در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  از فسیل ردپای جانوران چه اطلاعاتی در مورد آن جانور به دست می آوریم

  1 بازدید

  از فسیل ردپای جانوران چه اطلاعاتی در مورد آن جانور به دست می آوریم را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  کلاس پنجم

  سوالات فصل چهارم علوم تجربی: برگی از تاریخ زمین

    با یاد و نام خدا

    سوالات فصل چهارم : برگی از تاریخ زمین

  =============

  1- اگر در محلی فسیل ماهی پیدا شود نشانه ی چیست؟ نشان می دهد که آن محل در گذشته در آن محل دریا بوده است.

  2- فسیل چیست؟ به آثار و بقایایی که از گیاهان و جانوران بسیار قدیمی در سنگ ها باقی مانده است، فسیل می گویند.

  3- فسیل از چه تشکیل شده است؟ فسیل یا قسمتی از بدن موجودات زنده مانند استخوان، دندان و صدفها است و یا از اثری از بدن جانداران مانند ردّ پای آنها تشکیل شده است.

  4- چرا از همه ی قسمت های بدن جانوران فسیل درست نمی شود؟ بعضی از قسمت های بدن جانوران نرم است و خوراک جانوران دیگر می شود و یا می پوسد.

  5- در کجاها فسیل بیشتری درست شده است؟ در دریاهای کم عمق و گرم.

  6- چرا در دریاهای کم عمق و گرم فسیل بیشتری درست شده است؟ به علت عمق کم آب، جسد موجود زودتر به ته آب می رسد وروی آن را گل و لای می پوشاند. در این مناطق نور خورشید سبب رشد گیاهان شده و جانوران زیادی را جذب می کند.

  7- اگر به ترتیب قرار گرفتن لایه ها توجه کنیم، کدام لایه ی سنگ های رسوبی قدیمی ترند؟ لایه های زیرین، زیرا زودتر تشکیل شده اند..

  8- برای تشکیل بعضی از فسیل ها چه مقدار زمان لازم است؟ میلیون ها سال.

  9- فسیل چگونه تشکیل می شود؟ وقتی جانوری می میرد جسدش در ته دریا قرار می گیرد. بخشهای نرم بدن جانور تجزیه یا توسط جانداران دیگر خورده شده اما قسمتهای سخت باقی می ماند. روی قسمتهای باقیمانده توسط گل و لای یا رسوبات پوشیده می شود.لایه های بالایی روی لایه های پایینی فشار آورده و اثری از اسکلت جانور روی لایه های رسوبی باقی می ماند که توسط املاح معدنی موجود در آب دریا که مانند سیمان محکم است، پر می شود و فسیل جانور در بین سنگها به وجود می آید. فسیل گیاهان نیز مانند جانوران تشکیل می شود.

  10- علاوه بر دریاها در کجاها فسیل تشکیل می شود؟ در یخچالهای طبیعی، غارها، معادن نمک، زیر خاکسترهای آتش فشانی و در شیره ( صمغ ) درختان.

  11- سنگ های رسوبی چگونه تشکیل شده اند؟ گل و خاک رودها وارد آب دریا ها شده، ته نشین شده، و بر اثر فشار لایه های بالاتر و در طی سالیان دراز به سنگ های رسوبی تبدیل شده اند.

  12- چرا بعضی از لایه های سنگ های رسوبی از بعضی از دیگر نازک تر هستند؟ چون در زمان تشکیل شدن لایه، خاک و گل کمتری در کف دریا ته نشین شده است و یا از رسوباتدانه ریز مانند خاک رس درست شده اند.

  13- چرا در بین رسوبات دانه ریز مانند خاک رس، فسیل بهتری تشکیل می شود؟چون در بین این رسوبات طرح بهتر و کاملتری از بدن جانداران ساخته می شود.

  14- حشرات از دیگر جانوران بیشترهستند. چرا از حشرات فسیل کمتری یافت می شود؟ زیرا بدن حشرات اسکلت استخوانی ندارد و بدنشان زود تجزیه شده واز بین می رود.

  15- در کجاها فسیل هایی از حشرات باقی مانده است؟ در شیره ( صمغ ) درختان.

  16- دایناسور چه معنایی دارد؟ سوسمار ترسناک.

  17- دایناسور ها در حدود چند میلیون سال قبل از میان رفتند؟ 65 میلیون سال قبل.

  18- از ردپای جانوران چه اطلاعاتی به دست می آوریم؟ نوع جانور یعنی پرنده بوده یا پستاندار یا ...، محل زندگی آن، نوع غذایش که گوشتخوار بوده یا گیاهخوار، بزرگی و کوچکی جثه ی حیوان، نحوه ی حرکت کردن آن، وزن جانور و .....

  19- اگر در محلی فسیل برگ درخت خرما پیدا شود، نشانه ی چیست؟ آن محل قبلا آب و هوای گرمسیری داشته است.

  20- اگر در محلی فسیل صدف پیدا شود، نشانه ی چیست؟ آن محل قبلا دریای کم عمق و گرم بوده است.

  21- اگر در محلی فسیل سرخس پیدا شود، نشانه ی چیست؟ آن محل قبلا ناحیه ی گرم و مرطوب بوده است.

  22- به چه چیزی کتاب تاریخ زمین می گویند؟ سنگ های رسوبی.

  23- زمین شناسان درباره گذشته زمین از چه راه هایی اطلاعات زیادی به دست می آورند؟ با استفاده از آثاری که در سنگ ها وجود دارد.

  24- چرا زمین شناسان لایه های رسوبی را مطالعه می کنند؟ زیرا لایه های رسوبی در دریاها تشکیل می شوند و بیشترین تعداد فسیلها نیز از جاندارانی درست می شود که در دریاها زندگی می کرده اند.

  25- زمین شناسان با مطالعه ی فسیل ها چه اطلاعاتی به دست می آورند؟ اطلاعاتی درباره ی تغییرات آب و هوا، شکل و وضعیت خشکی ها و دریاهای زمین، محل دریا ها، نوع گیاهان و جانورانی که زمانی روی زمین زندگی می کرده و امروزه از بین رفته اند و نوع غذایشان، به دست می آورند.

  توجه : تنها به این سوالات اکتفا نکنید و حتما کتاب درسی خود را نیز به دقت بخوانید.

  منبع مطلب : kelase5-5.blogsky.com

  مدیر محترم سایت kelase5-5.blogsky.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  فسیل

  فسیل

  سَنگواره یا فُسیل (از زبان لاتین کلاسیک: Fossilis، یا فرانسوی: Fossile، به معنای «به دست‌آمده از حفاری») به بازمانده‌های جانوران و گیاهان یا بازمانده‌های دیگر مثلاً ردپا گفته می‌شود. فرایند سنگواره‌شدن فرایندی کم‌اتفاق است زیرا بقایای طبیعی معمولاً تجزیه شده و دوباره وارد چرخه مواد می‌گردند. برای اینکه یک سازواره (ارانیسم)، سنگواره شود می‌بایست روی آن هرچه سریعتر با مواد رسوبی پوشیده شود. سنگواره‌ها و روند سنگوارگی انواع گوناگونی دارند. سنگواره‌ها معمولاً از خود مواد بازمانده از سازواره تشکیل شده‌اند، ولی هستند سنگواره‌هایی که تنها شامل اثر و رد یک سازواره مثلاً رد پای یک دایناسور یا خزنده می‌شوند. به اینگونه سنگواره‌ها، سنگواره‌های ردّی می‌گویند. دانش بررسی سنگواره‌ها دیرین‌شناسی نام دارد.

  ستماز مناسب‌ترین مکان‌ها برای تشکیل سنگوارها می‌توان به حاشیه دلتاها و پیرامون کوه‌های آتشفشانی قدیمی که خاکستر از آن‌ها متصاعد می‌شود و دریاهای کم عمق و یخچال‌ها و باتلاق‌ها نام برد. بیشتر دانشمندان معتقدند که فسیل‌ها در دریاهای قدیمی قرار داشته‌اند و در بین مواد رسوبی قرار گرفته‌اند و در اثر فشار و گرمای زیاد، به این شکل درآمده‌اند.

  از آثار سنگوارها برای اثبات نظریه‌های زمین‌ساخت ورقه‌ای و تکامل تدریجی استفاده شده‌است. در علم زمین‌شناسی مطالعه دانشگاهی فسیل‌ها در دو مبحث گیاهی و جانوری است که هر کدام به دوبخش بزرگ‌سنگواره‌ها ماکروفسیل و ریزسنگواره‌ها میکروفسیل -و زیرشاخهٔ نانوفسیل ها- تقسیم شده و بر این اساس مطالعه می‌شوند. فسیل یا سنگواره رامی توان از مهم‌ترین منابع اطلاعات دربارهٔ گذشتهٔ موجودات دانست. دانشمندان معتقدند نباید تمام فسیل‌های یک منطقه را جمع‌آوری کرد. جمع‌آوری کامل نمونه‌های تریلوبیت ایران یکی از ناخوشایندترین اتفاقات مطالعاتی این حوزه است. نجف آباد که به بهشت فسیلی ایران معروف است نمونه های فسیلی خشکی رادرخودجای داده که درکمترجایی ازدنیا این نمونه های حیوانات خشکی باقی مانده

  زمان بندی[ویرایش]

  زمان های تشخیص داده شده[ویرایش]

  دیرینه شناسی در صدد این است که چگونگی سیر تحول زندگی در طول زمان زمین شناسی نشان داده و توضیح دهد. مشکلی اساسی سخت بودن تاریخ گذاری فسیل ها است. بستر هایی که فسیل ها در آن وجود داشته و در آن ها حفظ شده معمولاً فاقد عناصر رادیواکتیو مورد نیاز برای قدمت گذاری رادیومتری هستند.[۱]

  گونه ها[ویرایش]

  فهرست[ویرایش]

  فسیل های نشانگر (همچنین به عنوان فسیل های راهنما، فسیل های شاخص یا فسیل های منطقه شناخته می شوند) فسیل هایی هستند که برای تعریف و شناسایی دوره های زمین شناسی (یا مراحل حیوانات یک اقلیم) استفاده می شوند.آنها بر این فرض کار می کنند که، اگرچه رسوبات مختلف بسته به شرایطی که در آن قرار گرفته اند، ممکن است متفاوت به نظر برسند، اما ممکن است بقایای همان گونه از فسیل ها را شامل شود.

  تشخیص قدمت[ویرایش]

  زمانی که یک فسیل کشف میشود برای تشخیص عمر آن را می توان از راه های مختلفی تخمین زد

  به این صورت است که مقدار یک ایزوتوپ که معمولا کربن 12 است نسبت به ایزوتوپ دیگر که معمولا کربن ۱۴ است ، اندازه گیری می شود. از این سرعت و همچنین از مقدار کربن دوازدهی که در بدن هر موجود زنده وجود دارد، اطلاع داریم . وقتی موجودی می میرد، مقدار این کربن-۱۲ در زمان تبدیل به کربن۱۲ کاهش مییابد. ما با اندازه گرفتن مقدار کربن12 و کربن14 میتوانیم سن هر چیزی را تعیین کنیم.

  اثر (رد پا)[ویرایش]

  فسیل هایی کمیاب بیشتر در مسیرها و سوراخ های زیرزمینی تشکیل شده اند، اما همچنین شامل کودسنگ (مدفوع فسیلی) و علائم باقی مانده از تغذیه هستند[۲][۳] زیرا آنها ضایع داده ای را نشان می دهند که محدود به حیوانات با قسمت های سخت فسیل نشده نبوده و آنها رفتار های حیوانات را منعکس می کند.

  انتقالی[ویرایش]

  فسیل انتقالی، هرگونه بقایای فسیل شده از یک شکل زندگی است که دارای صفاتی مشترک هم برای گروه اجدادی وهم برای گروه اولاد ثابت از آن وجود دارد. این امر به ویژه در جایی حائز اهمیت است که گروه فرزندان به واسطه آناتومی ناخالص و نحوه زندگی از گروه اجدادی به شدت متمایز می شوند.

  میکروفسیل ها[ویرایش]

  میکروفسیل ها یک اصطلاح توصیفی است که در مورد گیاهان فسیل شده و حیواناتی که اندازه آنها دقیقاً کوچکتر از حد است که در آن می توان فسیل با چشم غیر مسلح مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نقطه قطع معمولی بین فسیل های ریز و کلان یک میلی متر است.

  رزین[ویرایش]

  فسیل رزین (که در محاوره کهربا نامیده می شوند) یک پلیمر طبیعی است که در بسیاری از قسمت های جهان، حتی در قطب شمال، یافت می شود. قدیمی ترین تاریخچه های فسیلی مرببوط به تریاسیک است، هرچند بیشتر آنها مربوط به سنوزوئیک است.

  ساب فسیل[ویرایش]

  اصطلاح ساب فسیل را می توان برای اشاره به بقایایی مانند استخوانها، لانه ها یا مدفوع استفاده کرد که روند فسیل سازی آن کامل نیست، یا به دلیل اینکه مدت زمانی که حیوان زندگی می کرده خیلی کوتاه بوده. (کمتر از ده هزار سال) یا به دلیل شرایطی که بقایای آنها دفن شده بود برای فسیل سازی مطلوب نبوده.

  فسیل های شیمیایی[ویرایش]

  فسیل های شیمیایی، مواد شیمیایی موجود در سنگ ها و سوجت های فسیلی ( نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی ) هستند که نشانگر زندگی باستانی می باشد. فسیل های مولکولی و ایزوتوپ نشان دهنده ی مدفوع فسیل های شیمیایی هستند.[۴]

  فسیل های شیمیایی[ویرایش]

  فسیل های شیمیایی، مواد شیمیایی موجود در سنگ ها و سوجت های فسیلی ( نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی ) هستند که نشانگر زندگی باستانی می باشد. فسیل های مولکولی و ایزوتوپ نشان دهنده ی مدفوع فسیل های شیمیایی هستند.

  تاریخچه مطالعه فسیل ها[ویرایش]

  جمع آوری فسیل ها حداقل به آغاز تاریخ ثبت شده مربوط می شود. خود فسیل ها به عنوان پیشینه فسیل ها نامیده می شوند. پیشینه فسیلی یکی از منابع اولیه داده های اساسی برای بررسی تکامل بوده و همچنان به تاریخ زندگی ری کره زمین مربوط می باشد.

  تجارت و جمع آوری[ویرایش]

  تجارت فسیلی عمل خرید و فروش فسیل می باشد. این کار بارها و بارها به صورت غیر قانونی و مصنوعی مورد سرقت قرار گرفته واین کار از سایت های تحقیقاتی انجام می شود که سالانه نمونه های مهم علمی زیادی صرف این کار می شود. این مشکل در چین کاملاً آشکار است، جایی که بسیاری از نمونه ها در آنجا به سرقت رفته اند.[۵]

  فسیل ها به عنوان دارو[ویرایش]

  فسیل ها به عنوان داروهای درمان و پیشگیری نیز مورد استفاده قرار می گیرند. هرچند نشان داده شده است که خوردن برخی از فسیل ها، معده اسیدی و نقصان مواد معدنی بدن را درمان می کند.

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 8 ماه قبل
  0

  از رد پای جوانوران محل زندگی و نوع جوانور را میتوان فهمید

  ناشناس 1 سال قبل
  0

  می‌شه جوابشو بدین

  ممنون میشم😐

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  رد پای جانداران

  Zach 1 سال قبل
  -2

  خوب بود ولی اون چیزی ک من میخواستم نبود لطفاً این سوال هم داخلش قرار دهید اطلاعاتی ک از رد و پای جانوران به دست می آید ________ نام دارد ممنون میشم با تشکر💎

  ع 1 سال قبل
  2

  همیشه تکراری هیچ وقت یه سایت مناسب پیدا نمی شه من دنبال تشکیل ردپا هستم ولی هیچ چیز اینجا نیست

  ناشناس 1 سال قبل
  -2

  ندا تلااتا سلام

  هه 1 سال قبل
  -1

  خوبه

  ❤❤ 1 سال قبل
  -1

  سلام ببخشید چرا سوال ها کامل نیستند ولی سوالاتون بعضی وقتا به درد میخورد

  💎 2 سال قبل
  0

  سلام واقعا سوالاتون عالی هست👌ممنون🌸

  مهدی 2 سال قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید