در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  بازیافت زباله های فلزی چه فایده هایی دارد و به چه روشی انجام میشود

  1 بازدید

  بازیافت زباله های فلزی چه فایده هایی دارد و به چه روشی انجام میشود را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  بازیافت زباله های فلزی چه فایده هایی دارد و به چه روشهایی انجام میشود؟

  بازیافت زباله های فلزی چه فایده هایی دارد و به چه روشهایی انجام میشود؟

  untitled4 - بازيافت زباله های فلزی چه فايده هايی دارد و به چه روشهايی انجام میشود؟

  روش‌های نوین بازیافت فلزات:

  فولاد بعنوان پرکاربرد ترین فلز با بالاترین میزان تولید یک محصول پایه و استراتژیک در تمامی صنایع در جهان به شمار می رود. در راستای نیل به تولید فولاد با ارزانترین و پربازده ترین روش و منطبق بر موضوعات زیست محیطی امروزه بازیافت ضایعات آهن (قراضه) بعنوان مهمترین ماده اولیه تولید فولاد به ویژه در کشورهای توسعه یافته و مدرن به کار می رود، براین اساس شناخت و استفاده از روش ها و تجهیزات صحیح و مناسب جهت پردازش و بازیافت قراضه بسیار حائز اهمیت می باشد.

  منابع جمع آوری ضایعات آهن متفاوت هستند این منابع شامل ضایعات خانگی، ضایعات صنعتی کارخانجات مختلف، ضایعات ویژه کارخانجات خودروسازی، خودروهای فرسوده ، ضایعات نظامی و غیره هستند که در درجه اول حمل و نقل آن ها مهم است، به عبارت دیگر کاهش حجم این ضایعات به منظور کاهش هزینه انتقال این ضایعات از محل جمع آوری به محل فراوری مهم است.

  نکته دیگر آماده سازی ضایعات در کارخانجات فولاد سازی در پروسه ذوب و تولید شمش فولادی است که بواسطه فراوری میزان تولید به طور چشمگیری افزایش و مصرف انرژی به همان نسبت کاهش خواهد یافت. در ادامه کلیه تجهیزات مورد کابرد در صنعت بازیافت ضایعات آهن مورد بررسی قرار می گیرند.

  روشهای جابجایی و تفکیک قراضه:

  در سیکل ایجاد تا فراوری آهن قراضه همواره نحوه جابجایی و انتقال آن موضوعیت دارد که در صورت استفاده از روشهای صحیح و اصولی این امر طبعاً می توان به بازدهی بالاتر و صرفه جویی در هزینه و زمان رسید. در محیطهای بسته مانند خط تولید خودرو برای انتقال ضایعات از محل جمع آوری تا پای پرس از نوار نقاله با یک سیستم اتوماسیون و یا کارگاههای ریخته گری از جرثقیل های سقفی مجهز به قرص مگنت یا چنگک استفاده میشود، اما در سایتهای حرفه ای بازیافت قراضه به میزان زیاد مساله فضا و استفاده بهینه از آن اهمیت پیدا می کند،

  از طرف دیگر سرعت عمل بارگیری و انتقال ضایعات نیز حائز اهمیت است. بنابراین تجهیزی که بتواند در عین سرعت عمل و چابکی و قابلیت تحرک و مانور بالا امکان جابجایی میزان زیاد قراضه تا ارتفاع و دسترسی بالا را داشته باشد مورد نیاز است. این تجهیز امروزه توسط چندین کمپانی اروپایی و امریکایی ساخته می شود و موسوم به ماشین جابجا کننده مواد Material Handling Machine) MHM ) است، طراحی این دستگاه به صورت ذاتی جرثقیل است که قادر باشد با حداکثر میزان بار برداری در ۳۶۰ درجه گردش کند و همچنین در دسترسی افقی میزان باربرداری قابل ملاحظه ای داشته باشد و در سیکل های متوالی و طولانی کار کند.

  این تجهیز می تواند به صورت چرخ لاستیکی، چرخ زنجیری، ریلی و یا ثابت (معمولا جهت تغذیه شردر یا پرس قیچی بزرگ) طراحی شود، و تجهیزات الحاقی متنوعی به منظور انجام امور مختلف در آن به کار میروند،

  منبع مطلب : tahgigkon.ir

  مدیر محترم سایت tahgigkon.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بازیافت زباله های فلزی چه فایده هایی دارد و به چه روش هایی انجام میشود صفحه 58 علوم چهارم

  جواب گفت و گو صفحه ۵۸ کتاب علوم تجربی پایه چهارم بازیافت زباله های فلزی چه فایده هایی دارد و به چه روش هایی انجام میشود تحقیق از سایت نکس لود دریافت کنید.

  جواب گفت و گو کتاب علوم چهارم ابتدایی

  جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

  کوروش : بازیافت زباله های فلزی در امور روزانه بسیار مهم است به طوری که پس از بازیافت زباله های فلزی می توانیم از زباله ها و آلاینده های فلزی محصولات جدید خیلی ریز را بسازیم و از واردات مصحولات بی خود و بی ارزشی از خارج از کشور جلوگیری کنیم. در تلوزیون به ما آموختند که چگونه زباله های فلزی را جدا کنیم به طوری که در بعضی از تقسیم‌بندی‌ها زباله های خشک و زباله های تر را از هم جدا سازی می کنند و در ساعت ۹ به بیرون می گذارند. ولی بهتر آن است که زباله های پلاستیکی را در یک کیسه زباله های فلزی را در یک کیسه و زباله های کاغذی را نیز در کیسه جداگانه قرار دهیم و آنها را در سطل آشغال در بیرون بگذاریم. زباله های فلزی را توسط آهنربا های بسیار قوی از زباله های غیر فلزی جداسازی می‌کنند و اینگونه می شود که به راحتی می‌ توانند از داخل زباله های خشک فلز ها را جمع کنند و آنها را از سایر زباله‌ها جداسازی کنند.

  مهدی : فواید : صرفه جویی در مصرف منابع و در نتیجه طول عمر منابع, صرفه جویی در مصرف انرژی, کاهش آلودگی آب وهوا, کاهش ۵۰ درصدی حجم زباله تولیدی, کاهش تولید گازهای گلخانه ای, ایجاد اشتغال  و درآمد, رفع مشکلات بهداشتی جوامع.

  شیوا : فواید : اغلب آنها درمتقابل درجه حرارت بالایی برخورد داراست, از مقاومت فوق العاده نسبت به نفوذ رطوبت، نور و اکسیژن نشان می دهد.

  نویسنده : با بازیافت زباله های خشک مانند قوطی های فلزی و ظرف های پلاستیکی دورریز ،میتوانیم محیط زیست پاکیزه ای داشته باشیم

  نویسنده : ما می توانیم با بازیافت زباله ها محصولات جدید به دست بیاوریم و دیگر نیاز به قطع کردن درخت یا چیزی نباشد.

  ناشناس : بازیافت زباله به ما کمک میکند که از همان زباله ی دور ریختنی چیز های جدید بسازد یا با دستگاه های پیشرفته همان را دوباره بسازند.

  نویسنده : مامیتوانیم دوباره از قوطی کنسرو ها و …… دوباره استفاده کنیم . یعنی انها را آب کنیم سپس آنها را به چیز های جدید آهنی دیگر درست کنیم.

  هستی بدری : مامی توانییم با بازیافت زباله ها چیز های جدید بسازیم یا باکمک جداسازی از زباله های خیس به مردم کمک کنیم.

  نیایش معتمدی فر : ایجاد اشتغال و در امد زایی میکند واز الودگی بیشتر محیط زیست جلوگیری میکند.

  منبع مطلب : nexload.ir

  مدیر محترم سایت nexload.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بازیافت زباله های فلزی چه فایده هایی دارد و به چه روش هایی انجام می شود؟

  بازیافت زباله های فلزی چه فایده هایی دارد و به چه روش هایی انجام می شود؟

  خبرتیوب| سرویس علوم - بازیافت زباله های فلزی یکی از فعالیت‌های مهمی است که بطور روزانه توسط گروه‌های مربوطه انجام می‌شود. انجام این فعالیت یکی از کارهایی است که به کمک آن می‌توانیم از زباله‌ها و آلاینده‌های فلزی جلوگیری کنیم و به کمک آن محصولات جدیدی تولید کنیم که نتیجه آن جلوگیری از واردات بی‌رویه و کاهش تولیدات داخلی مربوط در این زمینه است. در ادامه این مطلب شما را با این موضوع که بازیافت زباله های فلزی چه فایده هایی دارد و به چه روش هایی انجام می شود، بیشتر آشنا خواهیم کرد.

  روش های بازیافت زباله های فلزی

  شاید در ابتدا فکر کنیم که زباله های فلزی فقط به زباله‌های فولادی و آهن محدود می‌شود؛ در صورتی که اینگونه نیست و زباله های فلزی دیگری نظیر قلع، آلومینیوم، مس و... نیز وجود دارند که آن‌ها نیز در فرایند بازیافت زباله های فلزی به روش‌های مخصوص خود بازیابی می‌شوند. در ادامه به روش بازیافت هر کدام از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

  ۱. روش های بازیافت زباله های فلزی از جنس فولاد و آهن

  فولاد به عنوان پرکاربردترین فلز با بالاترین میزان تولید در جهان، یکی از محصولات پایه و استراتژیک در تمامی صنایع در جهان به شمار می‌رود. در راستای نیل به تولید فولاد با ارزانترین و پربازده‌ترین روش‌ها و منطبق بر موضوعات زیست محیطی و کاهش آلودگی ناشی از آن‌ها، امروزه بازیافت آهن و ضایعات حاصل از آن، به عنوان یکی از مهمترین ماده‌های اولیه برای تولید فولاد، به ویژه در کشورهای توسعه یافته و مدرن به شمار می‌آید.

  منابع جمع آوری ضایعات آهن و زباله‌های فلزی متفاوت هستند. این منابع شامل ضایعات خانگی یعنی آنچه ما اغلب تحت عنوان بسته بندی‌های فلزی مواد غذایی و سایر استفاده‌های دیگر از آن تولید می‌کنیم، ضایعات صنعتی کارخانجات شامل کارخانجات خودروسازی، کارخانجات تولید تجهیزات صنعتی نظیر تولید تجهیزات نفت و گاز، ضایعات نظامی و... هستند.

  برای بازیافت زباله های فلزی از جنس فولاد، پس از آنکه زباله‌ها به محل جمع آوری آن‌ها منتقل می‌شود، زباله‌های فلزی را توسط آهنرباهای بسیار قوی از زباله‌های غیرفلزی جداسازی می‌کنند و به این شکل آن‌ها را از سایر زباله‌ها جداسازی می‌کنند.

  یکی از موارد استفاده از زباله‌های فلزی و بازیافت آن‌ها، استفاده مجدد از آن‌ها در تولید خود فلزات مانند آهن است. در واقع در این روش، از آهن قراضه برای تولید بخش مهمی از فولاد که از طریق دمیدن اکسیژن در کوره‌ای که حاوی چدن و آهن قراضه است، استفاده می‌شود. بنابراین در این نوع کوره‌ها، جهت تولید فولاد باید مقدار زیادی از آهن قراضه در کوره وجود داشته باشد. پس این روش یکی از بهترین روش‌ها برای بازیافت زباله های فلزی است.

  در این خصوص پیشنهاد می‌کنیم تا مقاله زیر را مطالعه نمایید.

  ۲. روش های بازیافت زباله های فلز قلع

  قوطی‌های قلع را که می‌توان قوطی‌های قلع دار نامید، از ترکیب ۵٪ قلع به ۹۵٪ فولاد ساخته می‌شوند. در این نوع قوطی‌های که برای کنسرو کردن و بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از قلع به عنوان یک لایه نازک در قسمت بیرونی قوطی برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده می‌شود.

  برای بازیافت صحیح این قوطی‌ها، مراکز بازیافت فلزات، قوطی‌ها را “بدون قلع” می‌کنند. برای انجام این کار از فرآیند الکترولیز، با یک محلول شیمیایی سوز آور، برای برطرف کردن لایه بیرونی قلع کمک می‌گیرند. طی انجام این فرایند، فلز قلع بر روی یک صفحه جمع آوری می‌شود، سپس ذوب شده و به یک شمش یا قالب فلزی تبدیل می‌شود.

  ۳. روش های بازیافت زباله های آلومینیومی

  در محیط پیرامون ما به وفور از آلومینیوم استفاده می‌شود؛ از جمله آن می‌توان به قوطی‌های نوشیدنی، ساخت بسیاری از اشیا مانند ناودان‌ها، قاب‌های پنجره، درها و موارد دیگر اشاره کرد.

  زمانی که ضایعات آلومینیوم برای یازیافت به مراکز مربوطه منتقل می‌شوند، قبل از ارسال برای ذوب، به تراشه‌های کوچک تبدیل می‌شود. این کار با فرآیندی به نام “خرد کردن” انجام می‌شود و در طی این فرآیند، هرگونه ترکیب مضر، گاز یا گرد و غباری که به عنوان یک تاثیر جانبی تولید شده، با استفاده از فناوری مدرن کاهش یافته و خارج می‌شود.

  پس از ذوب کردن ضایعات فلز آلومینیوم و ریختن  ماده مذاب به داخل قالب‌های شمش یا ورق‌های بزرگ، این فلز در جاهای مختلف از جمله در قوطی یا ریخته گری ماشین، مجددا قابل استفاده است. یکی از مزایای بازیافت زباله های آلومینیومی، کاهش ۹۵٪ انرژی نسبت به تولید آلومینیوم از مواد است.

  ۴. روش های بازیافت زباله های مسی

  همانگونه که می‌دانید اغلب از مس در سیم کشی برق ساختمان استفاده می‌شود. این مساله اهمیت دارد که مس بازیافت شده از لحاظ کیفیت و یکپارچگی مورد بازرسی و درجه بندی قرار گیرد. مس با کیفیت عالی برای ذوب شدن و بهبود از طریق فرآیندی به نام “تصفیه آتشی”، انتخاب می‌شود. پس از این، مس می‌تواند داکسیده شود و به شمش یا بیلت تبدیل شود.

  بازیافت مس تا حد زیادی به دلیل وضعیت فلز به عنوان یک هادی حرارتی و رسانای الکتریکی محبوب، چندین مزیت بهره‌وری انرژی را ارائه می‌دهد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که عملکرد مس، به دنبال فرآیند بازیافت فلزات مسی، دچار تغییر نخواهد شد. به عبارتی این فلز تمام خصوصیات رسانایی حرارتی و الکتریکی خود را بعد از بازیافت نیز حفظ خواهد کرد. به طور کلی، مس یکی از با ارزش‌ترین فلزاتی است که برای بازیافت جمع‌آوری می‌شود.

  مزایای بازیافت زباله‌های فلزی

  از جمله مزایای بازیافت زباله های فلزی و آهن می‌توان به حفظ منابع طبیعی، صرفه جویی در مصرف انرژی و حفظ محیط زیست اشاره کرد. بطور مثال با بازیافت یک تن فولاد می‌توان حدود هزار کیلوگرم از کانی‌های فلزی آهن، پانصد کیوگرم ذغال سنگ و پنج کیلوگرم سنگ آهک را حفظ کرد.

  همچنین تخمین زده شده است که با بازیافت فولاد در ایالات متحده آمریکا، باعث ذخیره انرژی الکتریکی ۱۸.۰۰۰.۰۰۰۰ خانه شده است. سایر مزایای بازیافت زباله‌های فلزی عبارتند از:

  شما چه فکر می‌کنید؟ به نظر شما بازیافت زباله های فلزی چه فایده هایی دارد و به چه روش هایی انجام می شود؟ لطفا اطلاعات و دیدگاه های خود را از طریق ارسال نظر با ما و سایر مخاطبین خبرتیوببه اشتراک بگذارید.

  منبع مطلب : khabartube.com

  مدیر محترم سایت khabartube.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  پریسا 8 ماه قبل
  0

  بگید لطفا جواب رو

  💜 9 ماه قبل
  2

  به کاهش آلودگی محیط زیست کمک میکند

  مهدی 2 سال قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید