در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  با مراجعه به اسناد مدارک سایت ها و وبلاگ ها و نیز مصاحبه با رزمندگان دوران دفاع مقدس

  1 بازدید

  با مراجعه به اسناد مدارک سایت ها و وبلاگ ها و نیز مصاحبه با رزمندگان دوران دفاع مقدس را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  عبرت‌های دفاع مقدس

  عبرت‌های دفاع مقدس

  نباید گذاشت جنگی اتفاق بیفتد. اما اگر جنگی بر ما تحمیل شد چه باید کرد. در بیست و هفتمین سالگرد دفاع مقدس لازم است با نگاهی به گذشته از عبرتهای دفاع مقدس برای ساختن آینده کشور بهره گرفت و نگذاریم بار دیگر دشمنان جرئت حمله نظامی به این مرز و بوم را داشته باشند. عبرتهایی که نشانه های آن تماما در آیات قرآن کریم بیان شده و در هشت سال دفاع مقدس آن را به عینه دیده ایم.

  ۱- اجرای دکترین جنگ موانع یعنی ایجاد موانع سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، بین المللی و نظامی در مقابل دشمنان، کاهش آسیب پذیری و ناامید کردن دشمن از حمله به کشور.

  ۲- نباید دشمن را نادیده گرفت و باید همیشه آماده دفاع بود زیرا دشمن با استفاده از اصل غافلگیری و استفاده از غفلتهای ما با عملیات پیشدستانه ما را غافلگیر کنند.

  ۳- نباید به دشمنان اعتماد کرد و اسرار کشور را در اختیار آنها قرار داد و مراقب دشمنان داخلی و منافقین باید باشیم.

  ۴- نیروهای مسلح، خارج از هر گونه مذاکرات سیاسی خود را همیشه باید مهیا برای دفاع از سرزمین ایران کند.

  ۵- نیروهای مردمی و حزب اللهی و خصوصا بسیج باید با آمادگی کامل همدل و همزبان برای دفاع درازمدت در مقابل هجوم دشمن آماده باشند.

  ۶- از اقداماتی که باعث سوءاستفاده دشمن و ایجاد اجماع جهانی دشمنان علیه ایران می شود جلوگیری کند.

  ۷- در صحنه داخلی با ایجاد اتحاد ملی در بین گروهها و اقشار مختلف جلوی هر گونه تهاجم داخلی و کودتا و شورش و اغتشاش را گرفت تا دشمن در طمع جنگ داخلی نباشد.

  ۸- باید تمام توان کشور از جمله سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در مسیر وحدت رویه برای دفاع از کشور بسیج شود.

  ۹- وحدت فرماندهی در نیروهای مسلح و تبعیت آن از فرماندهی کل قوا رمز پیروزی در مقابل دشمنان است.

  ۱۰- هماهنگی، همدلی و همکاری قوای مقننه، مجریه و قضاییه با نیروهای مسلح عامل اصلی وحدت در تمامی اقشار ملت خواهد بود.

  ۱۱- اعتماد و اتکا کردن به نیروهای لایزال مردم عامل مهم برای دفاع از انقلاب، اسلام و کشور خواهد بود. ۱۲ – هوشیاری و آگاهی تمام مسئولان نسبت به نقشه ها و دسیسه های دشمن در تمام جبهه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، نظامی و اطلاعاتی عامل مهمی برای خنثی کردن دسیسه های دشمن است.

  ۱۳- بالا بردن ایمان مردم و باورهای دینی و توکل بر خدا و مهیا بودن برای دفاع از کشور تا مرز شهادت یکی از عوامل مهم هستند.

  ۱۴- جلوگیری از تفرقه و تشتت مذهبی، قومی، قبیله ای، نژادی و تبعیت از قانون اساسی رمز استقامت و پایداری در مقابل هجوم دشمنان است.

  ۱۵- برنامه ریزی برای استقلال کشور در زمینه های اقتصادی و اتخاذ سیاستهای اقتصادی با رعایت صرفه جویی و ذخیره سازی میتواند کشور را در مقابل تحریم ها و حملات نظامی مصون دارد.

  ۱۶- توجه ویژه به مناطق مرزنشین و عشایر و سلحشوران برای ایجاد هسته های مقاومت و اتخاذ و شیوه های جنگهای پارتیزانی و چریکی باعث نابودی دشمن قبل از ورود به کشور خواهد شد.

  ۱۷- اتکا کردن به حمایتهای مسلمانان جهان برای حمایت از جمهوری اسلامی در زمانی که دشمن به کشور هجوم میآورد.

  ۱۸- آموزش دفاع غیرنظامی و سازماندهی و تجهیز تمامی مردم برای ایجاد آمادگی در دفاع شهری و کاهش آسیبپذیری و تلفات مادی و جانی.

  ۱۹- تقویت کشاورزی برای خودکفایی در زمینه های غذایی و سمت و سو دادن به منابع برای تأمین نیازهای یک دفاع طولانی و جلوگیری از وضعیت بحرانی اقتصادی.

  ۲۰- تهیه طرحهای دفاعی و جنگ اقتصادی و اقتصاد جنگی و سازماندهی امکانات اقتصادی برای جلوگیری از فشارهای اقتصادی به مردم

  منبع مطلب : razmande.com

  مدیر محترم سایت razmande.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  تبیین درس‌ها و عبرت‌های دفاع مقدس/ ایثارگران فارس گردهم می‌آیند

  به گزارش ایکنا از فارس، مجید علی‌پور، فرمانده سپاه بقیةالله(عج) شیراز ظهر امروز، 28 شهریورماه در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز با اشاره به در پیش‌رو بودن هفته دفاع مقدس، این هفته را یادآور رشادت‌های ملت ایران برشمرد که توانست با دست خالی در برابر دنیای استکبار ایستادگی کند.

  دفاع مقدس تبدیل به یک خودباوری بزرگ برای ملت ایران شد
  وی با بیان اینکه دفاع مقدس تبدیل به یک تجربه و خودباوری بزرگ برای ملت ایران شد، افزود: در هفته دفاع مقدس ضمن اینکه باید رشادت‌های رزمندگان را پاس بداریم، باید تجربیات دفاع مقدس را هم مرور کنیم زیرا این تجربیات و درس‌ها راهگشا و راهبر خوبی می‌تواند برای جامعه اسلامی، مردم و مسئولان باشد.
  علی‌پور با طرح این سئوال که چرا آغاز جنگ را هفته دفاع مقدس نام‌گذاری کرده‌ایم، گفت: مهم‌ترین پاسخ این سئوال را باید در کلام امام راحل پیدا کنیم؛ زیرا ایشان در توصیف جنگ و دفاع مقدس جملات و صحبت‌هایی داشتند که هر کدام از آن‌ها کتاب‌هایی از معارف و مفاهیم دینی و انقلابی و سیاسی است.
  فرمانده سپاه بقیةالله(عج) شیراز ادامه داد: وقتی به توصیف امام نسبت به جنگ نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که ما جنگ نکردیم بلکه دفاع کردیم و این دفاع هم مقدس بود زیرا رزمندگان معتقد بودند که برای دفاع از دین خدا و عمل به تکلیف که همان جهاد در راه خداست، جنگ می‌کنند لذا این نوع دفاع مقدس است.
  وی با یادآوری اینکه انقلاب اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس به صورت طبیعی به دنیا صادر شد، گفت: امروز برخی از کشورها ما را متهم می‌کنند که نمونه انقلاب خود را به دولت‌های مرتجع منطقه صادر کرده‌ایم در صورتی که این انقلاب در همان دوران دفاع مقدس به‌صورت طبیعی صادر شد لذا باید شروع جنگ تحمیلی را گرامی بداریم زیرا این جنگ تبلور ارزش‌ها بود.

  درس‌ها و عبرت‌های دفاع مقدس
  علی‌پور در ادامه به تبیین درس‌های دفاع مقدس پرداخت و گفت: دفاع مقدس ریشه در فرهنگ عاشورا دارد و باید هر ساله دستاوردها و درس‌ها و عبرت‌های آن را برای تداوم مسیر انقلاب مرور کنیم.
  فرمانده سپاه بقیةالله(عج) شیراز افزود: اولین درس این است که در هر شرایطی دشمن وجود دارد که قصد نابودی جریان حق را دارد لذا باید این باور در مردم و مسئولان ایجاد شود که دشمن کار خودش را انجام می‌دهد؛ دیروز دشمن با ابزار نظامی و با قصد نابودی و امروز هم دشمن با ابزار فرهنگی، اقتصادی و سیاسی به قصد استحاله و براندازی و تغییر ماهیت نظام دارد کار می‌کند، در واقع هدف دشمن یکی است اما نوع و شیوه کار آن‌ها عوض شده است.
  وی گفت: دومین درسی که باید بگیریم و فراموش نکنیم که در هر شرایط دشواری و با کمترین امکانات اگر ایمان، اعتقاد و توکل به خدا باشد، مقاومت و پیروزی نصیبمان خواهد شد.
  علی‌پور اضافه کرد: سومین درس هم این است که فتنه‌گران داخلی زمینه تجاوز دشمنان بیرونی را فراهم می‌کنند؛ در زمان جنگ جریاناتی مثل منافقین، بنی صدر و کودتاها و غیره که فتنه‌های ابتدای انقلاب بود، زمینه‌ای شد که دشمن جرأت تعرض نظامی به کشورمان کند و امروز هم همین است اگر دشمن نقطه اشاره خودش را در موضوعات سیاسی و اقتصادی هدف‌گذاری می‌کند، بخشی از این تهاجم به واسطه زمینه‌سازی فتنه‌گران داخلی است.
  فرمانده سپاه بقیةالله(عج) شیراز یادآور شد: افرادی که به دنبال ایجاد اختلال سیاسی هستند و در موضوعات سیاسی و اقتصادی به کشورمان ضربه می‌زنند، همان‌ها هم زمینه تهاجم نظامی را در دفاع مقدس فراهم کردند و امروز هم این کار می‌کنند.
  وی بیان کرد: چهارمین درس هم این است که می‌توان بزرگترین تهدید را با تدبیر به فرصت تبدیل کرده و از آن بر علیه دشمن استفاده کنیم؛ بزرگترین تهدید ما این بود که دشمن با حمایت دنیای استکبار تهاجم نظامی کرد اما با تدبیر و هوشیاری دیدیم که در عرصه نظامی به چنان اقتداری رسیدیم که قدرت بازدارندگی ایجاد شده است، امروز هم اگر تحریم و فشارهای گسترده اقتصادی وجود دارد، می‌توانیم با تدبیر و هوشیاری این تهدید را تبدیل به فرصت بی‌نظیر کنیم.


  تجربیات دفاع مقدس، مبنای مدیریت کلی نظام باشد

  علی‌پور گفت: ششمین درس هم این است که تجربیات دفاع مقدس مبنای مدیریت کلی نظام باشد و امروز اگر در کلان نظام، دلسوزان با شجاعت و حریت پای اصول و ارزش‌ها ایستاده‌اند، به واسطه داشتن تجربیات گران قیمت دفاع مقدس است که نباید فراموش شود. هر جا که دشمن ما را پای میز مذاکره نشاند بخشی از خاک کشور جدا شد اما در دفاع مقدس اجازه ندادیم یک وجب خاک کشور جدا شود.


  اجرای 600 برنامه دفاع مقدس در شیراز
  فرمانده سپاه بقیةالله(عج) شیراز در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح برنامه‌های این ناحیه در ایام هفته دفاع مقدس پرداخت و گفت:‌ سپاه بقیةالله(عج) در ایام هفته دفاع مقدس بیش از 600 برنامه را در سطح پایگاه‌ها، حوزه‌های مقاومت بسیج، مساجد، حسینیه‌ها و بقاع متبرکه شیراز اجرا می‌کند.
  وی، برپایی نشست‌های دینی، اخلاقی و بصیرتی توسط مساجد، حسینیه‌ها و پایگاه‌های مقاومت، برگزاری مسابقات ورزشی، نمایشگاه‌های دفاع مقدس، برپایی یادواره‌های شهدای محلات مختلف نظیر شهدای محله مهدی‌آباد، رکن‌آباد، مسجد امتیاز، منطقه قره‌باغ، گلکو و دهستان بیدزرد، برپایی پیاده‌روی خانوادگی، تبیین بیانیه گام دوم انقلاب، برپایی میز خدمت در برخی از مساجد با دعوت از مسئولان، برگزاری زنگ ایثار در اولین روز بازگشایی مدارس، دیدار با خانواه‌های شهدا را از جمله برنامه‌های این ایام اعلام کرد.
  علی‌پور ادامه داد: همچنین در تاریخ 7 مهرماه امسال در ساعت 15 همایش ایثارگران دوران دفاع مقدس در استان فارس در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار خواهد شد.
  برگزاری همایش ائمه جماعات محلات قرارگاه شهید اسکندری با هدف ایجاد انسجام میان مساجد، تقدیر از خادمان حسینی که در ایام محرم در تأمین امنیت حرم‌های مطهر و عزاداری‌ها و هیئت‌ها اقدام کردند، شرکت در رژه نیروهای مسلح در روز 31 شهریور، اجرای سرود پسران آفتاب در نقاط پرجمعیت شیراز به‌صورت میدانی و خیابانی، توزیع لوازم‌التحریر میان دانش‌آموزان بی بضاعت در قالب طرح یک کاسب و یک دانش‌آموز توسط بسیج اصناف و دانش‌آموزی، اختتامیه اردوهای جهادی در فصل تابستان، برگزاری کارگاه یک روزه خبرنگاران توسط بسیج رسانه، اردوی جهادی ویژه اصحاب رسانه و اختتامیه اردوهای جهادی از دیگر برنامه‌هایی بود که وی از آن‌ها نام برد.
  انتهای پیام

  منبع مطلب : fars.iqna.ir

  مدیر محترم سایت fars.iqna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 ماه قبل
  0

  گاو

  مهدی 8 ماه قبل
  0

  خر

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید