در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  اولین مسجدی که پیامبر و یارانش ساختند چه نام دارد

  1 بازدید

  اولین مسجدی که پیامبر و یارانش ساختند چه نام دارد را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  نخستین مسجدی که پیامبر(ص) ساخت

  نخستین مسجدی که پیامبر(ص) ساخت

  همان روز رسول خدا‌ص مسجدی در آن‌جا تأسیس کرد که به نام منطقه شهرت یافت. حضرت محمد‌ص همچون دیگر کارهای اجتماعی، در ساخت این مسجد شرکت داشت و مانند بقیه کار می‌کرد. بعدها نیز معمولاً هفته‌ای یک روز پیامبر‌ص به مسجد قبا می‌رفت و در آن‌جا نماز می‌خواند.

  از همان زمان مسلمانان با توجه به اهمیتی که حضرت محمد‌ص برای مسجد قبا قایل بود، به این مسجد اهمیت می‌دادند. مسجد قبا بارها بازسازی شد. نخستین بار در روزگار خلیفه سوم، بار دیگر در دوره عمر بن عبدالعزیز که آن را توسعه داد و رواق‌ها و گل‌دسته‌ای برایش ساخت. پس از آن هم بارها این مسجد بازسازی شد که آخرین بار در سال 1405 هجری بود. در این سال از چهار طرف بر مساحت مسجد افزوده و به جای ساختمان قدیمی آن، بنایی بزرگ‌تر براساس معماری بنای قبلی ساخته شد.

  در این بازسازی به‌جای یک گلدسته پیشین، در چهار طرف مسجد چهار گلدسته به بلندی 47 متر قرار گرفت. حالا دو رواق شمالی و جنوبی با یک محوطه روباز میان آنها برای مسجد ساخته شده. این دو رواق از غرب و شرق به دو رواق طولانی متصل‌اند و روی مسجد هم با مجموعه‌ای گنبد بزرگ و کوچک پوشیده می‌شود؛ شش گنبد بزرگ با قطر 12 متر و 56 گنبد کوچک شش‌متری بخشی از سقف مسجد متحرک است و مساحت شبستان آن به 5035 متر مربع می‌رسد.  این مسجد حالا کتابخانه و مرکز خرید و... هم دارد.

  منبع مطلب : www.hamshahrionline.ir

  مدیر محترم سایت www.hamshahrionline.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  خبرگزاری شبستان

  خبرگزاری شبستان

  به گزارش خبرگزاری شبستان، مسجد قباء نخستین مسجد جهان اسلام است که پس از هجرت پیامبر (صل الله و علیه و آله وسلم) در مدینه منوره ساخته شده است. مسجد قباء نخستین مسجدی بوده که توسط پیامبر اکرم(صل الله و علیه و آله و سلم) و با کمک مسلمانان ساخته شده است. این مسجد در جنوب شهر مدینه منوره قرار دارد. نخستین سنگهای بنای این مسجد توسط حضرت محمد(صل الله و علیه و آله و سلم) پس از مهاجرت او از مکه به مدینه گذاشته شد. قبا نام قریه‌ای در نزدیکی مدینه بوده ‌است.

  مسجد در سال اول هجری، توسط پیامبر اسلام به پیشنهاد عمار یاسر و یا به تقاضای ساکنان محل در قبا بنا شد. پیامبر اکرم(صل الله و علیه و آله وسلم) همچنین یک مرتبه در هفته در آنجا نماز می‌خواند. این مسجد در زمانهای مختلف تجدید بنا شده است.این مسجد، نخستین بار در زمان عثمان و آخرین بار زمان ملک فهد بن عبدالعزیز آل سعود توسعه یافت. آخرین بار سال 1405  هجری قمری طرح توسعه مسجد گذاشته شده  و سال 1407 توسعه مسجد انجام گرفت. در آخرین بازسازی، رواق‌ها گسترش یافتند، چهار گلدسته به ارتفاع ۴۷ متر و شش گنبد بزرگ به قطر ۱۲ متر ساخته شد و مساحت مصلی مسجد به 5000 متر مربع رسید.

  با این وجود، طرح توسعه مسجد قباء بار دیگر سال گذشته آغاز شد تا با توجه به افزایش حضور زائران این مسجد ظرفیتش افزایش یابد. نخستین تغییر در مسجد قبا، تغییر در محراب آن بود. زمانی که قبله مسلمانان از بیت‌المقدس به جانب مسجدالحرام تغییر کرد، پیامبر اکرم(صل الله و علیه و آله و سلم) به قبا آمد و با کمک اصحابش، قبله مسجد را به سوی کعبه قرار داد. در فضیلت مسجد قباء حضرت رسول(صل الله علیه وآله وسلم) فرمود: «هر کس در خانه ‌اش وضو بگیرد و سپس به مسجد قباء برود و در آنجا دو رکعت نماز بخواند به او پاداش یک عمره داده خواهد شد.»

  منبع مطلب : shabestan.ir

  مدیر محترم سایت shabestan.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  اسنلاخب 4 ماه قبل
  0

  کو چیزی نیست که

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید