول شب، خواب انسان تقریباً ۴ یا ۵ بار بین این مراحل می‌چرخد. ما به‌طور میانگین ۹۰ دقیقه پس از به خواب رفتن وارد مرحله ۵ یا خواب REM می‌شویم. نخستین چرخه خواب REM ممکن است تنها زمان کوتاهی به طول بینجامد امّا هر چرخه از چرخه قبل طولانی‌تر می‌شود به نحوی که خواب REM می‌تواند تا نزدیک به یک ساعت پایدار بماند.

  خواب REM با کاهش سروتونین (Serotonin) در مغز همراه است؛ بنابراین خواب REM در افراد افسرده زودتر می‌رسد. سروتونین ماده‌ای است که در افراد افسرده کاهش یافته‌است. هم چنین اگر در بیداری، در میان امواج بتا، امواج تتا ثبت شود، یکی از نشانه‌های ابتلای فرد به افسردگی است.

  تغییرات پیش از خواب[ویرایش]

  بعضی افراد به راحتی و به سرعت به خواب می‌روند و در برخی دیگر این امر تدریجی‌تر است. گروهی از افراد، حالت‌های حسی مختلفی تجربه می‌کنند یا دچار پرش اندام‌ها می‌شوند. پیش خواب شامل حالت‌هایی چون توهمات بینایی و شنوایی زودگذر یا تغییراتی در تصویر بدنی است که با احساس معلق بودن در فضا همراه است.

  تغییرات در طول خواب[ویرایش]

  یکی از تغییرات در طول خواب، بی حرکتی عمومی و شل شدن برخی ماهیچه‌هاست. در زمان خواب، انسان‌ها و حیوانات می‌توانند رؤیا ببینند. این رؤیاها، بر اثر حرکات سریع چشم است. دست‌ها و پاها در زمان خواب حرکت می‌کنند. در خواب، انسان‌ها معمولاً بین ۲۵ تا ۴۰ بار موقعیت خود را در طول شب تغییر می‌دهند. حرکات بدن در طول خواب ارتباطی با عمق خواب ندارد. در هنگام خواب، جریان خون در ماهیچه‌ها کاهش می‌یابد، و بر جریان خون پوست افزوده می‌شود، پوست برافروخته می‌شود و غدد عرقی، پیوسته فعالیت می‌کنند. بدن، در طول خواب، حرارت را به سرعت از دست می‌دهد. تعداد ضربان‌های قلب و اندازه فشارخون کاهش می‌یابد و تنفس، آهسته و عمیق‌تر می‌شود. شل شدن فک پایین و ماهیچه‌های حلق، سبب خرخر کردن می‌شود. در هنگام خواب، ترشحات غدد بزاقی کاهش می‌یابد.

  مدت زمان خواب[ویرایش]

  مدت زمان بیداری در شخص بالغ، معادل چهار برابر مدت زمان بیداری یک کودک است. نوزاد، به‌طور متوسط در ازای هر یک ساعت بیداری، دو ساعت را در خواب می‌گذراند. حال آن که فرد بالغ در همان زمان نیم ساعت در خواب است. خواب افراد بالای ۱۵ سال تا ۳۰ سال بین ۹ تا ۱۰ ساعت است.
  عامل‌هایی مانند بی‌برنامگی، مصرف الکل، قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا، همچنین زنگ ساعت و نور خورشید، می‌تواند ساعت زیستی انسان را به هم بریزد.

  بنیاد ملی خواب آمریکا که یک مؤسسهٔ خیریه در ایالت ویرجینای آمریکا است، می‌گوید برای دانستن این‌که یک انسان چقدر در طول روز به خواب نیاز دارد باید به سبک زندگی او نگاه کرد. اما به‌طور کلی می‌توان اعداد زیر را پیشنهاد کرد:

  خواب نیمروزی[ویرایش]

  مطالعه‌ای نشان داد که ۲۶ دقیقه خواب قیلوله کارایی را ۳۴ درصد و هوشیاری را ۵۴ درصد افزایش می‌دهد. همچنین شواهد دیگری نیز وجود دارد که بیانگر آن است ۲۰ تا ۳۰ دقیقه خواب نیمروزی بسیار مفید است.
  جیم هورن، مدیر شورای پژوهش خواب در بریتانیا می‌گوید این کمی طولانی است و این خطر را دارد که شما به خواب عمیقی بروید. وی توصیه می‌کند که خواب قیلوله با قهوه ترکیب شود تا ظرف ۲۰ دقیقه کافئین شما را سر حال کند. به گفته آقای حورن، احتمالاً ۱۵ دقیقه کافی است، چون اگر شما بیش از ۲۰ دقیقه بخوابید، این خطروجود دارد که به خواب عمیقی بروید و وقتی بیدار می‌شوید بسیار گیج‌تر باشید.
  لیندا واسمر اندروز که نویسنده مسائل بهداشتی در ایالت نیومکزیکو است می‌گوید ۲۶ دقیقه طولانی است و خواب نیمروزی باید حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه باشد. او می‌گوید زمان این خواب نیز مهم است. اگر زود بخوابید بدن شما آماده نیست و اگر دیر بخوابید، ممکن است شب نتوانید به راحتی به خواب بروید. به گفته خانم اندروز بعد از ظهرها بین ساعت ۱ تا ۳ که انرژی بدن پس از صرف نهار کمی افت می‌کند، بهترین موقع است.[۲]

  نیاز به خواب بیشتر علت ژنتیکی دارد[ویرایش]

  پژوهشگران کشف کرده‌اند که تمایل بعضی افراد به خواب بیشتر به عوامل ژنتیکی بستگی دارد و وجود ژن موسوم به ABCC9 در آنان باعث می‌شود تا در مقایسه با سایرین، به حدود ۳۰ دقیقه خواب بیشتر در هر شبانه‌روز نیاز داشته‌باشند و این میزان با تغییر فصول و طول شب و روز تغییری نمی‌کند.
  این تحقیقات در اروپا انجام شده‌است و نتیجه آن نشان می‌دهد که حدود یک پنجم از جمعیت این قاره حاملان این ژن هستند.
  محققان آلمانی و بریتانیایی این کشف را مهم دانسته‌اند زیرا عارضه کم خوابی در مبتلایان به انواعی از بیماری‌ها از جمله امراض قلبی و چاقی دیده می‌شود.[۳]

  خواب بیشتر و بهبود عملکرد ورزشکاران[ویرایش]

  مطالعه در تأیید اهمیت خواب برای سلامتی منتشر شده‌است. مطالعه تازه که نتایج آن در نشریه «خواب» منتشر شده حاکیست که خواب بیشتر، به‌طور قابل توجهی، عملکرد جسمی را بهبود می‌بخشد.
  در این مطالعه از اعضای تیم بسکتبال مردان دانشگاه آمریکایی استنفورد خواسته شد برای تقریباً شش هفته شبی ۱۰ ساعت بخوابند. محققان از بازیکنان خواستند برای دو تا چهار هفته برنامه عادی شبانه یعنی شش تا نه ساعت خواب را حفظ کنند و بعد برای پنج تا هفت هفته بعدی هر شب ۱۰ ساعت بخوابند. در جریان این مطالعه، بازیکنان از نوشیدن قهوه و الکل خودداری کردند. همچنین از آن‌ها خواسته شد هر گاه نتوانستند مثلاً به علت سفر، شب ده ساعت بخوابند، در طول روز وقتی را صرف چرت زدن کنند.
  این مطالعه دریافت که خواب اضافه، بر سرعت دو ورزشکاران می‌افزاید و دقت شوت آن‌ها را ۹٪ بالا می‌برد.
  ورزشکاران همچنین گفتند که عملکردشان در جریان بازی‌های رقابتی بهتر شده‌است. همچنین این مطالعه نشان داد که مهم است خواب در دراز مدت در اولویت قرار گیرد و نه فقط در شب قبل از مسابقه.

  این یافته‌ها احتمالاً در مورد ورزشکاران غیرحرفه‌ای و همچنین کسانی که در مدارس یا سطوح بالاتر رقابت می‌کنند نیز صادق است. خوابیدن به اندازه کافی، فعالیت مثبتی است که کمک می‌کند در همه جنبه‌های زندگی، بهتر عمل کنید.[۴]

  محرومیت از خواب[ویرایش]

  بیش‌ترین مدت بی خوابی انسان‌ها در جهان، ۳۳ سال معادل ۱۱۷۰۰ شب بوده‌است.[نیازمند منبع] جز این مورد استثنایی، هیچ شخص دیگری نتوانسته بیش از یازده روز را بدون خواب سپری کند. افرادی که از خواب محروم می‌مانند، دچار افسردگی می‌شوند. این افراد، هوشیاری‌شان را از دست می‌دهند و دچار توهم می‌شوند. حالت چهره شخص بی خواب، کشیده و بی حرکت می‌شود، ابروها چین می‌خورد، شخص با زحمت زیاد چشمانش را باز نگاه می‌دارد و دچار هذیان می‌شود. محرومیت از رؤیا، اغلب به پرخاشگری، بیمناکی، یا افسردگی منجر می‌شود.

  خواب ناکافی، ریتم طبیعی بدن را برهم می‌زند و این باعث می‌شود توانایی مغز برای یادگیری اطلاعات تازه کاهش یابد.[۵]

  بی‌خوابی و روابط عاطفی[ویرایش]

  بنیاد سلامت روانی در بریتانیا بی‌خوابی را با ایجاد مشکل در روابط عاطفی، خستگی‌پذیری بالا و فقدان تمرکز فکری مرتبط دانسته‌است. پیش از این، محققان از ارتباط بی خوابی با افسردگی، ضعف ایمنی بدن و بیماری قلبی خبر داده بودند.

  گزارش بنیاد سلامت روانی نشان می‌دهد که احتمال برخورد مبتلایان به بی‌خوابی با مشکل در روابط عاطفی چهار برابر بیشتر از سایر افراد است. این گزارش می‌افزاید این افراد سه برابر بیشتر از دیگران دچار افسردگی و فقدان تمرکز ذهنی می‌شوند.[۶]

  خواب بریده بریده به حافظه لطمه می‌زند[ویرایش]

  تحقیقاتی که بر روی موشها انجام‌گرفته، نشان می‌دهد که خوابی که پیوسته نباشد مانع به‌وجود آمدن حافظه می‌شود.
  دانشگاه استنفورد در تحقیقاتی که در این زمینه انجام داد، متوجه شد که خواب مقطع موجب می‌شود که حیوانات در شناسایی اشیایی که با آن‌ها از قبل آشنا بوده‌اند، دچار مشکل بشوند.
  یک متخصص خواب در بریتانیا می‌گوید که مغز در دوران خواب عمیق، وقایع روز را بررسی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که چه خاطره‌هایی از این وقایع را به حافظه خود بسپارد. این تحقیق بر روی موش‌هایی انجام گرفت که خوابشان مختل شده‌بود، اما مدت خواب یا کیفیت خواب آن‌ها با موش‌های دیگر تفاوتی نداشت. محققان برای این آزمایش سلولهایی را انتخاب کردند که در تغییر از حالت خواب به بیداری و بالعکس، نقش مهمی بازی می‌کنند.
  محققانی که نتیجه تحقیق خود را در نشریه علمی یاد شده منتشر کرده‌اند، می‌گویند: «بیماری‌های ناشی از مشکلات آسیب شناختی، مانند آلزایمر، که حافظه بیمار را تحت تأثیر قرار می‌دهد، پیش از همه روی عواملی مانند خواب بیمار اثر می‌گذارند.» این محققان اضافه می‌کنند: «ما به این نتیجه رسیده‌ایم که صرف نظر از طول مدت، کیفیت یا عمق خواب، آنچه که برای انسجام حافظه لازم است دست‌کم، یک واحد خواب بدون وقفه است.»[۷]

  تأثیر خواب خوب بر زیبایی[ویرایش]

  پژوهشگران سوئدی ثابت کرده‌اند این باور دیرینه که خواب خوب انسان را زیباتر می‌کند، صحت دارد. به این ترتیب کسانی که برای مدتی طولانی بی‌خوابی می‌کشند، کمتر جذاب و سالم به نظر می‌رسند. از چهره داوطلبانی که در این تحقیقات شرکت کردند دو بار عکس گرفته‌شد. یک بار بعد از هشت ساعت خواب مستمر و یک بار بعد از سی و یک ساعت بی‌خوابی. بعد از افرادی دیگر خواسته شد که عکسها را مشاهده کنند و نظرشان را بگویند. مشاهده گران بدون اطلاع قبلی از تفاوت زمان عکس برداری به این نتیجه رسیدند که در عکس‌هایی که بعد از بی‌خوابی گرفته شده، داوطلبان کمتر جذاب به نظر می‌رسند.[۸]

  تأثیر بی خوابی بر کودک[ویرایش]

  بی خوابی کودکان باعث ایجاد اختلال در روند رشد کودک، هورمون‌های رشد کودک در زمان خواب شبانه ترشح می‌کند، همچنین بدخوابی باعث عدم تمرکز کودک در طول روز می‌شود، همچنین خطر چاقی را افزایش می‌دهد. اختلال رشد و خستگی در طول روز مهم‌ترین تأثیر بی خوابی در کودک می‌باشد.

  اختلالات خواب[ویرایش]

  اختلالات خواب در انسان‌ها عبارت‌اند از: خرخر، کم‌خوابی، پرخوابی، خوابگردی، فلج خواب، کابوس، هراس شبانه، خواب‌ترسی، دندان قرچه، شب‌ادراری و خواب‌های تجزیه‌ای. علاوه بر این‌ها، خواب می‌تواند با آشفتگی‌های ادراکی هنگام به خواب رفتن و بیدار شدن همراه باشد که آن را به ترتیب پیش خواب و پس خواب می‌نامند. این حالت‌ها شامل اختلال در تصاویر، صداها و عواطف است. این گونه اختلالات، معمولاً در رشته خواب‌شناسی یا روان‌شناسی خواب، بررسی می‌شود.

  به سختی به خواب رفتن، خواب گسسته و ناکافی، همه از انواع بی‌خوابی هستند که گمان می‌رود از هر سه نفر در بریتانیا یک نفر به آن دچار است. بی‌خوابی می‌تواند نتیجه مشکلات روحی همچون افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی نیز باشد. بیماری‌های قلبی، آلزایمر و اختلالات هورمونی نیز از عوامل دیگری هستند که می‌توانند خواب طبیعی را مختل کنند.[۹]

  سندروم (نشانگان) پاهای بیقرار و اختلال حرکت دوره‌ای دست و پا[ویرایش]

  کسانی که دچار این وضعیت‌ها باشند، به دلیل حرکت‌های پا (و در موارد کمتری، بازو) از خواب می‌پرند و به دلیل کمبود خواب، خسته و تحریک‌پذیر باقی می‌مانند. در اختلال حرکت دوره‌ای دست و پا (PLMD)، این گونه حرکت‌ها غیرارادی است و فرد کنترلی بر روی آن‌ها ندارد و غالباً از آن‌ها آگاه نیست. امّا در سندروم (نشانگان) پاهای بیقرار (RLS)، فرد نوعی حس فیزیکی، مثل خارش، سوزش یا جزجز در پاهای خود دارد. تنها راهی که فرد می‌تواند از این حس‌های مزاحم خلاصی یابد، حرکت دادن پاها (و در موارد اندکی، بازوها) است. پزشکان می‌توانند PLMD و RLS را درمان کنند. RLS معمولاً با رفع کمبود آهن در بدن از بین می‌رود. در بعضی موارد نیز به نوع دیگری از دارو درمانی نیاز می‌باشد.

  آپنه بازدارنده خواب[ویرایش]

  این اختلال خواب باعث می‌شود که فرد در حین خواب موقتاً (بیش از ۱۰ ثانیه) جریان تنفسش قطع گردد. یکی از دلایل شایع آپنه بازدارنده خواب، بزرگ شدن لوزه‌ها یا ورم لوزه‌هاست (بافت‌هایی که در مجرای ارتباط دهنده بینی و حلق قرار دارند). داشتن اضافه وزن یا چاقی نیز می‌تواند باعث این نوع اختلال خواب گردد.

  کسانی که دچار آپنه بازدارنده خواب هستند، معمولاً خروپف می‌کنند، مشکل تنفسی دارند و در طول خواب به شدّت عرق می‌کنند. به دلیل آن که این اختلال، مانع از خواب مداوم و کافی است، فردی که دچار آن باشد در طول روز به شدّت احساس خواب آلودگی و تحریک‌پذیری می‌کند. کسانی که نشانه‌های آپنه بازدارنده خواب، مثل خروپف بلند یا خواب آلودگی فزاینده در طول روز، داشته باشند باید توسط پزشک مورد معاینه و درمان قرار گیرند.

  برگشت (ریفلاکس)[ویرایش]

  بعضی افراد به بیماری برگشت اسید معده به مری (GERD) مبتلا هستند. این بیماری باعث نوعی حس سوزش و ناراحتی در بیمار می‌گردد که به «سوزش سر دل» یا ترش کردگی معروف است. عوارض GERD هنگامی که فرد دراز کشیده باشد ممکن است بدتر شود. حتی چنانچه فرد متوجه احساس سوزش سر دل به هنگام خواب نشود امّا ناراحتی‌هایی که توسط این بیماری ایجاد می‌شود می‌تواند با چرخه خواب تداخل نماید.

  کابوس[ویرایش]

  اغلب نوجوانان گاهی اوقات در خواب، دچار کابوس (خواب ترسناک) می‌شوند امّا اگر تعداد دفعات کابوس دیدن زیاد باشد می‌تواند الگوهای خواب را به هم زند. زیرا معمولاً باعث از خواب پریدن می‌گردد. برخی چیزها می‌تواند کابوس دیدن در خواب را تشدید کند که از آن جمله می‌توان به مصرف برخی داروها، الکل و مواد مخدّر اشاره کرد؛ و البته محرومیت از خواب کافی نیز خود می‌تواند عامل مهمی برای کابوس دیدن باشد. امّا شایع‌ترین عامل کابوس‌های شبانه، استرس یا اضطراب است. اگر کابوس‌ها شبانه با خواب شما تداخل دارد بهتر است با یک پزشک، روان‌درمانگر یا مشاور صحبت کنید.

  راه رفتن در خواب[ویرایش]

  راه رفتن در خواب معمولاً برای نوجوانان به ندرت اتفاق می‌افتد. اغلب کسانی که در خواب راه می‌روند را کودکان تشکیل می‌دهند. راه رفتن در خواب ممکن است زمینه خانوادگی داشته باشد. این پدیده غالباً هنگامی که فرد بیمار است، تب دارد، خواب کافی نداشته یا استرس داشته باشد روی می‌دهد.

  از آنجا که راه رفتن در خواب معمولاً برای یک فرد زیاد اتفاق نمی‌افتد، غالباً به عنوان یک مشکل جدّی در نظر گرفته نمی‌شود. کسانی که در خواب راه می‌روند معمولاً خودشان به بستر بازمی‌گردند و معمولاً راه رفتن خود در خواب را به یاد نمی‌آورند. راه رفتن در خواب غالباً در خلال مراحل عمیق خواب، بین مراحل ۳ و۴ چرخه خواب، صورت می‌گیرد. گاهی اوقات، این گونه افراد به کمک برای باز کردن راه (کنار گذاشتن موانع) و بازگشتن به بستر نیازمند خواهند بود. نکته قابل توجه این است که بیدار کردن کسی که در حال راه‌روی در خواب است باعث ترساندن او می‌شود؛ بنابراین بهتر است این افراد را به آرامی به سمت بستر هدایت کرد.

  کیفیت خواب با افزایش سن بهبود می‌یابد[ویرایش]

  محققان آمریکایی می‌گویند این باور که افراد پیرتر بدتر می‌خوابند ممکن‌است غلط باشد و به گفته آن‌ها واقعیت ممکن‌است عکس این باشد. بررسی بیش از ۱۵۰ هزار نفر از طریق پرسش تلفنی نشان داد که به غیر از یک دوره کوتاه در دهه پنجم عمر - از ۴۰ تا ۵۰ سالگی - کیفیت خواب با بالا رفتن سن بهتر می‌شود.
  این مطالعه که نتایج آن در نشریه «اسلیپ» چاپ شده حاکیست که افراد ۸۰ تا ۹۰ ساله بهترین کیفیت خواب را گزارش کردند. محققان دریافتند که گلایه از بدخوابی با افزایش سن کاهش می‌یابد و کمترین شکایات از افراد بالای ۷۰ سال شنیده می‌شد. تنها استثنا در این روند مربوط به میانسالان بود که کیفیت خواب آن‌ها افت می‌کرد.
  این احتمال وجود دارد که افراد مسن تر بدتر می‌خوابند اما احساس بهتری دربارهٔ آن دارند.[۱۰]

  ساعت زیستی[ویرایش]

  تمام موجودات زنده دارای یک سازوکار زمان‌سنجی یا «ساعت» هستند که دوره‌های فعالیت و استراحت آن‌ها را کنترل می‌کند. این ساعت‌ها که به نام «چرخه‌های زیستی» خوانده می‌شوند، به دوره فرایندهای فیزیولوژیک و بیولوژیکی که در یک جدول زمانی تقریباً ۲۴ ساعته نوسان دارند، اشاره می‌کنند. شما احتمالاً خودتان نیز متوجه این تغییرات در بدن خود شده‌اید، احساس انرژی و هوشیاری بیشتر در طول روز و خستگی و کمبود انرژی در ساعات شب.

  با وجودی که بسیاری از افراد به چرخه‌های زیستی به صورت یک فرایند منفرد می‌نگرند، امّا در واقع تعدادی ساعت مختلف در بدن وجود دارد که در طول روز نوسان می‌کنند. برای مثال، هوشیاری ذهنی دو نوبت در روز در ساعت‌های ۹ صبح و ۹ شب به نقطه اوج می‌رسد در حالی که این زمان‌ها برای قدرت بدنی ۱۱ صبح و ۷ بعدازظهر است.

  خوشه نازکی از حدود ۲۰ هزار نورون در هیپوتالاموس، چرخه‌های زیستی بدن شما را کنترل می‌کند. این مرکز کنترل که به نام هسته فوق کیاسمائی (SCN) شناخته می‌شود، به عنوان مسئول تنظیم ضربان درونی بدن شما عمل می‌کند. هر چند سازوکار دقیق چگونگی عملکرد این فرایند هنوز روشن نیست، امّا نشانه‌های محیطی اهمیت دارند. تأثیر نور خورشید در زمانبندی خواب-بیداری روزانه شاید از همه چیز واضح‌تر باشد. هنگامی که از نور خورشید در ساعات پایانی روز کاسته می‌شود، سیستم بینایی به هسته فوق کیاسمائی علامت می‌فرستد. سپس SCN به غدّه صنوبری مغز علامت می‌دهد که تولید هورمون ملاتونین را افزایش دهد. این افزایش هورمون به کاهش فعالیت و احساس خواب آلودگی در شما کمک می‌کند.

  پژوهش‌های بسیاری در مورد این مسئله صورت گرفته‌است که هنگامی که الگوهای طبیعی نور خورشید دچار وقفه شوند چه اتفاقی برای چرخه‌های زیستی می‌افتد. پژوهش‌های بالینی نشان داده‌اند که افرادی که به‌طور مادرزادی نابینا هستند به دلیل فقدان کامل نور محیطی، معمولاً در چرخه خواب-بیداری خود دچار مشکل می‌باشند. همچنین کسانی که شب کاری می‌کنند یا زیاد مسافرت می‌کنند نیز با اختلالاتی در چرخه‌های زیستی خود روبرو هستند. در برخی مطالعاتی که در زمینه چرخه‌های زیستی به عمل آمده، عده‌ای را برای چند هفته یا حتی چند ماه در واحدهای زیرزمینی نگاه داشته‌اند و متوجه شده‌اند که چرخه‌های زیستی این افراد به دلیل محرومیت از نور طبیعی، شروع به تغییر از ۲۴ ساعت به ۲۵ ساعت نموده‌است.

  نظریه‌های خواب[ویرایش]

  به خواب رفتن انسان‌ها از زمان فلاسفه قدیم یونان موضوع تفکر و بررسی بوده‌است امّا تنها چند سالی است که پژوهشگران توانسته‌اند به راه‌هایی برای مطالعه این پدیده به شیوه‌ای سیستماتیک و عینی دست یابند. پیدایش فناوری‌های جدید مانند دستگاه نوار مغزی، دانشمندان را قادر ساخته‌است که الگوهای الکتریکی و فعالیت‌های مغز انسان در حال خواب را زیر نظر بگیرند. با وجودی که اکنون بررسی خواب و پدیده‌های مرتبط به آن امکانپذیر گشته‌است امّا همه پژوهشگران بر سر این که «چرا ما می‌خوابیم» اتفاق نظر ندارند. چند نظریه مختلف برای توضیح ضرورت خوابیدن و نیز عملکردها و هدف‌های آن ارائه شده‌است.

  نظریه جبران و ترمیم[ویرایش]

  بر اساس نظریه جبران و ترمیم، خوابیدن برای تجدید قوا و احیای فرایندهای فیزیولوژیک که بدن و ذهن را سالم نگه می‌دارند و باعث عملکرد مناسب آن‌ها می‌شوند ضرورت اساسی دارد. بر طبق این نظریه، خواب NREM (مرحله خواب آرام که به نام حرکت غیرسریع چشم خوانده می‌شود) برای بازسازی و ترمیم فعالیت‌های فیزیولوژیک اهمیت دارد در حالی که خواب REM (مرحله پنجم خواب که به نام حرکت سریع چشم خوانده می‌شود) برای بازسازی فعالیت‌های ذهنی است. پشتیبان این نظریه، پژوهش‌هایی است که نشان می‌دهد دوره‌های خواب REM پس از مدتی کم‌خوابی و فعالیت جسمی شدید، افزایش می‌یابد. بدن در هنگام خواب، سرعت تقسیم سلولی و ترکیب پروتئینی را افزایش می‌دهد و این پدیده نیز به نوبه خود پشتیبان نظریه جبران و ترمیم به هنگام خواب است.

  نظریه تکاملی[ویرایش]

  بنابر نظریه تکاملی که به نام نظریه انطباقی خواب نیز خوانده می‌شود، دوره‌های فعالیت و سکون به عنوان وسیله‌ای برای ذخیره انرژی در سیر تکاملی به وجود آمده‌اند. براساس این نظریه، تمام موجودات زنده در زمان‌هایی که بیداری و هشیاری برای آن‌ها خطرناک و مخاطره‌آمیز بوده‌است خود را با خوابیدن انطباق داده‌اند. پشتیبان این نظریه، پژوهش‌های تطبیقی است که بر روی حیوانات مختلف صورت گرفته‌است. حیواناتی که شکارچیان طبیعی کمتری دارند، مانند خرس‌ها و شیرها، معمولاً روزانه بین ۱۲ تا ۱۵ ساعت می‌خوابند. امّا حیواناتی که شکارچیان طبیعی زیادی دارند، دارای دوره‌های خواب کوتاهی هستند و معمولاً روزانه بیش از ۴ تا ۵ ساعت نمی‌خوابند.

  نظریه تحکیم اطلاعات[ویرایش]

  نظریه تحکیم اطلاعات بر پایه پژوهش‌های شناختی است و می‌گوید انسان‌ها برای پردازش اطلاعاتی که در طول روز به دست آورده‌اند می‌خوابند. بر اساس این نظریه، علاوه بر پردازش اطلاعات کسب شده در طول روز، خوابیدن به مغز اجازه می‌دهد که خود را برای روز بعد آماده کند. برخی پژوهش‌ها همچنین نشان داده‌است که خواب به تحکیم و پیوند دادن چیزهایی که در طول روز فرا گرفته‌ایم و قرار دادن آن‌ها در حافظه دراز مدّت کمک می‌کند. پشتیبان این نظریه، مطالعاتی است که نشان می‌دهد کم خوابی، تأثیر جدّی بر روی توانایی به یادآوری اطلاعات دارد.

  در حالی که پژوهش‌ها و شواهدی برای پشتیبانی از نظریه‌های مختلف خواب وجود دارد، هنوز هیچ پشتیبان روشن و قاطعی برای هیچ‌یک از نظریه‌ها به دست نیامده است. هر کدام از این نظریه‌ها ممکن است برای تشریح و توضیح این که «چرا ما می‌خوابیم» به کار روند. خوابیدن بر روی بسیاری از فرایندهای فیزیولوژیک تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین احتمال زیادی دارد که خوابیدن به دلایل و منظورهای مختلف و متعددی باشد.

  اخیراً پژوهشگران توانسته‌اند در خصوص رویاهای غیرمعقول در خواب(Cluttered sleeps) نتایجی به دست آورند.

  افکار نیمه تمام و سطحی و جرقه‌های ذهنی در طول روز مسیرها و راه‌های حل افکار را در مغز پیشانی (لوب پیشانی) باز گذاشته و راه حل‌ها و چاره جویی‌های به ثمر ننشسته در مغز که با تصویر ذهنی ما از افکارمان مرتبط است در ضمیر نیمه آگاه ما که مسئول افکار منفی یا مثبت در ذهن ماست نقش می‌بندد. حال اگر افکار ما در طول روز به افکار منفی و نگران گرایش داشته باشد، ضمیر ناخودآگاه ما در خواب، افکار نیمه تمام ما را به سمت و سویی هدایت می‌کند که ضمیر نیمه آگاه ما در طول روز تجربه کرده‌است. علت خواب‌های پریشان و غیرمعقول ما در خواب بیشتر تابع همین موضوع است.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  پانویس[ویرایش]

  چطور در طول روز خواب راحتی داشته باشیم؟

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آخرین اطلاعات درباره خواب دیدن و رویا بصورت علمی

  من درسه حوزه متمرکز شدم:

  1.تحقیق در انسان سالم(physiologic human)

  2.تحقیق در انسان بیمار (pathologic human)

  3. تحقیق در حیوان آزمایشگاهی (میمون ، mice، Rat،guinea pig)

  تجربیات من در زمینه کار با بیمارانم به من این باور را داده که برای دست یافتن به حقایق جهان پیچیده مغز باید این سه اپروچ را داشت.

  منبع مطلب : www.brainworld.ir

  مدیر محترم سایت www.brainworld.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  رویای شفاف یا لوسید دریم چیست؟ مزایا و خطرات آن

  رویای شفاف یا لوسید دریم چیست؟ مزایا و خطرات آن

  در رؤیای شفاف، رؤیابین هم چنان قابلیت کنترل محیط فیزیکی را ندارد ولی بصورت آگاهانه ، روی رؤیای خود کنترل داشته و چه بسا میتواند صحنه رؤیا را به میل خود تغییر دهد. به همین علت در رؤیای شفاف بسیاری از فانتزی ها و ناممکن ها میتوانند قابل تجربه باشند.

  مغز افردی که رؤیای شفاف را تجربه میکنند ، اندازه بسیار بیشتری از باند بسامد beta- 1 را که حدود ۱۳ الی ۱۹ هرتز است، بطور فعال تجربه میکند که منجر به فعال شدن قوهٔ هشیاری و اگاهی در لوب آهیانه ای مغز است که در پایان منجر به تجربهٔ رؤیای شفاف میشود .

  گمان هایی در زمان تحقیق در خصوص این پدیده بوجود آمده اند مبتنی بر این که رویای شفاف حالت خواب نیست ولی زیرا هم چنان عدم توانایی ارادی در کنترل محیط فیزیکی برفرد بیشتر است میتوان خاطرنشان کرد قسمتی از خواب است، یا به نوعی بیداری مختصر است. رؤیای شفاف به وسیله دانشمندان گوناگون در زمان های مختلف مورد مطالعه علمی قرار گرفته است و با تمرین های خاصی قابل دسترسی است.

  چگونه رویای شفاف ببینیم؟ 

  با تمام این تفسیرها، درصورتی که هنوز دلتان می خواهد رویای شفاف ببینید، اول باید سعی کنید خواب و رویاهای عادی خودتان را به یاد آورید. به دلیل آن که اکثراً خاطره ها یتان از خواب و رؤیا در زباله دان ناخودآگاهتان بعد از بیداری قرار می گیرد.

  جهت دستیابی به این منظور، اول شما باید هر روز خواب های خودتان را روی کاغذ بصورت مستند بنویسید. در آغاز احتمالا رویاهای خود را بصورت کلی بخاطر داشته باشید. به عنوان مثال به یاد دارید داخل جنگل گم شده بودید و به وسیله فرد دیگری نجات پیدا کردید. این که چه طور گم شدید یا چه کسی شما را نجات داد آنقدر مهم نیست.

  شما با تکرار و تمرین جهت ثبت رویاها و چه بسا کابوس هایتان سعی کنید بصورت مستمر این فرآیند بصورت یک نوع ورزش ذهنی انجام شود. رفته رفته خودتان ترقی تان را حس خواهید کرد. در آینده جزئیات بیش تر و بهتری را به یاد خواهید آورد و از این مسئله قطعاً شگفت زده خواهید شد.

  نخستین و مهم ترین مرحله:ثبت خاطره های روزانه از خواب هایی که در شب قبل تجربه نموده اید .

  در مرحله بعدی تلاش کنید یک نشانه تهیه کنید تا مرز بین حقیقت و تخیل را برای منطقه ممنوع مغز( قسمتی از ناخودآگاه که باعث رویای شفاف است) مشخص کنید. مثلا معمولاً من تلاش می کنم حلقه ای را در دست راستم قرار دهم و این رفتار به یک مسئله روتین در روزانه تبدیل شده و تحت هیچ شرایطی این انگشتر را در حین خواب در دستم قرار نمی دهم. موقع خواب، درصورتی که به هر طریقی کنترل رؤیا را برعهده گرفتم، اول بخاطر می آورم باید دست راستم را چک کنم. درصورتی که انگشتر در دستم قرار ندارد، پس قطعاً در عالم رؤیا قرار دارم.

  مرحله بعدی برای تجربه بیش تر رویاهای شفاف و کنترل خواب، در مراقبه یا مدیتیشن است. در زمان های مُرده موجود در زندگی روزانه تان تلاش کنید برای چند وقتی هر چند کوتاه چشمان خودتان را ببندید و با گوش فرا دادن به صدای محیط، تلاش کنید با تصویرسازی های گوناگون، جزئیات دنیای اطراف تان را تصور کنید. این مرحله یکی از دشوار ترین فازهای تمرینی است که احتمالا چند سال به طول بینجامد.

  این همان مراقبه ای است که راهبین شرقی برای دست پیدا کردن به عرفان الهی می آموزند. به زبانی ساده تر شما به ناخودآگاه تان می آموزید دنیای حقیقی را نسبت به عالم خواب با جزئیات بسیار بیشتری بخاطر دارید و حجم زباله دان ناخودآگاه که فروید معتقد است در مغز وجود دارد را رفته رفته کم می کنید و تسلط بیشتری از حافظه خودتان را در دست می گیرید. به همین علت تجربه رویای شفاف راحت تر از قبل خواهد بود.

  یادگیری آن چیست ؟

  علاوه بر این که میتوانید تفریح و سرگرمی فوق العاده ایی را تجربه کنید، این گونه خوابها میتوانند فایده ها و کاربردهای بسیاری داشته باشند.

  بعضی فواید خوابهای شفاف عبارتند از:

  کمک در رسیدن به هدف ها: تصور کردن ، یکی از روش های بسیار معروف و مشهور است که می تواند به مردم کمک کند به اهدافشان برسند. هنگامی که کسی خود را حین رسیدن به هدف خیال می کند، در واقع، درحال دادن پیام و جهت به ضمیر ناخودآگاه خود است تا برای رسیدن به آن هدف، در جهت مطلوب، گام بردارد. در این موقعیت، ضمیر ناخودآگاه فرد، باتوجه به تصاویری که در آن وجود دارد ، عمل خواهد کرد. حال خیال کنید که تمامی خوابهای شما هر وقت که اراده میکنید، با کیفیت بسیار بالا، در جهت چیزی باشد که می خواهید به آن برسید! خیال کنید چه انگیزه ایی را از دیدن این خوابها کسب خواهید کرد!

  نجات از کابوسها: چنانچه بدانید که تنها درحال خواب دیدن هستید و روی خوابهای خود کنترل دارید، در این وضعیت قطعاً کابوس دیدن مشکل خاصی نخواهد بود برای این که شما میتوانید آن ها را کنترل کنید یا از آن ها جلوگیری کنید.

  به دست آوردن تجربه: ضمیر ناخودآگاه شما نمیتواند بین یک تجربه حقیقی و خواب شفاف تمایز قائل شود. به همین دلیل است که زمانی که یک فیلم وحشتناک یا خواب وحشتناک میبینید، ضربان قلب شما افزایش میابد. به همین دلیل هر آنچه که در خواب ببینید، در ضمیر ناخودآگاه شما باقی خواهد ماند بطوریکه گویی یک تجربه حقیقی بوده است.

  در خوابهای شفاف شما میتوانید حالت مختلفی را به انتخاب خود ایجاد کرده و از آن، یاد بگیرید و تجربه کسب کنید. حتی امکان دارد بخواهید تمرینهای ورزشی، مطالعات یا غیره را در خواب خود جای دهید یا به حل یک سؤال به صورت بسیار سرگرم کننده ایی بپردازید! به عنوان مثال میتوانید یک مسئله فیزیک را در خواب حل کنید! با این تفاوت که تمامی اجسام موجود در آن را کاملاً تصور کنید و با کیفیت بالا به حل آن بپردازید!

  برای خواب خود، فیلمنامه بنویسید: کسانیکه این قابلیت را به دست می آورند، میتوانند برای خوابهای خود، سناریو بچینند و مرحله به مرحله تعیین کنند که میخواهند چه کنند!

  یک سوم عمرشما در خواب سپری می شود! درصورتی که ۸۰ سال را عمر متوسط در نظر بگیریم، این مسئله بدین معناست که حدود ۲۶ سال از عمر این انسان، بدون توجه و اگاهی سپری می شود! منظور این نیست که این ۲۶ سال هدر می رود، بلکه میدانیم خوابیدن یک نیاز اصلی برای مغز ماست و بدون آن نمیتوانیم برای زمان زیادی زندگی کنیم.

  درمان بزرگ ترین ترسهایتان در محیطی امن: در این گونه خوابها، شما میتوانید با بزرگ ترین ترسهای خود روبرو شده و در عین حال که خیالتان از خواب بودن آن ها راحت است، تواناییهای خود را بالاتر ببرید. به عنوان مثال امکان دارد بخواهید ترس حرف زدن خود در جمع های بزرگ را از بین ببرید یا این که چاره ایی برای فوبیاها و ترسهای دیگر خود( مثل ترس از بعضی حیوانات) بیابید. برای این که میتوانید آن ها را در محیط امنی مثل خواب، تجربه کنید.

  لذتهای غیر قابل تصور را تجربه کنید! کسانیکه یاد میگیرند خوابهای شفاف ببینند، میتوانند لذت پرواز( با فکر راحت از این که می‌دانند همه چیز تنها یک خواب است)، قدم زدن در ساحل، بودن کنار کسی که عاشقش هستند، خوردن خوش طعم ترین غذاها و یا قدم زدن در شهر موردنظر خود را تجربه کنید.

  شما میتوانید با اشخاص مورد نظرتان ملاقات داشته باشید! به عنوان مثال امکان دارد بخواهید با انیشتین یا دیگر اشخاص ملاقات داشته و یا شخصیت موردنظر خود را در خواب ببینید و با وی تعامل داشته باشید!

  در زمان سفر کنید: افردی که این مهارت را دارند، میتوانند در قبل یا آینده سفر کنند و به عنوان مثال به زمانهای بچگی خود بازگردند یا به خاطره دلخواه موردنظر خود بازگردند و با کیفیتی در حد حقیقت! آنر ا تجربه کنند. اما باید بدانید که از نظر علمی، تمامی این موردها داخل مغز رخ می دهد ولی برای شخصی که آن را تجربه می کند، دقیقا شبیه حقیقت است.

  مهارتهای خود را در خواب هم افزایش دهید: به عنوان مثال یک ورزش‌کار می تواند در خواب هم به تمرین بپردازد و با این کار، مهارتهای خود را توسعه دهد. نتیجه تمرینها دقیقا در واقعیت هم همراه خواهد بود و رخ خواهد داد که این به معنای رشد و ترقی بسیار سریعتر ورزش‌کار است.

  دوباره در خواب، با افرادی که عاشقشان بودید همراه شوید: با رویاهای شفاف میتوانید مجددا در کنار کسی که ازقبل دوستش داشتید بروید و مجددا حضور وی را با تمامی جزییات در کنار خود حس کنید. حتی میتوانید شخصی را که از دنیا رفته است و دیگر کنارتان نیست را ببینید و کنار وی ارام بگیرید.

  خلاقیت و ابتکار خود را افزایش دهید: در یک خواب شفاف، شما میتوانید با تمامی قوای خلاق ضمیر ناخودآگاه خود در تماس قرار بگیرید و مجددا با آن انس و الفت یابید. این مسئله می تواند سبب رسیدن به نکات علمی یا راه حلهای خلاقانه ایی برای سختی های زندگی واقعی شما باشد.

  نگرانی ها و خطرات رویای شفاف

  یک نگرانی که مردم در خصوص دستیابی به رویای شفاف بیان میکنند این است که، چنانچه بتوانند به آن دست یابند، امکان دارد در یک رؤیا گیر کنند و دیگر بیدار نشوند.

  با این حال، دکتر اسپی به MNT توضیح داد که این یک خطر نگران کننده نیست؛ بطور رایج، فرد تنها میتواند خواب و رؤیا را برای مدت زمان مشخصی از شب در هر شب ببیند، به طوریکه بعید است کسی بتواند در خواب گیر کند.

  وی به ما خاطرنشان کرد:علت اصلی این است که تقریبا بدون توجه به آنچه که شما انجام می دهید تنها بطور متوسط صرفا اندازه مشخصی از خوابیدنتان را به خواب دیدن اختصاص میدهید. راهکارهایی برای افزایش آن موجود است . ولی برای مدت زمان طولانی امکان پذیر نیست.

  یکی دیگر از نگرانی ها این است که فرو رفتن در رویای شفاف، احتیاج به تمرکز و تلاش دارد، که امکان دارد به این معنی باشد که مانع راحت خوابیدن شما میشود .

  با این حال، دکتر آسپی دوباره به ما اطمینان داد و ذکر کرد که بینندگان رویای شفاف که در قبل تجربیاتی داشته اند، به علت دیدن رویای شفاف، خستگی یا کیفیت خواب کمتری را گزارش نکرده اند.

  در عین حال، در حال صحبت با ما، وی به مشتاقان رویای شفاف هشدار داد که:من بطور کلی توصیه می کنم که افرادی که مشکلات روانی خاصی دارند، رویای شفاف را دنبال نکنند.

  برای نمونه اشخاص مبتلا به اسکیزوفرنی امکان دارد نتوانند بعضی افکار یا ترس را از حادثه های رخ داده در زندگی واقعی متمایز کنند. دکتر آسپی خاطر نشان کرد:در برخی از موارد، در واقع، رویای شفاف امکان دارد وضعیت را تشدید کند.

  رویای شفاف امکان دارد یک تجربه شگفت آور ، موثر و یا دل پذیر باشد، ولی پیش از تلاش برای ازمایش حالت های رؤیا دیدن، هنوز باید در نظر داشته باشید که به چه دلیل شما علاقمند به دستیابی به آن هستید و چه انتظاراتی از آن دارید.

   گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  Reyhaneh 6 ماه قبل
  0

  بنظرم خواب پدیده ی خیلی عظیمیه که دانشمندا هنوز کشف نکردن چرا میبینیم😂

  ان شاءﷲ در آینده به پاسخ این تکنولوژی باحال میرسیم😍

  مهدی 10 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید