در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  با کمک چه وسیله ای در آزمایش زمان را اندازه گیری می کنند

  1 بازدید

  با کمک چه وسیله ای در آزمایش زمان را اندازه گیری می کنند را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  ابزار اندازه‌گیری

  ابزار اندازه‌گیری

  در علوم فیزیکی، تضمین کیفیت، مهندسی، اندازه‌گیری روش‌هایی برای بیان‌کنند و مقایسهٔ کمیت فیزیکی اجسام و پدیده‌های دنیای واقعی هستند. برای تعریف اجسام و رویدادها به صورت استاندارد نیاز به استفاده از یکاها هست و روند اندازه‌گیری اعدادی را در اختیار می‌گذارد که مرتبط با موارد مورد مطالعه هستند و به یکای اندازه‌گیری اشاره دارند. ابزارهای اندازه‌گیری و روش‌های آزمودن که روش استفاده از ابزارها را تعریف می‌کنند مقدار متوسط رابطهٔ بین عددها و یکاها را مشخص می‌کنند خطای ابزار و خطای عدم قطعیت در استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری وجود دارد. دانشمندان و مهندسین و به‌طور کلی انسان‌ها از ابزارهای اندازه‌گیری مختلفی برای شرح محیط اطراف خوداستفاده می‌کنند که شامل ساده‌ترین موارد مانند خط‌کش تا پیچیده‌ترین آن‌ها مانند میکروسکوپ الکترونی و شتاب‌دهنده ذره‌ای می‌شود. از ابزارهای مجازی برای توسعه ابزارهای اندازه‌گیری جدید استفاده می‌شود.

  زمان[ویرایش]

  تعدادی از ابزارهای سنجش زمان به شرح زیر هستند

  تاریخچه تکنولوژی زمان‌سنجی

  انرژی[ویرایش]

  Example: In a plant that furnishes نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای, کار (فیزیک) and electrical work is done by machines like electric پمپs and مولد الکتریکیs. The pumped water stores mechanical work. The amount of energy put into the system equals the amount of energy which comes out of the system, less that amount of energy used to overcome اصطکاک.

  Such examples suggested the derivation of some unifying concepts: Instead of discerning (transferred) forms of work or stored work, there has been introduced one single کمیت فیزیکی called energy. Energy is assumed to have substance-like qualities; energy can be apportioned and transferred. Energy cannot be created from nothing, or to be annihilated to nothing, thus energy becomes a conserved quantity, when properly balanced.

  Describing the transfer of energy two dictions, two ways of wording are used:

  (energy carriers exchanging energy) Physical interactions occur by carriers (linear momentum, electric charge, entropy) exchanging energy. For example, a generator transfers energy from angular momentum to electric charge.[۱]

  (حامل‌های انرژیs transforming energy) Energy forms are transformed; for example انرژی مکانیکی into انرژی پتانسیل الکتریکی by a generator.[۲]

  Often the energy value results from multiplying two related quantities: (a generalized) potential (relative velocity, voltage, temperature difference) times some substance-like quantity (linear momentum, electrical charge, entropy). — Thus energy has to be measured by first choosing a carrier/form. The measurement usually happens indirectly, by obtaining two values (potential and substance-like quantity) and by multiplying their values. For the ranges of energy-values see: Orders of magnitude (energy)

  Power (flux of energy)[ویرایش]

  A physical system that exchanges energy may be described by the amount of energy exchanged per time-زمان, also called power or شار of energy.

  Action[ویرایش]

  Action describes energy summed up over the time a process lasts (time انتگرال over energy). Its بعد is the same as that of an تکانه زاویه‌ای.

  مکانیک[ویرایش]

  کمیت‌های ابتدایی که در مکانیک کلاسیک- و مکانیک محیط‌های پیوستهیافت می‌شود به شرح زیر است که شامل موارد مرتبط با دما نیستند

  طول[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اندازه‌گیری

  اندازه‌گیری (به انگلیسی:Measurement): به مجموعه عملیاتی که انجام می‌شود تا اندازه یک کمیت فیزیکی براساس یکی از یکاهای قانونی (SI, FPS و…) تعیین شود، اندازه‌گیری گویند (مانند اندازه‌گیری به وسیله کولیس، میکرومتر، خط‌کش، ترازو، دماسنج، سرعت‌سنج، ولت‌سنج، سختی سنج، زبری سنج، بادسنج، عمق‌سنج، زاویه سنج، رطوبت سنج یا فشارسنج).

  این فرایند می‌تواند شامل برآورد اندازهٔ ویژگی‌های یک چیز، مانند طول (درازا) یا وزنِ (سنگینی) آن نسبت به یکاهای اندازه‌گیریِ استاندارد، مانند متر و کیلوگرم است. مترولوژی نیز دانش بررسی اندازه‌گیری است.

  هر نوع ویژگی فیزیکی را می‌توان با استفاده از وسایل اندازه‌گیری مناسب آن فرایند اندازه گرفت،[۱] کمّیت‌های فیزیکی، مانند مسافت، سرعت، انرژی، دما و زمان ازجملهٔ این ویژگی‌ها هستند. بنیان‌گذار اندازه‌گیریِ نوین، متیو لاسکی است.

  دقت در اندازه گیری: دقت در اندازه گیری بسیار مهم و قابل توجه است. در گذشته برای اندازه گیری از وجب (اندازه دست باز شده) استفاده می شد. اما بنابر مشکلاتی که این یکای اندازه گیری چون متفاوت شدن اندازه گیری ها داشت، دانشمندان در نشست های بین المللی توافق کردندکه برای مقایسه پذیر بودن اندازه های بدست آمده برای هر کمیت یکای معینی چون متر،درجه،سانتی متر، سی سی و ... را تعریف کنند.

  تاریخچه اندازه‌گیری[ویرایش]

  به‌طور کلی اندازه‌گیری قدمتی به اندازه تاریخ دارد و زندگی انسان با تکامل و پیشرفت تکنولوژی توسعه یافته و همگام با آن استانداردها شکل گرفته و استانداردهای طول که از اولین استانداردها است، تغییر و تکامل یافته‌است.

  از دیرباز، بشر برای اندازه‌گیری طول از ابزارهای قابل دسترس، که طبعاً این وسایل می‌توانند اعضای بدن انسان باشند، استفاده می‌نموده‌است. مثل طول پا، قدم، وجب، پهنای چهار انگشت و… معمولاً مقدار شاخص‌های فوق براساس طول اعضای بدن پادشاهان و حاکمان در اثر جنگ‌ها و سایر عوامل و ایجاد پادشاهی‌ها و حکومت‌های جدید، نوع شاخص‌ها و مقدار آن‌ها تغییر می‌یافته‌است. همچنین، با توجه به توسعه و گوناگونی جمعیت‌ها و کشورها، واحدهای اندازه‌گیری طول ثابت نمانده و متعدد شده‌اند، که این موضوع در ارتباط بین قومیت‌ها و ملیت‌ها ایجاد مشکل کرده‌است.

  دستگاه یکاهای اندازه‌گیری (سیستم‌های اندازه‌گیری)[ویرایش]

  دستگاه یکاهای متریک (سیستم متریک)[ویرایش]

  این دستگاه از متداول‌ترین دستگاه‌های اندازه‌گیری است که اکثر کشورهای دنیا از آن استفاده می‌کنند. مشخصه بارز این سیستم ده دهی بودن آن است، به این معنی که در تبدیل واحدها هیچ مقداری از بین نمی‌رود و اشتباهات آن نیز کم‌تر است و نمایش آن می‌تواند به صورت خطی باشد، نه کسری و چنانچه کسری باشد مخرج آن به صورت مضرب عدد ده نوشته می‌شود.

  دستگاه یکاهای انگلیسی (سیستم انگلیسی/سیستم اینچی)[ویرایش]

  دستگاه یکاهای انگلیسی (سیستم انگلیسی)، این دستگاه که به نام سیستم اینچی نیز معروف است در کشورهای اروپایی، آمریکایی و کشورهایی که از تجهیزات با سیستم اندازه‌گیری اینچی استفاده می‌نمایند کاربرد دارد.

  دقت تجهیزات اندازه‌گیری با یکاهای متریک نسبت به یکاهای انگلیسی نیز بالاتر است. برای مثال دقت کولیس‌های ورنیه دار اینچی به ۰٫۰۰۱ اینچ می‌رسد که معادل ۰٫۰۲۵۴ میلیمتر می‌شود، در حالی که دقت کولیس‌های ورنیه دار میلی‌متری ۰٫۰۲ میلیمتر می‌باشد.

  وسیله اندازه‌گیری چیست؟[ویرایش]

  به وسیله ای که برای انجام اندازه‌گیری یا اندازه‌گیری‌های مشخص به کار می‌رود وسیله اندازه‌گیری گویند. مانند خط‌کش، کولیس، میکرومتر و…

  آیا می‌توان پاسخی قاطع برای همه اندازه‌گیری‌ها داشته باشیم؟[ویرایش]

  در اندازه‌گیری‌ها پاسخ کامل یا مطلق نداریم. هر کسی که نتیجهٔ اندازه‌گیری خود را گزارش می‌کند، همواره بهترین برآورد خود را از مقدار اصلی، همراه با خطای اندازه‌گیری آن، ارائه می‌دهد. البته درستیِ اندازه‌گیری به سرشت جسمی که اندازه‌گیری می‌شود نیز وابسته است. از این‌رو، درستیِ همهٔ اندازه‌گیری‌ها، به‌دلیل محدودیت در دقت (تکرارپذیری آزمایش) و خطای برخاسته از سرشتِ سنج‌ابزار و جسم یا هر آنچه اندازه‌گیری می‌شود، محدود است.[۲]

  منابع[ویرایش]


  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  شناسایی با وسایل آزمایشگاه واندازه گیری طول وروش کار کردن با آنها

  مقدمه

  فیزیک را علم اندازه گیری نیز می نامند. وسایلی که در فیزیک برای اندازه گیری  بکار می روند بسیار متنوع اند ، اما وسایلی که در آزمایشگاه های  مقدماتی بکار می روند نسبتا ساده و تعداد آنها محدود است. نوع وسیله ای که برای یک اندازه گیری خاص انتخاب می شود ، بستگی به اندازه آن کمیت و دقت لازم برای اندازه گیری آن دارد . در شروع کار آزمایشگاهی ، قبل از هر چیز باید با وسایل اندازه گیری به ویژه اندازه گیری طول که مبنای اغلب سنجشهاست آشنا شد. در ادامه به معرفی کولیس ، گوی سنج می پردازیم .

  هدف از انجام آزمایش:

  شناسایی با وسایل آزمایشگاه واندازه گیری طول وروش کار کردن با آنها

  1- متر که دقت انcm 1/0 می باشد

  برای اندازه گیری طول  توسط متر ابتدا باید دقت اندازه گیری را برای آن محاسبه کرد که در جدول1-3 ذکر شده است.

  در ابتدا برای اندازه گیری طول میز عدد صفرمتر را در ابتدای طول میز قرار داده ومتر را تا جایی که طول میز امتداد دارد کشیده وعددی که متر نشان میدهد برابر است با طول میز

  شرح آزمایش اندازه گیری طول توسط متر:

   برای اندازه گیری طول وعرض میز آزمایشگاه توسط متر فلزی اندازه گیری میکنیم که در جدول1-3 ذکر شده است.            جدول1-3

  2- روش اندازه گیری طول توسط خط کش:

  صفرخط کش را ابتدای میز قرار داده وبه اندازه ی تعداد دفعاتی که خط کش رو برمی داریم خطای اندازه گیری را اعمال میکنیم که در جدول 2-3 ذکر شده است.

  جدول 2-3

  3- روش اندازه گیری توسط ریز سنج:

  شرح وسیله:

  ریزسنج وسیله ای است که به کمک آن می توان قطر سیمهای نازک یا صفحات نازک را با دقت خیلی زیاد اندازه گیری کرد.

  ساختمان ریزسنج از یک بدنه به نام رکاب که از یک طرف به یک سندان وازطرف دیگر به یک استوانه مدرج به نام مهره متصل شده است که روی آن حرکت می کند که محیط آن نیز به 50 یا100 قسمت تقسیم شده است.

  شرح ازمایش:

  برای اندازه گیری قطراجسام وضخامت برگه  ابتدا جسم انتخابی را بین زبانه متحرک وسندان قرار می دهیم و مهره را می چرخانیم تا زبان متحرک و سندان به سطوح جسم از دو طرف کاملا تماس یابد  در این صورت می توان عدد روی ریز سنج را خواند که در جدول3-3 ذکر شده است.

    

  (جدول3-3)

  4-«اندازه گیری توسط کولیس»

  تاریخچه کولیس : در سال ۱۹۴۹ فردی به نام میتوتویو اولین پروانه ساخت کولیس را کسب کرد و تولید آن را در همان سال در کارخانه میزونوکوچی (Mizonokuchi) در شهر کاوازاکی ژاپن شروع کرد. در سال ۱۹۵۳ کارخانه آن به اوتسونومیا (utsonomiya) انتقال یافته و تولید انبوه آن شروع شد.در سال ۱۹۵۶ این فرد اولین کسی بود که موضوع استفاده از فولاد ضد زنگ را برای ساخت کولیس مطرح کرد. ۷ سال بعد در سال ۱۹۶۳ میتوتویو بیش از یک میلیون کولیس تولید کرد. در همان سال تولید کولیس ساعتی آغاز شد و به دنبال آن کولیس‌های دیجیتالی و سپس کولیسهای ضد زنگ که در مقابل آب و روغن مقاوم بودند تولید شد. کولیس‌های کار سنگین که طول ۴۵۰ میلیمتر و بیشتر را اندازه‌گیری می‌کنند از سال ۱۹۶۱ ساخته شدند. امروزه کولیس‌هایی که طول ۲۰۰۰ میلیمتر را اندازه‌ می‌گیرند نیز تولید می‌شود. بدنه این نوع از کولیس‌ها از فیبرهای کربنی است تا سبک باشند و معضل بزرگ این کولیس‌ها که سنگینی آنها است را بدین‌گونه رفع کرده‌اند.

  G    تیغه نهایی               D      شاخک خارجی

  R   خط کش                       C شاخک خارجی

  W  زایده زیر ورنیه               E   شاخک داخلی

  L  پیچ تثبیت                      F    شاخک داخلی

  روش کار کولیس :  قطر داخلی و خارجی یک لوله را نمی‌توان با دقت و به آسانی با یک خط کش مدرج اندازه گرفت. برای اندازه گیری دقیق‌تر آنها از کولیس استفاده می‌شود. کولیس از ترکیب یک خط کش مدرج و یک ورنیه متحرک درست شده است. خط کش ورنیه دارای دو شاخک است شاخک‌های کوچک برای اندازه گیری قطر داخل و شاخک‌های بزرگ برای اندازه گیری قطر خارجی اجسام بکار می‌رود. خط کش برحسب میلیمتر مدرج شده ورنیه دارای درجه بندی کوچکی است که اغلب شامل 10 قسمت بوده و معادل 9 میلیمتر است یعنی 9 میلیمتر در روی خط کش کوچک‌تر است. با این نوع کولیس به آسانی می‌توانیم تا 1.10 میلیمتر را اندازه بگیریم. دقت اندازه گیری کولیس از تقسیم کردن یک درجه خط کش به تعداد تقسیمات ورنیه به دست می‌آید.برخی از انواع کولیسها برای اندازه گیری عمق یک تیغه باریک دارند که به ورنیه متصل است و با آن حرکت می‌کند. اگر صفر ورنیه بر صفر خط کش منطبق باشد انتهای تیغه بر انتهای خط کش منطبق می‌گردد در صنعت برای اندازه گیری قطر گلوله و سیلندر و پیستون و طول وسایل مختلف از انواع کولیس‌ها با بزرگی‌های مختلف استفاده می‌شود.

  اندازه گیری قطر یا طول  : جسمی را که منظور تعیین طول با قطر خارجی آن است در بین شاخک‌های ثابت و متحرک بزرگ قرار می‌دهند بطوری که هر دو شاخک با بدنه جسم تماس داشته باشند سپس به کمک ورنیه و خط کش اندازه طول یا قطر گلوله را تعیین می‌کنند. درجات را از روی خط کش (عددی که صفر ورنیه در مقابل آن قرار دارد و یا از آن گذشته است) و کسر درجات را از روی ورنیه می‌خوانند برای کسر درجات از درجات ورنیه را پیدا می‌کنند که درست در برابر یکی از درجات خط کش قرار گرفته است.

  اندازه گیری قطر داخلی : برای اندازه گیری قطر داخلی مثلا قطر یک لوله دو شاخک بالایی را در داخل لوله فرو می‌برند و ورنیه را برای خط کش آنقدر جابجا می‌کنند تا دو شاخک با جدار داخلی لوله تماس پیدا کنند. کولیس تا حدی در داخل لوله می‌چرخانند تا دو شاخک بر قطر لوله منطبق گردد. در این حالت قطر داخلی را با روش قبلی از روی خط کش و ورنیه می‌خوانند.

  شرح وسیله:

  کولیس وسیله ای است که برای اندازه گیری طول،عرض ، ارتفاع، ضخامت داخلی وخارجی(شعاع داخلی یا خارجی) عمق حفره ها وشکافها به کار

   می رود.

  کولیس از دو قسمت عمده تشکیل شده است:

  1-ورنیه:که قسمت متحرک کولیس است

  2-خط کش:که قسمت ثابت کولیس است

  هر دو قسمت ثابت و متحرک دارای شاخک هایی هستند که برای اندازه گیری شعاع های داخلی وخارجی به کار می روند. همچنین هر کولیس دارای یک تیغه باریک فلزی است که متصل به قسمت متحرک است و برای اندازه گیری عمق داخلی یا خارجی اجسام به کار می رود.

  شرح ازمایش:

  ابتدا برای اندازه گیری قطر خارجی  جسم انتخابی آن را بین شاخک های خارجی قرار داده وتوسط اهرم نگه دارنده آن را سفت کرده  عددی را که نشان می دهد برابر است با قطرخارجی  که بعد از اندازه گیری در جدول

  4-3 ذکر شده است.                     

  جدول 4-3

                                        (ادامه جدول4-3)

  « سوٌال»

  1-چرا از ابتدا و انتهای خط کش در اندازه گیری طول یک جسم بهتر است استفاده نشود؟

   زیرا در ابتدا و انتهای آن ممکن است با توجه به زاویه ی دیدی که با خط کش داریم سبب اشتباه خواندن آن شود.

  2-چرا اندازه گیری یک کمیت را چند بار تکرار میکنید؟

  زیرا ممکن است با یک بار آزمایش خطا داشته باشیم اما پی به آن نبریم اما با تکرار آزمایش و گرفتن میانگین می توان آن را محاسبه کرد.

  منابع:

   اینترنت سایت www.google.com

  http.//azxbdf.blogfa.com

  کتاب گزارش کار

                 

                                                 

  منبع مطلب : azxbdf.blogfa.com

  مدیر محترم سایت azxbdf.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  به محلی که انواع ابزار

  میس 1 سال قبل
  0

  ساعت

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید