;
  در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  آیا می توان به روش های تجربی و بدون استفاده از نقشه های هواشناسی وضع هوا را پیش بینی کرد

  1 بازدید

  آیا می توان به روش های تجربی و بدون استفاده از نقشه های هواشناسی وضع هوا را پیش بینی کرد را از سایت نکس درجه دریافت کنید.

  پیش بینی های هواشناسی تجربی-بدون نقشه ،مدل و ..

  پیش بینی های هواشناسی تجربی-بدون نقشه ،مدل و ..

  صدای باران زیباترین ترانه خداست که طنینش زندگی را برای ما تکرار می کند؛ نکند فقط به گل آلودگی کفشهایمان بیندیشیم!؟

  حرکت بادهای کره زمین

  پرتال سایتهای هواشناسی

  انیمیشن ابرهای 24 ساعت گذشته

  پیش بینی 5 روزه برای گراش

  منبع مطلب : www.havagerash.ir

  مدیر محترم سایت www.havagerash.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  روشهای هواشناسی

  2)حیوانات نسبت به فشار جو حساس هستند و میتونن برای پیش بینی کوتاه مدت وضع هوا مفید باشند. پرندگان حشره خوار در هوای خوب در ارتفاعات بالا و قبل از طوفان در ارتفاعات پایین تر شکار میکنن. فعالیت غیر عادی جوندگان مثل موشها در طول روز میتونه هشداری برای هوای نامناسب باشه.

  3)افرادی با موی مجعد احساس میکنن که پیش از هوای بارانی و نامساعد موهاشون گره خورده و نامرتب میشه و اونهایی که رماتیسم، میخچه و یا بیماری های مشابه دارند تو هوای نا مساعد احساس ناراحتی میکنن.

  4)اگه دود حاصله از آتش در محل کمپ مستقیما به طرف بالا بره احتمالا" هوایی صاف داریم ولی اگه به صورت دایره وار باشه یا بعد از کمی بالا رفتن مجددا پایین بیاد نشانه طوفان یا بارندگیه.

   5) شب هنگام اگه آسمان قرمز باشه به این معنیه که رطوبت جو کمه و احتمال بارندگی تا دو ساعت آینده وجود نداره اما هنگام صبح اگه آسمان قرمز باشه نشانه نزدیک شدن طوفانه و اگه صبح ها هوا خاکستری باشه یعنی در طول روز بارندگی نداریم و اگه عصرها هوا خاکستری باشه به طور حتم بارندگی خواهد شد.

  6) اگر قرار باشه هوا بارانی بشه صداها بهتر پخش شده و بوی گیاهان بیشتر به مشام میرسه.

  7)حلقه ای رنگی یا نورانی به دور خورشید یا ماه اگه خیلی بزرگ باشه نشانه مساعد بودن هواست و در صورتی که جمع و کوچیک باشه و به خورشید یا ماه نزدیک باشه نشانه بارندگیه.

  8)رنگین کمانی که در غروب دیده بشه علامت مساعد بودن هوا است.

  9)گاز اوزون یکی از نشانه های طوفان تندری و رعد و برقه و یکی از روش های تشخیص اون از روی بوی این گازه که نزدیک به بوی سیر یا گاز اسیتیلن هست. هر وقت تو طبیعت احساس این بو را کردید احتمال وقوع طوفان و رعد و برق زیاده.

  10)در عرض جغرافیایی که کشور ما قرار داره، به طور تقریبی با هر یک کیلومتر اضافه شدن ارتفاع حدود 6 درجه از دمای هوا کم میشه این نکته هنگام صعود به ارتفاعات جهت پیش بینی میزان دمایی که در پیش دارید حائز اهمیت زیادیه.

  11)در هنگام شب دمای سطح زمین حدود 6 درجه کمتر از دمایی هست که دماسنج در ارتفاع 1.5 متری از سطح زمین نشون میده این نکته جهت کمپ زدن و خوابیدن خیلی مهمه.

  12)برای کمپ زدن در دره ها بهترین مکان از نظر گرم تر بودن نقطه ای در حدود یک هشتم ارتفاع دره ست. به این معنی که اگه حدود یک هشتم ارتفاع دره از کف دره بالاتر بریم در کمربند گرمایی قرار می گیریم، اینجا نقطه ای از دره ست که بالاترین دما را داره که تقریبا" 150 متر بالاتر از کف دره ست.این اختلاف دما حدود 10 الی 15 درجه نسبت به دمای کف دره ست که در شرایط خاص میتونه بسیار تعیین کننده و حیاتی باشه. فقط در نظر داشته باشید که کمربند گرمایی و تکنیک بالا رفتن تا ارتفاع یک هشتم ارتفاع دره فقط در دره ها قابل اجرا است یعنی جایی که دو شیب روبروی یکدیگه باشن.

  13)در هنگام بارندگی برای کمپ زدن در صورتی که هشت برابر ارتفاع قله از پای کوه دور بشیم در نقطه ای که کمترین میزان بارش را داره قرار می گیریم!

  14)زمانی که با تغییر 180 درجه ای جهت وزش باد روبرو شدید به معنی احتمال وقوع توفان با هوایی بسیار بد و خطرناکه.

  15)همیشه با مشاهده نور صاعقه یا شنیدن صدای رعد به سرعت خودتون را به نقاط امن منتقل کنید؛ یعنی نقاطی که دور از قله کوه و درختان و مکانهای خیس باشه.هر وقت صدای وزوز به گوشتون خورد یا نور آبی دور اجسام فلزی مثل اسلحه دیدید بدونید در معرض خطر برق گرفتگی توسط صاعقه قرار دارید و بهترین کار اینه که وسایل فلزی رو از خودتون دور کنید و داخل سوراخهای موجود در کوه پناه بگیرید یا اینکه سریعا" خودتون رو به نزدیک کف دره برسونید و کوله پشتی یا یه وسیله خشک رو مثل لباس اضافی که تنتون کردید رو زیر خودتون قرار بدید و زانوهای خودتون رو جمع کنید و سرتون رو روی پاهاتون قرار بدید.

  منبع مطلب : chekab.blogfa.com

  مدیر محترم سایت chekab.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چگونه وضع هوا را پیش بینی کنیم

  تابا؛شاید پیش آمده باشد که برای یک اردو و برنامه طبیعت‌گردی همه چیز را از روز قبل آماده کنید؛ ولی درست وقتی به مقصد می‌رسید و کُنج آرامی را برای نشستن پیدا می‌کنید، باران و طوفان شروع می‌شود. درحالی که چند کیلومتر آن‌طرف‌تر خبری از ابر و باران نبود. البته چنین اتفاقی اصلا غیرطبیعی نیست، چون وضع هوا از محلی به محل دیگر و منطقه‌ای به منطقه دیگر می‌تواند کاملا متفاوت باشد.

  به همین دلیل هم هست که باید همیشه برای طبیعت‌گردی و گردش‌های خارج از شهر، وضع هوا را بررسی کنیم. البته این کار را باید قبل از شروع سفر انجام دهیم و درصورت نیاز تجهیزات لازم را همراهمان ببریم.

  هواشناسی یکی از آموزه‌های مهم پیشاهنگی هم هست و گاهی همین مهارت می‌تواند جان یک گروه را از مرگ نجات دهد. در اینجا می‌خواهیم نکاتی را که برای پیش‌بینی وضع هوا استفاده می‌شوند را بررسی کنیم.

  چگونه هواشناس شویم؟

  باد: باد‌ها هم علامت خوبی برای آگاهی از وضع هوا هستند. بو‌های خاصی که همراه باد به مشام می‌رسد، مثل بوی دریا یا گیاهان، نشان‌دهنده محل وزش باد است. به علاوه با مطالعه نوع و جهت باد می‌توان وضع هوای منطقه را شناسایی کرد:

  بادی که فقط از یک جهت خاص می‌وزد، به احتمال زیاد هر بار وضع هوای مشابهی را به دنبال خواهد داشت. به علاوه، این باد‌ها وسیله مناسبی برای حفظ جهت حرکت هستند؛ البته بهتر است هر از چند گاهی درست‌بودن مسیر را با روش‌های دیگر جهت‌یابی هم امتحان کنید.

  اگر باد خشک و شدید باشد، تا زمانی که وزش آن قطع نشده و یا تغییر جهت نداده است، وضع هوا ثابت می‌ماند و پس از آن احتمال بارندگی وجود دارد.

  اگر مه یا غبار در هوا وجود داشته باشد، ممکن است غلیظ‌تر شود؛ ولی بارندگی به دنبال ندارد. البته در صورتی که باد شدیدتر شود و مه را از بین ببرد، احتمال بارندگی وجود خواهد داشت. در یک روز آفتابی اگر شدت باد به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند، نشانه تغییر حتمی وضع هوا است.

  ابرها: ابر‌ها مطمئن‌ترین علایم هواشناسی هستند. ابر‌ها را می‌توان به ۱۰ دسته کلی تقسیم کرد که ارتفاع متوسط هرکدام از سطح زمین مشخص شده است. در مناطق قطبی ارتفاع ابر‌ها به‌طورکلی پایین‌تر است و هرچه ارتفاع ابر‌ها از سطح زمین بیشتر باشد، وضع هوا بهتر خواهد بود. انواع مختلف ابر‌ها و ویژگی‌های هرکدام در ادامه آمده است:

  ابر‌های سیرو کومولوس (CIRROCUMULUS CLOUDS)

  شکل ظاهری این ابر‌ها مانند شن‌های روان است و نشان‌دهنده بهبود وضع هوا هستند. معمولا بعد از هوای طوفانی به وجود می‌آیند و به دنبال آن هوا صاف می‌شود. ارتفاع ابر‌های سیرو کومولوس از سطح زمین ۵ تا ۸کیلومتر است.

  چگونه هواشناس شویم؟

  ابر‌های آلتوکومولوس (ALTOCUMULUS CLOUDS)

  این ابر‌ها هم نشانه صاف‌شدن هوا هستند، ولی نسبت به ابر‌های سیروکومولوس مساحت بیشتری از آسمان را فرا می‌گیرند و فشرده‌تر و کمی تیره‌ترند. معمولا بعد از طوفان مشاهده می‌شوند و در ارتفاع ۵/۱ تا ۶کیلومتری حرکت می‌کنند.

  چگونه هواشناس شویم؟

  ابر‌های کومولوس (CUMULUS CLOUDS)

  این ابر‌ها به راحتی قابل تشخیص‌اند: سفیدرنگ و پنبه‌مانند. اگر فواصل بین آن‌ها زیاد باشد، نشانه هوای صاف هستند، ولی اگر فاصله‌ها بزرگ باشد و چند زاویه هم داشته باشند، می‌توانند بارندگی شدید و ناگهانی به وجود آورند. هنگام دریانوردی هم اگر آسمان صاف باشد و این ابر‌ها را ببینید، یعنی به خشکی نزدیک شده‌اید. ارتفاع ابر‌های کومولوس از سطح زمین ۵/۲کیلومتر یا کمتر است.

  چگونه هواشناس شویم؟

  ابر‌های کومولونیمبوس (CUMULONIMBUS CLOUDS)

  ابر‌های باران‌زا کم‌ارتفاع هستند. رنگشان تیره است و هر لحظه ممکن است سبب بارندگی شوند. این ابر‌ها با باد شدید، تگرگ و رعد و برق همراه هستند. معمولا قسمت بالای ابر‌های کومولونیمبوس به شکل سندان است و ابر‌هایی شبیه به ابر سیروس در بالا و شبیه به نیمبواستراتوس در پایین آن‌ها دیده می‌شود. این ابر‌ها در ارتفاع ۵/۱ تا ۱۰کیلومتر
  حرکت می‌کنند.

  چگونه هواشناس شویم؟

  ابر‌های سیروس (CIRRUS CLOUDS)

  در ارتفاع زیاد وجود دارند و رگه‌ای‌شکل هستند. ابر‌های سیروس از بلور‌های یخ تشکیل می‌شوند و رنگ آن‌ها سفید است و در هوای صاف دیده می‌شوند. ارتفاع‌شان از سطح زمین ۵ تا ۹کیلومتر است.

  چگونه هواشناس شویم؟

  ابر‌های سیرو استراتوس (CIRROSTRATUS CLOUDS)

  از ذرات یخ درست شده‌اند و شبیه رگه‌های سفید هستند. این ابر‌ها معمولا هاله‌ای به دور ماه و خورشید ایجاد می‌کنند. اگر ابر‌های سیروس در آسمان باشند و سبب تاریکی آسمان شوند و به سیرواستراتوس تغییر پیدا کنند، باید منتظر بارش باران یا برف باشیم. ارتفاع ابر‌های سیرواستراتوس ۵ تا ۹کیلومتر است.

  چگونه هواشناس شویم؟

  ابر‌های استراتوکومولوس (STRATOCUMULUS CLOUDS)

  توده‌های کم‌ارتفاع و دایره‌شکل هستند. این ابر‌ها درحال حرکت‌اند و معمولا آسمان را کاملا می‌پوشانند، ولی بیشتر وقت‌ها عمق‌شان به قدری کم است که نور خورشید می‌تواند از آن‌ها عبور کند و ممکن است باعث بارندگی پراکنده شود، ولی معمولا بعدازظهر‌ها از بین می‌روند و هنگام شب آسمان صاف می‌شود. ارتفاع آن‌ها کمتر از ۵/۲کیلومتر است.

  چگونه هواشناس شویم؟

  ابر‌های استراتوس (STRATUS CLOUDS)

  این ابر‌ها در کمترین ارتفاع قرار دارند و لایه یکنواختی مانند مه به وجود می‌آورند؛ به همین دلیل معروف به مه کوهستان هستند. ابر‌های استراتوس با اینکه باران‌زا نیستند، می‌توانند سبب نم‌نم باران شوند. وقتی این ابر‌ها در طول شب به صورت ضخیم تشکیل می‌شوند و صبح آسمان را می‌پوشانند، یعنی یک روز آفتابی پیش رو داریم. ارتفاع ابر‌های استراتوس کمتر از ۵/۲ کیلومتر است.

  چگونه هواشناس شویم؟

  ابر‌های نیمبو استراتوس (NIMBOSTRATUS CLOUDS)

  پوششی کم‌ارتفاع و تیره به وجود می‌آورند که نشانه باریدن برف یا باران بعد از ۴ تا ۵ ساعت است. ارتفاع این ابر‌ها ۵/۱ تا ۵ کیلومتر است.

  چگونه هواشناس شویم؟

  ابر‌های آلتواستراتوس (ALTOSTRATUS CLOUDS)

  این ابرها هاله‌ای خاکستری رنگ به دور خورشید یا ماه درست می‌کنند و اگر احتمال بارندگی باشد، ابر‌ها ضخیم و تیره می‌شوند و روی خورشید یا ماه را می‌پوشانند تا سرانجام بارندگی آغاز شود. ارتفاع ابر‌های آلتواستراتوس از سطح زمین ۵/۲ تا ۶ کیلومتر است.

  چگونه هواشناس شویم؟

  پیش بینی باد و باران

  انسان‌ها هم بعضی وقت‌ها می‌توانند تغییرات هوا را احساس کنند؛ مثلا افرادی که موی مجعد دارند، پیش از هوای بارانی و نامساعد احساس می‌کنند موهایشان گره خورده و نامرتب شده است. افرادی که به روماتیسم، میخچه و بیماری‌های مشابه آن مبتلا هستند هم در هوای نامساعد ناراحتی بیشتری احساس می‌کنند.

  برای پیش‌بینی هوا می‌توانید از آتشی که در محل کمپ درست کرده‌اید، هم کمک بگیرید. اگر دود آتش مستقیم به طرف بالا برود، احتمالا هوا صاف خواهد بود؛ ولی اگر دایره‌وار باشد یا بعد از کمی بالا رفتن دوباره پایین بیاید، باید منتظر طوفان یا دست کم بارندگی باشید.

  چگونه هواشناس شویم؟

  وقتی قرار است هوا بارانی شود، صدا‌ها بهتر پخش می‌شوند و بوی گیاهان بیشتر به مشام می‌رسد.

  اگر شب‌هنگام آسمان قرمز باشد به این معنی است که رطوبت جو کم است و احتمال بارندگی تا دو ساعت بعد وجود ندارد؛ ولی قرمزبودن آسمان هنگام صبح نشانه نزدیک‌شدن طوفان است. اگر صبح‌ها هوا خاکستری باشد یعنی در طول روز بارندگی نخواهد شد؛ ولی اگر عصر‌ها هوا خاکستری باشد حتما باران می‌آید.

  Corona که حلقه‌ای رنگی به دور خورشید یا ماه است، اگر بزرگ شود، نشانه‌ای برای مساعدبودن هوا است و در صورتی که جمع و کوچک شود یعنی باران می‌بارد. مشاهده رنگین‌کمان هنگام غروب هم علامت مساعد بودن هوا است.

  منبع مطلب : tabakhabar.ir

  مدیر محترم سایت tabakhabar.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ذ 17 روز قبل
  0

  ذ

  مهدی 12 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید