در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بعد از ورود آریایی ها به ایران اولین حکومتی که در این سرزمین تشکیل شد چه نام داشت

  1 بازدید

  بعد از ورود آریایی ها به ایران اولین حکومتی که در این سرزمین تشکیل شد چه نام داشت را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  تاریخ ایران/ایران پس از ورود آریایی‌ها

  بازسای تاریخ کشور ایران، تحت عنوان تاریخ پیش از ورود آریایی‌ها و پس از ورود آریایی‌ها به استناد کشفیات باستانشناسی هم مشکل است تا مگر فرضیه‌های تاریخی به میان کشیده شود. مثلا اگر ترکیب اقوام، از آغاز پیدایش انسان، در این مورد لحاظ نشود نتیجه درست نخواهد بود. سکنه ایران پیش از تاریخ را باید به دو گروه چادرنشین و یکجانشین تقسیم نمود که منظور از ورود آریایی ها، مقطعی از تاریخ قبایل چادرنشین یا مهاجر در دوران بعد از تاریخ است.

  ورود آریایی‌ها به ایران[ویرایش]

  آریایی‌ها اقوامی بودند که از آسیای مرکزی، به خاطر یخبندان‌های فصلی و کمبود غذا، از شمال فلات ایران و از دو سوی دریاچهٔ کاسپین وارد سرزمینی شدند که بعدها به نام آنها ایران نام گرفت. گروهی از این اقوام به نام پارت‌ها در مناطق شمال شرقی ایران (خراسان و گرگان امروزی) ساکن شدند و گروه دیگری که ماد و پارس نامیده می‌شدند، با گذشتن از آذربایجان، به سوی سرزمین‌های جنوب غربی حرکت کردند.

  در اواسط هزاره دوم پیش از میلاد، ایرانیان باستان با دستیابی به فناوری استخراج و ذوب آهن، گام مهم دیگری در جهت پیشرفت و توسعهٔ خود برداشتند. از این زمان تا اواسط هزاره اول پیش از میلاد، غرب فلات ایران شاهد نقل و انتقالات وسیعه و ورود اقوام و فرهنگ‌های جدید بود. گرچه اطلاعات ما درباره این اقوام مهاجر بسیار اندک است اما کشف آثار بسیار نفیس از جنس طلا و نقره و همچنین سلاح‌ها و ابزار آهنی و مفرغی (مفرغ آلیاژی است محکم تر از مس که از ترکیب دو فلز مس و قلع به دست می‌آید) بیانگر اوج هنرمندی مردم ساکن این ناحیه است که ظاهراً از ثروت قابل توجهی برخوردار بوده‌اند. تپه‌های مارلیک گیلان یکی از معروفترین محوطه‌های باستانی این دوره است. در بالای این تپه‌ها که در ۱۴ کیلومتری شهرستان رودبار در استان گیلان قرار دارند، بیش از ۵۰ گور کشف شده است که داخل همه آنها اشیای ارزشمند و منحصر به فردی چون پیکره سفالین انسان، گاو کوهاندار و همچنین جام‌های زرین و سیمین با نقوش قلم زنی شده بسیار زیبا قرار داشت.

  تاریخ نویسان ورود اقوام مهاجر را متفاوت نقل می‌کنند. جمعی به ۷۰۰ پیش از میلاد اشاره دارند و برخی به آغاز هزاره اول پیش از میلاد اشاره می‌کنند و عده‌ای هم به اواسط هزاره سوم تاکید کرده‌اند؛ ولی در حقیقت همه فرضیه‌ها درست است مثلاً در اواسط هزاره سوم کوتیان ظاهر شدند و در آغاز هزاره یکم سکاها یا اسکیت‌ها وارد فلات ایران شدند و در سال هفتصد پیش از میلاد اقوام مهاجر بیشمار با اسامی مختلف چون کیمریان، ترریان، ماساگت‌ها و ... وارد شدند. به ظن قالب مقصود از قوم آریا اقوام سوارکار و جنگجوی کیمری بوده است.

  خصوصیات ظاهری[ویرایش]

  آریایی‌ها از جهت دارا بودن اندامی درشت و متناسب و پوست سفید، چهره زیبا و گیسوانی به رنگ روشن و همچنین از جهت جنگاوری و تمدنی خاص و نمایان از اقوامی با نژادهای دیگر در اطراف و اکناف خود کاملاً متمایز بودند. توصیف ایشان با این صفات و خصوصیات در ادبیات ودایی و هندی نمایان است.[۱]

  زمانی که آریایی‌ها به داخل ایران سرازیر شدند به دلیل استفاده صحیح و پیشرفته از اسب و ارابه برتری آنان نسبت به اقوام دیگر نمودار شد. از این روی یکی از علل تسلط آنان بر حکومت‌های بومی و محلی در این سرزمین را می‌بایست فن سوارکاری و چگونگی به کار گیری اسب دانست. آریایی‌های هند و ایرانی دارای نظام قبیله‌ای بودند و شوراها مرکز تصمیم‌گیری بود. در نزد آریایی‌ها نظام پدر سالاری برقرار بود و به همین دلیل است که میترا رب النوع خورشید و مظهر پیمان و عدالت پس از اهورا مزدا بیش از همه ایزدان دیگر در نزد آنان احترام و منزلت داشته است. آنان با بیرون کشیدن آب از دل زمین مخترع قنات در جهان شدند. در جامعه آریایی مردم به سه گروه دامدار، روحانی و جنگاور تقسیم می‌شدند. اجرا کننده گان آداب دینی آریایی مغ نام داشتند. آنان اولین حکومت آریایی را که ماد نام داشت در ایران بنیان نهادند.[۲]

  دین و باورهای مذهبی آریایی‌ها[ویرایش]

  در مورد دین و باورهای مذهبی آریایی‌ها اطلاعات بدست آمده بسیار کم است. اما حسن پیرنیا (مشیر الدوله) در کتاب «تاریخ ایران باستان» درباره دین و مذهب آریایی‌ها اینگونه توضیح می‌دهد: «راجع به مذهب آریایی‌های ایرانی باید در نظر داشت که مدت‌ها مذهب آنها با مذهب هندی‌ها یکی بود، چنانکه به زبان واحدی هم تکلم می‌کردند، ولی در قرون بعد جدایی مذهبی بین آنها روی داد.»

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikibooks.org

  مدیر محترم سایت fa.wikibooks.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آریایی ها از مهاجرت تا تشکیل اولین حکومت !!!

  آریایی ها از مهاجرت تا تشکیل اولین حکومت !!!

  سرزمین اولیه آریایی ها:

  گروهی از اریایی ها در حدود ۱۲۵۰سال قبل از میلاد وارد ایران شدند. محل تجمع اولیه آریایی هارا ، علف زار های اوراسیا دانسته اند. مهاجران آریایی پس از ورود به سرزمین ایران به سه گروه تقسیم شدند و در سمت غرب، شمال شرق و جنوب ایران به را خود ادامه دادند، انان در مسیر حرکت خود با اقوام بومی روبه رو شدند که از تمدن دیرینه ای برخوردار بودند و کشاورزی میکردند. آریایی ها اقوام بومی را مطیع خود کردند و دانش های آنان را اموختند.اریایی ها با استفاده از اسب و ارابه به حرکت خود سرعت بخشیدند و بر بومیان مسلط شدند آنان سه حکومت ماد ، هخامنشی ،اشکانی را ایجاد کردند .

  نخستین ساختار اجتماعی آریایی ها :

  پزوهشگران معتقدند که مشکلات معیشت گله داری و مبارزه داِئم با طبیعت اقوام آریایی را سختکوش ،پرطاقت، با انضباط و درستکار ساخته بود.

  ساختار جامعه آریایی:

  ۱: کوی ها : امور مذهبی سیاسی را برعهده داشتند و در واقع ،هم فرمانروا و هم کاهن بودند

  ۲:واسپوهر: دارای دو امتیاز بودند ۱:مالکیت زمین ۲: اصالت خون اریایی

  اعتقادات آریایی ها :

  اعتقادات آریایی ها ،با مردم آن روزگار تفاوت چندانی نداشت انان برای جلب رضایت ایزدان خوب و دورکردن خشم ایزدان بد قربانی میکردند.اجرا کنندگان اداب دینی مغ نام داشتند .مغ ها به مردم القا میکردند که زندگی انها اسیر نیروهای خارق العاده طبیعت است و تنها انها قادر به مهار کردن نیروی خارق العاده اند در چنین شرایطی زردشت ظهور کرد .

  آموزه های زردشت :

  زردشت پرستش ایزدان متعدد،خرافه پرستی و قربانی کردن حیوانات که به گله داری اسیب میرساند از میان برداشت او پرستش اهورا مزدا پروردگار یکتا و بی همتا را گسترش داد ، زردشت مردم را به پیروی از سه اصل پندار ، گفتار ، و کردار نیک دعوت کرد سه اصلی که موجب سعادت دنیوی و اخروی میشد ، آیین زردشت نظام جامعه اریایی را تغییر داد و به طبقه کشاورز در کنار دو طبقه جنگ اور و روحانی اهمیت داد.

  آریایی ها از اتحاد تا تشکیل اولین حکومت !!:

  اریایی های ساکن غرب ایران که ماد خوانده میشدند، که نام انان برای اولین بار در الواح گلی اشوری امده است … ماد هم نام مکان و هم نام قبایل اریایی بود که در حدود اذربایجان کنونی زندگی میکردند و به پرورش اسب شهرت داشتند ، استفاده از اسب نشانه توانایی اقوام مادی بود و با بهره مندی از این امتیاز توانستند دولت نیرومند اشور را منقرض کنند

  تشکیل حکومت ماد :

  همانطور که در گذشته خواندید روسای قبایل روستا ها را اداره میکردند. یکی از روسای قبایل  دیااکو  نام داشت که ب تدبیر و کاردانی مشهور بود او در مقابل حملات آشور روسای قبایل مختلف را به تشکیل اتحادیه دعوت کرد اما انان از ترس انتقام اشور از شرکت در این اتحادیه خودداری کردند .

  دیااکو در مدت پنجاه سال ریاست خود تلاش کرد اقوام را با یکدیگر متحد کند و سرانجام فرزندش فرورتیش توانست به این هدف دست یابد اما در جنگ با سکاها کشته شد .

  سرانجام اشوریان:

  پس از کشته شدن فرورتیش سرزمین ماد به مدت ۲۸ سال به دست سکا ها افتاد و چون هوخشتره جانشین فرورتیش قدرت مقابله با این اقوام بیابانگرد را نداشت با انان صلح کرد اما سرانجام هوخشتره که مدیری قابل و سرداری فاتح بود قدرت نظامی اش را افزایش داد و با روش های جنگی سکا ها اشنا شد. سرانجام روسای سکا هارا به میهمانی دعوت کرد و همگی انان را کشت . او حکومت ماد را دوباره احیا کرد و با تشکیل اتحادیه قوی به سراغ دشمن خود آشور رفت .با سقوط نینوا هوخشتره تسلط اشور بر سراسر اسیای غربی را برانداخت و به حکومت آشوریان پایان داد .

  چرا حکومت ماد منقزض شد !! :

   فتح اشور موجب قدرت یافتن و ثروتمند شدن گروهی از بزرگان و فرماندهان نظامی ماد شد. هوخشتره پس از صلح با لودیه جان سپرد و جانشین اون اژدهاک با تجمل و شکوه به حکومت پرداخت . شاه ماد با بی توجهی به اوضاع سیاسی و اجتماعی به سلطنت ضالمانه خود ادامه داد .

  سرزمین ماد به چندین ایالت تقسیم شده بود و توسط والیان اداره می شد یکی از ایالات انشان  نام داشت که حاکم آن با دختر شاه ماد ازدواج کرد .تولد کوروش (بنیانگذار سلسله هخامنشی ) حاصل این ازدواج بود.

  کوروش که شاهد نابسمانی حکومت ماد بود بزرگان دربار ماد را به سوی خود جلب کرد و با پادشاه بابل  روابط نزدیکی برقرار نمود . اتحاد بزرگان ماد با کوروش اژدهاک را به وحشت انداخت . وی چاره ای اندیشید و کوروش را فراخواند اما کوروش از رفتن به دربار ماد خودداری کرد ، فرمانده هان نظامی ماد که برای سرکوبی کوروش فرستاده شده بودند به او پیوستند . کوروش با لشگرکشی به هگمتانه به حکومت ماد خاتمه داد .

  امید وارم لذت کافی برده باشید …

  زنده باد تاریخ شکوهمند کشورم …

  منبع :تاریخ ایران و جهان

  منبع مطلب : parsiandej.ir

  مدیر محترم سایت parsiandej.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ناشناس : اولین حکومتی که بعد از ورود آریایی ها تشکیل شد چه نام داشت

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  زهرا 1 ماه قبل
  0

  خب چی بنویسم

  ناشناس 9 ماه قبل
  0

  جواب درست بده ♥️♥️

  ناشناس 9 ماه قبل
  0

  اولین گروه از آریایی ها که پس از ورود به ایران حکومت تشکیل دادند مادها بودند؟

  عالی 9 ماه قبل
  -1

  نمی توانم لطف جوابی بدید

  نفس 11 ماه قبل
  0

  منم نمیدونم

  نفس 11 ماه قبل
  1

  منم نمیدونم

  ناشناس 11 ماه قبل
  1

  خیر

  ناشناس 12 ماه قبل
  4

  اولین حکومتی که بعد از ورود آریایی ها تشکیل شد چه نام داشت

  1
  ناشناس 9 ماه قبل

  ماد ها

  سارینا 12 ماه قبل
  1

  من گفتم جوابشو مادها

  سارینا 12 ماه قبل
  -1

  مادها

  رها 12 ماه قبل
  -1

  آشوری ها

  ناشناس 1 سال قبل
  2

  دومین حکومت: هخامنشیان، به دلیل اختلاف های ‌داخلی و بی لیاقتی شاهان ضعیف شده بودند و در زمان هخامنشیان اسکندر مقدونی به ایران حمله کرد و حکومت هخامنشیان را اسکندر مقدونی از بین داده است.

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  لطفآ بهم بگو درس دارم

  ستاره 1 سال قبل
  2

  سلام تو کتاب اجتماعی هست

  0
  کجاش صفحه ی چند؟ 12 ماه قبل

  درس اجتماعی

  امیر 1 سال قبل
  0

  ماد ها بودن

  باران 2 سال قبل
  0

  حکومت اشکانیان چه نام داشت و چگونه به وجود آمد

  zhella 2 سال قبل
  0

  خوب باید به سوال که داد شد را سرج کنید دوستان

  😄😄😄

  نازنین 2 سال قبل
  -2

  میشه بگید

  1
  منم نمیدونم 1 سال قبل

  والا منم نمیدونم بوخدا

  0
  نازنین زهرا عبدی 2 سال قبل

  من نمیدونم😅😅🤣🤣

  بدون نام 2 سال قبل
  -2

  میشه بگین ممنوم

  علی 2 سال قبل
  -2

  عالی😀

  علی 2 سال قبل
  -2

  عالی😀

  علی 2 سال قبل
  1

  عالی😀

  علی 2 سال قبل
  0

  سایت چی

  حیدر امیری 2 سال قبل
  1

  ببخشید بلد نیستم به همین خاطر است که می خواست جوابش را اینجا پیدا کنم فقط فعالیت صفحه ۵۰ را برای ما بگویید

  ناشناس 2 سال قبل
  -1

  چه نام داشت

  -1
  بنیتا 2 سال قبل

  نمیدونم

  مهدی 2 سال قبل
  -2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید