در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اگر حسین در یک صف از دو طرف نفر بیستم باشد چند نفر در صف هستند

  1 بازدید

  اگر حسین در یک صف از دو طرف نفر بیستم باشد چند نفر در صف هستند را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  معلم

  راهبردهای حـــــــــل مسائــــــــل ریاضــــــــــــــی (پست دوم)

  الف) - استفاده از راهبرد حل مسئله ی ساده تر : با مطرح نمودن مسئله ای ، برای دانش آموزان توضیح دهید که ؛ بعضی از مسئله ها در نگاه اول دشوار و پیچیده به نظر می رسند ، اما اگر مسئله را ساده کنیم یا در حالت خاصّ و ساده شده به بررسی آن بپردازیم ، راه حل مسئله آشکار می شود . یکی از روش های ساده کردن مسئله ، استفاده از عددهای تقریبی به جای عددهای کسری و اعشاری است . به عنوان مثال : عدد چند برابر عدد است ؟ که برای حل آن باید ابتدا مسئله را فهمید . سپس انتخاب راهبرد مناسب جهت درک راحت تر مسئله  . یعنی می باید به جای عددهای کسری ، از عددهای طبیعی استفاده کنیم . مثلا" : عدد 2 چند برابر عدد یک است ؟ و در مرحله ی آخر از حل مسئله این است که ؛ ابتدا مسئله ی ساده شده را حل کنیم ، سپس اقدام به حل مسئله ی اصلی با توجه به راه حل مسئله ی ساده شده .

            روش دیگر ساده کردن مسئله به این صورت است که ؛ گاهی وقت ها حلّ مسئله در حالت کلّی یا با عددهای بزرگ و غیر معمول ، ناممکن به نظر می رسد . در این صورت بهتر است ، مسئله با تعداد حالت های کم تر حل شود و پس از آن با کمک الگویابی ، مسئله ی ساده شده به مسئله ی اصلی مرتبط شود . به عنوان مثال:

  مثال :    اگر علی درست وسط یک صف ایستاده و از اول صف نفر دویست و چهل و هفتم باشد ، چند نفر در این صف هستند ؟

  مراحل حل این مسئله با استفاده از راهبردفوق :

  1-    فهمیدن مسئله : بین علی و تعداد نفرات ایستاده در صف چه رابطه ای وجود دارد ؟ چون علی در وسط صف ایستاده است ؛ پس تعداد افراد قبل از علی و بعد از علی که در صف ایستاده اند ، برابر است .

  2-    انتخاب راهبرد : نوشتن تعداد افراد تا 247 نفر کمی طولانی است . برای این که رابطه ی بین علی و تعداد نفرات ایستاده در صف را متوجه شویم ، تعداد آن ها را کم تر می گیریم .

  3-    مسئله ی ساده تر : اگر علی درست وسط صف ایستاده باشد و از اول صف ، نفر سوم باشد ، تعداد نفرات این صف چند نفر است ؟             5 – 4 –        – 2 – 1

                                          2نفربعد ازعلی  /   علی  /  2نفرقبل ازعلی

  تعداد نفرات این صف را به دست آورید ؟ در راه حل این تمرین چه الگویی وجود دارد؟                

  ب) - استفاده از راهبرد « نوشتن زیر مسئله های یک مسئله »  : با مطرح نمودن مسئله ای ، برای دانش آموزان توضیح دهید که ؛ بسیاری از مسئله های پیچیده را می توان به مسئله های ساده و مرحله ای تبدیل کرد . وقتی مسئله های ساده و مرحله ای حل می شوند ، مسئله ی اصلی و پیچیده نیز به جواب خواهد رسید . کافی است زیر مسئله ها را تشخیص دهید . قبل از حل کردن مسئله ، فهرست و ترتیبی از زیر مسئله ها تهیّه کنید . این کار به فکر شما نظم می دهد و حلّ مسئله را برایتان آسان تر می کند .

  مثال : احمد 20000تومان پول دارد . او می خواهد 8 دفترچه و با باقی مانده ی پولش مداد بخرد . قیمت هر دفترچه 1350 تومان و قیمت هر مداد 300 تومان است . او چند مداد می تواند بخرد و چقدر برایش باقی می ماند ؟

             تبدیل به زیر مسئله :

  الف ) – ابتدا باید قیمت 8 دفترچه را حساب کنید . 

   ب ) – بعد از خرید دفترچه ، چه قدر پول برایش باقی می ماند ؟ 

    ج ) – با این پول باقی مانده چند مداد 300 تومانی می توان خرید ؟

  د ) – چه قدر پول باقی مانده است ؟

           چنانچه پاسخ این زیر مسئله ها را به دست آوریم ؛ در واقع پاسخ مسئله ی اصلی و پیچیده را حساب کرده ایم . و به این ترتیب و با این راهبرد می توان بسیاری از مسائل پیچیده را حل کرد .

   ادامه بحث حل مسئله را در پست های آینده دنبال کنید.

  منبع مطلب : www.a487.blogfa.com

  مدیر محترم سایت www.a487.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  نخیس

  ناشناس 2 سال قبل
  1

  😑😑😑

  بامیه 2 سال قبل
  2

  بامیه

  محمد 2 سال قبل
  2

  شخصی از دوطرف نفر بیستم است چند نفر در صف هستند

  1
  باران 1 سال قبل

  اگر فردی در دو طرف صف نفر نهم باشد جواب چی می شود

  یحیی 2 سال قبل
  0

  خیلی بیخوده این برنامه

  نویسنده 2 سال قبل
  0

  ممنون برای این سایت خوب

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید