;
  در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  برای مقایسه چگالی یک قطعه فلز و یک قطعه چوب هم شکل و هم اندازه چه راهی پیشنهاد می کنید

  1 بازدید

  برای مقایسه چگالی یک قطعه فلز و یک قطعه چوب هم شکل و هم اندازه چه راهی پیشنهاد می کنید را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  چگالی

  چگالی

  مقدمه

  آیا تا به حال ، جرم مواد را با هم مقایسه کرده‌اید؟

  ·         آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که شیر سنگینتر است یا آب؟

  مردم گاهی می‌گویند سرب سنگیتر از پَر است. اما یک گونی بزرگ پُر از پَر ، سنیگتر از یک ساچمه سربی است. واژه سنگینی سه مفهوم متفاوت دارد. مثلا در عبارت «یک سنگ خیلی سنگین است و نمی‌شود حرکت داد.» ، منظور وزن سنگ است. در چنین مفهومی هیچ جوابی برای پرسش «شیر سنگینتر است یا آب؟» وجود ندارد. سوالات اخیر مربوط به یک ویژگی عام از کلیه مواد می‌باشد. این ویژگی چگالی یا جرم حجمی نام دارد که از مشخصه‌های فیزیکی مواد به حساب می‌آید که این ویژگی مواد مستقل از ابعاد نمونه می‌باشد. بنابراین برای بیان دقیق ، باید بگوییم چگالی سرب بیشتر از چگالی پر است و در مورد شیر و آب نیز این امر صادق است.

  فرض کنید سه حجم یکسان از آهن، چوب و پنبه را در دست گرفته اید. آهن سنگینتر به نظر می‌رسد، چون با اینکه حجم آن با چوب و پنبه یکی است، اما وزن آن بیشتر است. پس چگالی آهن بیشتر است. وقتی دو ماده را روی هم می‌ریزیم یا وقتی یک جامد را روی یک مایع قرار می‌دهیم، ماده ای که چگالی کمتری دارد بالا می‌رود و روی ماده دیگر می‌ایستد. در این حالت می‌گوییم این ماده بر روی ماده دوم شناور شده است.

  چوب روی آب می‌ماند، چون چگالی کمتری دارد. آهن زیر آب می‌رود، زیرا چگالی آن از آب بیشتر است. وقتی میگوییم چیزی سنگین تر از دیگری است، منظورمان این است که چگالی بیشتر است و زمانی که میگوییم سبکتر است، یعنی چگالی آن کمتر است .

  گازها چگالی کمی دارند زیر ملکول‌های گاز فاصله زیادی از یکدیگر داشته و بخش عمده‌ای از آنها را فضای خالی اشغال کرده است در مقابل، ملکول‌های مایعات و جامدات بسیار نزدیک به هم هستند، بنابراین چگالی زیادی دارند. چگالی یک ماده به فشار و دما نیز بستگی دارد. چگالی گازها به تغییرات دما و فشار بسیار حساس هستند.
  دقت کنید، در تعریف چگالی جرم جسم مهم است نه وزن آن.

  تعریف چگالی

  چگالی نشانگر این است که جرم ماده تا چه حد متراکم شده است. مثلا ، سرب یک ماده چگال است، زیرا مقدار زیادی از آن در حجم کوچکتر متراکم شده از طرف دیگر چگالی هوا بسیار کم است.

  چگالی مقدار جرم موجود در واحد حجم ماده است که آنرا با علامت اختصاری ρ نشان می‌دهند که از رابطه ρ=m/V یا D=m/V بدست می‌آید. در این رابطه D یا ρ چگالی ماده ، m جرم جسم و V حجم اشغال شده توسط آن ماده می‌باشد.

  در علوم پایه چگالی را مقدار جرم موجود در واحد حجم ماده می‌دانند  در صورتی که در علوم پیشرفته، این تعریف از چگالی صحیح نیست و دقیقا تعریف جرم واحد حجم یا جرم مخصوص یا همان دانسیته می‌باشد. در علم کل، وزن مخصوص یک ماده به وزن آب هم‌حجم آن را در شرایط استاندارد، چگالی می‌گویند  همچنین، بین چگالی و وزن مخصوص باید تفاوت قائل شد. چگالی مقدار جرم موجود در واحد حجم است، ولی وزن مخصوص به معنی وزن واحد حجم ماده‌است.

  واحدها

  در اندازه‌گیری چگالی جامدات و مایعات معمولا جرم را بر حسب گرم (g) یا کیلوگرم (kg) و حجم را بر حسب سانتیمتر مکعب (cm3) یا مترمکعب (m3) بیان می‌کنند که در این صورت چگالی برحسب واحدهای کیلوگرم بر متر مکعب (Kg/m3) یا گرم بر سانتیمتر مکعب (gr/cm3) می‌سنجند.

  طریقه اندازه گیری

  برای اندازه‌گیری چگالی یک جسم باید هم جرم جسم (m) و هم حجم (V) آن را اندازه‌گیری کنیم. جرم را می‌توانیم با ترازو اندازه‌گیری کنیم. حجم یک جسم جامد را می‌توانیم با راههای گوناگون اندازه بگیریم. مثلا برای بدست آوردن حجم یک مکعب ، اندازه یک ضلع آن را به توان 3 می‌رسانیم و یا برای تعیین حجم یک مکعب مستطیل طول ، عرض و ارتفاع آن را در هم ضرب می‌کنیم. حجم یک مایع را می‌توانیم با ظرف شفاف مدرجی که واحدهای حجم را نشان می‌دهد، اندازه بگیریم. در آزمایشگاه معمولا برای اندازه گیری حجم مایعات از استوانه مدرج استفاده می‌کنند. در مواردی بوسیله اندازه‌گیری جرم نسبی مواد نسبت به هم از طریق چگالی نسبی مواد نسبت به هم می‌توانیم چگالی تک‌تک مواد را اندازه‌گیری نموده و مشخص نماییم.

  چگالی نسبی

  مقایسه چگالی دو مایع با یکدیگر یا مقایسه چگالی یک جامد با یک مایع خیلی راحت است. اگر چگالی جسمی کمتر از مایع باشد، در آن شناور می‌شود و در غیر اینصورت در آن غرق می گردد. مثلا چگالی چوب از آب کمتر است و برای همین است که چوب روی آب شناور می‌ماند «نیروی ارشمیدس».

  هنگامی که جسمی در یک مایع (مثلا آب) می‌افتد، دو نیرو به آن وارد می‌شود: یکی نیروی وزن است که آن را به سمت پایین می‌کشد و دیگری نیروی ارشمیدس. " نیروی ارشمیدس " نیرویی است که در اثر قرار گرفتن جسم در یک سیال ( مایع یا گاز ) به آن جسم وارد می‌شود. این نیرو به سمت بالا است و تمایل دارد که جسم را روی مایع شناور کند. اگر نیروی ارشمیدسی وارد بر یک جسم بیشتر از نیروی وزن آن باشد، آن جسم روی مایع شناور می‌شود. در حالتی که نیروی ارشمیدسی کمتر از نیروی وزن است، جسم به عمق مایع فرو می‌رود و در آن غرق می‌شود.

  مواد چگال

  هسته اتمهای تشکیل دهنده مواد و ستارگان از جمله کوتوله‌های سفید ، ستارههای نوترونی ، ابر نواختران ، سیاه چاله‌ها و ... چگالترین موادها هستند.

  قیف جدا کننده

  وسیله‌ای است که مایعات را بر اساس شاخص چگالی از هم جدا می‌کند؛ مثلا اگر مخلوط روغن و آب را در مخزن این دستگاه بریزیم، بر حسب چگالی مواد در داخل این ظرف تفکیک می‌شود. اگر شیر زیر ظرف را باز کنیم، مایعی که دارای چگالی بالاست، در زیر قرار گرفته و از دستگاه خارج می‌گردد تا اینکه به مرز جدایی مایعات روغن و آب برسد، در چنین حالتی شیر را می‌بندیم و دستگاه با موفقیت دو مایع مخلوط را از هم جدا می‌کند.

  توجه: تغییرات دما سبب تغییر حجم جسم می‌شود. بنابراین، با تغییر دما چگالی یک ماده تغییر می‌کند. از این رو چگالی اغلب مواد را در ˚25C معین می‌کنند.

  زندگی نامه ارشمیدس (ریاضیدان)

  ارشمیدس دانشمند و ریاضیدان یونانی در سال 212 قبل از میلاد در شهر سیراکوز یونان چشم به جهان گشود و در جوانی برای آموختن دانش به اسکندریه رفت بیشتر دوران زندگیش را در زادگاهش گذرانید و با فرمانروای این شهر دوستی نزدیک داشت .
  در اینجا سخن از معروفترین استحمامی است که یک انسان در تاریخ بشریت انجام داده است در داستانها چنین آمده است که بیش از 2000 سال پیش در شهر سیراکوز پایتخت ایالت یونانی سیسیل آن زمان ارشمیدس مکانیکدان و ریاضیدان و مشاور دربار پادشاه یمرون یکی از معروفترین کشفهای خود را در خزینه حمام انجام داد روزی که او در حمامی عمومی به داخل خزینه پا نهاد و در آن نشست و حین این کار بالا آمدن آب خزینه را مشاهده کرده ناگهان فکری به مغزش خطور کرد او بلافاصله لنگی را به دور خود پیچید و با این شکل و شمایل به سمت خانه روان شد و مرتب فریاد می زد یافتم یافتم، او چه چیزی را یافته بود؟ پادشاه به او ماموریت داده بود راز جواهر ساز خیانتکار در بار را کشف و او را رسوا کند شاه هیرون بر کار جواهر ساز شک کرده بود و چنین می پنداشت که او بخشی از طلایی را که برای ساختن تاج شاهی به

  که بسیار ارزانتر بود مخلوط کرده و تاج را ساخته وی داده بود برای خود برداشته و باقی آن را با فلز نقره

  است هر چند ارشمیدس می دانست که فلزات گوناگون وزن مخصوص متفاوت دارند ولی او تا آن لحظه این طور فکر می کرد که مجبور است تاج شاهی را ذوب کندآنرا به صورت شمش طلا قالب ریزی کند تا بتواند وزن آن را با شمش طلای نابی به همان اندازه مقایسه کند اما در این روش تاج شاهی از بین می رفت پس او مجبور بود راه دیگری برای این کار بیابد در آن روز که در خزینه حمام نشسته بود دید که آب خزینه

  بالاتر آمد و بلافاصله تشخیص داد که بدن او میزان معینی از آب را در خزینه حمام پس زده و جا به جا کرده است .
  او با عجله و سراسیمه به خانه بازگشت و شروع به آزمایش عملی این یافته کرد او چنین اندیشید که اجسام هم اندازه، مقدار آب یکسانی را جا به جا می کنند ولی اگر از نظر وزنی به موضوع نگاه کنیم یک شمش نیم کیلویی طلا کوچکتر از یک شمش نقره به همان وزن است(طلا تقریباٌ‌ دو برابر نقره وزن دارد) بنابراین باید مقدار کمتری آب را جا به جا کند این فرضیه ارشمیدس بود و آزمایشهای او این فرضیه را اثبات کرد او برای این کار نیاز به یک ظرف آب و سه وزنه با وزنهای مساوی داشت که این سه وزنه عبارت بودند از تاج شاهی هم وزن آن طلای ناب و دوباره هم وزن آن نقره ناب او در آزمایش خود تشخیص داد که تاج شاهی میزان بیشتری آب را نسبت به شمش طلای هم وزنش پس می راند ولی این میزان آب کمتر از میزان آبی است که شمش نقره هم وزن آن را جا به جا می کند به این ترتیب ثابت شد که تاج شاهی از طلای ناب و خالص ساخته نشده بلکه جواهر ساز متقلب و خیانتکار آن را از مخلوطی از طلا و نقره ساخته است و به این ترتیب ارشمیدس یکی از چشمگیرترین رازهای طبیعت را کشف کرد آن هم اینکه می توان وزن اجسام سخت را با کمک مقدار آبی که جا به جا می کنند اندازه گیری کرد این قانون«وزن مخصوص) را که امروزه به آن چگالی می گویند اصل ارشمیدس می نامند. حتی امروز هم هنوز پس از 23 قرن بسیاری از دانشمندان   .در محاسبات خود متکی به این اصل هستند
  به هر حال ارشمیدس در رشته ریاضیات از ظرفیتهای هوشی بسیار والا و چشمگیری برخوردار بود او منجنیقهای شگفت آوری برای دفاع از سرزمینهای خود اختراع کرد که بسیار سودمند افتاد او توانست سطح و حجم جسمهایی مانند کره، استوانه و مخروط را حساب کند و روش نوینی برای اندازه گیری در دانش ریاضی پدید آورد همچنین بدست آوردن عدد نیز از کارهای گرانقدر وی است او کتابهایی در باره خصوصیات و روشهای اندازه گیری اشکال و احجام هندسی از قبیل مخروط منحنی حلزونی و خط مارپیچ، سهمی، سطح کره «ماده غذایی» و استوانه می دانست علاوه بر آن او قوانینی در باره سطح شیب دار، پیچ اهرم و مرکز ثقل کشف کرد .
  ارشمیدس در مورد خودش گفته ای دارد که با وجود گذشت قرنها جاودان مانده و آن این است «نقطه اتکایی به من بدهید، من زمین را از جا بلند خواهم کرد» عین همین اظهار به صورت دیگری در متون ادبی زبان یونانی از قول ارشمیدس نقل شده است اما مفهوم در هر دو صورت یکی است. ارشمیدس هم چون عقاب گوشه گیری و منزوی بود در جوانی به مصر مسافرت کرد و مدتی در شهر اسکندریه به تحصیل پرداخت و در این شهر دو دوست قدیمی یافت یکی کونون(این شخص ریاضیدان قابلی بود که ارشمیدس چه از لحاظ فکری و چه از نظر شخصی برای وی احترام بسیار داشت) و دیگری اراتوستن که گر چه ریاضیدان لایقی بود اما مردی سطحی به شمار می رفت که برای خویش احترام خارق العاده ای قائل بود .
  ارشمیدس با کونون ارتباط و مکاتبه دائمی داشت و قسمت مهم و زیبایی از آثار خویش را در این نامه ها با  او در میان گذاشت و بعدها که کونون درگذشت ارشمیدس با دوسته که از شارگردان کونون مکاتبه می کرد .
  یکی از روشهای نوین ارشمیدس در ریاضیات به دست آوردن عدد بود وی برای محاسبه عدد پی، یعنی نسبت محیط دایره به قطر آن روشی به دست داد و ثابت کرد که عدد محصور مابین 7/1 3 و 71/10 3 است گذشته از آن روشهای مختلف برای تعیین جذر تقریبی اعداد به دست داد و از مطالعه آنها معلوم می شود که وی قبل از ریاضی دانان هندی با کسر های متصل یا مداوم متناوب آشنایی داشته است .
  در حساب روش غیر عملی و چند عملی یونانیان را که برای نمایش اعداد از علائم متفاوت استفاده می کردند، به کنار گذاشت و پیش خود دستگاه شمارشی اختراع کرد که به کمک آن ممکن بود هر عدد بزرگی را بنویسیم و بخوانیم .
  دانش تعادل مایعات بوسیله ارشمیدس کشف شد و وی توانست قوانین آنرا برای تعیین وضع تعادل اجسام غوطه ور به کار برد .
   همچنین برای اولین بار برخی از اصول مکانیک را به وضوح و دقت بیان کرد و قوانین اهرم را کشف کرد .
  در سال 1906 ج.ل. هایبرگ مورخ دانشمند و متخصص تاریخ ریاضیات یونانی در شهر قسطنطنیه موفق به کشف مدرک با ارزشی شد. این مدرک کتابی است به نام قضایای مکانیک و روش آنها که ارشمیدس برای دوست خود اراتوستن فرستاده بود. موضوع این کتاب مقایسه حجم یا سطح نامعلوم شکلی با احجام و سطوح معلوم اشکال دیگر است که بوسیله آن ارشمیدس موفق به تعیین نتیجه مطلوب می شد. این روش یکی از عناوین افتخار ارشمیدس است که ما را مجاز می دارد که وی را به مفهوم صاحب فکر جدید و امروزی بدانیم، زیرا وی همه چیز و هر چیزی را که استفاده از آن به نحوی ممکن بود به کار می برد تا بتواند به مسائلی که ذهن او را مشغول می داشتند حمله ور گردد دومین نکته ای که ما را مجاز می دارد که عنوان متجدد به ارشمیدس بدهیم روشهای محاسبه اوست. وی دو هزار سال قبل از اسحاق نیوتن و لایب نیتس موفق به اختراع حساب انتگرال شد و حتی در حل یکی از مسائل خویش نکته ای را به کار برد که می توان او را از پیش قدمان فکر ایجاد حساب دیفرانسیل دانست .
  زندگی ارشمیدس با آرامش کامل می گذشت همچون زندگی هر ریاضیدان دیگری که تامین کامل داشته باشد و بتواند همه ممکنات هوش و نبوغ خود را به مرحله اجرا درآورد زمانی که رومیان در سال 212 قبل از میلاد شهر سیراکوز را به تصرف خود درآوردند سردار رومی مارسلوس دستور داد که هیچ یک از سپاهیانش حق اذیت و آزار و توهین و ضرب و جرح این دانشمند ومتفکر مشهور و بزرگ را ندارند با این وجود ارشمیدس قربانی غلبه رومیان بر شهر سیراکوز شد او به وسیله یک سرباز مست رومی به قتل رسید و این در حالی بود که در میدان بازار شهر در حال اندیشیدن به یک مسئله ریاضی بود، می گویند آخرین کلمات او این بود: دایره های مرا خراب نکن. به این ترتیب بود که زندگی ارشمیدس بزرگترین دانشمند تمام   .دوران ها خاتمه پذیرفت این ریاضیدان بی دفاع 75 ساله در 278 قبل از میلاد به جهان دیگر رفت

  منبع مطلب : kamini.blogfa.com

  مدیر محترم سایت kamini.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  پله آخر

  60- بهترین راه برای شناسایی اسیدها و بازها استفاده از شناساگر کاغذ تورنسل است، به نظر شما تورنسل در حضور کدام‌یک از مواد زیر به رنگ قرمز درمی‌آید؟

  1) نوشابۀ گازدار                          2) آب‌ژاول                       3) صابون                                    4) جوش‌شیرین

  61- کدام اسید زیر خوراکی است؟

  1) اسید فسفریک                         2) اسید نیتریک                3) اسیدسولفوریک             4) اسیدسیتریک

  62- کاغذ پی‌اچ در کدام‌یک از محلول‌های زیر به رنگ قرمز درنمی‌آید؟

  1) آب‌لیمو                                 2) جوش‌شیرین                 3) کلر در آب                   4) جوهر نمک

  63- برای نگهداری از یک اسید بهتر است جنس ظرف از .............. باشد.

  1) آهن                                     2) پلاستیک                     3) آلومینیوم                     4) آلیاژهای قوی

  64- مایع ظرفشویی که دستان شما را لیز و صابونی می‌کند جزو کدام دسته است؟

  1) اسیدها                                  2) قلیاها                                     3) خنثی‌ها                      4) هیچ‌کدام

  65- در دو ظرف محتوی محلول رقیق جوهر نمک و آب‌غوره، دو کاغذ پی‌اچ را وارد می‌کنیم، به ترتیب کاغذها به چه رنگی درمی‌آیند؟

  1) قرمز - آبی                             2) آبی - قرمز                   3) آبی - آبی                    4) قرمز - قرمز

  66- در یک محیط اسیدی هر چه رنگ کاغذ پی‌اچ متمایل به ................. باشد خاصیت اسیدی آن محیط بیشتر است؟

  1) آبی کم‌رنگ                            2) قرمز کم‌رنگ                 3) آبی پررنگ                   4) قرمز پررنگ

  67- کدام‌یک از موارد زیر اسید است؟

  1) گرد بازکنندۀ لولۀ فاضلاب                                              2) آسپرین

  3) آب پوست پرتقال                                                         4) مایع سفیدکننده

  68- شخصی برای باز کردن گرفتگی مجرای فاضلاب از جوهر نمک استفاده می‌کند، اگر در هنگام کار با جوهر نمک از دست‌کش استفاده نکرده، در صورت سوختگی با اسید باید:

  1) فقط کافی است روی محل سوختگی را نپوشاند.

  2) فقط پوست را با آب کمی شستشو دهد.

  3) پوست را با آب فراوان و سپس با آب‌لیمو شستشو دهد.

  4) پوست را ابتدا با آب فراوان و سپس با محلول رقیق آمونیاک شستشو دهد.

  69- چرا بازهای قوی خطرناک‌تر از اسیدهای قوی هستند؟

  1) با مواد بیشتری واکنش می‌دهند.                                       2) به مواد با سرعت بیشتری واکنش می‌دهند.

  3) با چربی پوست بدن واکنش می‌دهند.                                 4) به‌راحتی در آب حل می‌شوند.

  70- کدام‌یک از اسیدهای زیر آلی است؟

  1) اسید مالیک                                                               2) اسیدسیتریک


  71- یک لیوان برداشته و داخل آن تا یک سوم حجم آب بریزید سپس در حدود نصف استکان روغن مایع روی آن اضافه کنید. حال یک قطعه چوب‌پنبه و یک قطعه آهن داخل لیوان بیندازید، چه چیزی مشاهده می‌کنید؟

  1) روغن بالای آب - قطعه آهن و چوب‌پنبه غوطه‌ور در روغن      

  2) روغن زیر آب - قطعه آهن و چوب‌پنبه غوطه‌ور در روغن         

  3) روغن بالای آب - قطعه آهن ته لیوان - چوب‌پنبه روی روغن شناور

  4) روغن زیر آب - قطعه آهن ته لیوان - پنبه روی آب شناور

  72- در دو ظرف مشابه، مقدار آب یکسانی ریخته‌ایم. در ظرف اولی، یک قطعۀ آهنی به جرم یک کیلوگرم و در ظرف دومی یک شمش طلا به جرم یک کیلوگرم می‌اندازیم، سطح آب در کدام ظرف بیشتر بالا می‌آید؟(چالی طلا 19.3 و چگالی آهن 7.8)

  1) ظرف اولی                                                                  2) ظرف دومی                 

  3) هر دو برابر است.                                                          4) نمی‌توان نظری داد.

  73- یک میلۀ آهنی و یک قطعه چوب هم‌اندازه و هم‌شکل داریم. آهن سنگین‌تر از چوب است، زیرا:

  1) تعداد مولکول‌های تشکیل‌دهندۀ آهن بیشتر از چوب است.

  2) تعداد مولکول‌های آهن و چوب برابر است، اما فاصلۀ مولکول‌های آهن کمتر از چوب است.

  3) حجم آهن بیشتر از چوب است.

  4) حجم چوب بیشتر از آهن است.

  74- دو قطعۀ هم‌وزن و هم‌اندازه یکی آهنی و دیگری از چوب در اختیار داریم که هر دو در دمای ‌500 درجۀ سانتی‌گراد می‌باشند، در اثر لمس، آهن گرم‌تر از چوب احساس می‌شود، زیرا؟

  1) چگالی آهن بیشتر از چگالی چوب است.

  2) قابلیت هدایت گرمایی آهن از چوب بیشتر است.

  3) ضریب انبساط آهن از چوب بیشتر است.

  4) دمای آهن حتماً از چوب بیشتر بوده که گرم‌تر است.

  75- کدام توصیف زیر صحیح است؟

  1) آهن از آب سنگین‌تر است و به زیر آب می‌رود.

  2) روغن مایع از آب سبک‌تر است و روی آب قرار می‌گیرد

  3) آهن از روغن مایع سنگین‌تر است و به زیر آن می‌رود.

  4) هر سه گزینه صحیح است.

  76- کدام ویژگی آهن باعث شده است تا از این فلز در کارخانۀ کاغذسازی بیشتر استفاده شود؟

  1) چکش‌خواری و شکل‌پذیری                                             2) در دسترس بودن

  3) مقاومت این فلز در برابر تغییرات شیمیایی                           4) رسانای خوب گرما

  77- حجم ماده‌ای 20 مترمکعب است. اگر چگالی این ماده 300 کیلوگرم بر مترمکعب باشد، جرم این ماده چقدر است؟

  1) 6000 کیلوگرم                                                           2) 15 کیلوگرم    

  3) 66.67 کیلوگرم                                                           4) 66.67 گرم

  78- یک جسمی روی آب شناور است، هرگاه این جسم را در آب‌شور وارد کنیم چه تغییری در وضعیت آن حاصل می‌شود؟

  1) در آب‌شور فرو می‌رود.

  2) روی آب‌شور قرار می‌گیرد.

  3) میانۀ ظرف در بین آب‌شور قرار می‌گیرد.

  4) اطلاعات برای پاسخگویی کافی نیست.

  79- چرا کشتی‌هایی که بدنۀ آن‌ها سوراخ شده و آب زیاد وارد آن‌ها می‌شود، غرق و ته‌نشین می‌شوند؟

  1) زیرا آبی که وارد کشتی می‌شود جای هوا را گرفته و به همراه آهن کشتی چگالی کل کشتی از آب دریا بیشتر می‌گردد.

  2) زیرا با نفوذ آب به کشتی تعادل وزنی آن به هم می‌خورد و به یک سمت کج می‌شود و سپس غرق می‌شود.

  3) زیرا سرعت آن‌ها کم می‌شود و آرام‌آرام غرق می‌شوند.

  4) زیرا چگالی آب از چگالی کشتی بیشتر بوده و آن را سنگین‌تر کرده و غرق می‌کند.

  80- درصورتی‌که چگالی را با ، جرم را با و حجم را با نشان دهیم، کدام رابطه درست است؟

  1)                                                                     2)

  3)                                                                     4) گزینۀ 3 درست می‌باشد.

  81- جرم حجمی یعنی ..........

  1) میزان زبری و نرمی ماده

  2) مقدار حجم مربوط به جرم معینی از ماده

  3) معیاری برای میزان تراکم و فشردگی ذرات ماده

  4) نسبت حجم برحسب مترمکعب به جرم بر‌حسب کیلوگرم یعنی چگالی

  82- یک کیلوگرم از هر ماده‌ای گزینه‌های زیر را داریم. حجم کدام‌یک بیشتر از بقیه است؟

  1) پنبه                                     2) چوب                        3) آهن                           4) فلز

  83- اگر جرم حجمی جسم اول، کمتر از جرم حجمی جسم دوم باشد، ولی جرم حجمی هر دو از آب کمتر است، آنگاه کدام گزینه می‌تواند درست باشد؟

  1) ممکن است فشردگی ذرات جسم اول بیشتر از جسم دوم باشد.

  2) جسم اول پایین‌تر از جسم دوم قرار می‌گیرد.

  3) ممکن است هر دو روی آب قرار بگیرند.      

  4) درصورتی‌که حجم برابری از هر دو داشته باشیم، جرم جسم اول بیشتر است.

  84- سه قطعۀ هم‌شکل از جنس‌های چوب، پلاستیک و آهن برمی‌داریم و با چکش بر سر هر سه قطعه، ضربه‌های یکسانی وارد می‌کنیم. کدام قطعه قابلیت شکل‌پذیری دارد؟

  1) چوب                                                                        2) پلاستیک

  3) آهن                                                                         4) هر سه گزینه صحیح است.

  85- کدام‌یک از عناصر زیر در پوستۀ زمین بیشترین فراوانی را دارد؟

  1) آهن                                     2) طلا                            3) اکسیژن                       4) آلومینیوم

  86- کدام‌یک از موارد زیر از ویژگی‌های فلز طلا نمی‌باشد؟

  1) رسانایی زیاد                                                               2) چگالی بالا

  3) فراوانی                                                                      4) شکل‌پذیری زیاد

  87- کدام جمله صحیح است؟

  1) کروم فلز بوده و چکش‌خوار است، برای همین از آن در آلیاژ فولاد استفاده می‌شود.

  2) گرافیت، جریان الکتریسیته را از خود عبور می‌دهد، بنابراین یک فلز است.

  3) زمانی که با چکش بر روی فلزات ضربه می‌زنیم، معمولاً انتظار داریم که تغییر شکل دهند، ولی نشکنند.            

  4) پتاسیم یک فلز فعال بوده و دارای چگالی بالاتری از آب است.

  88- کدام ماده رسانای جریان الکتریسیته است؟

  1) برم                                                                          2) ید                            

  3) گوگرد                                                                      4) اورانیوم

  89- کدام تعریف مفهوم درست‌تری از عنصر را بیان می‌کند؟

  1) ماده‌ای است که ذرات آن کاملاً مشابه‌اند.

  2) ماده‌ای خالصی است که ذرات آن‌ها، اتم‌ها یا مولکول‌هایی با اتم‌های یکسان است.

  3) ماده‌ای است که مولکول‌های آن اتم‌های یکسان دارند.

  4) مادۀ خالصی است که از اتم‌های یکسان ساخته‌شده است.

  90- هر چه میزان مقاومت یک جسم در برابر خراشیده شدن بیشتر باشد .......... این ماده بیشتر است.

  1) چکش‌خواری                           2) شکل‌پذیری                  3) چگالی                                    4) سختی

  91- در چه شرایطی آهن سریع‌تر زنگ می‌زند؟

  1) هوای گرم - لب دریا                                                     2) هوای سرد - در ارتفاعات  

  3) هوای سرد - لب دریا                                                     4) هوای گرم - در ارتفاعات

  92- در میان مواردی که نام برده شده است چند عنصر نافلزی دیده می‌شود؟

  «آب، الکل، نقره، گوگرد، فسفر، شکر، مس، روی، برم، کربن، پلاستیک»

  1) 4                                        2) 5                              3) 6                              4) 7

  93- در چه شرایطی آهن دیر‌تر زنگ می‌زند؟

  1) درون آب مقطر                        2) درون آب دریا               3) در هوای آزاد                 4) درون روغن

  94- تعداد کدام بیشتر است؟

  1) عنصرهای فلزی                                                           2) عنصرهای نافلزی          

  3) عنصرهای طبیعی                                                         4) عنصرها

  95- اتم‌های تشکیل‌دهندۀ کدام ماده با سایرین متفاوت است؟

  1) گرافیت                                 2) اکسیژن                       3) شیشه                         4) آهن

  96- از مجموعه عناصری که داده شده عناصر کدام گزینه شباهت زیادی دارد؟

  1) آرگون، اکسیژن، آهن                                                     2) کلر، ید، فلوئور

  3) سدیم، کربن، کلسیم                                                     4) جیوه، مس، گوگرد

  97- کدام فلز در طبیعت به‌صورت خالص یافت می‌شود؟

  1) مس                                                                         2) جیوه             

  3) آهن                                                                         4) طلا

  98- کدام‌یک از فلزات زیر به سرعت اکسید می‌شود، اما با این حال در برابر خوردگی مقاوم است؟

  1) مس                                                                         2) طلا

  3) سرب                                                                        4) آلومینیوم

  99- کدام فلز بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف دارد؟

  1) آلومینیوم                                                                   2) مس  

  3) روی                                                                         4) آهن

  100- کدام ویژگی طلا باعث شده که در ساخت جواهرات استفاده شود؟

  1) با ارزش و فراوان بودن  

  2) نداشتن میل ترکیبی با عناصر دیگر و کمتر دچار تغییر شیمیایی می‌شود.

  3) رسانایی بالا   

  4) مقاومت و شکل‌پذیری کم.

  101- کدام فلز در صنعت داروسازی کاربرد ندارد؟

  1) آلومینیوم                               2) کلسیم                                    3) سرب                          4) آهن


   لطفا جهت تهیه کتاب با شماره زیر تماس حاصل فرمایید


  ارسال کتاب به کلیه نقاط ایران عزیز


  66199781 - 021


  منبع مطلب : peleyeakhar.blog.ir

  مدیر محترم سایت peleyeakhar.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  یک قطعه چوب و یک تکه فلز در یک محیط یک دما دارند اما چوب همیشه گرم و فلز همیشه سرد به نظر می آید.

  دماسنج

   فلز سرد و چوب گرم

  با یک آزمایش ساده کشف کنید که چرا آهن یا فلزات دیگر همیشه سرد هستند.

  یک قطعه چوب و یک تکه فلز در یک محیط یک دما دارند اما چوب همیشه گرم و فلز همیشه سرد به نظر می آید.

  دست شما همیشه یک دماسنج خوب نیست. وقتی شما اجسام مختلف را لمس می کنبد بعضی گرم تر و بعضی سردتر به نظر می رسند حتی اگر آن ها در یک دما باشند. با یک آزمایش ساده می خواهیم این موضوع را بررسی کنیم:

  مواد لازم:

  مواد مختلفی (فلز, چوب, پلاستیک, مقوا, فوم وغیره) با سطح صاف که بزرگ تر از اندازه دست شما باشند.

  یک دماسنج دقیق

  مطمئن شوید که سطوح مورد نظر سطوح مختلفی هستند که به راحتی می توانید آن ها را لمس کنید.قبل از این که شروع کنید بگذارید همه سطوح با اتاق هم دما شوند.

  انجام دهید و یادداشت بردارید:

  کف دستتان را روی سطوح مختلف قرار بدهید و سرمایی که روی آن ها احساس می کنید با هم مقایسه کنید. مواد مورد نظر را از سرد به گرم مرتب کنید. حالا دماسنج را روی هر سطح قرار دهید و دمای موادی را یادداشت کنید.

  چه اتفاقی می افتد؟

  سلول های موجود در پایانه های عصبی روی پوست، تفاوت میان دمای بیرون و دمای درون بدن را شناسایی می کند. وقتی پوست شما سرد می شود، عصب های دمایی بدنتان به شما می گوید که ماده ای که لمس کرده اید سرد است. در واقع ماده ای که شما سرد حس می کنید باید سردتر از دست شما باشد و چون سردتر از دست شماست باید از پوستتان گرما بگیرد.

  فوم و فلز موادی اند که برای این آزمایش مناسب هستند. هر دوی آن ها، هم دمای اتاق و از بدن شما سردتر هستند. اما شما هر دوی آن ها را به یک اندازه سرد احساس نمی کنید چون با سرعت های متفاوتی از بدن شما گرما می گیرند.

  فوم یک ماده عایق است که گرما را به سختی منتقل می کند. وقتی دست شما فوم را لمس می کند، گرما از دست شما به فوم منتقل می شود و سطح فوم گرم می شود. اما چون این حرارت از فوم به سرعت منتقل نمی شود، به زودی فوم هم دمای دست شما می شود و به این ترتیب گرمای خیلی کمی از دست شما بیرون می رود. حالا چون تفاوت زیادی بین دمای دست و روی دست نیست، پایانه های عصبی به شما می گویند که فوم، گرم است!

  اما فلز برعکس فوم به سرعت حرارت را انتقال می دهد. فلز رسانای خوبی برای گرماست! گرمای دست شما به سرعت از سطح فلز به توده درونش منتقل می شود و برای همین دست شما را سرد می کند و خودش هم سرد حس می شود.

  در ادامه:

  بعد از چند بار لمس کردن با دست، فلزات تا دمایی بیشتر از دمای اتاق گرم می شوند. بین هر دو بار لمس کردن باید چند لحظه صبر کرد تا فلز خنک شود. چند نمونه فلز مختلف بردارید و این نکته را هم آزمایش کنید.

  منبع مطلب : www.science-guidance.blogfa.com

  مدیر محترم سایت www.science-guidance.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مائده 2 ماه قبل
  -1

  عالی بود

  طاها 7 ماه قبل
  1

  این سایت بده خیلی بده گوله نوشته هاش رو نخورید

  مهدی 1 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید