در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  برای اینکه بدانیم چه خاکی برای رشد گیاه مناسب است چه چیزی را باید تغییر دهیم

  1 بازدید

  برای اینکه بدانیم چه خاکی برای رشد گیاه مناسب است چه چیزی را باید تغییر دهیم را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  خاک مناسب و یا اصطلاحا حاصل خیز چگونه خاکی است؟ - گلخونه ها

  کلاس پنجم

  مطلبی در مورد درس یازدهم علوم تجربی پایه ی پنجم : بکارید وبخورید

    با یاد و نام خدا

    مطلبی در مورد درس یازدهم علوم تجربی : بکارید وبخورید

  =============

  1- گیاهان برای رشد خود به آب، خاک مناسب، نور و هوا نیاز دارند. منظور از هوا گاز اکسیژن و گاز کربنیک است.

  2- آبیاری منظم، به موقع و به اندازه، موجب تولید محصولات کشاورزی بهتر می شود.

  3- گیاهان برای رشد خود، به مواد معدنی که در آب و حاک وجود دارند، نیازمند هستند.

  4- گیاهان توسط ریشه مواد معدنی مورد نیازشان را از آب و خاک می گیرند.

  5- گیاه بخشی از غذایی را که می سازد، خود مصرف می کند و بقیه ی آن در ساقه، برگ؛ میوه وریشه ی گیاه ذخیره می شود که به مصرف دیگر حانداران مانند انسان می رسد.

  6- گیاهان اکثرا در خاک شور یا نسبتا شور رشد نمی کنند.

  7- برخی گیاهان مانند جو در خاک شور یا نسبتا شور هم رشد می کنند.

  8- خاک شور خاکی است که دارای املاح پتاسیم و سدیم زیاد باشد.

  9- خاک مناسب برای رشد گیاه باید دارای خاک رس، ماسه و کود باشد.

  10- خاک حاصلخیز خاکی است که تمام مواد لازم برای رشد گیاه را در خود دارد.

  11- کود از تجزیه ی بدن موجودات زنده و بقایای آنها به وجود می آید.

  12- خاکی که ماسه ی بیشتری داشته باشد، زودتر آب خود را از دست می دهد.

  13- خاکی که رس بیشتری داشته باشد، مدت بیشتری آب را در خود نگه می دارد.

  14- خاکی که به مقدار مساوی دارای ماسه، خاک رس وگیاخاک باشد برای کشاورزی مناسب تر است زیرا، سرعت نفوذ و حجم ذخیره ی آب در این نوع خاک بیشتر است.

  15- در مناطق کم باران، گیاهان در خاکی که رس بیشتری داشته باشد بهتر رشد می کنند.

  16- گیاهان با استفاده از انرژی نور خورشید، گازکربنیک و موادی که از آب و خاک می گیرند، غذا می سازند.

  17- اگربه گیاه نور نرسد، برگهای آن زرد می شوند ( یعنیسبزینه یا کلروفیل آن از بین می رود ) و گیاه نمی تواند غذاسازی کند در نتیحه خود گیاه نیز رشد نکرده و از بین می رود.

  18- اگرهوا به گیاه نرسد، نمی تواند غذاسازی کند و خود گیاه نیز رشد نکرده و از بین می رود.

  19- اگر گیاهی را در ظرفی بگذاریم که در آن کامل بسته باشد به طوری که هوا به گیاه نرسد، پس از مدتی آن گیاه از بین می رود.

  20- اگر روی برگهای یک گیاه را با روغن بپوشانیم به طوری که هوا نتواند وارد گیاه شود، پس از مدتی آن گیاه از بین می رود.

  ***********آیا می دانید که :

  1- براثر کاشت زیاد و متوالی ( کاشت هر ساله )، زمین مواد معدنی خود را از دست داده و ضعیف می شود.

  2- برای تقویت خاک باید به آن کود داد یا فاصله ی کاشت را طولانی کرد مثلا هردو سال یک بار.

  3- کودها سه دسته اند: کودهای شیمیایی، کودهای حیوانیو کودهای زیستی.

  4- کودهای شیمیایی انواع مختلف دارند و از موادی ساخته ی شوند که در صنایع پتروشمیی تولید می شوند.

  5- استفاده ی زیاد از کودهای شیمیایی سبب آلودگی محیط زیست می شود و بایدکمتراز آنها استفاده گردد..

  6- کودهای زیستی سبب آلودگی محیط زیست نمی شوند.

  7- گیاهانی مانند چغندر و اسفناج می توانند در خاک شور رشد کنند.

  منبع مطلب : kelase5-5.blogsky.com

  مدیر محترم سایت kelase5-5.blogsky.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  گیاهان برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارند ؟!

  گیاهان برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارند ؟!

  آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یک گیاه برای اینکه خوب رشد کند به چه چیزهایی نیاز دارد ؟! جواب ابن سوال ابزار ، بذر یا یک گلخانه نیست بلکه ساده تر از این حرفهاست . در این مقاله تمام چیزهایی که یک گیاه برای رشد نیاز دارد و در یک کلام عوامل مؤثر در رشد گیاه مطرح میشود و شما میتوانید به راحتی یک گیاه را در خانه ی خود پرورش دهید . 

  عوامل مؤثر در رشد گیاه کدام است ؟!

  هر گیاهی برای ادامه ی زندگی ، نفس کشیدن و زیبا ماندن به آب و هوا نیاز دارد . شاید بپرسید چرا فقط آب و هوا ؟ جواب اینجاست که بسیاری از گیاهان در آب رشد میکنند و به خاک نیازی ندارند مانند : گیاهان هوازی ، گیاهان آبزی و گیاهانی مانند پوتوس ، حسن یوسف ، بامبو و … که در آب رشد کرده و به خاک نیاز ندارند . اما به جز اینها عوامل دیگری هم هستند که در ادامه راجع به آنها بیشتر توضیح میدهیم . برای رشد گیاه چه لازم است :

  بدون شک می توان گفت که هر موجود زنده، به استثنای برخی از میکروب ها، برای زنده ماندن نیاز به آب دارد. به خصوص گیاهان.به غیر از برخی از گونه های گیاهانی که می توانند در برابر خشکسالی مقاومت کنند، مانند کاکتوس و ساکولنت ها، بیشتر گیاهان باید به طور مرتب آب بخورند. هنگامی که قطرات آب با داخل خاک میروند ریشه ها آنها را جذب کرده و از داخل خود به ساقه و برگ میرسانند درست مانند جریان خون در بدن ما ! همچنین مواد مغذی داخل خاک با آب خیس شده و راحت تر وارد گیاه میشوند .

  آبیاری در گیاهان نیازمند توجه ویژه ایست تا مانع از خشک شدن و غرقابی شدن گیاه شود . بنابراین حواستان به مقدار آبی که به گیاهتان میدهید باشد . همه این نکات در آبیاری به گیاهتان بستگی دارد و بعضی گیاهان آب بیشتر و بعضی به آب کمتری برای زنده ماندن نیاز دارند . بنابراین اول اطلاعات کافی در زمینه ی گیاهتان کسب کنید سپس آن را بری نگهداری به خانه‌تان بیاورید .

  همانطور که قبلا گفته شد ، مواد مغذی توسط آب خیس شده و جذب ریشه ها میشوند و از این طریق نیاز گیاه را رفع میکنند . ویتامین ها برای گیاه مانند غذا برای ما انسانهاست پس شاید بدون خوردن آن زنده بمانند اما شاداب و سرحال نیستند. پس گیاه بدون این مواد مغذی هیچ فرصتی برای رشد و شاداب ماندن ندارد و امروزه در خاکها و کودهای بسته بندی میتوان این ویتامین هارا یافت .

  سه عناصر مورد نیاز برای رشد گیاه عبارتند از:

  نیتروژن برگ را سبز می کند و ما همه در علوم ابتدایی خود خوانده ایم که ماده ای به نام کلروفیل در برگ وجود دارد که با فتوسنتز رنگ برگ را سبز میکند .

  فسفر مسئول تولید گیاهانی با برگ های بزرگ و ریشه های قوی است و متواند ویتامین مورد نیاز گیاه را تامین کرده و برای جداسازی سلول و توسعه بافت های جدید بسیار مهم است.

  در ابتدا پتاسیم به گیاه کمک می کند تا با بیماریها مبارزه کند ، اما باعث تنظیم میزان جذب CO2 و فعال شدن آنزیم ها نیز می شود.

  کودهای مخصوص گیاهان با این مواد مغذی اشباع شده اند تا بتوانند به گیاهتان کمک کنند. اما باید توجه کنید که مانند آبیاری، زیاده روی در مواد مغذی نیز خسارات جبران ناپذیری به همراه دارد. همچنین شما باید با توجه نوع گیاهتان نوع کود مورد نظر آن را نیز بشناسید .

  خاک برای گیاهان مانند خانه برای ما انسانهاست یعنی جایی که همه ی نیازهای ما تامین میشود . بذر بدون وجود خاک رشد نمیکند و مواد مغذی گیاهان از خاک تامین میشود . البته طبق آنچه گفته شد گیاهانی هم هستند که به خاک نیازی ندارند اما میتوانند در خاک هم رشد کنند. همچنین، انواع مختلفی از خاک وجود دارد که برای گیاهان مختلف مناسب هستند و شرایط مختلفی را برای گیاهان فراهم می کنند. علاوه بر انواع مختلف خاک گیاهانی هم هستند که برای رشد نیاز به خاک خاصی دارند که در ادامه با بهترین خاک های موجود در بازار که برای گیاهان مناسب است آشنا میشویم :

  خاک لوم دارای ترکیبی کامل از خاک رس، شن ، ماسه و سیلت با کمی هوموس است و عوامل ایجاد کننده این نوع خاک بسیار برای گیاهان مطلوب است مانند :

  میزان pH : pH بهینه برای اکثر گیاهان بین 6.0 تا 7.0 است که نیاز به رشد گیاه را در نظر می گیرد، زیرا اسیدیته خاک باعث می شود که مواد مغذی رشد کنند و به طور کامل توسط گیاه مورد استفاده قرار گیرند.

  کلسیم :  کلسیم این کمک را می کند تا تعادل مواد شیمیایی در خاک حفظ شود. همچنین مطمئن میشود که آب در خاک به درستی به ریشه ها برسد.

  بافت : بافت خاک خشک و نرم است، اما برای حفظ آب و مواد مغذی بسیار مفید است و سبب رساندن هوا به ریشه ها میشود .

  اینکه شن و ماسه میزان زیادی از خاک را تشکیل دهند یک نقطه ی قوت است ، اما به تنهایی، کار خوبی در حفظ آب و مواد مغذی انجام نمی دهند. شن و ماسه برای گیاهانی که نیازمند pH خنثی هستند بسیار عالی است تا بتوانند رشد کنند و زنده بمانند. گیاهانی هستند که خاک کاملا شنی را ترجیح میدهند اما اگر میخواهید برای گیاهتان این خاک را تهیه کنید در ابتدا مطمئن شوید که این خاک برای آن مناسب است .

  خاک باغچه بسیار پر محتواست و آب و مواد مغذی را به خوبی در خود نگه میدارد و تنها نکته در مورد آن این است که برای گیاهانی که به آبیاری زیادی نیاز دارند مناسب نیست . برای بعضی گیاهان زینتی که به آبیاری زیادی نیاز دارند این خاک بسیار مناسب است اما بازهم بهتر است قبل از خرید این خاک برای گیاهتان، در مورد گیاه اطلاعات بیشتری کسب کنید .

  درست همانند انسان، گیاهان نیز به هوا و نور برای زندگی نیاز دارند و بدون آن، یک گیاه نمی تواند رشد کند و جوانه بزند . هوای تازه و بدون آلودگی به برگها و خاک میرسد و از طریق خاک جذب ریشه میشود . نور خورشید نیز برای عمل فتوسنتز گیاه بسیار ضروریست حتی اگر بعضی گیاهان با لامپ های رشد گیاه هم رشد کنند باز هم نیاز است هر از گاهی نور خورشید به آنها برسد . اما بازهم مانند عوامل دیگر نور شدید خورشید نیز برای گیاه مضر است و خاک را خشک کرده و به ریشه و برگهای گیاه آسیب میرساند . بنابراین حفظ تعادل در نور و آبیاری میتواند گیاهان را سالم نگه دارد . دما نیز یک عامل مهم است و در رابطه با مکان گیاه ، نوع آن ، نور و آبیاری تنظیم میشود .

  در این قسمت میخواهیم پاسخ برخی سوالات متداول شما دوستان عزیز را بدهیم و امیدواریم که برایتان مفید واقع شود :

  بله ; اغلب گیاهان را میشود هم در خانه و هم در بیرون نگه داشت . میتوانید در تابستان و روزهای خنک آن را بیرون ببرید تا هوای تازه دریافت کند اما در معرض نور شدید و مستقیم خورشید قرار ندهید . همچنین باران میتواند برگهای آن را بشوید .

  درکنار تمام اجزای مورد نیاز برای رشد گیاه ، آفت کش ها نیز بسیار مهم هستند مخصوصا انواع طبیعی آن که میتوانید با استفاده از مقاله ی طرز ساخت سم های خانگی خودتان آنهارا درست کنید . باید بدانید که پیشگیری بهتر از درمان است پس با گرم شدن هوا و آمدن تابستان حتما گیاهانتان را سمپاشی کنید.

  تراریوم ها یک گزینه عالی برای رشد گیاهانی هستند که رطوبت را دوست دارند و میتواننند در کنار گیاهان دیگر رشد کنند و شاداب بمانند . البته توجه داشته باشید که همه ی گیاهان نمیتوانند این مورد را تحمل کنند . گیاهانی مانند : قاشقی ، ارکیده ، پیله آ و انواع ساکولنت برای تراریوم مناسب است .

  جواب این سوال به نوع این گیاه عجیب و غریب بستگی دارد و باید بدانید که اینگونه گیاهان به مراقبت های بیشتری نیاز دارند . پس باید در ابتدا مطمئن شوید که میتوانید آن را در کنار گیاهان دیگر خود نگه دارید . گیاهانی مانند گیاهان حشره خوار برای داخل خانه حتی مفید هم هستند و میتوانند حشرات مضرا را ببلعند .

  منبع مطلب : iranderakht.com

  مدیر محترم سایت iranderakht.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سلیمی 3 ماه قبل
  0

  جواب این سوال را تستی میخاهم

  شمیمم 2 سال قبل
  2

  اصلا بع درد نمیخوره مخصوصاً امتحانان بدونه جواببب😤😤😬😬😬😬

  1
  مریم 10 ماه قبل

  اره من که یه سوال دیگه گفتم کلا اشتباه آورد

  0
  ناشناس 1 سال قبل

  بله دقیقا

  0
  راست میگه 1 سال قبل

  اصلا خوب نیست

  للللا 2 سال قبل
  0

  ددلد

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید