در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  برای صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی مثل نفت و گاز چه مواردی را باید رعایت کنیم

  1 بازدید

  برای صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی مثل نفت و گاز چه مواردی را باید رعایت کنیم را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  روش‌های صرفه جویی در مصرف گاز

  روش‌های صرفه جویی در مصرف گاز

  %70 از انرژی مصرفی در ایران صرف گرمایش و سرمایش خانه می شود و حدود 15 % انرژی مصرفی صرف تولید آب گرم می گردد ، این در حالی است که هر خانواده می تواند با رعایت اصول ساده صرفه جویی در مصرف انرژی میزان انرژی مصرفی خود را تا یک سوم کاهش دهد، مانند روش ها ی استفاده از وسایل گازسوز کم مصرف، طراحی صحیح ساختمان و.... با مصرف هوشمندانه انرژی علاوه بر کاهش صورت حساب انرژی مصرفی به حفظ و پاکیزگی محیط زیست نیز کمک خواهیم کرد.

  در این کتابچه مطالبی در خصوص راهکارهای صرفه جویی در مصرف گاز در ساختمان ها ذکر شده است .
  طبق بررسی های به عمل آمده 38 % از سوخت کشور در ساختمان ها بهمصرف می رسد که در مقایسه با سایر بخش ها شامل صنعت، حمل و نقل و کشاورزی سهم قابل ملاحظه ای بوده و همین امر ضرورت صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان ها را روشن میسازد.

  1. کاهش در میزان مصرف سوخت و جلوگیری از هدرروی آن
  2. کاهش هزینه های پرداخت شده توسط مردم برای سوخت مصرفی
  3. ایجاد شرایط مطلوب دمای ساختمان به دلیل بالا رفتن کیفیت بناها
  4. کاهش آلودگی محیط زیست ناشی از مصرف سوخت های فسیلی


  بهینه سازی مصرف انرژی در قسمت های مختلف ساختمان

  1. موتورخانه
  یکی از مهمترین مواردی که باید در بحث صرفه جویی در مصرف گاز در ساختمان ها مد نظر
  قرار گیرد موتورخانه است . زمانی که از صرفه جویی در مصرف انرژی در موتورخانه صحبت می
  کنیم شامل مواردی از جمله انتخاب مناسب تجهیزات تا عایق بندی و سرویس منظم می گردد.

  1-1 انتخاب مناسب تجهزات موتورخانه :
  به یاد داشته باشد که بالا بودن ظرفیت دستگاه ها تضمینی بر افزایش بازدهی آنها نمی شود، بلکه ظرفیت بالا باعث می گردد تعداد دفعات روشن و خاموش شدن دس تگاه افزایش یافته و طول عمر تجهیزات کم گردد . از این رو ظرفیت موتورخانه و تجهیزات آن را متناسب با حجم ساختمان درنظر بگیرید . برای انتخاب سیستم مناسب موتورخانه حتما از مشاور انرژی راهنمایی بگیرید تا از تطابق ظرفیت دیگ و مشعل، کارکرد صحیح دودکش و سایر تجهیزات موتورخانه اطمینان حاصل نمایید.

  مشعل:

  • مشعل متناسب با دیگ موتورخانه انتخاب شود و از انتخاب مشعل خیلی بزرگ با ظرفیت حرارتی بالا پرهیز شود.
  • استفاده از مشعلهای استاندارد که یکی از گامهای اساسی برای کاهش هزینه های مربوط به سوخت، کاهش آلودگی و کاهش هزینه سرویس و تعمیرات می باشد.انتخاب پمپوظیفه پمپ گردش آب در سیستم حرارت مرکزی، جبران و تامین افت فشار ناشی از حرکت آب در لوله ها، اتصالات رادیاتورها و دیگ و ... می باشد ، انتخاب مناسب این پمپ در کاهش مصرف انرژی موثر می باشد . انتخاب ظرفیت پمپ باید بر اساس بار حرارتی ساختمان و دمای آب در گردش صورت گیرد.

  • نباید پمپ را بر اساس حجم ظاهری سیستم حرارت مرکزی و یا تجربه انتخاب کنید.
  • برای محاسبه حجم پمپ از متخصص این امر باید کمک بگیرید.
  • پمپ با ظرفیت کمتر از حد مورد نیاز باعث ایجاد استهلاک و مصرف بیش از حد انرژی الکت ریکی خواهد شد ودر ضمن آسایش ساکنین واحد نیز تامین نخواهد شد .
  • انتخاب پمپ با ظرفیت بالاتر از حد استاندارد مورد نیاز، علاوه بر بهای انرژی، هزینه های نگهداری را نیز افزایش می دهد .
  • همیشه پمپ بزرگتر، بهتر نیست. ضمن اینکه پمپ بزرگتر باعث افزایش سرعت سیال در رادیاتورها و در نتیجه تولید صدای عبور آب و افزایش خوردگی لوله ها خواهد شد.
  • حتما توجه داشته باشید تا پمپی که نصب می نمایید، دارای علامت استاندارد باشد.
  • حتما از پمپهای با بازدهی بالا استفاده نمایید.
  • در صورت مشاهده چکه نمودن آب از اتصالات پمپ، آنرا تعمیر نمایید تا ضمن افزایش کارایی پمپ از هدر رفتن آب گرم و در نتیجه انرژی، جلوگیری شود.
  • با شنیدن هر گونه صدای اضافی از پمپ به تعمیرکار مراجعه نمایید . زیرا باعث کاهش راندمان پمپ و در نتیجه افزایش مصرف انرژی خواهد شد.

  دودکش:

  • انتخاب سطح مقطع مناسب دودکش باعث احتراق بهتر و افزایش کارکرد دیگ و مشعل می گردد
  • سطح داخلی دودکش صاف و صیقلی ساخته شده باشد.
  • ازکمترین تعداد زانویی در مسیر دودکش استفاده شود .
  • در بالای دودکش و به منظور جلوگیری ا ز ورود اجسام خارجی به داخل دودکش کلاهک مناسبی نصب شود.
  • از دمپر بارومتریک استفاده شود: مکش بیش از حد در داخل دودکش سبب تغییر در وضع شعله، ورود هوای سرد از محیط به داخل دیگ، خروج سریع هوای گرم از دیگ و در نتیجه کاهش بازده حرارتی دیگ می گردد . از سوی دیگر باعث می شود که فرصت کافی برای احتراق کامل و ماندگاری گازهای احتراق در داخل دیگ و همچنین انتقال حرارت بالا در داخل دیگ وجود نداشته باشد . نصب دمپر بارومتریک (دمپر یک طرفه برای مشعلهای گازوئیل سوز و دمپر دوطرفه برای مشعلهای گازسوز) بر روی دودکش، یکی از بهترین راههای کنترل مکش دودکشهای معمولی است.

  مبدلهای حرارتی صفحه ای:

  این مبدل ها از صفحات نازک که کانال های جریان را تشکیل می دهد ساخته شده اند . سطح تماس بالای سیال گرم و سرد باعث شده تا این مبدل از نظر سطح مفید انتقال حرارت نسبت به دیگر مبدلها برتری داشته باشد و صرفه جویی بیشتری در انرژی مصرفی جهت تامین گرمایش خواهد شد. به دلیل کارایی بسیار بالا و در عین حال کاربری و حجم کوچک
  این مبدل ها کاربرد بسیار زیادی در صنایع دارد، ضمن اینکه امروزه در سیستم حرارت مرکزی ساختمانها به جای منبع دوجداره
  یا مخزن کویل دار جهت گرمایش آب مصرفی بکار می رود . تنها عیبی که نسبت به مخازن دوجداره یا کویل دار دارد این است که
  به دلیل حجم پایین این مبدل، امکان ذخیره آب گرم در آن وجود ندارد، هر چند که به سادگی با نصب یک مخزن عایقکاری شده با ظرفیت مناسب و مورد نیاز هر ساختمان، این رفع می گردد.

  مزایای مبدل های حرارتی:

  • راندمان مبدلهای حرارتی صفحه ای از انواع دیگر مبدلهای حرارتی بالاتر است به دلیل راندمان حرارتی بالای مبدلهای صفحه ای، دمای آبی که جهت گرمایش آب سرد لازم است در حدود 60 درجه سانتیگراد است. در حالیکه در مخازن کویل دار یا دوجداره
  حداقل دمای مورد نیاز 70 درجه سانتیگراد است. این موضوع باعث کاهش مصرف سوخت جهت گرمایش آب گرم مصرفی خواهد گردید.
  • حجم مبدل های حرارتی صفحه ای به مراتب کمتر از مخازن دو جداره یا کویل دار با همان ظرفیت حرارتی است. این موضوع باعث صرفه جویی در فضای مورد نیاز برای موتورخانه خواهد شد.
  • این مبدلها از نظر قیمت از مخازن دوجداره و کویل دار ارزان تر هستند.
  • مبدلهای صفحه ای از صفحات استنلس استیل ساخته می شوند که هم در برابر زنگ زدگی و هم خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارد.  تلفات گرمایی در این مبدل ها ناچیز است و عایقکاری بسیار کمتری نسبت به مخازن دوجداره و کویل دار نیاز خواهد داشت.

  1-2 از سیستم کنترل هوشمند موتورخانه استفاده کنید :
  در حال حاضر در بسیاری از موتورخانه ها برای تنظیم دمای آب از ترموستات های معمولی استفاده می شود که به صورت دستی کنترل می گردد . از معایب این کار این است که موتورخانه در شرایط آب و هوایی مختلف مثلا افزایش دمای هوای بیرون - که مسلما گرمای مورد نیاز ساختمان کاهش می یابد - با دمای بالا کار می کند و از این طریق انرژی زیادی به هدر می رود .
  همچنین در ساخت مان های اداری درهنگام شب نیز موتورخانه به فعالیت خود ادامه میدهد و عملا انرژی بدون استفاده به هدر می رود.استفاده از سیستم کنترل هوشمند انرژیدر موتورخانه با قابلیت برنامه ریزی ساعتی و هفتگی و همچنین با حسگر
  محیط باعث کاهش اتلاف انرژی می گردد. نصب این سیستم در ساختمان های اداری باعث 40 % و مسکونی 15 % صرفه جویی درمصرف انرژی خواهد شد.

  سایر مزایای سیستم کنترل هوشمند موتورخانه:

  ۱- استهلاک تجهیزات موتورخانه کم خواهد شد
  ۲- هزینه های سرویس و نگهداری کاهش خواهد یافت
  ۳- میتوان از طریق تنظیم دمای آب گرم آسایش ساکنین را نیز افزایش داد
  ۴- عملکرد پمپ ها و مشعل افزایش خواهد یافت
  -5 میزان آلاینده های زیست محیطی کمتری به محیط منتشر خواهد شد.

  1-3 عایقکاری حرارتی در موتورخانه را فراموش نکنید

  عایقکاری قسمتهایی از موتورخانه مخصوصا لوله های خروجی از دیگ که احتمال اتلاف انرژی
  در آنها بالا است نقش بسزایی در کاهش مصرف سوخت خواهد داشت . مواردی که در عایقکاری
  باید به آنها توجه شود شامل موارد زیر است:

  • جدار خارجی دیگ با عایق مناسب عایقکاری شود.
  • لوله های رفت و برگشت به دیگ عایقکاری شوند
  • منبع انبساط باید به طور مناسب ی عایقکاری شده و حفاظ مناسبی در مقابل عوامل جوی برای آن تعبیه شود.
  • منبع دوجداره یا کویل دار و کلیه لوله های رفت و برگشت آب گرم مصرفی و چرخشی باید عایقکاری شود.
  • عایق حرارتی منبع انبساط و م نبع کویل دار باید ضخامتی حداقل 5 سانتی متر داشته باشد و حداقل ضخامت عایقکاری لوله ها 2 سانتی متر است.

  -1-4 سرویس و نگهداری

  • تجهیزات موتورخانه باید سالانه به طور منظم تنظیم و بررسی شوند و از کارایی صحیح این لوازم اطمینان حاصل شود.
  • فیلتر هوای مشعل باید هرسال قبل از دوره سرمابررسی و تمیز شود، در غیر این صورت وجود گرد و غبار و مسدود شدن قسمت های اصلی دیگ عملکرد آن را مختل کرده و مصرف انرژی راافزایش می دهد.
  • تعمیر ات مربوط به موتورخانه باید توسط سرویس کاران مجرب انجام شود 80 درجه نگه دارید - • مشعل موتورخانه را تنظیم کنید و دمای آن را بین 60 برای اینکه احتراق کامل انجام شده و کارایی موتورخانه شما افزایش یابد بای ستی مشعل موتورخانه
  تنظیم گردد تا بازده حرارتی سیستم شما زیاد شو د. بدیهی است در صورت کامل بودن احتراق در مشعل، گازهای گلخانه ای کمتری تولید و به محیط زیست فرستاده خواهد شد. رعایت اصول زیر در خصوص مشعل علاوه بر کاهش مصرف سوخت، باعث بالا رفتن بازده سیستم گرمایشی نیز خواهد شد.
  • در صورت امکان می توان تجهیزاتی با نظر متخصصان برای پیش گرمایش هوای احتراق در سیستم در نظر گرفته شود. پیش گرمایش سوخت مصرفی نقش عمده ای در بالا رفتن بازده مشعل دارد.
  • رسوب زدایی در جاهایی که آب از سختی بالایی برخوردار است لازم می باشد رسوب زدایی باعث انتقال بهتر حرارت مشعل به آب و درنتیجه افزایش کارایی موتوخانه خواهد شد. برای اینکار باید از سختی گیر برای مناطقی که آب مصرفی از سختی بالایی برخوردار استفاده گردد.

  -2 سایر بخش های ساختمان:

  نصب شیر ترموستاتیک رادیاتور

  برای اینکه به صورت خودکار بتوانیم دمای هوای محلی که رادیاتور در آن نصب شده است را کنترل کنیم استفاده از شیرهای ترموستاتیک رادیاتور به عنوان یک گزینه مناسب است . با نصب این شیرها درجه حرارت محلی که در آن رادیاتور نصب شده است به طور خودکارکنترل می گردد . شیرترموستاتیک رادیاتور دارای یک قطعه فلزی (فانوسه) است که با یک نوع گاز پر شده است . در اثر بالا رفتن درجه حرارت محل، این گاز منبسط شده، مجرای عبورآب را تنگ می کند؛ در نتیجه مقدار دبی آب گرم ورودی به رادیاتور کاهش می یابد. بدین ترتیب می توان دمای اتاق را بر روی محدوده مناسب تنظیم کرد و در نتیجه از بالا رفتن بی رویه دما و اتلاف انرژی جلوگیری نمود. ضمن اینکه با این وسیله آسایش ساکنین نیز که مبنای محاسبات تهویه مطبوع است براحتی و تنها با یک شیر ترموستاتیک ارزان قیمت برآورده خواهد شد . عایقکاری حرارتی در ساختمان های در حال ساخت خوب است بدانید که 50 درصد تلفات حرارتی ساختمان هایی که عایق کاری نشده انداز پوسته خارجی ( دیوارها، سقف و کف ) می باشد . می توان در انتخاب یک عایقمناسب از نظر کارشناس استفاده کرد و یکی از انواع مختلف عایق را انتخاب نمود . انواع مختلف عایق ها شامل عایق های معدنی مانند پشم شیشه و پشم سنگ . عایق های پلیمری مانند پلی استایرن(یونولیت) و عایق های اسفنجی و .. می باشد . انتخاب نوع ع ایق با توجه به محل مورد استف اده و خواص فیزیکی آن انجام می شود . هرچه مقاومت حرارتی عایق بیشتر باشد گرمای کمتری از آن انتقال مییابد.


  پنجره های دوجداره

  حدود 20 تا 30 درصد اتلاف انرژی ساختمان از طریق پنجره هاصورت می گیرد که با استفاده از پنجره های دوجداره استاندارد
  می توان این اتلاف انرژی را به حداقل ممکن کاهش داد . برای کاهش تبادل حرارتی از طریق پنجره ها استفاده از قاب های
  آلومینیوم ترمال بریک استاندارد بسیار موثر ،UPVC استاندارد است.

  ایجاد سیستم های گرمایش از کف در ساختمان های در حال ساخت

  در سیستم های متدا ول و سنتی گرمایش با توجه به اینکه فقط گرمایش هوای درجریان صورت میگیرد، هوای گرم شده به دلیل سبک بودن به سمت بالا حرکت کرد و در زیر سقف تجمع می یابد و ما درحقیقت مجبور هستیم آنقدر فضای بالا را گرم کنیم تا مقداری از آن به پایین منتقل شود و این در حالی است ک ه نزدیک سطح هوا سرد بوده و مطبوع نمی باشد . ولی در سیستم های گرمایش از کف به دلیل اینکه منبع تولید گرما در کف زمین قرار دارد شرایط گرمایش محیط بسیار راحت تر و با صرف انرژی کمتری فراهم خواهد شد . این سیستم قابل تطبیق با انواع منابع حرارتی از جمله موتورخانهو حتی سیستم های آب گرم خورشیدی بوده و در گرمایش انواع فضاهای مسکونی، اداری، تجاری و ورزشی کاربرد دارد.
  بخاری گازیبخاری که انتخاب می کنیم باید با متراژ خانه یا محلی که قرار است بخاری برای گرمایش آنجا استفاده شود متناسب باشد. هرگز نباید یک بخاری بزرگ را ب رای یک محیط کوچک تهیه کرد ویا انتخاب یک بخاری کوچک برای فضایی بزرگ اشتباه است. لازم است در انتخاب بخاری به برچسب انرژی روی آن توجه شود. دارا بودن برچسب انرژی، از نکات بسیار مهمی است که در هنگام خرید یک بخاری باید بدان توجه نمود . بخاری که انتخاب می کنیم باید از بازده انرژی بالایی برخوردار باشد . بازده انرژی مربوط به بخاری بر روی برچسب انرژی آن قید شده است با صرفه جویی زیاد ، رده : (A-B) . به عنوان مثال رده انرژی
  صرفه (E-F) با صرفه جویی متوسط، رده انرژی : (C-D) انرژی فاقد صرفه جویی می باشد. (G) جویی کم و رده انرژی
  حرف انگلیسی قید شده روی برچسب است که نشانه بازدهی حرارتی بخاری است و هرچه از حروف ابتدایی زبان انگلیسی
  باشد بهتر بوده نشانه پایین بودن اتلاف انرژی در بخاری است.

  در هنگام استفاده از بخاری گازسوز رعایت نکات ایمنی زیر الزامی است :

  • از استفاده بخاریهای گازسوز بدون علامت استاندارد خودداری شود
  • بخاری گازسوز نباید حتی برای چند لحظه، بدون اتصال به دودکش روشن شود، چرا که محصولات احتراق که دارای منوکسید کربن و گازهای کشنده هستند، وارد اتاق می شوند
  • همواره از باز بودن مسیر دودکش و وجود کلاهک دودکش که در انتهای دو دکش، در بیرون از ساختمان نصب می شود اطمینان حاصل شود. به صورت طبیعی و بدیهی لوله بخاری باید داغ باشد.در غیراینصورت به احتمال زیاد، جریان انتقال هوای سوخته از این لوله به درستی انجام نمی شود و خطر آلودگی هوا با منواکسید کربن وجود دارد.
  • نصب و تعمیرات بخاری را باید به تعمیرکاران مجاز و خدمات پس از فروش واحد تولیدی سپرد تا از ایمن بودن آن مطمئن شده و از گارانتی و خدمات پس از فروش آنها بهره گرفت.
  • برای جلوگیری از برگشت دود و گازهای مضر به داخل دودکش و در نهایت به داخل محیط که معمولاً بر اثر گرفتگی و یا وزش باد به وجود می آید، باید دودک ش ها دارای هواکش مخصوص باشند و کلاهک آنها حداقل 60 سانتی متر از بلندترین نقطه ساختمان بالاتر باشد.
  • استفاده مشترک از یک دودکش برای چند وسیله گازسوز، بسیار خطرناک است.
  • هرگز برای پیدا کردن محل نشت گاز از شعله کبریت استفاده نشود
  • بدون استفاده از بست برای محکم کردن شیلنگ گاز، هرگز از وسیله گاز سوز استفاده نکرده و بر دهانه شیرهای غیرقابل استفاده درپوش گذاشته و دستگیره مربوطه را باز نمایید. پکیج یکی از انواع وسایل گرمایشی می باشد که برای گرم
  کردن آب هر واحد به صورت مستقل بکار میرود. این سیستم به گونهای طراحی شده است که اجزاء تشکیل دهنده آن در
  مجموعه کوچکی قرار دارند و با توجه به وزن کم بر روی دیوار قابل نصب شدن است. به این ترتیب با استفاده از آن، در
  ساختمانها نیازی به احداث موتورخانه نیست.

  رعایت نکات زیر باعث عملکرد بهتر پکیج و کاهش مصرف سوخت خواهد شد


  • محل نصب پکیج، دارای فضای کافی و امکان تهویه مناسب باشد تا عمل احتراق با حداکثر بازده صورت گیرد. معمولا سازندگان مربوطه، توصیه هایی در این رابطه ارائه می کنند.
  • محل نصب تا حد امکان به محلهای عمده مصرف آب گرم مصرفی نزدیک باشد.

  اجاق گاز:

  • اجاق گاز را تمیز نموده و شعله ها را تنظیم کنید. غذای سوخته بر روی اجاق گاز باعث کاهش عمر و سیله و مصرف بیشتر انرژی می شود.
  • ظروف کوچک را بر روی شعله های بزرگ قرار ندهید، چون مصرف گاز را برای پخت تقریبا دو برابر می کند.
  • درهنگام پخت مواد غذایی در ظرف را بسته نگه دارید.
  • پوشاندن اجاق با فویل باعث کاهش جریان هوا و افزایش زمان طبخ می شود.

  نکات کاربردی در مصرف آب گرم:

  حدود 15 تا 20 درصد انرژی مصرفی هر خوانوار صرف تامین آب گرم بهداشتی می شود.
  1. زمان استحمام را کوتاه کنید
  2. دمای آبگرمکن را بین 55 تا 60 درجه سانتی گراد تنظیم کنید
  3. اطمینان حاصل کنید که شیرهای آب گرم نشتی نداشته باشد و چکه نمی کند ، زیرا چکه کردن یک قطره در هر ثانیه برابر با 200 لیتر در ماه خواهد شد.
  4. همانطور که قبلا گفته شد برچسب های انرژی، برچسب های اطلاع رسانی هستند که بر روی تجهیزات استفاده کننده از حامل های انرژی الصاق می شوند و به روش های مختلف مفاهیمی نظیر وضعیت مصرف انرژی سالیانه ، بازده، صرفه جویی و یا هزینه های انرژی را مشخص میکنند. هرچه رده انرژی بالاتر باشد آبگرمکن دارای بازده بیشتر و صرفه جویی بیشتر در مصرف گاز است . به عنوان مثال اگر شما از آبگرمکن گازسوز مخزن دار استفاده می کنید را انتخاب کنید 32 درصد صرفه جویی بیشتر انرژی نسبت به A چنانچه مدل دارای رده انرژی G خواهد داشت.

  استفاده از آبگرمکن های خورشیدی:

  %80 جالب است بدانید که گرمایش آب و فضا مجموعاً بیش از انرژی را در ساختمان ها مصرف می کند و بنابراین بیش از یک
  سوم کل انرژی مصرفی جهان در جهت گرمایش مصرف می شود. از این میان گرمایش آب به طور متوسط 20 تا 30 درصد کل
  انرژی مصرفی در خانه را مصرف می کند .بنابراین با استفاده ازآبگرمکن خورشیدی می توان سالیانه 70 % انرژی مورد نیاز برای گرمایش آب را تامین کرد.به کارگیری مبحث 19 مقررات ملی ساختمان مطابق با ماده 33 قانون نظام مهندسی کشور مسئولیت نظارت عالیه بر اجرای ضوابط و مقررات ملی ساختمان در طراحی و اجرای تمامی ساختمان ها بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی است . وزارت مسکن بر مبنای این ماده اقدام به انت شار مقررات ملی در بیست مبحث نموده است که مبحث 19 آنمربوط به صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان م ی باشد. مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در سال 1370 به تصویب هیات محترم وزیران رسید و اجرای آن در ساختمان های کشور الزامی گردید در حال حاضر اجرای مبحث 19 مقررات مل ی ساختمان برای تمامی ساختمان های دولتی اجباری است و اجرای آن برای تمامی ساختما ن های بخش خصوصی واقع درتهران و شهرهای تابعه از سال 1384 اجباری گردیده است. آنچه در حال حاضر در همکاری شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با شهرداری ها و سازمان نظام مهندسی مد نظر می باشد رعایت مقررات ملی ساختمان و نظارت بر اجرای آن است، که رعایت مواردزیر در ساختمان الزامی است:

  • عایق کاری حرارتی پوسته خارجی ساختمان
  • نصب پنجره های دوجداره
  • عایق کاری حرارتی تاسیسات، سیستم های تولید آب گرم و..
  • نصب سیستم های کنترل کننده موضعی دما مانند شیرهای ترموستاتیک
  • نصب سیستم های کنترل مرکزی هوشمند مجهز به سنسور اندازه گیری دمای هوای محیط میزان صرفه جویی در مصرف انرژی در اقدامات مختلف بهینه سازیجمع بندی بهتر است بدانیم که حدود 10 تا 20 درصد از بهای مصرف انرژی در خانه شما مربوط به لوازم خانگی است یعنی اگر د ر انتخاب وسایل خود دقت کنید می توانید هزینه های مصرف انرژی خود را کاهش دهید.
  1. وسایل گازسوزی را تهیه کنید که دارای نشان استاندارد باشند
  2. به خاطر داشته باشید که انتخاب وسایل گاز سوز استاندارد اولین قدم در راه حفظ ایمنی و کاهش مصرف سوخت است اما این بدان معنا نم ی باشد که تمام وسایل استاندارد کم مصرف باشند. میزان مصرف انرژی را از برچسب انرژی می توان متوجه شد، پس در گام بعدی وسایلی تهیه کنید که برچسب انرژی داشته باشند
  3. در برچسب انرژی رده انرژی وسیله ای که خریداری می کنید مشخص شده، وسیله ای بخرید که بیشترین بازده انرژی را داشته باشد.
  4. نصب ترموستات قابل برنامه ریزی در اتاق ها در کاهش مصرف انرژی بسیار مناسب است، بایستی دمای ترموستات بین 18 تا 21 درجه سانتی گراد تنظیم شود.
  5. تنظیم دما بر روی تجهیزات باید به طور دقیق و بر اساس نیاز صورت گیرد، هر یک درجه افزایش دما در فصل زمس تان در وسیله گاز سوز شما 6 درصد به هزینه های انرژی مصرفیاضافه می کند. اقدام میزان صرفه جویی درمصرف سوخت نصب سیستم کنترل هوشمند در ساختمان های اداری % %40 ، مسکونی 15% نصب شیرهای ترموستاتیک رادیاتور 20% نصب سیستم گرمایش از کف 30 % عایقکاری حرارتی ساختمان 30 استفاده از پنجره های دوجداره با قاب استاندارد %20

  6. اتلاف حرارتی که در اثر تبادل حرارتی تجهیزات مختلف موتورخانه با فضای اطراف روی می دهد، بسیار قابل توجه است . می توان با عایق کاری مناسب این تجهیزات سالانه مقادید زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی نمود.

  7. فیلتر هوای مشعل باید هر سال قبل از آغاز دوره سرما بررسی و تمیز شود درغیر این صورت گرد و غبار قسمت های اصلی دیگ را مسدود کرده و عملکرد دیگ را مختل می کند.
  8. تجهیزات باید به طور منظم تنظیم و بررسی شوند و از کارایی صحیح این لوازم اطمینان حاصل شود.
  9. در هنگام پخت و پز به این مساله توجه داشته باشید که اندازه شعله مناسب با ظرف شما باشد اگر ظرف کوچک را بر روی شعله بزرگ قرار دهید مصرف گاز برای پخت دوبرابر می شود.
  10 . برای خانه خود مدیریت انرژی داشته باشید ، با روشهای صرفه جویی انرژی آشنا شوید و صرفه جویی در مصرف انرژی را در خانه خود تبدیل به یک فرهنگ کنید.
  منبع: شرکت بهینه سازی مصرف سوخت

  منبع مطلب : tehrangasco.ir

  مدیر محترم سایت tehrangasco.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  راه صرفه‌جویی منابع فسیلی برای تولید برق

  راه صرفه‌جویی منابع فسیلی برای تولید برق

  تولید سیلیکون در دنیا بیش از ۵۰ سال سابقه دارد و ایران به‌رغم بهره‌مندی از معادن کوارتز و مهندسان خبره، هنوز به این تکنولوژی دست نیافته است. از آنجا که این تکنولوژی کاربرد کاملا صلح‌آمیزی دارد، هیچ محدودیتی برای دستیابی ایران وجود ندارد و برای کشور هزینه‌های سیاسی نیز به همراه نخواهد داشت. با توجه به روند برقی شدن وسایل نقلیه و تهویه ساختمان‌ها، افزایش نیاز کشور به برق حتما شتاب بیشتری هم خواهد گرفت که اهمیت چاره‌اندیشی را بیشتر می‌کند. نویسندگان این مقاله معتقدند دستیابی به تکنولوژی چرخه کامل سیلیکون برای کشور ایران بسیار استراتژیک است و نداشتن آن به بهای سوزاندن بی‌ثمر منابع فسیلی تمام می‌شود. این نوشتار به بررسی و مقایسه این دو روش – تولید برق از منابع فسیلی در مقابل چرخه سیلیکون - می‌پردازد. هرچند نیروگاه‌های تجدیدپذیر از منظر زیست‌محیطی و کاهش گازهای گلخانه‌ای بر نیروگاه‌های حرارتی برتری دارند، دراین بررسی صرفا معیارهای مستقیم اقتصادی مدنظر قرار گرفته‌اند و هزینه‌های تحمیلی به جامعه ایران و جهان ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی در نظر گرفته نشده است.

  ۱- سوزاندن ۶۹هزار میلیارد مترمکعب گاز در سال برای تولید برق در نیروگاه‌های کشور: با توجه به ترکیب نیروگاه‌های کشور، برای تولید هر کیلووات ساعت برق تولیدی در ایران ۲۱۵۷ کیلوکالری معادل با ۵/ ۲ کیلووات ساعت انرژی سوزانده می‌شود. سوخت عمده مصرفی نیروگاه‌های حرارتی کشور را گاز طبیعی تشکیل می‌دهد (۸۴درصد) و گازوئیل و نفت کوره درصد کمتری از سهم سوخت مصرفی را شامل می‌شوند. در این مقاله، گاز طبیعی به‌عنوان سوخت اصلی مورد بررسی و مقایسه در سناریوهای مختلف قرار گرفته است. در سال ۱۳۹۶، میزان تولید خالص برق در نیروگاه‌های کشور، برابر با ۳۰۳ میلیارد کیلووات ساعت بود. برای تولید این میزان انرژی الکتریکی، در سال ۱۳۹۶، ترکیبی از سوخت‌های فسیلی در مجموع با ارزش حرارتی ۶۵۴هزار میلیارد کیلوکالری، معادل با ۴۴۷ میلیون بشکه نفت‌خام، سوزانده شده است.

  ۲- سناریوی خورشیدی در مقابل سوزاندن سوخت در نیروگاه‌های حرارتی: هرچند ترکیب فعلی نیروگاه‌های کشور را عمدتا نیروگاه‌های حرارتی تشکیل می‌دهند، توسعه ظرفیت نیروگاهی فعلی می‌تواند به طرق مختلفی محقق شود. در این مقاله سناریوی استفاده از انرژی خورشیدی در مقابل سوزاندن سوخت در نیروگاه‌های حرارتی مورد مقایسه قرار گرفته است. فرض شده است که به منظور تامین نیاز روزافزون کشور به انرژی الکتریکی، لازم است ۲۵هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود. این فرض، با برنامه‌های بالادستی کشور نیز مطابقت دارد. اگر این میزان برق کاملا با روش‌های حرارتی و نیروگاه‌های سوخت فسیلی تامین شود، سالانه ۱۰۶ میلیون مگاوات ساعت انرژی الکتریکی تولید می‌شود. (براساس نسبت میزان تولید ویژه برق در نیروگاه‌های حرارتی کشور به قدرت نامی این نیروگاه‌ها در سال ۱۳۹۶). اگر بخواهیم بررسی کنیم که چه سهمی از این نیاز برق، قابل تولید توسط انرژی‌های تجدیدپذیر است، نیازمند بررسی دقیق علمی و مدل‌سازی دقیق شبکه برق ایران هستیم که پرداختن به آن در این مقاله نمی‌گنجد؛ بنابراین به منظور بررسی یک سناریوی مشخص، در این نوشتار فرض شده است که نیمی از این افزایش برق مورد نیاز از طریق نیروگاه‌های حرارتی (سیکل ترکیبی کردن نیروگاه‌های گازی موجود) و نیمی دیگر توسط نیروگاه‌های خورشیدی تامین شود (یعنی ۵۳ میلیون مگاوات ساعت در سال). در این صورت با توجه به ضریب ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی و ساعت‌های تابش آفتاب، به احداث ۳۰ گیگاوات نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک در کشور نیاز خواهیم داشت. (سناریوی دو) به این ترتیب در مقایسه، دو سناریوی مختلف خواهیم داشت: در سناریوی اول ۵۳ میلیون مگاوات ساعت انرژی الکتریکی مورد نیاز از طریق نیروگاه‌های حرارتی (شامل نیروگاه‌های گازی، بخاری، دیزلی و سیکل ترکیبی) تامین می‌شود. در سناریوی دوم، همین میزان انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه‌های خورشیدی تامین می‌شود. با توجه به ضریب ظرفیت متفاوت نیروگاه‌های خورشیدی در مقایسه با نیروگاه‌های حرارتی، به منظور تامین برق مورد نیاز از نیروگاه خورشیدی در سناریوی دوم لازم است ظرفیت نامی نصب شده نیروگاه خورشیدی بیشتر از نیروگاه‌های حرارتی باشد (۳۰ گیگاوات نیروگاه خورشیدی). لازم به ذکر است حتی در سناریوی دوم، کل برق خورشیدی حدود ۱۰ درصد از تولید برق کشور را به خود اختصاص خواهد داد. در ادامه، این دو سناریو از منظر اقتصادی مورد مقایسه قرار گرفته‌اند.

  عوامل مورد نیاز برای تولید شامل مواد، انرژی و نیروی کار است. برای مقایسه فقط نفت و گاز مصرفی برای تامین سوخت مورد بررسی قرار گرفته و سایر مواد، انرژی و نیروی کاری برای ساخت و راهبری زنجیره سیلیکون و برق حرارتی، یکسان فرض شده است. با توجه به تفاوت ابعادی مواد و انرژی و سوخت مصرفی، همچنین مشابهت دو زنجیره از لحاظ شدت انرژی، دقت این فرضیه تغییری در نتایج تحلیل به وجود نخواهد آورد.

   بنابراین فقط میزان ارز مورد نیاز برای توسعه زیرساخت‌های تامین سوخت و میزان سوخت مصرفی، در دو روش مورد مقایسه قرار گرفته و فرض شده که ارز مورد نیاز از فروش نفت تامین شده است.  در سناریوی یک، ورودی‌های سیستم مورد بررسی شامل موارد ۱ (ارز جهت زیرساخت‌ تولید گاز)، ۲ (ارز جهت زیرساخت تولید برق) و ۳ (نفت و گاز جهت تامین سوخت تولید برق) هستند. در سناریوی دو، ورودی شماره ۴ (انرژی خورشیدی) هم به سیستم اضافه می‌شود و مقادیر آیتم‌های ۱، ۲ و ۳ به تناسب تغییر می‌کنند. در ادامه، تغییرات این پارامترها مورد بررسی قرار گرفته است.

  سناریوی یک، بر مبنای ورود نفت و گاز تقریبا رایگان به نیروگاه‌های حرارتی و سوختن مداوم این سوخت‌ها در نیروگاه‌هاست. در سناریوی پیشنهادی دوم، مقدار بسیار کمتری نفت و گاز به منظور توسعه زیرساخت نیروگاه‌های خورشیدی و خط تولید پنل‌های خورشیدی از کوارتز استفاده می‌شود و پس از آن به مدت ۲۰ سال آتی بدون نیاز به سوزاندن سوخت‌های فسیلی، برق تولید می‌شود.

  ۳- تطابق تولید نیروگاه خورشیدی با تقاضای شبکه برق ایران: نکته قابل توجه این است که گرچه انرژی خورشیدی در تمامی ساعت‌های روز در دسترس نیست، اما خوشبختانه کشور ما از این نظر وضعیت کاملا مطلوبی دارد و پیک مصرف برق شبکه با ساعت‌های تولید برق نیروگاه‌های خورشیدی مطابقت کامل دارد. با توجه به الگوی مصرف برق، همچنین ساعت‌های آفتابی در کشور، اولا تولید روزانه نیروگاه‌های خورشیدی به نحوی است که با پیک ظهر شبکه تطابق کامل دارد؛ در ثانی ضریب بار ماهانه (انرژی الکتریکی قابل تولید در هر ماه نسبت به کل ساعت‌های ماه) برای نیروگاه‌های خورشیدی در ایران در نیمه اول سال که پیک ماهیانه مصرف برق بالاتر است، بیشترین مقدار را دارد؛ بنابراین در ایران نیروگاه‌های خورشیدی به نحو بسیار مناسبی با الگوی مصرف تطبیق دارند.

  ۴- ایجاد چرخه کامل نیروگاه خورشیدی؛ پاسخی به چالش انرژی کشور: در سناریوی دوم، فرآیند کامل ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی از کوارتز به‌عنوان جایگزینی برای توسعه ظرفیت تولید برق کشور پیشنهاد می‌شود. دستیابی به تکنولوژی فرآیند کامل نیروگاه‌های خورشیدی می‌تواند کلید توسعه بخش انرژی کشور باشد که متاسفانه با وجود پیشرفت روزافزون این تکنولوژی در دنیا، هنوز در داخل کشور دانش آن ایجاد نشده است. به منظور افزایش اشتغال و کاهش میزان ارزبری تجهیزات خورشیدی، باید به دانش و تکنولوژی مربوط به ساخت پنل‌های خورشیدی و کلیه تجهیزات جانبی مورد نیاز آن دست یافت و با سرمایه‌گذاری برای احداث کارخانه‌ها، ظرفیت کافی برای احداث سالانه ۲ گیگاوات نیروگاه خورشیدی را فراهم کرد. بررسی کیفیت منابع کوارتز و مواد جانبی مورد نیاز برای تهیه سیلیکون متالورژی و پله‌های بعدی این زنجیره، نیاز به مطالعات امکان‌سنجی توسط متخصصان این حوزه خواهد داشت.

  آنچه درحال‌حاضر در کشور به‌عنوان تولید صنعتی پنل‌های خورشیدی انجام می‌شود، تنها شامل دو مرحله آخر است، یعنی تولید پنل خورشیدی از سلول‌های خورشیدی و سپس احداث نیروگاه‌های خورشیدی. به عبارت دیگر، تنها بخش پایین‌دستی این صنعت در داخل کشور فعال است. در این روش پیشنهادی، سلول خورشیدی به‌عنوان کالای اصلی این چرخه در مقابل صادرات نفت وارد کشور می‌شود. تخمین زده می‌شود که برای احداث مجموعه کامل ساخت پنل‌های خورشیدی از کوارتز تا پنل‌های خورشیدی به ظرفیت سالانه ۲ گیگاوات، همچنین کارخانه‌های تولید اینورترهای خورشیدی و سایر ملزومات نیروگاه‌های خورشیدی، حدود ۴/ ۲میلیارد دلار سرمایه‌گذاری اولیه مورد نیاز است. اگر قیمت هر بشکه نفت‌خام را به‌طور متوسط ۶۰ دلار فرض کنیم، این میزان سرمایه‌گذاری معادل ۴۰ میلیون بشکه نفت‌خام خواهد بود.

  انرژی مصرفی برای تولید پنل‌های مورد نیاز برای ۳۰گیگاوات نیروگاه خورشیدی هم باید در محاسبات لحاظ شود. در چرخه تولید پنل خورشیدی، بخش مربوط به تولید سیلیکون متالورژی و به‌خصوص پلی سیلیکون (قسمت‌های اول و دوم از فرآیند تولید پنل)، بیشترین میزان مصرف انرژی را دارند. اگر کل انرژی مصرفی مورد نیاز برای تولید ۳۰ گیگاوات پنل خورشیدی را حساب کنیم، میزان آن برابر با ۳۲ میلیون مگاوات ساعت الکتریسیته است که برای تولید آن ۴/ ۷ میلیارد متر مکعب گاز در نیروگاه‌های کشور سوزانده می‌شود. میزان سوخت فسیلی که برای تولید همین میزان برق (یعنی ۵۳ میلیون مگاوات ساعت) از طریق نیروگاه‌های حرارتی کشور طی ۲۰ سال باید سوزانده شود، برابر با ۲۴۲ میلیارد متر مکعب گاز است، یعنی ۳۲ برابر بیشتر از آنچه برای تولید نیروگاه‌های پاک خورشیدی برای همین میزان تولید برق مورد نیاز است!

  طبیعی است که این عدد فقط مربوط به سوخت مصرفی نیروگاه‌های حرارتی است و برای بررسی دقیق‌تر با توجه به مرزهای تعریف‌شده سیستم مورد بررسی، باید میزان ارزبری لازم برای احداث نیروگاه‌های حرارتی و همچنین ایجاد زیرساخت استخراج گاز را هم در محاسبات در نظر گرفت. هزینه سرمایه‌گذاری لازم برای احداث نیروگاه سیکل ترکیبی به‌طور متوسط برابر ۵۰۰ دلار بر کیلووات در نظر گرفته می‌شود. با توجه به توسعه دانش احداث و توسعه نیروگاه‌های حرارتی در داخل کشور، اگر فرض کنیم ۸۰ درصد تجهیزات این نیروگاه‌ها ساخت داخل است، حدود ۱۰۰ دلار به ازای هر کیلووات ارزبری نیروگاه‌های حرارتی خواهد بود.

  کل مصرف گاز نیروگاه‌های کشور در سال ۶۹هزار میلیون مترمکعب (معادل روزانه حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب) است. در پارس‌جنوبی، ۹۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای اجرا و توسعه زیرساخت استخراج گاز انجام شده است و تولید گاز پارس‌جنوبی، روزانه حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب است. بنابراین با تقریب خوبی می‌توان در نظر گرفت که ۴۰ درصد از سرمایه‌گذاری انجام شده در پارس‌جنوبی برای استخراج گاز، برای تولید گازی بوده است که در نیروگاه‌ها سوزانده می‌شود، یعنی حدود ۳۶ میلیارد دلار برای کل نیروگاه‌های کشور (۶۵ گیگاوات ظرفیت نامی نیروگاه‌های حرارتی کشور). مقایسه بین دو این سناریو از نظر میزان مصرف منابع کشور، شامل ارز (یا معادل آن بشکه نفت‌خام) و گاز طبیعی مصرفی، نمایانگر هدررفت بسیار زیاد منابع کشور در روش فعلی تامین انرژی در کشور است. امید است که با به‌کارگیری تدبیر و اتخاذ روش‌های مناسب، برای دستیابی کشور به دانش و تکنولوژی روز این فناوری پاک، برنامه‌ریزی و از منابع نفت و گاز کشور برای ایجاد زیرساخت تولید برق پایدار و پاک بهره‌برداری شود.

  منبع مطلب : donya-e-eqtesad.com

  مدیر محترم سایت donya-e-eqtesad.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  راهکارهای صرفه جویی در مصرف انرژی

  راهکارهای صرفه جویی در مصرف انرژی

  زمان مطالعه: 9 دقیقه

  صرفه جویی در مصرف انرژی ، و رسیدن به راهکارهای موثر برای صرفه جویی در انرژی، موضوعی است که در سالهای اخیر به یکی از مباحث مهم و قابل توجه تبدیل شده است. اهمیت این موضوع را می توان با توجه به نگرانی های افرادی که درباره کمبود منابع انرژی صحبت می کنند و توصیه های بسیار درباره کاهش مصرف آن، درک کرد. آنچه اهمیت دارد این است که ما روز به روز در حال مصرف انرژی های ذخیره شده مان هستیم و بالاخره روزی این ذخیره انرژی تمام می شود! شاید خیلی زود نه ولی باید برای پیش از تمام شدن ذخائر انرژی، در مصرف انرژی صرفه جویی نماییم.

  احتمالا این روزها شما هم بارها با این توصیه مواجه شده اید. برایتان پیش آمده از خودتان سوال کنید چرا و چگونه باید این کار را انجام داد؟ ما برای شما دلایلی را ذکر می‌ کنیم که شاید بتواند شما را به قدر کافی قانع کند که چرا کاهش مصرف انرژی چه در منزل و چه در محل کار، امری ضروی است.  همچنین راهکارهایی را نام می بریم که می توانید با استفاده از آنها به شکلی ساده این کار را انجام دهید.

  چرا باید در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم؟

  اکنون نوبت به این رسیده است که به راهکارهای صرفه جویی در مصرف انرژی بپردازیم. تفاوتی نمی کند شما یک خانم خانه دار باشید، یا فردی شاغل. یا حتی معلم مدرسه و یا راننده تاکسی. می توانید با انجام چند راهکار ساده و انتقال آنها به دیگران کمک بزرگی برای صرفه جویی در مصرف انرژی انجام دهید.

  در پایان اینکه عادات مصرفتان را تغییر دهید. برای این کار بهتر است برای خود نشانه گذاری کنید تا فراموش نکنید که باید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید. مثلا می توانید روی در یخچال، یک علامت “زودتر در را ببندد” نصب کنید. به این شکل به بچه ها و بقیه اعضا خانواده هم گفته اید که در یخچال به دنبال پیدا کردن یک معجزه نباشند و با بستن در یخچال به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک نمایند.

  استادکار با داشتن کادری حرفه ای و متخصص می تواند به شما در تشخیص و رفع مشکلات تاسیسات ساختمان و کاهش هزینه های جاری و سرسام آور مصرف انرژی، کمک نماید تا مسیرهای هدر رفتن انرژی را تشخیص و در رفع مشکلات آن به سرعت وارد عمل شوید. کافی است با ما تماس بگیرید.

  پیشنهاد می کنیم چنانچه به مطالعه راهکارهای بیشتری درباره گرم کردن خانه و صرفه جویی در مصرف انرژی علاقمند هستید، این مطلب را از دست ندهید.

  این روزها مهندسان عمران در تلاش اند که ساختمان های کارآمد بسازند. یعنی از سویی که آرامش و رفاه ساکنین ساختمان برای آنها اهمیت دارد؛ از سویی تلاش می کنند در با کم کردن هزینه های نگهداری و تعمیرات ساختمان به کاهش مصرف انرژی کمک نمایند. این کار در طولانی مدت به اکو سیستم زندگی ما کمک می کند تا بهترین سبک زندگی را داشته باشیم.

  هوشمندسازی ساختمان و منازل مسکونی یک پیشنهاد خوب برای صرفه جویی در مصرف انرژی است. برای این کار راهکارهای ویژه ای در نظر گرفته شده که می تواند در طولانی مدت از نظر اقتصادی و مصرف انرژی صرفه جویی نمود. برای این کار تیم تخصصی

  چه نکاتی در طراحی کارآمد ساختمان برای صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان سازی لازم و ضروری است:

  شاید پذیرش و باور این موضوع کمی دشوار باشد. اما در واقع، ما هر چه بیشتر امروز به صرفه جویی در مصرف انرژی بپردازیم، و برای آن راهکارهای مناسبی پیدا کنیم، نه تنها باعث کاهش هزینه های زندگی شده ایم بلکه می توانیم با ذخیره انرژی آینده، باعث افزایش کیفیت محیط زیست خود، سلامت فرزندان مان، و همین طور جلوگیری از تخریب منابع ملی و ارتقاط تکنولوژی و ثبات جایگاه کشور در سطح جهانی شویم.

  انرژی؛ همواره از یک شکل به شکل دیگری در حال تبدیل است. مثل انرژی گرما که به قدرت موتورها در اتومبیل ها تبدیل می شود، یا انرژی جنبشی آب که به برق در نیروگاههای برق آبی تبدیل می شود. اما با این حال، ماشین آلات ما برای ادامه فعالیت های خود و تبدیل این سطح انرژی، نیازمند وجود انرژی هستند. پس پیش از اینکه دیر شود بیایید برای کاهش مصرف انرژی و صرفه جویی در مصرف انرژی به طور جدی اقدام نماییم.

  منبع مطلب : ostadkar.pro

  مدیر محترم سایت ostadkar.pro لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 11 ماه قبل
  0

  گند

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید