در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  حضرت محمد به خاطر راستگویی و درستکاری به چه نامی مشهور بود

  1 بازدید

  حضرت محمد به خاطر راستگویی و درستکاری به چه نامی مشهور بود را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  راستگویی و امانت داری دو ویژگی مهم پیامبر اسلام/بعثت حضرت محمد(ص) در عصر آلوده جاهلیت معجزه بود

  حجت الاسلام والمسلمین محمد باقریان کارشناس علوم قرآنی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان درباره شخصیت حضرت محمد(ص) و ویژگی های ایشان گفت: پیغمبر اسلام(ص) داری شخصیت ویژه ای بودند به اندازه ای که تاکنون ابعاد شخصیتی ایشان برای بسیاری روشن نشده است.

   پیامبر اسلام(ص)

  این کارشناس علوم قرآنی درباره شخصیت نبی اکرم(ص)، اظهار کرد: در قرآن کریم درباره شخصیت حضرت محمد(ص) آمده است "تو داری خلق بسیار بزرگی هستی". وقتی خداوند اینگونه ایشان را توصیف می کنند یعنی شخصیت بسیار بزرگی دارند.

  حجت الاسلام والمسلمین باقریان ادامه داد: به نظرم صفاتی که حضرت رسول(ص) را به عنوان شخصیت بزرگ جلوه می دهد به این دلیل است که ایشان به این صفات عمل می کردند، دیگران را به انجام آن توصیه می کردند و ملاک بزرگی افراد را در داشتن این صفات می دانستند. امانت داری و راستگوییدر بین اوصاف مهم است که ائمه می فرمایند مسلمان بودن را در نماز خواندن و روزه گرفتن ندانید، چون علاوه بر انجام این واجبات، باید دید در رفتار و گفتار یک مسلمان، چقدر راستگویی و امانتداری وجود دارد.

  وی به نهادینه کردن صفات شایسته در وجود فردی اشاره و بیان کرد: در روایتی در کتاب شریف کافی نقل شده است که امام صادق(ع) می فرمایند: راستگویی و امانتداری امیرالمونین(ع) را به جایگاه رفیع امامت رساند. این صفات آنقدر مهم است که حضرت محمد(ص) در جایگاه محمدامین معروف بودند، این صفات، صفات کمی نیست. این دو صفت بسیار مهم است که بین این بزرگواران جلوه می کرده و اگر بتوانیم در زندگی خود آنها را نهادینه کنیم اتفاق بسیار خوبی است.

  این کارشناس علوم قرآنی درباره طریقه مبعوث شدن پیامبر به رسالت توضیح داد: ایشان در سن کامل یعنی عدد چهل که بلوغ فکری و اجتماعی است به پیامبری مبعوث شدند. ایشان می فرمایند: من برای این مبعوث شدم که مکارم اخلاق را کامل و تمام کنم. پیامبر اسلام(ص) با این ویژگی ها و در مکانی که به تعبیر قرآن در عصر جاهلیت حضور داشتند، خود یک معجزه است. کسانی که با رفتارهای جاهلانه و نابخردانه رفتار می کردند با حضور پیغمبر اسلام(ص) دگرگون شدند. پیامبر انسانیت آنها را برانگیخت و با رفتار و کردار درست و حلمی که داشتند و مکارم اخلاقی که آنرا عملی می کردند توانستند انگیزش را در بین آنها ایجاد کنند. ایشان در 27 رجب با آیه مبارکه "اقرا باسم ربک الذی خلق" به بعثت رسیدند که با خواندن، علم و یادآوری تعلیم و آموزش رخ داد و در جایی دیگر نقل شده است که ایشان می فرمایند من به صورت آموزگار و معلم مبعوث شده ام.

   حضرت محمد

  حجت الاسلام و المسلمین باقریان خاطرنشان کرد: بعثت پیامبر(ص) با این ویژگی های شخصیتی و در آن مکان و بین آن انسان ها خود یک معجزه بود که چنین شخصیتی در آن فضای بسیار آلوده رشد و نمو کنند. وقتی می بینیم ایشان یک نفره در آن شرایط انقلاب برپا کردند و مردم را به اسلام و قرآن هدایت کردند؛ ما انسان ها نیز به امر واجب امر به معروف و نهی از منکر که گاهی از انجام آن ناامید می شویم، امیدوار و ترغیب می شویم.

  انتهای پیام/

  منبع مطلب : www.mizanonline.com

  مدیر محترم سایت www.mizanonline.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  صداقت و امانت حضرت ختمی مرتبت(صلی الله علیه وسلم) | پیامبر رحمت (ص) وب سایت

  درس بیستم صداقت و امانت حضرت ختمی مرتبت(صلی الله علیه وسلم)

  پیامبر اکرم (صلی الله علیه وسلم) قبل از مشرف شدن به پیامبری در بین مردم به راستگوئی و امانتداری مشهور بود، و بیشتر مردم او را به نام "امین" ـ امانت دار ـ میشناختند. و این شهرت و لقب را تنها کسی میتواند بدست آورد که در راستگوئی و امانتداری و دیگر صفات پسندیده و برتر سرآمد مردمان زمان خود باشد.

  اخلاق پسندیده و صفات برتر آن حضرت هرگز مورد بحث جامعه نبوده است، تا جائیکه حتی دشمنان سرسخت او نیز این ویژگیها و اوصاف او را نمیتوانستند انکار کنند.

  بنگر به فرعون این امت؛ ابوجهلی که در بغض و کینه به پیامبر اکرم (صلی الله علیه وسلم) چه تجاوزها که نکرده بود، و با وجود اینکه زبانش جز در انکار رسالت پیامبر (صلی الله علیه وسلم) و دروغ پنداشتن آن نمیچرخید، ضمیرش بخوبی میدانست که پیامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) راستگو ودرستکار و پیک برگزیدهی آسمان است.

  خداوند متعال میفرمایند:

  ‏ قَدْ نَعْلَمُ إِنَّهُ لَیَحْزُنُکَ الَّذی یَقُولُونَ فَإِنَّهُمْ لاَ یُکَذّبُونَکَ وَلَکِنَّ الظَّالِمِینَ بآیَاتِ اللّهِ یَجْحَدُونَ [سوره أنعام آیه 33].

  {‏(ای پیغمبر !) ما می‌دانیم که آنچه (کفّار مکّه) می‌گویند تو را غمگین می‌سازد . (ناراحت مباش) چرا که آنان (از ته دل به صدق تو ایمان دارند و در حقیقت) تو را تکذیب نمی‌کنند . بلکه ستمکاران (چون ایشان، از روی عناد) آیات خدا را انکار می‌نمایند .‏}

  روزی مردی از ابوجهل پرسید: آیا محمد راستگوست یا دروغ میگوید؟! ابوجهل سر او داد زد و گفت: خفه شو! سوگند به خدا که محمد راستگوست، محمد در عمرش هرگز دروغ نگفته است! ولی اگر قرار باشد خانوادهی او ـ بنی قصی ـ؛ شرف رهبریت، مهمانداری حاجیان، و خدمت خانهی خدا و پیامبری را بدست گیرند، برای سائر خانوادههای قریش چه باقی میماند؟!...

  و ابو سفیان؛ سردار قریش که پیش از اسلام آوردنش شعلهای سوزان از دشمنی با پیامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) بود، وقتی هرقل پادشاه رومیان از او پرسید: آیا هرگز او را قبل از اینکه پیامبریش را اعلام کند به دروغگوئی متهم ساختهاید؟ گفت: هرگز نه! هرقل در جواب گفت: از تو پرسیدم که آیا او را پیش از اعلام پیامبریش به دروغگوئی متهم ساختهاید، در جواب گفتی: نه. و من دانستم که امکان ندارد کسی که دروغ را بر مردم ترک میکند بر خدا دروغ گوید!

  در تصویری دیگر دیدیم هنگامی که برای اولین بار وحی بر پیامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) در غار حرا نازل شده بود و آن حضرت هراسان خودش را به خانه رسانید و در حالیکه بشدت میلرزید به همسرش گفت: مرا بپوشانید. وقتی مادر مؤمنان؛ خدیجه کبری، همسر پیامبر اکرم (صلی الله علیه وسلم) از اتفاقی که افتاده بود با خبر شد ایشان را آرامش داده گفتند: «مژده بادا تو را، سوگند بخدا که پروردگارم هرگز تو را خوار نمیکند، چرا که تو به خانواده و خویشانت میرسی، و در گفتارت راستگو هستی و....» ([1]).

  عبدالله فرزند عباس؛ پسر عموی پیامبر (صلی الله علیه وسلم) آورده است: وقتی آیهی :

  [الشعراء: 214]

  {و (نخست) خویشان نزدیکت را (از خدا) بترسان.}

  بر پیامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) نازل شد، آن حضرت روی کوه صفا بالا رفته داد زدند:« آهای مردم جمع شوید». مردم گفتند: این کیست؟

  اهل مکه در کنار کوه جمع شدند. پیامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) فرمودند:« اگر به شما بگویم لشکری در این دره است و میخواهد به شما حمله کند، آیا حرفم را باور میکنید؟ همه با هم و یکصدا گفتند: آری، ما هرگز جز راستی و صداقت از شما ندیدهایم. آن حضرت فرمودند: من شما را از عذاب شدید پروردگارم برحذر میدارم([2]).

  شهرت راستگوئی و امانتداری و درستکاری پیامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) باعث شده بود مشرکان در متهم ساختن ایشان مات و مبهوت و حیران بمانند. و نمیدانستند چگونه تودههای مردم را بر علیه آن حضرت بشورانند. گاهی میگفتند: جادوگری دروغگوست. و احیانا میگفتند: شاعر است. و احیانا میگفتند: کاهن است. و گاهی او را به دیوانگی متهم میساختند! و هر بار که تهمتی بر علیه آن حضرت میتراشیدند از سوی افرادی از خودشان مورد ملامت و سرزنش قرار میگرفتند که این تهمت و برچسب بر او نمیچسبد و خریدار ندارد. چیز دیگری بگوئید! همهی آنها بخوبی میدانستند که پیامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) از این صفات زشت و اوصاف پست بکلی پاک است.

  نضر بن حارث از جمله افرادی است که در شکنجه و آزار و اذیت پیامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) کوی سبقت را از دیگران ربوده بود، و نمیتوانست کوچکترین نقطه ضعفی را در پیامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) پیدا کند. روزی در مقابل ضمیرش اعتراف کرده به قریشیان گفت: ای قریشیان! سوگند بخدا که مصیبتی بس بزرگ بر سر شما فرود آمده که پیش از این هرگز به چنین بلائی مبتلا نشدهاید. محمد در بین شما پسر بچهای خردسال بود، از تمامی شما باهوشتر، و از همه راستگوتر، و امانتدارترین همهی شما، حالا که بزرگ شده و آثار پختگی و بزرگی در او نمایان گشته، و آنچه خود میدانید را برایتان آورده، میگوئید: جادوگر است!

  سوگند بخدا که او جادوگر نیست. میگوئید: او کاهن و طالع بین است! بخدا سوگند که چنین نیست. میگوئید: شاعر است. یا میگوئید: دیوانه است.. سپس گفت: ای قریشیان ! خود را دریابید. قسم بخدا که چیزی بسیار بزرگ بر سر شما آمده است.

  امانتداری پیامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) گویاترین سببی بود که خدیجه کبری را شیفتهی آن حضرت نمود. و دست ازدواج بسوی او دراز کرد. پیامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) در آن روزها بر تجارت خدیجه در سرزمین شام نظارت داشت. و خدیجه از زبان غلامش؛ میسره، از امانتداری و اخلاق پیامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) چیزهایی شنید که او را شیفتهی آن حضرت نمود.

  حقا که آن حضرت در امانتداری آیتی بود نمونه، و الگوئی بیمانند! تا جائیکه مشرکان قریش ـ با وجود دشمنی با او، و اتهام آن حضرت به دروغگوئی، و کفر ورزیدن به ایشان ـ ثروتها و دارائیشان را پیش او به امانت میگذاشتند، و هرگز از اینکه مبادا دشمنیشان را بهانه گرفته ثروتهایشان را چپاول کند هیچ گونه هراسی نداشتند. ووقتی خداوند متعال به پیامبرش اجازهی هجرت به مدینه را دادند آن حضرت، پسر عمویشان؛ علی، را در مکه گذاشتند تا امانتهای مردم را به صاحبانشان برساند!

  و بزرگترین امانتی که پیامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) مسئولیت آنرا بدوش گرفت و به بهترین وجه و شیواترین روش و والاترین نمونه آنرا به جای آورد، امانت وحی الهی و پیامبری، و یا رساندن پیام پروردگار یکتا به بشریت بود که خداوند متعال او را به رسانیدن آن موظف نمود.

  پیامبر خدا (صلی الله علیه وسلم) این پیام بزرگ و ویژه را به بهترین وجه به جهانیان رسانید. و این امانت والا را آنچنان که شایسته بود بجای آورد. و با بیان شیوا و روش و دلیل و برهان گویا با دشمنان خدا به جهاد پرداخت. و با شمشیر بران سدهای طغیان و کفر و خود خواهی که ملتهای ستمدیده و مظلوم را به اسارت خود در آورده بودند را در هم شکست تا صدای خدا به گوش بندگان او برسد. خداوند به وسیلهی او دلهای مؤمنان را بسوی حق رهنمایی کرد، و افرادی به او ایمان آوردند و در مدرسهی او پرورش یافته او را با جان و دل پذیرفتند و در سختیها و راه و رسم دعوت گام بگام یار و یاور او بودند. تا اینکه پرچم توحید و یکتاپرستی برافراشته شد، و بانگ اسلام در چهارسوی جهان به صدا درآمد. و هیچ خانه و کاشانهای در شرق و غرب زمین نماند مگر اینکه پیام این دین بدانجا رسید.

  سلام و صلوات و درود خدا بر این پیک راستگو و درستکار او بادا که در راه خداوند عرقها ریخته، جانفشانیها کرده، تا آخرین نفس برای برافراشته شدن پرچم توحید در جهان از هیچ جهاد و تلاشی دریغ نورزید.

  ([1]). به روایت امام بخاری و امام مسلم نیشابوری.

  ([2]). به روایت امام بخاری و امام مسلم نیشابوری.

  منبع مطلب : mercyprophet.org

  مدیر محترم سایت mercyprophet.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سجاد 11 ماه قبل
  -2

  حضرت محمدبه خاطرراستگویی ودرستکاری به چه نامی مشهوربود

  0
  ن 11 ماه قبل

  منم نمیدونم

  ناشناس 11 ماه قبل
  1

  من یک بار حضرت محمد را در خواب دیدم

  0
  ! 11 ماه قبل

  چ شکلی بود؟😕

  امیر طاها جباری 2 سال قبل
  0

  من که واقعا فهمیدم

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  نمیدونم

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  پیامبر فرزندعبدلله

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید