;
  در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  آیه فبای الا ربکما تکذبان چند بار در سوره الرحمن تکرار شده

  1 بازدید

  آیه فبای الا ربکما تکذبان چند بار در سوره الرحمن تکرار شده را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  «فَبأَیِّ آلَاءِ رَبِّکُمَا تُکَذِّبَانِ»/ نگاهی عمیق به معنای «آلاء» در سوره الرحمن

  «فَبأَیِّ آلَاءِ رَبِّکُمَا تُکَذِّبَانِ»/ نگاهی عمیق به معنای «آلاء» در سوره الرحمن

  شفقنا – کانون خبرنگاران نبأ نوشت: آیت‌الله یعقوب جعفری، مدرس حوزوی و صاحب تفسیر «نسیم کوثر» معتقد است، در سوره مبارکه الرحمن که جمله «فَبأَیِّ آلَاءِ رَبِّکُمَا تُکَذِّبَانِ» ۳۱ بار تکرار شده است؛ در مواردی که این جمله پس از ذکر نعمت‌هاست، ترجمه مشکلی ندارد اما در مواردی که پس از ذکر عذاب و جهنم این عبارت قید شده، چطور‌ می‌توان آن‌ها را نعمت دانست؟

  آیت‌الله یعقوب جعفری، مدرس حوزوی و صاحب تفسیر «نسیم کوثر» در این باره توضیح می‌دهد:

  «تابستان سال ۱۳۹۵ در مراغه مشغول نگارش تفسیر سوره مبارکه «الرحمن» بودم. در این سوره جمله «فَبأَیِّ آلَاءِ رَبِّکُمَا تُکَذِّبَانِ» ۳۱ بار تکرار شده است. راجع به این آیه مشکلی به نظرم رسید. البته مشکل این نبود که چرا این همه تکرار شده، چون تکرار یک جمله مانند یک ترجیع‌بند برای تثبیت مطلب از فنون فصاحت است.

  مشکل این بود که این جمله، هم بعد از آیاتی که در آن‌ها از نعمت‌های خدا صحبت شده آمده و هم بعد از آیاتی که در آن‌ها از عذاب و نقمت سخن رفته، ذکر شده و نوع مفسران و مترجمان، این آیه را همه جا چنین معنا کرده‌اند: «پس کدام یک از نعمت‌های پروردگارتان را تکذیب‌ می‌کنید؟»

  [استاد حسین انصاریان: پس [ای انس و جن!] کدامیک از نعمت‌های پروردگارتان را انکار می‌کنید؟
  بهاء‌الدین خرمشاهی: پس کدامین نعمت‌های پروردگارتان را انکار می‌‏کنید؟
  محمد‌مهدی فولادوند: پس کدام یک از نعمت‌های پروردگارتان را منکرید
  مهدی محیی‌الدین الهی قمشه‌ای: (الا ای جنّ و انس) کدامین نعمت‌های خدایتان را انکار می‌کنید؟
  آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی: پس کدامین نعمت‌های پروردگارتان را تکذیب می‌‏کنید شما ای گروه انس و جن؟]

  بالاخره به یک وجه وجیهی رسیدم و آن اینکه «آلاء» در اینجا به معنای نعمت‌ها نیست، بلکه به معنای قدرت‌هاست و چندین نفر از اهل لغت به آن تصریح کرده‌اند. اگر چنین باشد دیگر مشکلی وجود ندارد چون هم نعمت و هم بلا، از آثار قدرت خداست. تفصیل این مطلب را در جلد یازدهم تفسیر کوثر نوشته‌ام».
  در مواردی که این جمله پس از ذکر نعمت‌هاست مشکلی در معنا وجود ندارد ولی در مواردی که پس از ذکر عذاب و جهنم آمده چطور‌ می‌توان آ‌ن‌ها را نعمت دانست؟ در تفاسیر پاسخ‌هایی گفته شده که انصافاً قانع‌کننده نیست.
  در این باره بسیار فکر کردم و به کتاب‌های متعدد تفسیر و لغت که نرم‌افزارش را دارم، مراجعه کردم و در اینترنت جستجو کردم، تا بالاخره به یک وجه وجیهی رسیدم و آن اینکه «آلاء» در اینجا به معنای نعمت‌ها نیست، بلکه به معنای قدرت‌هاست و چندین نفر از اهل لغت به آن تصریح کرده‌اند. اگر چنین باشد دیگر مشکلی وجود ندارد چون هم نعمت و هم بلا، از آثار قدرت خداست. تفصیل این مطلب را در جلد یازدهم تفسیر کوثر نوشته‌ام».

  گفتنی است، آیت‌الله شیخ یعقوب جعفری‌نیا از دانش­‌آموختگان، مدرسان و مؤلفان حوزوی است که در زمینه­‌های تفسیر، کلام، علوم قرآن و تاریخ تخصص دارد. از تألیفات او می­‌توان به کتب «سیری در علوم قرآن»، «تاریخ اسلام از منظر قرآن» و به خصوص مجلدات «تفسیر نسیم کوثر» اشاره کرد.

  آیه‌اللّه العظمی جعفر سبحانی دربارۀ تفسیر کوثر در کتاب خود که تحت عنوان «سیمای فرزانگان» منتشر شده است، در جلد اول صفحۀ ۷۴۲، پس از ذکر مقدمه‌ای با عنوان «نهایت‌ناپذیری بهره‏‌مندی از قرآن» و بیان تاریخچۀ نهضت تفسیرنگاری، در مورد تفسیر کوثر نوشته است: «از دستاوردهای این نهضت قرآنی در دهۀ دوم قرن پانزدهم، تفسیر گران‌سنگ و ارزشمند «کوثر» است که با شیوه‌ای بس متناسب با نیازهای روز نگارش یافته و برای مخاطبان خاص خود هدیه گرانبهایی را تقدیم داشته است. مؤلف محترم که خود یکی از پیش‏کسوتان علوم قرآنی در حوزۀ علمیۀ قم است، به نگارش چنین تفسیری دست زده است… ما این اثر مفید و سودمند و افتخارآفرین را به جامعۀ قرآنی تبریک گفته، مطالعۀ آن را به عموم دانشجویان و پژوهشگران قرآنی توصیه می‏‌‌کنیم».

  منبع مطلب : fa.shafaqna.com

  مدیر محترم سایت fa.shafaqna.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ساحل 15 روز قبل
  -2

  ۳۲

  hasti1387 18 روز قبل
  2

  فقط خواهش میکنم توجه کنید به قرآن هرچیزی که در دنیا و آخرت هست از جمله چیز هایی که دانشمندان کشف کردن و حتی چیز هایی که هنوز کشف نشده در قرآن هست هرچی می‌بینید نعمت خداست پس خداوند میفرمایید کنامین نعمت پروردگارتان را انکار میکنید لطفا به این موضوع فکر کنید

  ناشناس 1 ماه قبل
  -2

  هم نه می خواهد

  الو 2 ماه قبل
  -1

  اقا کمک

  الو 2 ماه قبل
  1

  به چه چیزی اشاره شده😱😱😱😱😱😱

  ب 2 ماه قبل
  0

  به چه چیزی اشاره شده

  بتچه 2 ماه قبل
  0

  در سوره الرحمن به چه چیزی اشاره شده وچند بار الرحمن در ان به کار رفته

  بی نام 7 ماه قبل
  -1

  ۳۱

  ناشناس 8 ماه قبل
  -2

  ۳۱

  ناشناس 10 ماه قبل
  0

  ۳۱ باره حالا فرش بده

  حانیه 10 ماه قبل
  0

  ۳۱ بار تکرار شده است

  حانیه 10 ماه قبل
  0

  ۳۱ بار تکرار شده است

  ناشناس 11 ماه قبل
  -1

  ۳۱ بار تکرار شده

  Matin 11 ماه قبل
  -2

  منم نمی دونم

  مهدی 11 ماه قبل
  -1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید