در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بوی غذا را مخصوصا اگر سوخته باشد به چه دلیل زود احساس میکنیم

  1 بازدید

  بوی غذا را مخصوصا اگر سوخته باشد به چه دلیل زود احساس میکنیم را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  مقابله با بوی غذای سوخته یا رنگ

  همان‌قدر که پراکنده‌شدن عطری خوشبو و دل‌انگیز در محیط، حس خوب و خوشایندی را در انسان ایجاد می‌کند، به مشام رسیدن بویی نامطبوع، ناراحت‌کننده و حتی بعضی اوقات غیرقابل تحمل می‌شود. حالا ممکن است این بوی ناخوشایند از غذایی سوخته برآمده یا حاصل انجام مراحل آماده‌سازی پخت غذایی لذیذ باشد؛ مانند درست‌کردن پیازداغ، سیرداغ یا سرخ‌کردن انواع و اقسام سبزیجات و مرغ و ماهی که همه اینها فضای خانه را با بویی ناخوشایند پر می‌کند. علاوه بر اینها بوی حاصل از کاربرد مواد شیمیایی مختلف به‌خصوص مواد شوینده و سفیدکننده، رنگ‌های روغنی و حلال‌های آنها یا حتی دود سیگار و پیپ را نیز نمی‌توان نادیده شمرد. هرکدام از این بوها به نسبت‌های مختلف برای اغلب افراد، آزاردهنده و نامطبوع است بنابراین معمولا اولین عکس‌العمل‌ها در چنین شرایطی روشن‌کردن هواکش‌ها و بازکردن کلیه راه‌های خروجی شامل در و پنجره‌های خانه است و باتوجه به اینکه این روزها هوا رو به سردی می‌رود، اقدام دوم (بازکردن در و پنجره) اگرچه به خروج بو با سرعت بیشتری منجر می‌شود ولی سبب به‌هدررفتن درصد زیادی از گرمای موجود در خانه نیز می‌شود که این کار به لحاظ صرفه‌جویی در انرژی مناسب نیست؛ بنابراین باید به فکر چاره‌ای بهتر بود. برای این منظور باتوجه به نوع بوی پراکنده‌شده در محیط، راه‌های متعددی وجود دارد؛ فقط کافی است آنها را امتحان کنید:

  بوی سوختگی می‌آید. غذا سوخت؟!

  برای از بین بردن بوی حاصل از پخت و پز و سرخ‌کردن و به‌خصوص سوختن غذا در فضای آشپزخانه و خانه به راه‌های زیر توجه کنید:

  1 – کاسه‌ای حاوی آب را روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید و تعدادی چوب دارچین یا کمی از پودر آن را در آب بریزید و بگذارید روی شعله ملایم اجاق‌گاز تا کم‌کم به جوش آید. عطر دارچین فضا را معطر کرده و بوی حاصل از سرخ‌کردنی و حتی سوختگی را از بین خواهد برد.

  2 – برای اینکه همزمان با از بین رفتن بوی ناخوشایند موجود در آشپزخانه، بوی مطبوعی نیز در فضا بپیچد، به جز دارچین، مواد دیگری نیز وجود دارد که میخک ازجمله آنهاست. پس چند عدد میخک را داخل کاسه‌ای فلزی حاوی آب بریزید.  مانند نمونه قبلی روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید.

  3 – هرچقدر هم که غذا خوشمزه باشد، بوی سوختن آن بسیار بد و ناخوشایند است. پس اگر حواستان پرت شد و غذایتان سوخت و بوی آن تمام خانه را در برگرفت، ناراحت نشوید. ابتدا اگر هواکش روشن نیست، روشنش کنید. سپس قابلمه‌ای حاوی آب را روی شعله اجاق‌گاز قرار داده و چند تکه لیموترش در آن بیندازید و بگذارید بخار حاصل از جوشیدن لیموترش در آب، بوی سوختگی موجود در خانه را از بین ببرد.

  4 – اگر می‌خواهید شروع به سرخ‌کردن سبزی  یا موادی بکنید که مطمئن هستید هم خودتان و هم دیگر اهالی خانواده از بوی حاصل از آن ناراحت می‌شوند – پیش از شروع کار - ابتدا هواکش‌های داخل آشپزخانه را روشن کرده سپس مقداری سرکه سفید را در کاسه‌ای بریزید و آن را کنار اجاق‌گاز روشن قرار دهید؛ بوی حاصل از سرکه سفید، باقیمانده بوی حاصل از سرخ‌کردن آن مواد را در محیط خنثی می‌کند.

  5 – اگر حواس‌پرتی کار دست‌تان داده و غذا به قدری سوخته که بوی حاصل از آن با هیچ‌یک از راهکارهای فوق خنثی‌شدنی نیست، دیگر مجبور هستید پنجره‌ها را باز کنید ولی برای اینکه این بو هرچه سریع‌تر از طریق پنجره آشپزخانه خارج شده و به دیگر قسمت‌های خانه انتقال پیدا نکند، پارچه و حوله مخصوص آشپزخانه را نمدار کرده و برای چند دقیقه آن را تکان دهید.

  6 – گاهی پخت بعضی سبزیجات به خصوص انواع کلم‌ها بوی نامطبوعی را در فضا پراکنده می‌کند. در چنین شرایطی یا در آب سبزیجات در حال پخت، کمی سرکه یا حتی به ادعای بعضی افراد چند تکه نان سفت بریزید یا آنکه ظرف کوچکی را از سرکه پر کنید و مانند مورد4 در کنار اجاق‌گاز قرار دهید. البته جوشاندن سرکه یا مخلوط سرکه و آب کارسازتر خواهد بود.

  7 – بوی حاصل از پخت و پز غذا را با ریختن مقداری جعفری در تابه‌ای کوچک و قراردادن آن روی شعله اجاق‌گاز از بین ببرید. حرارت‌دادن جعفری برای مدت
  5 دقیقه، نه تنها بوی نامطبوع موجود را از بین می‌برد بلکه فضا را عطرآگین می‌کند.

  همه‌جا را بوی مواد شوینده پر کرده!

  بعد از حمام‌گرفتن یا شست‌وشوی طولانی‌مدت لباس در این محیط یا حتی شستن فضای سرویس‌های بهداشتی، معمولا تلفیقی از بوی چند ماده شوینده مختلف همراه بخار آب آن محیط حتی فضای مجاور آن را دربر می‌گیرد که نه تنها چندان خوشایند نیست بلکه ممکن است در مورد بعضی مواد شوینده قوی مانند اسیدها و سفیدکننده‌های مربوطه، نفس‌گیر و ناراحت‌کننده باشد. در چنین شرایطی پس از روشن‌کردن هواکش و بازکردن پنجره آن فضا، بلافاصله چند کبریت یا یک عدد شمع در محیط روشن کرده و چند دقیقه صبر کنید. پس از طی این مدت، خواهید دید که این راهکار چگونه معجزه‌آسا عمل خواهد کرد.

  یک پروژه نقاشی بی‌موقع در خانه

  همیشه بهترین زمان برای رنگ‌آمیزی داخل ساختمان، نیمه اول سال است که هم امکان بازکردن پنجره‌ها وجود دارد، هم رنگ زودتر خشک می‌شود و هم بوی حاصل از آن به سرعت از خانه خارج می‌شود ولی اگر در شروع فصل سرما مجبور هستید دیوارهای خانه‌تان را رنگ‌آمیزی کنید و نگران بوی حاصل از رنگ آن هستید، لااقل یکی از پیشنهادات زیرا را برای کاهش بوی رنگ به‌کار گیرید:

  1 – لگن یا سطلی را از آب پر کنید و در اتاقی که تازه رنگ شده است قرار دهید. آب، بوی رنگ را کاهش می‌دهد.

  2 – بعضی‌ها می‌گویند اگر به رنگ مقداری وانیل اضافه کنید، بوی آن کمتر می‌شود. پیشنهاد آنها برای یک قوطی رنگ، 2 قاشق چای‌خوری وانیل است. صحت و سقم قضیه با آنهاست؛ شما امتحان کنید.

  3 – بعضی دیگر عقیده دارند چند تکه سیب خوراکی را در بشقابی چیده و در فضایی که بوی رنگ در آن پیچیده است، قرار دهید. سیب بوی رنگ را به خود جذب کرده و آن را به حداقل می‌رساند.

  سیگارکشیدن در این مکان ممنوع!

  اگر دود سیگار شما را آزار می‌دهد ولی یک مهمان سیگاری در منزل دارید که مرتب درحال سیگارکشیدن است و شما هم نمی‌توانید به او تذکر لازم را بدهید، راهکارهای زیر را هنگام حضور او و پس از خروجش امتحان کنید:

  1 – چند عدد شمع در خانه روشن کنید. شمع بوی دود سیگار را خنثی می‌کند.

  2 – عده‌ای بر این عقیده‌اند که برای رفع بوی دود سیگار کافی است چند کاسه حاوی مقداری سرکه را در قسمت‌های مختلف خانه قرار دهید. سرکه بوی دود را
  به خوبی جذب می‌کند.

  3 – راهکار دیگر – که پس از خروج مهمان سیگاری از خانه عملی است – استفاده از ترکیب مقدار مساوی آب گرم و سرکه در ظرفی گود است. سپس پارچه‌ای حوله‌ای را در محلول فرو برده و بعد از اینکه پارچه به‌طور کامل به این محلول آغشته شد، آن را بیرون بیاورید و خوب بچلانید. حالا پارچه را در بالای سرتان مرتب تکان دهید تا باقیمانده دود موجود در خانه و بوی حاصل از آن از بین برود.

  4 – زغال روشن نیز بوی باقیمانده حاصل از دود سیگار را از بین می‌برد. در نتیجه چند عدد زغال روشن را در ظرف‌های فلزی کوچک گذاشته و در نقاط مختلف خانه قرار دهید.

  راه‌های عطرآگین‌کردن خانه

  یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای ازبین‌بردن یا شاید به معنای دیگر خنثی‌کردن بوی ناخوشایند ایجادشده در محیط، استفاده از اسپری‌های خوشبوکننده هوا و بوگیرهایی است که به صورت کارخانه‌ای در انواع و اقسام مدل‌ها و بوها تولید می‌شوند ولی در اینجا می‌خواهیم چند بوگیر خوشبوکننده دست‌ساز و خانگی را معرفی کنیم:

  1 - 2 قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین را در 2 پیمانه آب حل کنید و داخل اسپری بریزید. این مایع را مرتب در هوای اتاق اسپری کنید. به این ترتیب بوی بد موجود از بین می‌رود.

  2 – یک راه سریع برای عطرآگین‌کردن محیط خانه، استفاده از گرماست. شما می‌توانید یک یا 2قطره از اسپری یا عطر مورد علاقه‌تان را روی حباب لامپ چراغ اتاق – درحالی که خاموش است – اسپری کنید. سپس چراغ را روشن کنید. گرمای چراغ بوی عطر را در محیط اتاق پراکنده می‌کند. 

  3 – مقدار کمی وانیل در کاسه‌ حاوی آب بریزید و روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید تا بجوشد. با جوشیدن وانیل، محیط عطرآگین می‌شود.

  4 – حالا که فصل سرما و روشن‌کردن شومینه است، اگر در خانه‌تان شومینه دارید و از آن برای گرم‌کردن خانه استفاده می‌کنید، سبدی در کنار شومینه قرار دهید و پوست مرکبات مصرفی در طول روز را در سبد انداخته و به مرور در آتش بسوزانید. با سوختن پوست پرتقال، لیموترش و نارنگی رایحه خوشی در فضای خانه پراکنده می‌شود.

  منبع مطلب : www.hamshahrionline.ir

  مدیر محترم سایت www.hamshahrionline.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  با غذای سوخته و بوی سوختگی آن چه کنیم؟

  پل های ارتباطی

  بلوار کشاورز،خیابان نادری،نبش حجت دوست،پلاک 12

  [email protected]

  02181200000

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چرا همیشه احساس می کنید بویی در بینی شما گیر افتاده است؟

  چرا همیشه یک بو در بینی تان احساس می کنید؟

  در یک دنیای ایده آل، همه ما فقط عطرهایی که مورد علاقه مان است را حس می کنید، مثل بوی شمع معطری که یک راست ما را به یاد چشمه آب گرمی که در آخر هفته رفته بودیم می اندازد. یا بوهایی که ما را سرحال می کند مثل بوی چمن آب خورده، پودر بچه، نعنا یا چوب کاج. متاسفانه زندگی همیشه بوی گل رز ( نعنا یا چوب کاج ) نمی  دهد و اغلب بوهایی اطرافمان است که دوست نداریم در حفره بینی مان بماند. صحبت ما فقط در مورد بوهای بد نیست – می تواند بوی عطر غلیظی باشد که همکارتان استفاده کرده و از بینی تان خارج نیمی شود. واقعیت این است که این بوهای ناخواسته انگار به لباستان یا حتی موهای بینی تان می چسبند.اگر تا به حال دور آتش نشسته باشید و روز بعد لباستان را بو بکشید متوجه شده اید که این بو چطور به لباستان چسبیده است.


  علت وجود یک بوی همیشگی در بینی: تعامل بین حس بویایی و مغز

  علت وجود یک بوی همیشگی در بینی: تعامل بین حس بویایی و مغز

  هر چند ممکن است عامل دیگری هم در این امر دخیل باشد: تعامل بین سیستم بویایی olfactory system ( حس بویایی ) و مغز. حتی گاهی یک بو را با ذهن مان بازسازی می کنیم. آوری گیلبرت Avery Gilbert روان شناسی است که روی جادوی بوها مطالعه می کند، او متوجه شد که افراد توانایی بازسازی بوها در ذهن خود را دارند حتی وقتی در خواب هستند.

  به گفته دکتر آلن هیرش  Alan Hirsch، از بنیاد تحقیقات بو و طعم، " بوها باعث ایجاد مدارهای منعکس کننده ای می شوند که حتی بعد از، از بین رفتن خود بو می توانند پابرجا بمانند. " هیرش پیشنهاد می دهد که برای خلاص شدن از بوی ناخوشایند می توانید از بوهای جایگزین استفاده کنید، مانند: عطر، نعنا یا حتی جویدن آدامس نعنایی.

  علت وجود یک بوی همیشگی در بینی: اختلال بویایی

  علت وجود یک بوی همیشگی در بینی: اختلال بویایی

  اگر نمی توانید از شر پایداری یک بو در بینی تان خلاص شوید ممکن است دچار اختلال بویایی باشید. بر اساس گزارش موسسه ملی ناشنوایان و سایر اختلالات ارتباطی (NIDCD ) 1 تا 2 درصد از مردم امریکای شمالی با حس بویایی خود مشکل دارند.


  -
  بویایی‌پریشی یا پاروسمی Parosmia:
  آسیب، اختلال یا سوء تعبیر حس بویایی است. آسیب بویایی‌پریشی باعث می‌شود تا مغز از شناسایی درست رایحه «طبیعی» یک بو ناتوان شود و آن را بویی ناپسند حس کند. بوهای معمولی در مشام بیمار بویایی‌پریش به صورت بوی سوختگی، گندیدگی، مدفوع، یا بویی شیمیایی بوییده می‌شود.این اختلال موجب تغییر در نحوه بویایی شما شده و باعث می شود فکر کنید بویی ناخوشایند در بینی تان گیر کرده است. چیزهایی که زمانی برایتان بوی خوشایند داشته اند ممکن است بعد از مدتی بویشان برایتان ناخوشایند شود.


  - فانتوسمی phantosmia:
  این اختلال باعث می شود بوهایی حس کنید که وجود ندارند و کاملا توسط بینی و مغز شما ایجاد شده اند. فیزیولوژی (علم وظایف اعضای بدن)شما می تواند باعث ایجاد بو بد دهان شود که باعث می شود تصور کنید آن بو در بینی تان هم گیر کرده است


  - هیپوسمی hyposmia:
  این اختلال کاهش توانایی بویایی و تشخیص بوی ها است. یک وضعیت مرتبط آنزیمی است که در آن هیچ بویی قابل تشخیص نیست. برخی از علل آن عبارتند از آلرژی، پولیپ بینی، عفونت ویروسی و ضربه سر.


  - آنوسمی anosmia:
  این اختلال ناتوانی تشخیص بوها است و به از دست دادن حس بویایی گفته می شود که به آن نابویایی و نیز کربویی می‌گویند که علت آن التهاب در مخاط بینی و نیز بسته شدن مجاری بینی می‌باشد. این بیماری یکی از شایع ترین بیماری‌ها به ویژه در افراد مُسن است که ۲ تا ۱۰ درصد افراد جامعه را درگیر می‌کند اما در جوامعی که از سطح فرهنگی بالاتری برخوردار هستند، شیوع کمتری دارد.


  بیشتر بدانید : علت آنوسمی یا از دست دادن حس بویایی یا کر بویی چیست؟

  بیشتر بدانید : چرا حس بویایی از بین می رود

  بیشتر بدانید : حس بویایی مردان قوی تر است یا زنان

  بیشتر بدانید : کاهش حس بویایی؛ علل و راه حل آن


  تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
  seemorgh.com/health
  اختصاصی سیمرغ


  منبع مطلب : seemorgh.com

  مدیر محترم سایت seemorgh.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی م 11 ماه قبل
  -1

  دود

  مهدی م 11 ماه قبل
  0

  اصلا نفهمیدم

  شادی 2 سال قبل
  0

  منم نمیدونم اما شاید بشه گفت به دلیل بوی سوختگیش

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  بوی غدارا مخصوصا اگر سوختهباشد به دلیل....................زود احساس می کنیم

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  دود

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  ما چه جوری بوی سوختن غذا را احساس میکنیم

  0
  ناشناس 10 ماه قبل

  ما چطور بوی غذا سوخت را احساس میکنم

  ناشناس 2 سال قبل
  3

  بوی غذارامخصوصااگرسوخته باشدبه دلیل زوداحساس می کنیم

  علی 2 سال قبل
  0

  چرا بوی مواد سوختنی را زکدتر احساس میکنیم

  0
  دود 2 سال قبل

  دود

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید